Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos

Salon sarmaşığı Araceae familyasından tırmanıcı ve sürünücü özellikli, uzun ömürlü bir bitkidir. Bilimsel adı Epipremnum aureum olup İngilizcede pothos denir. Anavatanı Büyük Okyanus’taki Fransız Polinezyası denen adalar topluluğunda, Haiti yakınındaki Mo’orea adasıdır. İç mekanlara tam uyumludur. Yaprakları 2-3 yıl kadar sağlıklı kalır. Hızlı gelişim gösterir.

Salon Sarmaşığı (pothos), Epipremnum aureum

Özellikleri

Salon sarmaşığı  yaprakları yeşil üstüne beyaz, krem rengi, sarı renklerle ebruli, kırçıllı gibi desenlidir. Renk ve şekiller kültivarlarına göre değişir. Sarmaşık denilse de sarılıcı değildir. Her yaprakla beraber bir iki kök çıkarır. Bunlar toprağa değmedikçe fazla uzamaz. Bitki bunları el ayak gibi kullanarak ağaçlara tırmanır. 20 metre kadar uzayabilir. Güçlü ışık ve biraz güneş olan yerlerde daha gür gelişim gösterip yan dallar geliştirir. Şiddetli güneş, sıcak ve sürekli yoğun nemli hava hareketleri karşısında salon sarmaşığının yaprakları devleşir ve parçalı olur (yapraklar yarım metreye yakın genişlikte olabiliyor). Fakat iç mekanlarda genelde çok küçük yapraklıdır.

Salon sarmaşığı pothosKışın en fazla -1C derece soğuğa dayanır ama kuzeyli yönlerden direkt rüzgar yememesi gerekiyor. Aksi takdirde toprak üstü kısımları ciddi zarar görür.

Salon sarmaşığı kendi kendisine devamlı yeni yapraklar üretip durur. Metrelerce uzar gider. Evin bir köşesinde unutulmaya uygun, uzun süre susuz kalmaya dayanıklı, ışık açısından hiç müşkülpesentlik çıkarmayan bir bitkidir. Eskiden (70’li ve 80’li yıllara kadar) salon sarmaşığı halk arasında çok popüler idi. Evlerde duvarları boydan boya tavan kenarlarını sardırmak moda gibi bir şeydi.

Kültivarları

Pothos salon sarmaşığının pekçok kültivarları geliştirilmiş olup bazıları patentlidir. Hepsini yazmaya imkanım yok. Birkaç örnek aşağıda.

‘NJoy’ yaprakları hafifçe grimsi gibi açık tonda zeytuni yeşil ile beyaz karışık. Fakat renk karışıklıkları ve desenlilik düzensizlikleriyle farklı farklı gelişimler gösterebilir.

‘Manjula’ bunun farkı yapraklardaki yeşil kısımlarının hafifçe sarıya çalar tatlı bir tonda zeytuni yeşil olmasıdır.

‘Jade’ yaprakları beyazsız salt yeşildir. Yeşilin tonu ise koyu yeşim rengindedir.

‘Marble Queen’ klasik potos gibi ama yaprak deseni yeşil, soluk krem, sarımsı krem rengi ve benzeri tonlarda fazlaca ince ince karışık kırçıllı desenlidir.

‘Golden’ bu ise klasik potosun yapraklarında yeşil-beyaz yerine yeşil-krem rengi karışık olması ve krem renginin yer yer altın rengine dönmesidir. Yapraktaki yeşil kısımlarında da altın rengine geçişler görülür.

‘Neon’ bence en ilginci bu. Yaprakları limon sarısının açık ve soluk tonunda yeşile çalar hali gibidir. Veya çok açık tonda yeşil rengin sarıya çalar hali. Aslında yapraklar gelişim gösterdiği yerin ısı ve ışık şartlarında göre bu tarif ettiğim renklerin hepsini alır. Ama renk olarak neon ışıkları gibi çok fark edilir özelliktedir. Yapraklarda genelde sırf bu sarımsı çok açık yeşil veya hafiften yeşilimsi açık sarı renk hakimdir. Çok az olarak ve her yaprakta değil bazı yapraklarda pek belli olmayan beyaz desenlilikler de oluyor.

Yetiştirme ve bakımı

Işık / güneş ihtiyacı: Yapraklarının iriliği ışığın gücüne bağlıdır. Yeri ne kadar kuvvetli aydınlık olursa yapraklar o denli gösterişli olur. Sabah veya akşam güneşini direkt alması salon sarmaşığının daha iri yapraklar çıkarmasını sağlar. Öğle saatlerinin güneşini almasında kışın hiçbir sakınca yok ama yaz boyunca öğle vakti güneşi filtrelenmelidir.

Toprak ve saksı: Salon sarmaşığı toprak konusunda oldukça hassastır. Gübresiz, sade, salon bitkilerine özel bir torf toprak gerekiyor. Ayrıca bu toprağa ponza taşı karıştırmalısınız. Oranları: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayın. Saksı çok büyük olmasın ama köklerin rahatça sığacağı kadar olsun. 3 yılda bir toprağını değiştirin.

Sulama: Salon sarmaşığı sürekli ıslak kalan toprağı sevmez. Sulamaları belirli gün aralıklarıyla değil, toprak biraz kurudukça yapmalısınız. Su miktarı ise mutlaka saksı alt deliklerden bir miktar su çıkacak kadar olmalıdır. Saksı altındaki tabakta biriken suyu toprak geri emmemelidir. Büyük zararı olur.

Bitki besini: ÇiçekCoşturan, Vilmorin vb markalardan sıvı bitki besini. Genel kullanım çeşidinden. Tavsiye dozajın yarısını uygulayın. Yaz kış sürekli ayda bir defa vermeye devam edin.

Temizlik: Salon sarmaşığı yapraklarını ne kadar temiz tutarsanız gelişimi de o kadar güzel ve hızlı olacaktır. Islak bezle en geç 15 günde bir defa güzelce tek tek yaprakların altını, üstünü, yaprak saplarını ve dallarını silin.

Budama: Sürekli uzayan bir bitkidir. Onun için saksısına karşılıklı iki değnek batırın ve dalları dolayın. Uzama fazla olunca hiç çekinmeden istediğiniz kadar dallarını keserek budayın. Düzenli budamalarla kısa tutacaksanız (eğer isterseniz) bu durumda değneklere bağlamk, dolamak yerine yüksek bir yerden sarkıcı şekilde yetiştirebilirsiniz.

Fide üretimi

Dallarını kesip suda köklendirin. En iyi yolu budur. Suda bekleteceğiniz dallar ne uzunlukta olmalıdır? Ortalama 10cm uzunluk uygundur. Uzun bir dalı bu uygunlukta birkaç parçaya bölün. Dal boyunca her yaprak sapının dibine çok yakın yerlerde köklenme özelliği var. Yaprak kurumuş olsa bile dalın o kısmı yine köklenici özelliktedir. Suda bekletirken o kısım mutlaka su altında kalmalıdır. Çünkü sadece oralardan kök salar. Ama eğer boş kısım su altına denk gelirse asla köklenme olmaz. Ayrıntılı bilgi: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

Suda köklenmiş olan salon sarmaşığı dallarını bir saksıya üç veya dört tane yan yana dikmelisiniz. Ki gösterişli olsun. Tek tek dikerseniz tek dal öylece uzar ve cılız görünür.

Ama önce şunu yapın: Suda köklenen dalları önce tek tek mini viyol saksılara ⇒ köklendirme toprağı ile dikin. Amaç suya uyumlu kökleri toprak uyumlusu hale getirmek. Çünkü direkt sevdiği toprağa dikerseniz genelde çürüyorlar. Bu yüzden önce 6 hafta mini viyollerde köklendirme toprağında tutun. Ara sıra sulayın. Sonra viyollerden toprağını köklerini hiç ayırmadan kalıp gibi çıkarın ve üçü, dördü bir arada olacak şekilde uygun saksılara 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımına dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Onur Arsuz dedi ki:

  Sizin yazınızı okuyarak geçen hafta patosdan 6 dal kestim. Bir haftada hepsi suda 3cm kök çıkardı. Anaç patos kolum kalınlığında ve uzunluğunda olan sipiral yumuşak nesne etrafında gelişiyor. Yeni yavrular için toprağa diktiğimde orjinal dal çevresinde böyle bir yapı oluşur mu? Bu yapı doğal mı?
  ***
  Bu bitki ince dallarla uzar gider. Bahsettiğiniz yapıyı oluşturmaz. Onu çiçekçiler bir değneğe kuru yosun veya başka kuru bitkileri dolayıp yaparlar. Aynısına gerek yok. Bir saksıya iki uzun değnek batırarak uzayan dalları onlara tutturursunuz.

 2. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Sarmaşığımın yakın zaman önce saksısını değiştirdim. Olanından biraz daha büyük saksıya aldım. Toprak olarak da torf ponza karışımı yapıp ekleme yaptım. Eski toprağında ne var bilmiyorum. Kış sonbahar gibi gelmişti. Yeni çıkan yapraklar daha ufak. Güneşi yetersiz kaldığı için sanıyorum. Köşede biraz onları değil fakat eski iri yapraklarından saksı değişiminden sonra çok sararttı. Birkaç yaprak sapsarı olmuştu zaten. Bugün fark ettim bir yaprakta daha yine devam ediyor yine eski iri yapraklardan. Devam etmesinden endişeliyim. Neden olabilir yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Köklerini eski topraktan çözmüşseniz sebep budur. Hiç çözmeden eski toprağıyla kalıp gibi yeni saksıya geçirmişseniz o halde fazla toprak yüzünden kökler alışık olduğu sıcaklıktan mahrum kalmış ve bu ani etkiyle bozulmaya başlamışlar. Şimdi yaz sıcakları başlayacak. Zamanla düzelir. Yeni kökler hızlıca uzar ve her şey yoluna girer. Sıcaklar bastırana kadar güneşten biraz ısınacağı bir pencere önünde tutun.

 3. Yağmur, Ankara dedi ki:

  Sarmaşığımın en ucundaki yaprağını yanlışlıkla kopardım. Bir daha uzamaz dediler. Ne yapmalıyım uzaması için?
  ***
  Size yanlış veya eksik bilgi vermişler. Dalın uzayan ucu kırıldı ise yanlardan en az bir tane yeni dal verir. Yeni dallar uzar gider.

 4. Nilay, Ankara dedi ki:

  Sarmaşığım 3 yıldır benimle. Oldukça uzadı. Yaprakları normal boyutta. Fakat saksıya yakın yapraklar sararıp döküldü. Saksıda sadece dallar kaldı. Bu normal midir? Saksıya yakın kısmı nasıl yapraklı bir şekilde tutuyorlar?
  ***
  En eski yaprakların bozulması normal. 3 yıl dayanmışlar. Daha ne olsun? İki üç yılda bir yenilemek lazım. Yani Dipten kesersiniz. Yeni dallar uzatır. Kestiğiniz dalları köklendirip üçü veya dördü bir arada olacak şekilde saksılara dikersiniz. Gösterişli halde büyürler.

 5. Halime, Ankara dedi ki:

  Benim de bir patosum var. Düz yeşil yapraklı. Yaprakları normalde ne boyutta olmalı bilmiyorum. Alışveriş merkezinin içinde de aynı renkte olanından gördüm. Sadece spot ışıklarını görüyor. Fakat yaprakları kocaman. Evimdeki ile onu kıyaslamam normal mi bilmiyorum. Benimkini daha loş ışıklı bir yere alsam merkezdeki gibi olur mu?
  ***
  Tam tersine bu ve buna yakın türlerde yaprak büyüklüğü çok kuvvetli ışığa ve güneşe bağlıdır. Buna ilaveten sürekliliği hiç kesilmeyen çok yoğun nemli hava hareketleri ve azot zengini bitki besinleri lazım. Bütün bunlar bir arada olunca yapraklar birkaç misli büyük olur. Potos türü uygun toprakta ve güneşli yerde olunca yapraklar bir insan yüzünü kapatacak kadar büyük ve hatta biraz parçalı olur. Kısaca norml ev ortamlarında yapacağınız pek bir şey yok. Daha doğrusu şansa kalmıştır. Öncelikle köklerin çok fazla saçaklanıp aşırı çoğalmasına uygun ponzalı torf toprak lazım. Kök çoğalmasına etkili olan diğer unsur fosfor elementidir. Başka bir örnek vereyim: Devetabanının küçük yapılı bir çeşidi var. Ev ortamlarında potos tarzında gelişim gösterir. Yapraklar el kadar, parçasız, kalp biçimindedir. Gövdesi parmaktan biraz ince ama potosa göre fazla kalındır. İşte bunu ben Didim’de bahçede saksıda yetiştirmeye başladım. İkindi ezanıyla beraber akşama kadar güneş alır. Burada yaprakları 40cm genişliğinde ve parçalı gelişiyor. Yaprak sapları normal büyük devetabanına göre oldukça kısadır. Ev ortamlarında olunca dediğim gibi küçük ve parçasız yapraklı olup potosa çok benzer ve potosun büyük yapraklısı sanılır.

 6. Arz, İstanbul dedi ki:

  Scindapsus satin cinsi sarmaşığımı yaz başında almıştım ama yeterince gelişemiyor. Dalları cılızlaştı ve yaprakları kıvrıldı. Susuz da bırakmıyorum. Yapraklarını sık sık nemlendiriyorum ama toparlanamıyor. Sebebi ne olabilir? Toprak değişimi yapmalı mıyım?
  ***
  Yaprakları nemlendirmek kapalı mekanlarda ancak bitkilere zarar veriyor. Bir daha yapmayın. Bitkinizi evin en iyi hava akımlarına sahip yerinde tutmalısınız. Yapraklarda cansızlık varsa kökleri çürümüştür. Bu durumda yapmanız gereken şey sökmek, çürük kökleri kesmek, yıkamak ve yeni kökler belirene kadar suda bekletmektir. Bu arada şu iki sayfayı mutlaka okuyun ve aynı hatalara bir daha düşmeyin:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 7. Sakine, Isparta dedi ki:

  Sulamayı kışında mı saksı alt deliklerinden çıkacak kadar yapmalıyız ve bu bütün bitkiler için gerekli mi?
  ***
  Evet. Ayrıca bütün bitkiler için geçerlidir.

 8. Betül, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben pothosları çoğaltma işlemi yaptım ama saksıya dikince hiç büyümediler. Aylardır aynı duruyor. Neden acaba?
  ***
  Sanıyorum havasız kuytu bir yerde tutuyorsunuzdur. Ben de bu yıl köklendirip saksılara dikmiştim. Yaz başından beri çok hızlı devamlı yeni yapraklar çıkarıyorlar. Bir saksı dışarıda bir saksı içeride sürekli hava akımları ve güneş alan yerde.

 9. Selçuk dedi ki:

  Bitkinin yapraklarında ve dallarında beyazlama var. Böceklenme gibi. Temizledim sildim ama yine oldu. Önüne geçmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Yaprak bitleri varsa ve ne tür bit ise ona göre ilaçlama yapmalısınız. Ya da problem bitene kadar her gün ıslak bezle silin. Sayfası: Yaprak bitleri, birkaç örnek ve mücadele yolları

 10. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Benim bahcemdeki pothoslar küçük yapraklı. Bazı yerdekiler devetabanı gibi dev yapraklı. Bunlar farklı varyete mi? Ne yaparsam devleşir?
  ***
  Hem uzun süre (en az 3 saat) direkt güneş lazım hem de azot oranı biraz yüksek olan bitki besinlerinden vermek lazım. Ayrıca toprakta köklerin çok fazla saçaklanmaları gerekiyor. Bütün bunlar bir arada olunca dallar kalınlaşır yapraklar devleşir.

 11. Atilla, İstanbul dedi ki:

  Salonda duran sarmaşığımın dört dalı var. Bir yıldır hem kendisi hem yaprakları çok güzel bir şekilde büyüyüp yaklaşık 3 metreye ulaştı. Sonrasında git gide her yeni yaprak daha da küçülerek çıkmaya başladı. Son olarak galiba fazla su verdiğim için en alttaki 10-12 yaprak sararıp döküldü. Bütün yapraklar da sanki yumuşamış gibi. Yapraklar artık dik ve sağlıklı durmuyorlar. Kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Toprak altı kısımları tamamıyla çürümüş. En sağlıklı yerlerinden 15cm uzunluğunda parçalar alıp suda köklendirerek yeniden yetiştireceksiniz. Ayrıntılı bilgi hem yukarıda çoğaltılması bölümünde hem de şu sayfada: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

 12. Zey dedi ki:

  Köklendirme işlemini 10cm’den uzun dallarla yaparsak köklenmez mi acaba?
  ***
  Elbette köklenir. Sorun çıkmaz.

 13. Elif A. -Eskişehir dedi ki:

  Sarmaşığı yeni diktim. Cam balkonuma koydum. Bir yaprağı soldu. Cam cam balkonda olması bir sorun mu yoksa yeni dikince mi böyle bir şey oldu?
  ***
  Adı üstünde salon sarmaşığı salonda yetişir. Cam balkonunuz ev içi gibi sıcak olmuyorsa orada yaşamaz. Soğukta ölür.

 14. Esma, Kahramanmaraş dedi ki:

  Bana yosunlu sopaya sarılı olarak 75cm kadar bir sarmaşık gelmişti. Dallardan çıkan ince kahverengi şeyler var. Bunlar kök mü acaba? O dalları kesip çoğaltabilir miyim?
  ***
  Evet onlar kök. Kesmenizi tavsiye etmem ama isterseniz olabilir. Kesip suda bekletin. Yeni beyaz kökler çıkmaya başlayınca saksıya dikin.

 15. Esra, Kıbrıs dedi ki:

  9 ay önce bize hediye olarak salon sarmaşığı gelmişti. Bir ay önce saksısını değiştirdik. Yazınızda bahsettiğiniz gibi ponza taşından haberimiz yoktu. Sadece hazır toprak aldık. Kendi saksısından kalıp gibi çıkardık ve yeni saksıya ilave toprak ile ektik. Yeni saksı ile yerini de değiştirerek daha ferah bir yere aldık. Büyük ve iri yapraklar sararıp kendiliğinden düşmeye başladı. Normalde dik ve yukarı bakan büyüklü küçüklü yaprakları vardı. Şimdi hepsi aşağıya bakıyor. Tekrar nasıl canlandırabilirim?
  ***
  Şimdi bu problemin ponza taşı kullanmamanızla hiç alakası yok. Kış ortasında bitkiyi rahatsız etmek, saksı değiştirmek şöyle dursun yerini değiştirmek bile çok fena zarar verir. Siz yerini de değiştirmişsiniz. Sebep muhtemelen köklerin alışık olduğu sıcaklıktan ani bir şekilde daha serin veya soğuğa maruz kalmış olması ya da yeni toprağınızın gübre veya besleyici unsurunun fazla olup kökleri yakmasıdır. Canlandırmanız çok zor veya imkansız. Git gide kök çürümeleri dalları da çürütecektir. En iyisi topraktan çıkarıp köklerin bir kısımını kesin (hem çürük kökleri kesin hem sağlıklı köklerden bir kısımını kesin) ve suda bekletin. İlkbaharda havalar ısınana kadar suda bekletmeye devam edin. Evde bitkilerinizin yeri sabit ve kalıcı yer olmak zorunda. Yaz ayları dışında hiçbir şekilde yerlerini değiştirmeyin. Saksı-toprak değiştirmeyi sadece mayıs ortası / eylül başı arasındaki dönemde yapın.

 16. Damla, Mardin dedi ki:

  Patosum var suda koklendirdim. Saksıya geciricem ama hep ponza taşı yazmışsınız. Normal toprak kullansam olur mu?
  ***
  Ponza taşı kullanmak lazım ama saksı çok küçük ise gerekmez. Sadece torf toprakla dikin. Normal topraklardan kullanmayın.

 17. Ahu, Samsun dedi ki:

  Pothos sarmaşığımın kökleri saksının altından çıkmaya başlamış. Şu an saksı değişimi yapsam sorun olur mu? Nisan/mayısı beklemeli miyim?

  ***

  Evet sorun olur. Ayıca alttan dışarı kök çıkması o saksının küçük geldiği anlamına hiç gelmez. Mayıs ayını bekleyin.

 18. Hakan A. -Ankara dedi ki:

  Sarmaşığım tek dal olarak çok uzadı. En uç yaprakları kesip koklendirsem olur mu? Ucunu kestiğim için kalan kısım artık uzamayı bırakır mı?

  ***

  Dalı 10cm gibi hatta daha kısa parçalara bile bölseniz her biri köklenir ve filizlenir. Kalan dip kısım ise en az bir dal verip daha hızlı bir şekilde gelişimine devam eder. Ayrıntılı bilgi şurada: Dallı Arum suda köklendirme ile üretim

 19. Habibe dedi ki:

  Pothos Sarmaşigimin yapraklarından su damlıyor bu normal mi?
  ***
  Evet normaldir. Toprağında ciddi bir kuruma olmadıkça sulamayın.

 20. Beytullah, Diyarbakır dedi ki:

  Geçen sene saksı değiştirdim. çok iyi büyüyen potos şimdi çok yavaş. büyümüyor. son bir aydır yapraklarını siliyorum. biraz büyüdü. Acaba saksıyı 2 boy büyük yapmıştım ondan mı? banyoda zaten evin en havadar yeri. Saksıyı küçülteyim mi bu seneki toprak değişiminde?
  ***
  Galiba son sürat hızlı gelişmesini istiyorsunuz. Benimkiler kış boyunca (soğuk yerde oldukları için) tek yaprak açmadı. Güzel güzel duruyorlar. Büyümemeleri daha iyi bence. Önemli olan güzel ve sağlıklı olmaları. Sizinki belki soğuktan veya ışıksızlıktan yavaştır. Banyolarda gördüğüm kadarıyla ışık pek olmuyor. Potos güneş sever. En azından, güneş olmasa bile dışarısı gibi çok güçlü aydınlık pencere yanı olması lazım.

 21. Cansu, Antalya dedi ki:

  Patosu 1 yıl önce 5 ayrı kökle çoğaltıp orta boy saksıya ekmiştim. Kökler artık saksıya sığmayacak şekilde doldurmustu. Saksı değişimi yaptım. İki ayrı saksıya böldüm ve dediğiniz gibi toprak hazırlamaya calıştım. Maalesef elimdeki ponza miktarından dolayı yarım ölçü az koydum. Patosun son sulamam da 5 günü geçmişti ve köklerinden ayırırken etrafındaki topraktan da kopmalar oldu. Sadece dip kısımlarında toprak kaldı. Yeni toprakla beraber, birazda eski toprağı (sadece torf ve perlit) ekledim. ilk sulamamda rahat, süzek değil yavaş yavaş emdi suyu. Altından üçte biri kadar su cıkıcak şekilde sulama yaptım. Ponza miktarı ve bu perlit karışımını eklemem bu sorunu yaratır mı? Kış boyu öğlen ve akşam güneşi alan ama rüzgarsız yerde iyi durumdaydılar. Simdi bu toprak ve saksı değişimi sonrası yerini aynı odada, cam önü, yine öğlen ve aksam güneşi alan yere mi almalıyım, rahatsız etmemeli miyim? Güney doğu yönüne bakan, öğlen filtreli güneş alabileceği verandama havalar ısındıktan sonra çıkarabilir miyim? 44°C kuru sıcaklık oluyor. Denemesem daha mı iyi olur?
  ***
  Öncelikle perlit saksı bitkilerinin toprak karışımlarında asla kullanmamanızı tavsiye ederim. Kötü etkisi birkaç ay veya bir yıl sonra oluyor. Dışarıya gelince, ben geçtiğimiz nisanda köklendirip evde değil verandada tuttum. Burası (Didim) yaz ayları Antalya kadar sıcak ama hava nemliliği açısında bu tür bitkilere Antalya kadar elverişli değil. Ama potos için hiç fark etmiyor. Gayet güzel ve çok hızlı gelişim gösterdi. Kışın bile (batı cephe olduğundan) aynı yerde çok yavaşlamış olarak gelişimi devam etti. Yani dışarısı uygundur ve sizin orası için şimdiden dışarı çıkarmanızda hiçbir sakınca yok. Güneydoğu cephe yaz ayları için belki biraz fazla sıcak olabilir (direkt güneş almazsa sakınca yok) ve kış için ideal.

 22. Damla, Mardin dedi ki:

  Patos hızlı büyüyor. Ama ayni konumda miniği büyümüyor. Yapraklar minik 6 yaprağı var. Üsten vermiyor, gelişim hiç yok..
  ***
  Ya toprakla ilgili sıkıntı var ya da henüz yeterince köklenememiştir. Yapraklarda bozulma, kararma yoksa sabredin. Yakında hızlıca gelişmeye başlar. Acele etmeyin.

 23. Fehmi, İnegol dedi ki:

  Ofiste duvarı kaplayacak şekilde sarmaşık yetiştirme planım var. Pothos sarmaşığından kaç saksıya ekmeliyim ya da bir saksıya kaç kok ekmeliyim? ofiste pathosla birlikte hedera helix dikilmesinin olumsuz yani olur mu? Farklı görseller bir arada olması açısından düşünüyorum.
  ***
  Çapı 15cm olan saksıya 3, 20cm olan saksıya 4, buna göre saksı büyüklüğüne göre sayı artabilir. Potosların çeşitleri var. Bulabilirseniz renk çeşitliliği açısından çok iyi olur. Hedera da olabilir. Sakıncası yok. Aynı saksıda bile yetiştirebiliriniz.

 24. Ayten, Çorlu dedi ki:

  Benim njoy sarmaşığımın beyaz kısımlarında kahverengi lekelenmeler başladı. Şu an dört yaprağında var ve artıyor gibi. Ayrıca son çıkan yapraklarında şekil bozukluğu var. Eğri büğrü. Neyi yanlış yaptım acaba?
  ***
  Yapraklara su fısfıslıyorsanız bunun zararları olur. Yapraklar tozlu duruyorsa bunun da kötü sonuçları olur. Daima tertemiz olmaları lazım. Ara sıra ıslak bezle silin. Bu konularda hatanız yoksa toprak karışımında veya sulama biçiminde hatalarınız vardır.

 25. Damla, Mardin dedi ki:

  Dalı ne kadar zamanda köklenir? Ana bitkinin kestiğim yerden tekrar uzaması ne kadar sürer?
  ***
  Suda en geç 10 günde kök salması lazım. Saksıdaki kesik bitkinin yeni filiz vermesi aşağı yukarı 15 günde olur (ortamın şartları uygun ise).


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.