Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos

Salon sarmaşığı Araceae familyasından tırmanıcı ve sürünücü özellikli, uzun ömürli bir bitkidir. Bilimsel adı Epipremnum aureum olup İngilizcede pothos denir. Anavatanı Büyük Okyanus’taki Fransız Polinezyası denen adalar topluluğunda, Haiti yakınındaki Mo’orea adasıdır. İç mekanlara tam uyumludur. Yaprakları 2 yıl kadar sağlıklı kalabilir. Hızlı gelişim gösterir.

Özellikleri

Salon sarmaşığının  yaprakları yeşil üstüne beyaz, krem rengi, sarı reklerle ebruli, kırçıllı gibi desenler oluşur. Renk ve şekiller kültivarlarına göre değişir. Sarmaşık denilse de sarılıcı değildir. Her yaprakla beraber bir iki kök çıkarır. Bunlar toprağa değmedikçe fazla uzamaz. Bitki bunları el ayak gibi kullanarak ağaçlara tırmanır. 20 metre kadar uzayabilir. Güçlü ışık ve biraz güneş olan yerlerde daha gür gelişim gösterip yan dallar geliştirir. Şiddetli güneş, sıcak ve hava nemi karşısında salon sarmaşığının yaprakları devleşir ve parçalı olur (yapraklar yarım metreye yakın genişlikte olabiliyor). Fakat iç mekanlarda genelde küçük yapraklıdır.

Kışın -1C derece soğuğa dayanır ama kuzeyli yönlerden direkt rüzgar yememesi gerekiyor. Aksi takdirde toprak üstü kısımları ciddi zarar görür.

Yetiştirilmesi

Salon sarmaşığı

Bakımı için neredeyse hiçbir şey yapmak gerekmiyor. Evin bir köşesinde unutulmaya uygun, uzun süre susuz kalmaya dayanıklı, ışık açısından hiç müşkülpesentlik çıkarmayan bir bitkidir. Salon sarmaşığın kendi kendisine devamlı yeni yapraklar üretip durur. Metrelerce uzar gider.

Eskiden (80’li yıllara kadar) salon sarmaşığı halk arasında çok popüler idi. Evlerde duvarları boydan boya tavan kenarlarını sardırmak moda gibi bir şeydi.

Yapraklarının iriliği ışığın gücüne bağlıdır. Yeri ne kadar kuvvetli aydınlık olursa yapraklar o denli gösterişli olur. Sabah veya akşam güneşini direkt alması salon sarmaşığının daha iri yapraklar çıkarmasını sağlar. Öğle saatlerinin güneşini almasında kışın hiçbir sakınca yok ama yaz boyunca öğle vakti güneşi filtrelenmelidir.

Salon sarmaşığı sürekli ıslak kalan toprağı sevmez. Sulamaları toprak biraz kurudukça yapmalısınız.

Sevdiği toprak: Humuslu doğal toprak salon sarmaşığına tek başına çok uygundur. İki yılda bir toprak değiştirebilirsiniz. Bu takdirde bitki besini filan gerekmez. Hazır poşet toprak kullanacaksanız 6 ay sonra genel amaçlı bitki besini vermeye başlayın. Ayda bir defa yeterli.

Yapraklarını ara sıra ıslak bezle silerek daima tertemiz tutarsanız yapraklar daha uzun süre sağlıklı kalırlar.

Çoğaltılması

En kolay ve basit yolu dallarını kırıp suda köklendirmektir. Salon sarmaşığınızın uzun bir dalını ortalama 10cm parçalar halinde kesin ve parçaları suya koyun. Çok kısa sürede köklenirler. Sonra bir saksıya 3 tane olmak üzere dikin. Bu şekilde gayet kolay bir şekilde çoğaltarak eşe dosta hediye edebilirsiniz.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Özge dedi ki:

  Benim iş yerimde var ve senelerdir harika büyüdü. Ortalarındaki çubukla geldiydi ve de çiçekçim onu ıslatmamı, kurutmamı söylediydi. Ben 3 senedir saksını da değiştiremedim, hem o çubuğa tutunarak büyüdüğü için hem de boyu metrelerce uzadığı için, sadece besin takviyesi mi yapayım? Son günlerde yaprakları sararıyor, ilk defa oluyor bu. Suyunu toprağı kontrol edip veririm ve de yapraklarını fısfıs ile ıslatırım. Başka ne yapmalıyım? Bir de aynı familyadan yine ortası çubuklu satılan ancak sarmaşık gibi uzamayan yeşil bitkilerim var, onların adını bulamadım bir türlü. Saksılarını değiştirmeye korkuyorum çubuğa tutunmalarına zarar veririm diye, senelerdir üzerlerine hazır toprak takviyesi yapıyorum sadece. Doğru mu yapıyorum acaba?
  ***
  Üç senede bir toprak değiştirmek çok iyi olur. İlk yılda hiç besin verilmez. İkinci yıl ara sıra besin verilebilir, verilmese de olur. Sonraki ilkbaharda toprak değiştirmeyecekseniz düzenli besin verilebilir ama ne kadar işe yarar bilemem. 2. veya 3. yıl nisan ayında toprağı değiştirmelisiniz. Bütün bitkilerinizde böyle yapın. Fazla uzadıkları zaman kesin kısaltın.

 2. Neşe Doğan dedi ki:

  Benim bu yazin aldigim sarmaşik cicegim var ama hic büyümüyor ustelik kokleri kurtlandi. Şimdi de soluyor. Ne yapmaliyim?
  ***
  O halde toprağı değiştireceksiniz. Hiç büyümemesi görülmüş bir şey değil. Yazdıklarımı okuyun ona göre bakımını yapın. Havadar yerde bulunması da gelişime güzel etki eder.

 3. Ertem - Zonguldak dedi ki:

  Benim sarmaşığım bu bahar canlandı baya büyümeye başladı ama tutunacak yeri yok. Aldığımda askılı saksıdaydı. Saksısını değiştirmiştim. Tutunması için ne yapmalıyım? Merdiven yapsam uygun mudur ona tutunarak büyür mü?
  ***
  Evet, ama diğer sarmaşıklar gibi tutuanamaz. Köklerini takarak yükselir. Veya bir değneğe de bağlayabilirsiniz. Kuru yosun dolanmış özel değnekler var, bazı çiçekçiler satıyor, buna köklerini takarak yükselir. yosunlara su fısfıslarsanız köklerin tutunmak istemesi kesinleşir.

 4. Tuğçe - İstanbul, Avcılar dedi ki:

  Benim ev sarmaşığım 3 senedir neden hiç büyümüyor?
  ***
  Daha havadar bir yere alın, ilkbahar gelince toprağını değiştirin.

 5. Figen Ceylen dedi ki:

  Benim çiçeklerim kurtlanmıştı ben de topragını değiştirdim sonra sarardılar ne yapmam gerekıyor acaba?
  ***
  Sararan yaprakları kesmeyin, o yapraklar kuruyana kadar hiç sulamayın. Belki kökler toparlanır gövde dinlenmiş olur sonra hâlâ hayatta kalmışsa suladığınızda yeniden yeşerebilir.

 6. Kadir - Konya dedi ki:

  Merhaba benim sarmaşık çiçeğimin yaprakları sararmaya başladı bunun nedeni saksısının küçük olmasından kaynaklanır mı? Büyümesi çok normal bayağı uzadı fakat alt yaprakları sararıyor. Ne yapmalıyım saksısı ne kadar büyük olmalı?
  ***
  Saksının küçük olmasıyla ilgili değil. Gıdasız kalmış. Ya toprak değiştireceksiniz ya da besin kullanacaksınız. Saksı büyüklüğü meselesine gelince: Yeni saksıya aktarırken genelde her birki için en sağlıklı ölçü şudur: Kökler ve yeni toprak saksı içinde eşit hacim kaplamalı. Bu şekide çok sağlıklı gelişiyorlar. Fazla büyük saksı, fazla toprak ev şartlarında kökleri fena halde havasız bırakır kökleri boğar çürütür veya en azından gelişimi fena halde aksatır.

 7. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Yeni taze yaprağından çoğaltabilirmiyiz dikme yöntemiyle, yoksa yalnızca dalından mı çoğaltmalıyız? Bu mevsimde diksem tutarmı acaba?
  ***
  Dalından çoğaltılır. İlkbaharın ortası gibi havalar biraz ısınınca o zaman deneyin.

 8. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Cogaltmak icin dalindan kucuk bir parca koparip birkac gun suda beklettikten sonra ekmistim. Yalniz bu sure icinde kok yapmadi. Dikmemin nedeni de alttan curumeye baslamasiydi. Yaklasik bir ay saksida koklenmesi icin biraktim. Yapraklari solup dokulunce saksidan cikardim, koklenmek bir yana alttan yine curumeye baslamisti. Son care olarak curuyen kismini tekrar kesip su dolu bir bardaga koydum. 3-4 gun olmasina ragmen tutunmak icin uzayan kisimlardan iki tane minik kok cikarmis cok sevindim. Ben de bardaga biraz daha su ekledim ve kokun gelismesini bekliyorum. Sonradan ogrendim ki akvaryum bitkisi olarak da yetistiriliyormus.
  ***
  Akvaryumlarda çok şey olabiliyor çünkü motor sayesinde su oksijensiz kalmaz.. ama yanlış. Bitkilere eziyet sadece. Toprak bitkileri toprakta su bitkileri suda olmalı. Potosu önce suda köklendirip sonra dikmek daha iyi olur. Köksüz dallarını direkt toprağa dikmek mayıs sonunda haziran başında işe yarıyor.

 9. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Yeni başlayan çiçek merakının etkisinde kaldım. Aşırı derecede.. o kadar ki sabahara kadar pc’nin başından kalkamıyorum. Değerli bilgilerinizi çok yakından takipteyim. Bir de üç tane yeni çiçek aldım. Şeflera, dua çiçeği, aşk merdiveni. Tavsiyeleriniz bekliyorum. Kauçuk ve benjamin almak istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  Madem yazılarımı okuyorsunuz bahsettiğiniz bitkiler hakkında onların kendi sayfaları var, onları okumuşsunuzdur veya okumalısınız, sorularınız olursa lütfen o sayfalara yazın. Burada kısaca şunu tavsiye edeyim: Mayıs ayına kadar hiçbir şey almayın (çünkü diğer zamanlarda bitkiler ev şartlarına kolay adapte olamıyor). O tarihe kadar evinize hangi bitkiler uygundur, toprak meseleleri, hava nemliliği, esinti vesaire bu konulardaki bilginizi arttırın. Sorularınız olursa ilgili sayfalara yazın ilgisiz sayfalara yazmayın. Çünkü her konunun belirli bir sayfası olmalı ki sizin sorularınız o sayfalara gelen başka insanlara da ışık tutabilsin. Saatlerce okuyorsanız, sizden bir ricam, çelişkili veya yanlış görünen bilgilere rastlarsanız lütfen sorun ki yanlışları düzelteyim.

 10. Selver, Osmaniye dedi ki:

  Ben de yeni diktim salon sarmaşıgı. Saksısı büyük baya. Yazınızı okuyunca kücültmeyi düşünüyorum. Topragı normal bahce topregı olmaz mı?
  ***
  Eğer ağır killi değilse, bitkisel çürüntülü ise çok daha iyi olur. Yalnız havadar olmayan mekanlarda kökleri çürütebilir. Ya toprağa 1/3 oranında ponza taşı karıştırmalısınız ya da çok havadar ve esintili bir köşede mesela devamlı açtığınız bir pencerenin hemen yanında tutmalısınız.

 11. Esin Biçer dedi ki:

  Kafanıza göre ilaç vermeyin diyosunuz ama çiçekçiye danışarak aldığım sadece bir çeşit çiçek coşturan diye sıvı bir vitamin ve kullanma talimatına göre kullandığım bir vitamin türü onun haricinde her hangi bir ilaç vermedim.
  ***
  Özür dilerim. İlaç demiştiniz ondan öyle dedim. Çünkü özellikle doğum kontrol haplarını ve aspirinleri kullananlar çok. Hep soruyorlar bundan kullanıyorum, kullan dediler, faydası nesir vesaire. Bazıları da budama yapınca ağrı kesici ilaç veriyormuş. Allah akıl fikir versin böyle yapanlara.
  Çiçek coşturana gelince, her sulamada verin yazıyor. Ben yazın arada bir veriyorum: ayda bir, iki ayda bir gibi. Bu şekilde faydası oluyor sanıyorum. Benim çiçeklerin sağlıkları gayet iyi maşallah. Bitki besinlerine hiç güvenmeyin. Ne tavsiye etmişlerse on misli daha az kullanın. Yoksa çiçekleriniz mahvolur gider.
  Ayrıca çiçekçilere asla danışmayın.

 12. Esin Biçer dedi ki:

  Estağfirullah ilginize teşekkük ederim ayrıca. Sizin yazdıklarınızı ben de duymuştum. Haricen bir de akvaryum suyunu diyorlar bitkilere iyi geliyormuş diye ama ne derece etkili olur bilemem tabi bununla ilgili bir fikriniz var mı peki?
  ***
  Akvaryum suyu faydalı olabilir. Bir bilgim yok. Denemiş de değilim. En azından, ilaçlar gibi zararlı olmayacağı kesin. Yine de ben sadelikten yanayım. Bizim salonun bir tarafı daima hava cereyanı etkisindedir: Ben oraya bitki hastanesi diyorum çünkü orada her şey hayat buluyor. Yani işin sırrı esintidir bitkilere esinti hayat verir. Gerisi hikaye. Bitki besinlerinden ayda bir verilebilir. O da süper gelişim için değil, mucize için değil.. bitkilerin sağlıkları sekteye uğramasın diye.

 13. Tuba Ulucan, İstanbul dedi ki:

  Sarmaşığım 2011 başlarında gayet güzel gelişiyordu uzamıştı. Sonlara doğru gelişme durdu. Annem toprağını değiştirdi fakat düzelmedi. Upuzun çiçeğim küçücük 1 2 dal kaldı. Şimdilerde suya koydum öyle dikmeyi düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Her bitki arasıra birkaç hafta ve bazen kışın veya yazın birkaç ay dinlenmek ister. Gelişim durdu diye hemen toprak değiştirmek ilaç vermek yanlış şeyler. Yer değişiklerinde ise havasız esintisiz yerlerde küserler bozulup ölmeye başlarlar. Devamlı aynı toprakta tutup hiç besin vermemek de gelişimi durdurabiliyor. Veya düzenli besin verip iki üç yıl hiç toprak değiştirmemek yine zararlıdır. Bütün bunlara göre hareket edin. Şimdi köklenince hemen dikmelisiniz.

 14. Ben akvaryumda kullanıyorum (nitrat emici olarak) Gelişimi maşallah, sadece uzun ince kıvrık kökleri suyun içinde, takipçinizim!
  ***
  Teşekkür ederim. Merak ettim keşke bir fotoğrafını gönderseydiniz.

 15. Songül Demir, İstanbul dedi ki:

  Benim sarmışağım çok güzel büyüyordu fakat şimdi yaprakları ara ara sanki yanmış gibi koyu kahve rengi oluyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç güneş almazsa toprağı da kuvvetsizce böyle olur. Güneşe ihtiyacı çok büyük. Ayrıca ayda bir defa hafif dozajda bitki besini vermelisiniz.

 16. Mavi, Batman dedi ki:

  Sarmasıgımın yapraklarının ustunde kahve rengi benekler cıkmaya basladı. Gitgide daha cansızlasıyor. Topragına baktım kurtlanma falan yok. Yapkaları cok yumusadı. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Kökler çürümüş. Sağlıklı dallarından kesin suda köklendirin. Sonra uygun bir toprak bulup dikin.

 17. Eda, İstanbul dedi ki:

  Budadığımız salon sarmaşığını köklensin diye suya koydum. Bir haftadır hiçbir değişiklik yok. uçları solmuş gibi gözüküyor. Sizce kurtarabilir miyim?
  ***
  Suyunu haftada iki defa değiştirin. Bulundukları yer havadar bir yer olmalı. Yaprak kaybı olabilir önemli değil. İyice köklenmeleri bir aydan fazla zaman alabilir. Bir haftada sonuç beklemeyin.

 18. Eda, İstanbul dedi ki:

  Suya koyup köklenmesi için beklettiğim salon sarmaşığı neredeyse iki ayın sonunda birkaç yerinden köklendi. bir yerindeki kök yaklaşık iki cm kadar büyüdü. Toprağa dikmek için daha beklemem mi gerekir? Toprağa dikerken nelere dikkat etmem gerekir?
  ***
  Biraz daha köklenmeleri iyi olur. Saksıya diktiğinizde evin neresine koyacaksanız suda beklerken şimdiden orada tutun. İki hafta daha bekleyin sonra dikin sulayın.

 19. Eda, Bolu dedi ki:

  Salon sarmaşığı illa bir yere sarılmalı mı yoksa raftan aşağıya sarkılsa aşağı doğru uzar mı?
  ***
  Evet, olur. Hiçbir sakıncası yok.

 20. Faik T. Yozgat dedi ki:

  Patos sarmaşıgının ortasındaki çubugun ismini öğrenebilir miyim? Nereden temin edebiliriz?
  ***
  İsmini bilmiyorum. Belki çiçekçilerde bulabilirsiniz. Hazır yoksa onlarda kuru eğrelti yaprakları ve kuru yosun alıp kendiniz yapın. Kalın bri sopaya dolayıp iple başlayacaksınız. Çok da önemli değil bence.

 21. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim dev yapraklı bir sarmaşığim var daha önce böylesini görmediğim için bu sarmaşık değil herhalde diyordum ama sizin yazınızı okuyunca böyle iri yapraklı da olabiliyormuş onu öğrenmiş oldum. Bahçe toprağında dikili, boyu bir metreyi geçti balkonda duruyor. Benim sormak istediğim uzadıkça üstünden kesmeli miyim? kıyamıyorum aslında çok güzel büyüyor ama duvara sardırıp sabitlemek istemiyorum.
  ***
  İstanbulda balkonda kışın yaprakları hiç bozulmadan dayanabiliyorsa sizin bitkiniz potos değildir. Muhtemelen hedera türlerindendir. Dallarından kesip direkt toprağa dikerseniz yılın bu zamanında yüzde yüz kesin tutarlar.

 22. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Dev yapraklı sarmaşığım kapalı balkonda duruyor bu yüzden soğuktan etkilenmiyor. sayfanızdaki resmin aynısı sadece yaprakları düz yeşil ve çok büyük. her yaprağın yanında iki tane kök çıkarıyor. Üstünden kesersem yanlardan yeni filizler çıkartır mı yoksa yine yukarıya doğru mu uzar?
  ***
  Düz yeşilse belki aynı tür değildir ama mutlaka aynı familyadan akraba bir tür. Bunlar aynı muameleyle yetiştirilir. Farklı türlerden olması önemli değil. Uzayıp gidiyor diye öyle gelişmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Dallarını ortalama 15cm parçalara ayırın suda köklendirin. Sonra hepsini aynı saksıya dikin. Çok gösterişli olur. Her biri ve dipte kalan eski köklü kısım filizlenir dallanır.

 23. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Daha önce dev yapraklı sarmaşığımdan bahsetmiştim. Parçalara ayırıp doğrudan toprağa diktim. Mart ayında yazmıştım. Köklendirmeden de dikebileceğimi söylemiştiniz. Mayıs ayında yapınca geç mi kaldım acaba? Suda köklendirip diksem daha iyi mi olur? Kapalı balkonda duruyorlar. Pencereler sürekli açık. Birkaç saat güneş alıyor. Aydınlık, esinti iyi. Yanlış mı yaptım acaba deyip içime sinmeyince sizi tekrar rahatsız ettim.
  ***
  Gündüz sabah veya akşam güneşi saksıyı toprağı ısıtıyorsa, geceleri bol bol esinti alabiliyorsa çabuk köklenirler. Bu şartlar yerinde değilse ya da emin değlseniz önce suda köklendirmelisiniz.

 24. Meral, Muğla dedi ki:

  Benim salon sarmaşığım var. Metrelerce uzadı. Duvara sardırıp duruyorum sürekli. Ama şimdi taşınma olayım var. Bitkiye zarar vermeden dallarını nasıl toparlarım?
  ***
  Önce biraz susuz bırakın. Böylece dallarda biraz yumuşama, daha fazla esnekleşme olur. Sonra halka şeklinde sarın.

 25. Necmi M. -Tokat dedi ki:

  Su içinde köklendirirken köklenecek bölüm ışık almayacak şekilde kapatılmalı. bu durum belirtilmemiş.
  ***
  Hayır öyle bir şey hiç önemli değil. Çok defa denemişimdir. Gayet güzel kökleniyorlar.

 26. Uğur, İstanbul dedi ki:

  İş yerindeki bir sarmaşığı eve getirdim. Pek bakılmamış ve ucları birbirine karışmış. bazı yerleri tutunmakta oldugu saksı içindeki ağaçtan (ya da sopa) yarıya kadar geri çıkmış. neler yapmam gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok. salonumun duvarlarına doğru uzaması için neler yapmam gerekiyor? yanlış birşey yapıp bitkiye zarar vermek istemiyorum.
  ***
  Kökleri rahatsız etmezseniz bir sıkıntı olmaz. Dalları istediğiniz gibi duvar boyunca uzaton. Yapraklar ters olsa bile zamanla doğru pozisyonu alırlar. Bu da on gün kadar sürer.

 27. İbrahim, İzmir dedi ki:

  Sarmaşığı sardırırken uç taraftakini dalında ufak bir çatlak meydana geldi. 10 gündür uç yapraklarının büyümesi durdu. Kendi kendini tedavi etmesi mümkün müdür? Bizim müdahale etmemiz gereken bir durum var mıdır?
  ***
  Bir şey yapılmaz. Oluruna bırakın. Çatlaktan sonraki kısım solgun ise o kısmı kesip suda köklendirebilirsiniz.

 28. Ece, Sinop dedi ki:

  Bir yapı markette balkonumun ferforjelerine sardırabileceğim söylendi ve aldım. Sinopta ikamet ediyorum. dış mekanda yaşar mı iyi bakıldığı takdirde?
  ***
  Sinopta kışın soğuğa dayanamaz. Gövdesi dayansa bile bütün yapraklar soğukta yanacaktır. İçeri almalısınız.

 29. Sukru Demiray dedi ki:

  Benim sarmaşığım 6 – 7 metre uzunluğundayken bir anda çürüdü. Sulama rejiminde veya yerinde bir değişiklik de yapmamıştım halbuki.
  ***
  Köklerde çürüme olmuştur. Doğru toprak kullanmak çok önemli.

 30. Hasan dedi ki:

  Sarmaşıgım son zamanlarda iyi bir şekilde gelişti. Lakin son günlerde alt kısmından başlamak üzere yaprakları sararmaya başladı. üst kısımdaki yapraklar ise cansızlaşmaya başladı. yerinde ya da sulama rejiminde değişiklik yapmadım. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Ayda bir defa bitki besini vermek lazım.

 31. Yeliz, İstanbul dedi ki:

  Ben Salon sarmaşığımı daha iki yaprakken bir akrabamızdan aldım. 1 yılda yaklaşık olarak 4 metre uzadı ve farklı yerlerden sürgünler verdi. İki tane uzunca çubukla destekledim ama son 2 aydır yaprakları solmaya başlamıştı, bende çok büyük bir saksıya aldım onu ve 4 tarafıda merdiven şeklinde kare bir tutacak yerleştirdim, sarmaşığı içinden geçirdim ve mutfağa aldım. Sanırım nemi seviyor hızlıca kendini toparladı. Zaten evdeki çiçeklerimde olumsuz değişiklikler görürsem hemen mutfağa taşıyorum ve kendilerini toparlıyorlar. Allahtan mutfağım büyükte zorlanmıyorum :)) mutfak bildiğiniz bahçeye döndü. Hiç birini korkumdan eski yerlerine götüremiyorum. Anlıyacağınız salon çiçeğim oldu mutfak çiçeği :))
  ***
  İşim sırrı mutfaktaki elverişli hava akımlarıdır. Güneş alabilirlerse apartman merdiven boşluklarında da tropikal bitkiler çok iyi yetişir. Aşağıdan yukarı hareket eden nemli hava akımları bu türlere hayat verir.

 32. Atilla, Elazığ dedi ki:

  Merhaba, benim de bir salon sarmaşığım var, bundan 2 sene önce dikmiştim iki yaprağı vardı ve 1 sene o halde kaldı, daha sonra uzamaya başladı, şimdi 2 dal halinde yaklaşıl 6 metre boyunda fakat son bir aydır alt tarafta bir sürü yaprağı sararıp döküldü, öyle ki her hafta 2-3 yaprak dökülüyor ve ben bu duruma çok üzülüyorum, saksısı küçük diye saksıyı değiştim 5lt saksı aldım toprağı da çok kaliteli bol hava alan bir toprak seçtim, uzamaya devam ediyor ama toprağı değişmemden bu yana 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hala yapraklar dökülüyor hatta bu kez 8 yaprak birden sarardı, nerede yanlış yapıyorum bilemedim, değerli bilgilerinizi bekliyorum.
  ***
  Yeri havadar ve güneşli olursa daha sağlıklı olacaktır. Saksı toprak her şey değil. En başta gelen hayati şart yerinin havadar olması, sonra ikincisi güneşli olmasıdır.

 33. Sonat, Kıbrıs dedi ki:

  Merhaba, benim evimde de bir salon sarmasigi var 4 yildan fazladir bizimle. 3 bucuk yil kadar buyumedi denecek kadar az gelisti cunku bitkilere meragim yoktu ve iyi bakmiyordum. Fakat simdi bitkilere asiri bir meragim var ve cok hizli buyuyor. Cok isikli bir yerde olmasina ragmen yeni cikardigi yapraklar cok kucuk. Birde topragindan olabilecegini dusunuyorum çünki hic degismedim.
  ***
  Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Yeri de güneşli olursa yapraklar büyük olur.

 34. Sema K. -Kayseri dedi ki:

  Şimdi sarmaşık dikmek istiyorum. sarmaşıgın ucundan kopardım. suda bekletsem çillenir mi?
  ***
  Evet. Eğer en uçtan değilse, en az 2 yaprağı varsa garanti köklenir. Çaybardağında az suda bekletin ve suyu 4 günde bir değiştirin.

 35. Fatih, Antalya dedi ki:

  İki hafta önce pohatos sarmasıgı aldım. 2-3 yapragında koyu kahverengi buyuk halka seklınde benek oldu. ayrıca en uctakı uzayan yeni yaprakların cıktıgı uc kısımlarda var. ne yapmalıyım?
  ***
  Yerini sevmemiş. Havadar, esintili ve çok ışıklı, güneşli bir yerde tutmanız şart. Kış güneşinin direkt gelmesi hiç zarar vermez.

 36. Selma, Denizli dedi ki:

  Benim oturduğum odamda sarmaşiğim var. birinden getirmiştim. saksısı iyi değil diye değiştirmiştim. o günden beri sürekli alt yaprakları dökülüyor ve boynunu bükmüş gibi duruyor. ne yapmalıyım canlanması için?
  ***
  Hem yer değişikliği, hem uygunsuz zamanda saksı değiştirmek, ikisi bir arada olunca sonuç felaket olur. Ayrıca köklerin zor sığacağı kadar saksı iyidir. Fazla büyük saksıda fazla toprakta salon bitkileri bozuluyor.

 37. Demet Eker dedi ki:

  Salon sarmaşığını suda çoğaltabilir miyim?
  ***
  Evet. Birkaç haftada köklenirler.

 38. Ömer C. -İzmir dedi ki:

  Bugün Tansaş’tan pathos sarmaşığı aldım. Saksısını değiştirmedim. Biraz küçük gibi. Değiştirmeme büyük saksıya gerek var mı?
  ***
  Hayır bu tür bitkiler daima köklerinin zar zor sığacağı kadar saksıda olmalı. Kökler fazla toprakta boğulursa çürüyor.

 39. Ömer C. -İzmir dedi ki:

  Peki nasıl sardıracağım patosumu odamda? Yukarıdan iple mi? Çok sevdiğim ve yıllardır görmediğim bir çiçekti.
  ***
  Evet, uzadıkça istediğiniz yöne duvara çivi çakar ip bağlarsınız o yönde uzamaya devam eder.

 40. Melek, Ankara dedi ki:

  İki ay önce suda köklenen sarmaşığımı küçük saksıya dikmiştim. Yeniden yaprak çıkarması ne kadar zaman alır?
  ***
  Belki kış olduğu için havasız oda yüzünden gelişim olmamıştır. Yerini severse her zaman hızlı gelişir.

 41. Sevim, Ankara dedi ki:

  Merhaba, 1 ay önce hediye gelen salon sarmaşığının bazı dalları yerlere doğru uzamaya başladı. Aslında ortasında kuru yosundan yapılmış uzun çubuk var ama ona dolanmıyorlar. Ayrıca duvara çivi çakıp iple dolandırmaktan başka bir seçenek olabilir mi acaba salonda bu bitkiyi büyütmek için?
  ***
  Siz kendiniz bir yere bağlamalısınız. Çiçekçiler yosunlu çubuk koyuyor bitkiyi ona sarıyor ve bağlıyor. Siz uğraşacaksınız. Kendi haline bırakırsanız yerelerde sürünür şekilde ilerleyecektir. İstediğiniz gibi bağlayın şekillendirin.

 42. Hüseyin, Antalya dedi ki:

  Sürekli sarmaşığın yerini değiştirmek çiçeğin gelişimine etki eder mi?
  ***
  Havadarlık ve ışık farlılılıkları olan iki yerin arasında sürekli yer değiştirmek olumsuz yönde etkiler.

 43. Sebahattin B. -Antalya dedi ki:

  Şubat 2014 tarihinde iki metre uzunluğunda bir patos sarmaşık aldım. Çiçekçi her türlü bakımı yapıldığını söyledi. 30m karelik bir salonda ve pencereye yakın bir yere koydum. Yapraklar çok güzeldi ama şimdi çoğu yaprakların uçları çürümeye başladı. Direkt güneş görmüyor. Güney cepheli cama yakın. Sürekli ışık alıyor. Yapraklarının çürümemesi için ya da çürümeyi durdurmak için ne yamalıyım?
  ***
  Serada sıcak havalandırmalı ortama alışık süs bitkilerini kışın alıp eve getirdiğinizde daima böyle sorunlarla karşılaşırsınız. Yaprak çürümesinin esas sebebi köklerin birden bire daha serinde kalmasıdır. Oda sıcak olsa bile ani değişiklik zarar veriyor çünkü kökler aniden daha serin ortamda bulunmuş oluyor ve ince hassas organlar yeni ortama adapte olmaya fırsat bulamadan ölmeye başlıyor. Hem yaprakların hem dalların hem saksının direkt güneşte ısınması mümkün olsaydı muhtemelen hiç bozulmazdı. Kış güneşinin hiçbir yakıcı etkisi olmaz. Şimdiden güneşe alıştırmalısınız. Böylece ilerde çıkaracağı yeni yapraklar küçülmez.

 44. Melis, Adana dedi ki:

  Bana salon sarmaşığı yedi ay önce hediye geldi. Geldiğinde yaprakları oldukça gürdü. Şu an oldukça seyrek ve kökü kuruyor gibi. Ne yapmalıyım kurtarmak için?
  ***
  Kışın evlerde eğer havasız ve sıcak ortamlarda olursa bozuluyorlar. Sık sık havalandırdığınız oda hangisiyse orada tutmalısınız. Zamanla düzelir.

 45. Fatih I. -Antalya dedi ki:

  Altı ay önce salon sarmaşığı aldım. Yaprakları kahverengi renginde çürümeye başladı. Yapraklar soldu döküldü. Ana gövdelerde bir sorun yok ama sadece yapraklar iyice döküldü. Gelişimi durdu. Yaprakların çürümesine engel olamalıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çok havadar ve bir parça güneş alacağı yerde tutmalısınız. Yerini hiç sevmemiş. Eğer gereğinden büyük saksıya dikmişseniz bunun da zararı olur.

 46. Melek, Antalya dedi ki:

  Suda köklendirdiğim iki yapraklı patosu ekmişti. Şu an yedi yapraklı oldu. Saksısı küçük ve yapraklar yere doğru büyümeye başladı. O şekilde büyümelerinin sakıncası olur mu? Çubuk şart mı?
  ***
  Hiç fark etmez. İstediğiniz gibi yapabilirsiniz.

 47. Hatice Ö. -izmir dedi ki:

  Sarmaşığımın aprakları yumuşaklaştı. Her gün suluyorum çok uzun ama yaprakları seyrek. Yaprakları sıklaşması için ne yapmalıyım?
  ***
  Toprak kısmında ters giden bir şyler var. Kökler hiçbir işe yaramaz hale gelmiş. Bu durum potos sarmaşıklarında sık görülen bir problemdir. Böyle olunca ben dallarını 15-20cm kadar paraçalara ayırıp suda köklendirir sonra sağlıklı bir toprağa dikerim. Yapraklarının sık olabilmesi hep güneş alabilmesine hem bir saksıda bir değil birkaç kök dikilmiş olmasına bağlıdır. Daha zengin ve daha sağlıklı görünümü olur.

 48. Sevilay dedi ki:

  Benim sarmaşığimi çocuk odasina koymak zorunda kaldım. Acaba bir yan etkisi olabilir mi?
  ***
  Aslında bir sakıncası yok ama toprakta küf vb şeyler oluşursa bunların havaya yaydığı tozlar belki bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Çok nadir bir şey. Genelde hiçbir şey olmaz.

 49. Hülya Ç. Antep dedi ki:

  Sarmaşığımın yaprakları çok küçük. Acaba ne yapabilirim?
  ***
  Yavaş yavaş güneşe alıştırın ve her üç-dört sulamada bir bitki besini verin. Böylece çok güzel, daha irice yapraklanır.

 50. Muhammet U. -İstanbul dedi ki:

  Bugün arkadaşım salon sarmaşığı almış. Biz bunu balkona koyduk. Boyu 1m civarında. Balkonda durması ne kadar sağlıklı olur?
  ***
  Devamlı evde tutmanız daha iyi. İstanbul’da kışın büyük zarar görür hatta tamamen ölebilir.

 51. Melek, Bursa dedi ki:

  1m’ye yakın sarmaşığım vardı. Köklerinde çürüme oluştu. Üstten kesip birkaç parçaya ayırdım. Parçaları suya koydum. Acaba köklenirler mi? Yanlış mı yaptım?
  ***
  Potos sarmaşığı için tam yapılması gerekeni yapmışsınız. Güneşli bir pencere önünde kolayca kısa zamanda köklenir ve yapraklanırlar. Hemen toprağa dikmekte acele etmeyin. Uygun toprak bulana kadar suda rahatça idare ederler. Potosun en sevdiği toprak normal bahçe, tarla topraklarıdır. Hazır poşet topraklar potos için sakıncalı. Pek büyük saksıya dikmeyin.

 52. Ayşe, İzmir dedi ki:

  Sarmaşığımın önce yapraklarından su damlamaya başladı. Şimdi de sararıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprakta kuruma olmadıkça sulamayın. Gereksiz yere sulamak havasız ve güneşsiz evlerde çürütür. Kışın çok iyi güneş alabileceği pencere kenarında tutun.

 53. Sezer, Kırklareli dedi ki:

  Çok sevdiğim salon sarmasşığımı taşınma sebebiyle annemde bırakmıştık. Dibine köylerden getirilen gübreli bir toprak eklemiş. Fakat çok fena soldu ve yaprakları söndü. 4-5 metre kadar olan kocaman çiçeğim mahvoldu. Çok üzgünüm. nasıl bir şey yapmalıyım?
  ***
  Dallarını 10-15cm parçalara bölüp suya koyun. Kolayca köklenirler. Sonra dikersiniz.

 54. Aycan, Bursa dedi ki:

  Sarmaşık çeliğini suda bekletmeden toprağa diktim. Üstünü poşetle kapattım. Acaba doğru mu yaptım?
  ***
  En doğrusu önce suda köklendirmektir.

 55. Emine, Adana dedi ki:

  Daha önce Sarmaşık yetiştirmedim. Eşim işyerinden getirdiğinde çok güzeldi. Evimiz doğalgazla ısınıyor. Oturma odasına koymuştum. Suyunda fazla verdim sanırım. Şu an yaprakları dökülüyor ve yaprakları canlı değil. Ben hayvan gübresi suyunu çiçeğe döktüm. Sakıncası var mıdır?
  ***
  Kökleri çürümüş. Dallarını 15cm kadar parçalara ayırıp suda bekletin. Her biri köklenir ve filizlenir. Potos sarmaşıkları hazır poşet toprakları pek sevmez. Kök çürüme vakaları öyle topraklarda sık sık görülür. Toprağı iyi, verimli olan bir bahçeden toprak alıp ona dikin. En güvenlisi bu. Hem bu toprakta bitki besinlerinin veya gübre şerbetinin etkisi de mükemmel olur. Ayrıca sarmaşığınızı evinizin en havadar, en kuvvetli aydınlık olabilen yerinde tutmalısınız.

 56. Murat, Kars dedi ki:

  Benim küçük bir potosum var. Bir yerde kesinlikle hayvan gübresi kullanılmaması söylenmiş. Yukarıyı okudum sizde o konu ile ilgili bi şey geçmiyor. Öneriniz nedir kullanabilir miyiz?
  ***
  O bilgi yanlış. Benim deneyimlerime göre hazır poşet topraklar bu bitkiye genellikle zarar veriyor. Doğal toprak kullanırsanız daha iyi olur ve gübreye de ihtiyaç kalmaz. İsterseniz gübre katabilirsiniz ama toprak verimli bir topraksa hiç gerekmez.

 57. Burak, Batman dedi ki:

  Sarmaşık için normal toprak olur mu? Hazır satılan toprak mı kullanılmalıdır?
  ***
  Humuslus verimli, suyu iyi süzdüren bağ, bahçe, orman toprakları daha iyidir. Potos sarmaşığı hazır poşet topraklarını pek sevmez.

 58. Yusuf, İzmir dedi ki:

  Sarmaşığın içine dikilen yosunlu çubuğu nerden bulabilirim?
  ***
  Açılışlara, düğün vb törenlerine çelenk hazırlayan çiçekçilerden yosun bulursunuz. Çubuğa sarmayı bağlamayı da sizin için hallederler. Yoksa yosunu çubuğa kendiniz sarıp bağlarsınız.

 59. Gamze, Gaziantep dedi ki:

  Salon sarmaşığının uğursuzluk getirdiği doğru mudur?
  ***
  Doğru değildir emin olun.

 60. Ayşe, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık bir yıl önce salon Sarmaşığı hediye geldi. alonda duruyor. Yerini çok sevdi. Gelişimi de gayet iyi ama ben salon duvarına sardırmak istemiyorum. Balkona geçirsem zararı olur mu?
  ***
  Balkonunuz camekanlı, kapalı ise olur ama değilse tavsiye etmem. Ayrıca uzuyor diye uzamasına izin vermek zorunda değilsiniz. Uzun dalları kesersiniz yanlardan daha güzel filizlenir.

 61. Elif, Denizli dedi ki:

  Merhaba bugün antre için patos sarmaşık alıp duvara astık. İnşallah yerini sever. Foto linktekidir. Güneşsiz yaşar mı ışık yeterli olur mu acaba?
  http://hizliresim.com/BPDOlv
  ***
  Direkt güneş almasa da olur ama şiddetli gündüz ışığı şart. Penceresiz, loş ışıklı yerlere hiç uygun değil zaten öyle yerlere hiçbir bitki uygun değil.

 62. İsimsiz dedi ki:

  Suda bekletip saksıya diktim ama 10 kök de çürüdü. Pencere kenarında idi.
  ***
  Pencere kenarında idi diyorsunuz. O oda çok fazla soğuk oluyorsa soğuk yüzünden çürümüş olabilirler. Değilse, o zaman kesinlikle kullandığınız toprak çürütmüştür. Poşelerde satılan hazır topraklar genellikle çürütücü etki yapıyor. Bunları en az 2 ay açık havada bir kovada veya leğende dinlendirdikten sonra kullanmak lazım.

 63. Lider dedi ki:

  Sarmaşığı ucunda solma olduğu için kestik. Bir yıldır uzamıyor. Uzar mı?
  ***
  Anlaşılan yeri çok havasız ve ışıksız. Esintili olabilen bir pencere kenarına koymalısınız. Hava akımları sayesinde canlanır.

 64. Rukiye, Diyarbakır dedi ki:

  Hava 45 derece altına düşmüyor. Camlarım devamlı açıktı ama esinti fazla yok burda. camları kapatıp klima açmak durumunda kalıyorum (çiçek için arada cam açıyorum tabi) pencereye çapraz yerde çiçeğim. Çaprazdan güneş görüyor. yapraklar aşağı bakmaya başladı. Ne önerirsiniz klima+aşırı sıcak havaya karşı? 9 haziranda aldım çiçeği. ilk aldığımda harika görünüyordu şimdi üzgün gibiler.
  ***
  Klima olan odalarda güzel bir hava sirkülasyonu olur ve bu da pencereleri açıp esinti sağlamaya ihtiyaç bırakmaz. Sizin potosunuzun köklerinde problem oluşmuş. Sebep hem toprağıyla ilgili hem yer değişikliği şoku ile ilgili. Dallarından kesip suda köklendirin. Hemen kökleniyorlar. Sonra da çevrenizdeki bir bahçeden humuslu kara toprak bulun o köklendirdiklerinizi o toprağa dikin. Onda gayet sağlıklı ve hızlı büyürler.

 65. Sevgi, Tokat dedi ki:

  Sarmaşığımı uzadıkça ortasındaki yosunlu çubuğa sardırıyorum. Yalnızdün yine sardırırken ucundan koptu. Çiçegim zarar görür mü acaba?
  ***
  Hayır bunun hiçbir zararı yok.

 66. Ayfer Y. -İST dedi ki:

  Sarmaşığı kapalı balkonda tutabilir miyim? Hava akımı yazın iyi ama kışın üşümesin diye kapalı tutsak bile büyür mü?
  ***
  Devamlı büyüyüp durması önemli değil. Gelişim ara sıra ve yavaş olsa bile yapraklarının sağlıklı olması önemli. Kapalı balkonunuz kışın dışarsı kadar soğuk oluyorsa orada kışın don olayı olduğu zamanlar mutlaka büyük zarar görecektir. Tamamen ölebilir de.

 67. Tuğba D. -İmir dedi ki:

  Benim sarmaşığımda sararma ve yaprak uçlarında siyahlaşma görüldü. Yakın zamanda saksını değiştirdim ve vitamin katkısını yaptım. Evimde güneş alan ortamda fakat bir anda büyümesi durdu. 2-3 tane yaprağı sarardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökleri zarar görmüş. Toprak değiştirmeyi olur olmaz zamanlarda yapmanız yanlış. En iyi zaman yaza doğru yapmanızdır. Havalar ısındığında bol bol köklenir ve eskisinden iyi hale gelir. Şimdilik yapabileceğiniz bir şey yok.

 68. Hülya, Almanya dedi ki:

  Bir hafta önce sarmaşığının saksısını değiştirdim. Birkaç gündür yapraklarının ucunda su damlacıkları oluyor.
  ***
  Evet bu olabilir. Normaldir.

 69. Güzin N. -Eskişehir dedi ki:

  Merhaba benim bir salon sarmaşigim 2,5metre falandı. 3 daldı 2 dalı uzaması durdu. 1 tanesi 2 metregi geçti fakat ben bugün yanlışlıkla bağlı yerinden kırdım. yaklaşık 2 metre olan dalı tekrar diksem tutar mi?
  ***
  Suda çok çabuk köklenir. 15cm gibi küçül küçük parçalara ayırıp suda bekletin. Hepsi köklenir. Saksılara üçer beşer dikebilirsiniz.

 70. S. ÇLK -Osmaniye dedi ki:

  Benimde salon sarmaşigim eve ilk gelinde yapraklarından kahverengi yara tarzı kurumuş yaprak misali görülen küçük izler vardı. Geldiği çiçekçide iyi bakilmamiş diye düşündüm. Salonun en güzel yerine orkidemin yanına koydum. Şimdi yeni yapraklar çıkarıp büyüyor ama kahverengi lekeler henüz geçmedi. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yapraklardaki hasarlar asla iyileşmez. Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.

 71. Gül, İzmir dedi ki:

  Bugün arkadaşımdan salon sarmaşığı dalı aldım. Üç adet çay bardağına koydum. Bir tanesi tek bir kök verdi. Ne zaman nasıl ekmeliyim?
  ***
  15-20 gün suda bekletin ki iyice köklensinler. Sonra üçünü aynı saksıya dikin.

 72. Vefa, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 4 yıldır patos bitkim var. Metrelerce uzadı. Gayet sağlıklı iken son zamanlarda açtığı yaprağı direkt kurutuyor fakat uzamaya da devam ediyor. Neredeyse sadece gövde olarak kaldı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağının kimyasal dengesi tamamen bozulmuş. Besleyiciliği de hiç kalmamış. Gübre filan verseniz işe yaramaz. Sağlıklı bir toprak hazırlayın. Bu arada dallarını 10-20cm gibi kısalıkta parçalara ayırıp suda bekletirseniz çabucak köklenip yapraklaklanmaya başlarlar. Onları saksılara dikebilirsiniz. Bakım bilgilerini okuyun.

 73. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Benim Patos sarmaşığım bol ışık alan havadar bir pencere önünde. Ancak güneş almıyor. Sadece balkonum güneş alıyor. Gelişmesi durdu. Sulamasına çok dikkat ediyorum. Köklerinde sorun yok. Toprağı kalitesiz. Ancak şu anda toprak değiştiremem. Şimdilik 4-5 sulamada bir genel amaçlı besin verip arada bir balkona çıkartıp ikindi sonrası güneşi aldırsam iyi olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Bazen yapraklarına fısfıs yapıyorum. Mart ayında sizin tavsiyenize göre toprak hazırlayıp değiştireceğim.
  ***
  Yeri yeterince havadar ise sorun yok. Gelişime devam eder. Ama gelişmiyorsa toprakta sorun vardır. Bu durumda bitki besininin işe yarayacağını sanmıyorum. Eskiden potosları bahçemizin kendinden doğal olarak humuslu toprağından alıp da saksıda onunla yetiştirirdik. O zamanlar torf filan yoktu. Bitki besini filan da yoktu. Ama şimdiye göre bin kat daha güzel gelişiyorlardı. Bence siz buna da orman üst yüzey toprağı bulun. Şimdi de toprağını değiştirebilirsiniz sorun olmaz. Bir kovaya su doldurup defalarca suya batırıp çıkararak toprağından arındırın. Bunu yaparken köklerin sıkıca yapışık olduğu parçaları sakın ayırmaya çalışmayın yoksa diktiğinizde kökler çürür.

 74. Sara M. -Adapazarı dedi ki:

  merhaba pothos çiçeğim cam önünde. tavana bağladım. kolona aşağıya yukarıya sarıldı. bayağı iyidi. iki haftadır yaprakları sararıyor. bu sene toprağını değiştirmedim. acaba ondan mı? sulamasını hep aynı şekilde yapıyorum. vitamin pek vermiyorum.
  ***
  Toprak değiştirmezseniz ikinci yılından itibaren düzenli bitki besini vermelisiniz. Sorun bundan kaynaklanmış olabilir. Toprağa göre değişiyor.

 75. Esra G. -Kocaeli dedi ki:

  Merhabalar potıs çiçeğim küçük bir daldan camakenli balkonda 10 metreyi aşkın bir şekilde çamaşır ipinde 4 yılda büyüdü. Tepesini iki kez kırdığım halde beş daldan dazla vermedi. şimdi balkona sığmadığı için salon ve mutfak bir olan yaşam alanına iki tarafı tavana kadar merdiven yaptırdım. Üç taraftan net ışık alsa da yaprakları küçüldü. Merdivene yoğun bir şekilde sarması için acaba bu ayda dal uçlarını kırabilir miyim?
  ***
  Gündüz boyu direkt güneş almasa bile eğer çok güçlü gün ışığı alıyorsa sorun olmaz. Ama havadarlık önemli. Gelişim devam ediyorsa havadarlık şartında sorun yok demektir ve toprağı da uygun demektir. Geri kalan şey beslenememesi. Bunun için ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Vilmorin, Genta, Çiçekcoşturan gibi ev bitkileri için olan markalardan sıvı bitki besinlerinden, üzerindeki tavsiyeye göre oranda suya karıştırın ama sadece ayda bir defa verin. Uçlarını kırmaya gelince: Fazla uzadığında istediğiniz kadar kısaltma yapın ve kestiğiniz kısmı 10cm kadar parçalara ayırıp suda köklendirin. Köklenince aynı saksıya, potosun kenarlarından biraz eşeleyerek dikin. Böylece daha zengin görünümlü olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)