Sempervivum, civcivli tavuklar

Doğal ortamlarında genellikle yavrulayarak çoğalmış, büyüklü küçüklü karışık gruplar halinde bulunurlar. Her grubun içinde birkaç büyük ve çok sayıda yavru sempervivum görülür. İngilizce bunlara ‘Hens and Chicks’ derler. Yani tavuklar ve civcivler anlamına geliyor. Sempervivum ise Latincede ölmez, layemut, hepyaşar anlamındadır.

Doğal ortamlarında genellikle yavrulayarak çoğalmış, büyüklü küçüklü karışık gruplar halinde bulunurlar. Her grubun içinde birkaç büyük ve çok sayıda yavru sempervivum görülür. İngilizce bunlara ‘Hens and Chicks’ derler. Yani tavuklar ve civcivler anlamına geliyor. Sempervivum ise Latincede ölmez, layemut, hepyaşar anlamındadır.

Sempervivum

Crssulaceae familyasından Sempervivum cinsinin 40 kadar ana türü doğada Akdeniz çevresinde her yerde (özellikle dağlarda), ayrıca İran’da, Ermenistan’da ve Kafkaslarda bulunur. Sempervivum meraklıları doğal türlerden yüzlerce çeşit melezlerini, kültivarlarını türetmiş. Bunların tohumlarını ekseniz daima farklı farklı çeşitler oluşur.

Çok sık yapraklar merkezden kenarlara rozet gibi yayılarak gelişir. Bazı türlerinde bu sık yapraklar eskidikçe rengi değişir. Ayrıca yılın değişik zamanlarda değişik renkte ve şekillerde olabiliyorlar. Çiçek açma erginliğine birkaç yılda ulaşırlar. O zamana kadar yukarıya doğru boyları uzamaz, yanlardan yavrulayarak çoğalırlar. Yazın çiçek açacaklarsa o zaman boyları uzar – yükselirler: Bir sap üzerinde yıldız şeklinde çiçekler açarlar. Çiçek açan her bir sempervivum ölür ama yanında birçok yavru oluşturmuştur onlar yaşar.

Sempervivum koleksiyonculuğu çok zevkli bir iştir. Hem her birinin farklı renklerde / şekillerde olması, hem mevsimlere göre görünüm değiştirmeleri sempervivumların cazibesini arttırıyor. Esas yetiştirilme amacı yaprakları olmasına rağmen çoğunluk çeşitlerinin çiçekleri çok güzel ve gösterişli olur. Gösterişsiz çiçekli çeşitleri azdır.

Yayvan saksılarda succulent aranjmanları yapmada ve bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilirler.

Soğuğa dayanıklılıkları çoğunluk türlerde (kültivarlar, melezler) -25°C civarlarında olup diğerlerinde -10°C ile -40°C arasında değişir.

Genel olarak, sempervivumlar çetin doğa şartlarına fazlasıyla dayanıklıdır. Doğal yaşam alanlarında en çok kalker ve dolomit taşları arasında rastlanırlar.

Günde en az 4 saat direkt güneş.. Eğer güneş eksikliği olursa yapraklarda canlı renklenme mümkün olmaz. Sağlığı da bozulur.

Bahçenizde sempervivum yetiştirecekseniz en havadar yerini seçin. Sonra toprağı iyice çapalayıp ponza taşı ve dişli kum karıştırın. Bastırıp güzelce sulayın. Kuruduğu zaman semperviumları dikebilirsiniz. Bahçelerde suyu hiç tutmayan eğimli yüzeyler daha iyidir. Killi toprak ve düz yüzeylerde kış yağışlarında çürüme riski çok yüksek.

Saksıda yetiştirmek için plastik saksı kullanmayın. Kalitesiz, suyu sünger gibi çeken ucuz toprak saksılardan kullanın. Ya da kendiniz yapabileceğiniz hipertufa saksılara dikin. Evde tutacaksanız kuvvetli güneş alan bir pencerenin tam önünde bulundurup pencereyi sık sık açarak iyice havalanmasını sağlayın.

Saksılarda toprak olarak gerçek topraklardan bulmalısınız (bahçelerden, parklardan). Killi olmamalı. En uygunu insanların hiç ilgilenmediği, çok zengin çeşitli bitki örtüsü olan eski bir bahçenin üst yüzey toprağıdır.  Buna ponza taşı ve dişli kum (ya da ince ponza kırpıntıları) karıştırın. Oranları: 5 ölçü toprak + 2 ölçü kum + 1 ölçü ponza. Karışımı yaptıktan sonra karışımın miktarına göre 1/4 oranında küçük taneli mıcır karıştırın.

Gübre / besin: Hiç istemez.. Yukardaki gibi bir toprak hazırlayabilirseniz iki yıl yeter. Daha sonra toprak değiştirmeyecekseniz dozajı çok fazla seyrekleştirilmiş besin gelişim gösterdiği zamanlarda ayda bir yeter.

Sempervivum nasıl dikilir? Dikeceğiniz toprak ıslak olmamalı. Ortanın hafif altında nemlilikte toprağa dikin, bastırın. Diktikten sonra 10 gün kadar süreyle hiç sulamayın.

Sulama: Yazın toprak bir hayli kuruyunca güzelce sulayın. Kış boyunca ise toprak tamamen kurusa bile sadece ayda bir defa az su vererek sulayın. Bahçedekiler kışın yağmur ve kar altında kalırlar. Toprak suyu iyi süzdürür ve havadar nitelikte ise zararı olmaz.

Çoğaltılması: Yavruları ayırmakla her zaman çoğaltabilirsiniz. Tohumdan yetiştirmek içinse tohumlar bir iki ay üşümeli. Sonbaharda ekilmesi tavsiye edilir. Ya da tohumları buzdolabında saklayın. Ekene kadar en az beş hafta üşümeliler.

Tohumları toprağa serpip üzerlerine belli belirsiz çok az çok ince toprak serpin. Sonra fısfıslayarak sulayın. Sempervivum tohumları ışık görünce çimlenebiliyor. Birkaç hafta üşüdükten sonra nemli toprakta güneşin ışığı ve ısıtıcılığı ile..

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Sempervivum, civcivli tavuklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Sevdiğim bir bitki. ben de yetiştiriyorum. bizim buralar çok sıcak olduğundan sadece sabah güneşi alabiliyor. bitki besini ne zaman verebilirim?
  ***
  Sizin kullandığınız toprak bunlar için fazlasıyla kuvvetli. bitki besini vermeyin.

 2. Şaban, Adana dedi ki:

  Tohumu nereden bulabilirim?
  ***
  Koçtaş vb. yerlerde bulabilirsiniz. Yalnız, böyle ilginç şeylerin tohumlarını görenler kaçırmaz çabuk tükenir. Şansınıza kalmış bir şey.

 3. Begonvilli Ev dedi ki:

  Çok dekoratif bir bitki. Mutlaka yetiştireceğim.

 4. Kenan dedi ki:

  Bizim burada geceleri hava sıcaklığı -8 civarında. havalar da gittikçe soğuyor. kışın bitkiyi evin içine alsak zararı olu mu?
  ***
  Şimdiye kadar dışarda tutmuşsanız, şimdi eve aldığınızda ani değişimden dolayı şoka girer ve derhal çürürler. Zaten bu kadar soğuğa dayanmışlarsa daha fazlasına da dayanacaklardır diye düşünüyorum.

 5. Esra dedi ki:

  Bu bitkiden bende de var. Bir seneden fazladır bakıyorum ama çiçek yok, İlk getirdiğimde yavru verdi. Üstünde üç tane bırakıp diğerlerini ayrı köklendirdim. Bu yıl yavru da yok acaba bir yanlışım mı var büyümüyor?
  ***
  Güneş istiyor. Kışın üşümek istiyor. Geceleri ışık yakılan mekanlarda bu ve benzeri türler genelde çiçek açmaz.

 6. Esra dedi ki:

  Bugün anneme bana bu çiçeği dikmeye bile gerek yok duvara as uzar gider çiçek açar dedi. Çok şaşırdım. Denemek için yavrulardan birini asıcam. Sizde de varsa deneyin bence.

 7. İsmihan dedi ki:

  Yaprakları birbirinden ayrılıyor. Öğle güneşinde susuz kaldı. Ondan oldu galiba. Sulayıp daha gölge bir yere aldım. Canlanır gibi oldu ama düzelir mi bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)