Şeker gübresi (NH4)2SO4

Toprağa sadece azot ve kükürt kazandırır. Ne gibi durumlarda kullanılabileceğini aşağıda anlattım. Bilinçsiz kullanımı fayda değil zarar verir.

Amonyum nitrattan hazırlanan şeker gübresi suni gübrelerdendir. Kimyada formülü: (NH4)2SO4

Şeker gübresinin bitkilere faydası sadece azot ve sülfür (kükürt) açısındandır. Diğer hayati önem taşıyan elementleri içermez. Buna göre bilinçli kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalı. Bu konuyu aşağıda gerçek topraklarda ve kompost topraklarda yetiştirilen bitkiler için ayrı ayrı açıklamaya çalıştım.

Doğal gübrelerin yanısıra azot oranını arttırmak için kullanılır.

1- Gerçek topraklarda kullanımı
Kireçli veya kireçli olduğu belli olmasa da alkalinlilik değeri yüksek topraklarda şeker gübresi iyi sonuç veriyor. Bir de suyu fazla kireçli olan bölgelerde. Çünkü Bitkilere elverişsiz boyutlardaki alkalinlilik derecesini düşürür, böylece bitkiler topraktan ihtiyacı olan her türlü elementleri kolayca alabilir. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerimizde topraklar genellikle yüksek alkalinlidir. Verimli olsalar da her bitkiye verimli olamıyorlar. Ama pH derecesi biraz düşse her tür bitkiye çok elverişli besleyicilikte olabilirler (bunu da şeker gübresi sağlıyor). Bitkilerin şeker gübresinden alacağı şeyse sadece azot ve sülfürdür.

Şeker gübresi şu şekilde kullanılsa akıllıca kullanılmış olur: Sığır ve koyun gübresi verilen, azotu fazla isteyen bitkilere azot takviyesi olması için verilebilir. Yani sığır ve koyun gübrelerine fazladan azot takviyesi olarak. Yalnız şunu bilin ki bu doğal gübrelerde azot da var. Şeker gübresi ile azot takviyesi sadece daha fazla azot isteyen bitkilere doğal gübrenin yanısıra verilebilir. Diğer bitkilerde şeker gübresinin önemi yok.

Şeker gübresi

Şeker gübresi

Asitli topraklarda ve fazla kumlu topraklarda çok seyrek sıklıkta ve az oranlarda kullanılmalı. Yoksa kalsiyum eksikliğine yol açar. Bu bir felakettir. Fazlasında ise kökler yanar bitkiler tamamıyla ölür. Zaten önemli bir besleyiciliği yok. Azot ile sülfür ağırlıklıdır. Lahanalara, mısırlara, yaprakları için yetiştirilen süs bitkilerine verilebilir. Veya asitli (ayrıca fazla kumlu) topraklar için “kireçli şeker gübresi” var ondan verilmeli.

2- Saksılarda yetiştirilen süs bitkilerine şeker gübresi
Gerçek topraklardan kullanıyorsanız yukardaki sözlerim bunlarda da geçerli. Aşağıda anlattıklarımın tümü gerçek toprak kullanılmayan, toprak yerine torf, kompost vb karışımlar kullanılan bitkilere yöneliktir.

Torf gibi adlarla poşetlerde satılan kompost topraklardan kullanıyorsanız şeker gübresini kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eksikleri çok fazla. Bitkilere gübre diye bundan verseniz potasyum ile fosfor açığını neyle kapatacaksınız? Ayrıca magnezyum, demir, çinko vesaire.. Şeker gübresinde bunların hiç biri yok. Bunlar kompost topraklarda da neredeyse hiç yok. Torf – kompost topraklarda yetiştirilen bitkilere genel amaçlı bitki besini vermek şeker gübresi vermekten daha çok işe yarar, daha sağlıklıdır. Çünkü diğer önemli elementleri mineralleri de içerirler. Sonra şeker gübresi bu toprakları tamamen işe yaramaz hale getirebiliyor bitkileri öldürebiliyor.

Yaprak güzelliği için yetiştirilen bitkilere azot zengini (yaprak amaçlı) bitki besini vermek hiç gerekmez. Zararını gördüm. Halbuki denemişimdir özel orkide besini bile difenbahyanın yapraklarını devleştirmeye yetecek kadar azota sahip. Bitkilerinizin sağlığını riske atmak istemiyorsanız azotlu gübrelerden kaçın hiç yanaşmayın. Bu tip gübreler sebzecilere lazım. Bize değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:


'Şeker gübresi (NH4)2SO4' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Rafiq, Azerbaycan dedi ki:

  Saksi bitkilerine verilen vitaminler hansilardir?
  ***
  Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitki-besinleri-suni-gubreler

 2. Esra, İstanbul dedi ki:

  Bugün karaköy altgeçitten böcek ilacı aldım. Satıcı bana kullanmış olduğum keçi gübresinin tırtıl ve böcek yaptığını, onları atıp sadece şeker gübresi kullanmam gerektiğini söyledi. Şimdi yazınızı okuyunca tereddütde kaldım. Bu şeker gübresini dönüşümlü kullanamaz mıyız? Mesela bir ay şeker gübresi bir ay vilmorin.
  ***
  Burada en doğru bilgi var. Gerçek bilgi ile pazarlık yapmaya çalışmayın. Burada ne okudu iseniz doğrudur. Tekrar okuyun iyice anlayın. Çiçekçilik ve gübrecilik yapan esnaflardan asla dürüst kişi görmedim. Yalan yere yemin bile ederler. Yeter ki elindeki malları satsınlar. Onlara inanmayın. Hiçbir şey sormayın.

 3. Ayhan, Ayvalık dedi ki:

  … … sulamasına dikkat ediyorum. kesimini ilk yaptığımda fazla derinden yaptım hata yaptım. bir arkadaşım kendisinde başına geldiğini seker gübresini fazla olmamak kaydıyla serpiştireceğimi ve duş ile sulayacağımı söyledi.
  ***
  Şeker gübresi vermeyin. Yukardaki bilgileri okuyun.

 4. Fatih, İzmir dedi ki:

  Şeker gübresi yerine 20-20-20 kullanmak daha mantıklı degil mi?
  ***
  Evet. Yukarda anlattığım gibi şeker gübresi bazı özel durumlarda kullanılıyor. Gübre bile sayılmaz. Azot takviyecisi sadece.

 5. Birsen, Balıkesir dedi ki:

  Ben bir yazınızda azotun rozet çiçeğine iyi geldiğini okumuştum. Rozetleri bahçe toprağı ile torf karıştırıp diktim. Bu durumda bu çiçeğe şeker gübresi vermem doğru olur mu?
  ***
  Şeker gübresi sadece azot takviyesi için yukarda anlattığım şartlarda kullanılmalı. Siz kullanmayın. Onun yerine azot oranı yüksek bitki besini verin. Onda diğer önemli mikro ve makro elementler de var.

 6. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Azotlu gübre sebzelere ne miktarda verilmeli?
  ***
  Miktarı bilmiyorum ve tavsiye etmiyorum. Yukarda gereken açıklamalar var. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa o gübreden alırken ne miktarda ve ne sıklıkta vereceğinizi de öğrenmelisiniz.

 7. Halil, Bursa dedi ki:

  Şeker gubresi domates için faydalı mıdır ? Toprağa direkt değilde su ile eriterek vericem faydası olur mu acaba?
  ***
  Hayır faydası değil zararı olur.

 8. İsa, Bor dedi ki:

  Şeker pancarına ne gibi faydası olu şeker gübresinin?
  ***
  Bildiğim kadarıyla hiçbir faydası olmaz.

 9. Ömer, Nigde dedi ki:

  Şeker gübresinin patatesin hızlı büyümesinde bir yararı var mıdır? Patatese atılmasını tavsiye ediyor musunuz? Ve bu gübrenin içinde kükürt de bulunuyor. Sadece azot takviyesi için diyorsunuz. Kükürtle ilgili de bir şeyler söyleyebilir misiniz?
  ***
  Patatesi bilmem ama baharda gür gelişim göstermesi gereken bazı bitkiler için sadece bahar başında azot takviyesini tavsiye edenler var. Şeker gübresindeki kükürt veya kükürt bileşikleri toprağın alkalinliliğini biraz düşürür bu ise köklerin topraktan demir elementini almasını kolaylaştırır. Kükürt ayrıca fotosentezde görev yapan organcıkların oluşmasında ve fotosenteze gereken dolaşım sistemi için faydalıdır. Eksikliği özellikle yeni gelişmeye çalışan filizlerde yaprak sararması, gelişimin yavaşlaması ve aksaması şeklinde görülür.

 10. Çiğdem, Kayseri dedi ki:

  Ben az önce evdeki normal saksılarima 2 tatlı kaşığı şeker gubresi verdim. Yazınızı okumakta geç kaldım. Bitkilerim ölecek mi acaba?
  ***
  Şeker gübresinin saksılarda kullanılma oranını pek bilmiyorum. Bekleyip sonucu göreceksiniz artık.

 11. Kadir, İsparta dedi ki:

  Elmada azot fazlalığı zararlı mıdır? Hangi hastalığı yapar?
  ***
  Bunu şimdilik bilmiyorum.

 12. Murat Ö. -Ceylanpinar dedi ki:

  Soğan veya sarmisakta faydasi olur mu seker gübrenin?
  ***
  Yeşil yapraklarını yemek için yetiştiriyorsanız evet ama yetiştirme amacınız kuru soğan ve diş sarımsak ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.

 13. Murat Ö. -Ceylanpinar dedi ki:

  Şeker gübresini azot ihtiyacı için tahılgiller veya pamuk için tavsiye eder misiniz?
  ***
  Siz ne yetiştiriyorsanız o bitkinin hangi gübreye ihtiyacı olduğunu araştırın. Yukarıda şeker gübresinin ne gibi durumlarda kullanılacağı yazılı. Okuyup bir fikir edinebilirsiniz.

 14. İsimsiz dedi ki:

  Bu yaziyi okumamistim ve saticinin yalanlariyla karisik seker gubresi aldim. tabi evde bitkilere bahsedilen ölçude koydum ve sonuc bitkilerim yandi. Kendilerine goruntuleri gonderdim fazla kullanmissiniz dediler. Kesinlikle fazla kullanmadim. Taki bu yaziyi okuyana kadar tesekkur ederim bilgi icin elimde halen 2 kilo seker gubresi var.
  ***
  Belki dozajı yanlış anlattılar. 1 litre suya yarım çay kaşığı veya en fazla tepeleme olmayan 1 çay kaşığı karıştırmalısınız ve bu su ile sulamalısınız. Doğal-normal bahçe tarla topraklarından kullandığınız bitkilerde küçük bitkilere 2, büyük bitkilere ayda 1 defa vermeniz yeter. Hazır poşet toprak kullandığınız bitkilere hiç iyi olmaz. Onlara genel kullanım bitki besini vermelisiniz.

 15. Tutku, Manisa dedi ki:

  23 dönüm damlamalı dometesim var. Domates 15 günlük iken 2 çuval şeker ve ot ilacı (otakor isimli) attım ve tarlanın %80’i kurudu. Bunun sebebi dönüme 5 kilo düşen şeker gübresinden kaynaklanabilir mi?
  ***
  Maalesef tarla işlerinden hiç anlamam. Kullandığınız maddelerden herhangi biri veya ikisi birden zarar vermiş olabilir. Belki sebep bambaşka bir şeydir. Bölgenizin ziraat ofisine danışsanız daha iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)