Salvia microphylla, ateş nanesi

Sıkça dallanıp yeşil yapraklar arasında çarpıcı kırmızılıkta çiçekler açan ateş nanesi Salvia microphylla uzun süre güneş isteyen bitkilerdendir. Sıcağa ve susuzluğa dayanıklıdır.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasındandır. Kuzey Amerika kıtasında ABD’nin Arizona dolaylarından Meksika’nın güneyine kadarki bölgelerde genellikle dağlarda bulunur.

Salvia microphylla, ateş nanesi

Ateş nanesinin yaprakları biraz nane gibi ama daha hafif ve daha hoş kokar. Sırf yapraklarının hoş kokusu ve yeşil güzelliği için bile yetiştirilebilir. Boyu 40cm ile 1,5m arasında değişir. Uzun ömürlüdür. Zarif yapılı ve ince sık dallı küçük çalı formunda gelişir. Kırmızıya yakın koyu magenta renginden başka farklı renklerde çiçek açan pekçok hibritleri türetilmiştir. Yazın genelde bir süre çiçeksiz kalır. Kış mevsimi fazla soğuk olmayan yerlerde yaz ayları dışında eylül sonu – haziran sonu gibi aylarca aralıksız çiçek açar. Ayrıca yaz ayları şiddetli sıcak olmayan yerlerde yaz boyunca da çiçek açabilir.

Kış soğuklarına -20C dereceye kadar dayanıklıdır. Kökten ayırmayla, çelikle ve tohumla çoğaltılabilir.

Salvia microphylla, ateş nanesi süs bitkisi olarak sürekli güneşli ve kurak bahçelere tam uygundur. Aşırı güneşli, şiddetli sıcak teras ve balkonlarda büyük toprak saksılarda yetiştirilebilir. Saksıda mutlaka doğal verimli arazi toprağı kullanmalısınız. Torf vb topraklarda yaz sıcaklarına ve kış soğuklarına dayanamaz.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)