Amaranthus tricolor, Yusuf hırkası, renkli sirken

Güzel yapraklı bir süs bitkisi olduğu gibi sebze olarak da yenebilir. Yaprakları farklı renklerde olan birkaç çeşidi var. Özel bakım gerektirmeden kuvvetlice büyürler.

Amaranthaceae (Ispanakgiller) familyasından, birçok türü yabani ot olarak dünyanın her yerinde kendiliğinden yetişen, sebze olarak yenen Amaranthus cinsinin Amaranthus tricolor türü sirken dediğimiz bitkilerden biridir. Yaprakları farklı renklerde olan birkaç çeşidi var.

Yusuf hırkası, Amaranthus tricolor

Botanistler birçok bitkilere Tevrat’ta ve İncil’de geçen isimleri vermiş. Bu sayfadaki türün adı Joseph’s coat yani Yusuf hırkası. Rivayetlere göre Hz. Yusuf peygamber çok renkli bir hırka giyermiş.

Atatürk çiçeğine benzer şekilde yaprak güzelliği olduğundan dolayı yalancı Atatürk çiçeği de diyebiliriz. Zaten İngilizcede bir diğer adı Summer Pointsettia’dır. Yaz poinsetyası, yazlık Atatürk çiçeği gibi manada. Başka bir adı Çin ıspanağıdır.

Az sulamayla bile, kuvvetsiz topraklarda bile gayet sağlıklı yetişir ve çabuk büyür. Amaranthus tricolor gereken büyüklüğe geldiği zaman son yapraklar renkli olur.

Bakımı için anlatılacak bir şey yok. Bahçelerde nasıl istenmeyen otlar daha güçlü büyüyorsa bu da o özelliktedir. Susuz kalmazsa, toprağı da fazlaca fakir değilse beklentilerin üstünde gayet güzel yetişir. Kış gelince kaybolup giderler. Etrafa dağılmış olan tohumları baharda kendiliğinden çimlenir. Siz yine de tohumlarını alın, saklayın ve ilkbaharda çevreye serpin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Sebze - Bostan, Yabani ot-çalı

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)