Scindapsus pictus (saten potos)

Arum (Araceae) familyasından Scindapsus pictus türü potos sarmaşığı tarzında gelişen bir salon bitkisidir. Kibar, zarif şıklığıyla gün geçtikçe ondan daha popüler hale gelmekte. Bu türe saten potos derler.

Scindapsus pictus 'Exotica' salon bitkisi

Scindapsus pictus ‘Exotica’

Özellikleri

Ana vatanı güney-doğu Asya, tropikal kuşaktır. İnce dallarındaki kısa kökleriyle ağaçlara tırmanıcı özelliktedir. Başlıca iki kültivarı yaygındır. Her ikisinin yapraklarında grimsi zeytuni yeşil renk üzerinde gümüş rengi desenlilikler vardır. ‘Argyraeus’ kültivarının gümüş renkleri seyrek benekler halindedir. Benekler düzensiz şekillerde olur. Esas türünde benekler daha geniştir ve yer yer birbirleriyle birleşik haldedir. ‘Exotica’ kültivarının yapraklarında grimsi zeytuni yeşil ile gümüş renkler sanki birbirlerinin yerini almaya çalışırcasına düzensiz karışık haldedir.

Bu tür potoslar kadar hızlı ve metrelerce uzamaz. Ama onlar gibi destek değneğine ihtiyacı var. Veya yüksek sehpalar üzerinde sarkıcı yetişebilir.

Kış soğuklarına uzun sürmemesi şartıyla -2C dereceye kadar dayanır ama kışın dışarıda veya soğuk camekan balkonlarda tutmanızı hiç tavsiye etmem. Salon bitkisi sürekli salonda durmalıdır. Bahçe ve balkonlar için başka tür bitkilerle uğraşmalıyız.

Scindapsus pictus 'Argyraeus'

Scindapsus pictus ‘Argyraeus’ – Fotoğraflar: pixabay.com

Yetiştirme, bakım

Salonlarda bakımı potos sarmaşığından farklıdır. Çünkü Scindapsus pictus çok güçlü ışık ve biraz da sabah veya akşam güneşi ister. Yoksa sağlıklı kalamaz. Işık yetersizliğinde rengi daha yeşilimsi hale gelse bile, loş ışığı tolere edecek kadar fazla sayıda klorofil üretemiyor.

Toprak isteği ve sulama rejimi de farklıdır. Saten potos Scindapsus pictus daha fazla süzek toprak ister. Mesela 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapmalısınız.

Sulamaları toprakta ciddi bir kuruma olmadan yaparsanız kökleri çürüyebilir. Parmağınızla toprağını 4cm derine kadar kontrol edin. Yeterince kuruma olmuşsa o zaman sulayın. Sulamayı lavaboda, bol bol su dökerek yapın. Saksı alt deliklerinden en az 1 su bardağı suyun dışarı süzülmesi lazım. Bu sayede hem toprak sağlıklı kalır hem de kökler taze oksijen alır. Kış aylarında da sulamayı aynı şekilde yapın ama bu sefer toprak kupkuru oldukça sulayın.

Bitki besini ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir defa genel kullanım çeşidinden verin. Toprak değişimi asla yapmayın. Ancak, saksısı küçük gelirse, yılda bir veya iki yılda bir defa mayıstan mayısa az farkla büyük bir saksıya, köklerini eski toprağından hiç arındırmadan, yeni toprak ilavesiyle yerleştirin.

Üretim

Scindapsus pictus fide üretimini dallarını kısa parçalara ayırıp suda köklendirmeyle yapabilirsiniz. Yapraksız kalmış dalları bile uygundur. Bu işin püf noktaları için ⇒ Dallı Arum suda köklendirme ile üretim sayfasındaki açıklamaları okumanızı tavsiye ederim.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.