Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos

Salon sarmaşığı Araceae familyasından tırmanıcı ve sürünücü özellikli, uzun ömürlü bir bitkidir. Bilimsel adı Epipremnum aureum olup İngilizcede pothos denir. Anavatanı Büyük Okyanus’taki Fransız Polinezyası denen adalar topluluğunda, Haiti yakınındaki Mo’orea adasıdır. İç mekanlara tam uyumludur. Yaprakları 2-3 yıl kadar sağlıklı kalır. Hızlı gelişim gösterir.

Özellikleri

Salon sarmaşığı  yaprakları yeşil üstüne beyaz, krem rengi, sarı renklerle ebruli, kırçıllı gibi desenlidir. Renk ve şekiller kültivarlarına göre değişir. Sarmaşık denilse de sarılıcı değildir. Her yaprakla beraber bir iki kök çıkarır. Bunlar toprağa değmedikçe fazla uzamaz. Bitki bunları el ayak gibi kullanarak ağaçlara tırmanır. 20 metre kadar uzayabilir. Güçlü ışık ve biraz güneş olan yerlerde daha gür gelişim gösterip yan dallar geliştirir. Şiddetli güneş, sıcak ve sürekli yoğun nemli hava hareketleri karşısında salon sarmaşığının yaprakları devleşir ve parçalı olur (yapraklar yarım metreye yakın genişlikte olabiliyor). Fakat iç mekanlarda genelde çok küçük yapraklıdır.

Kışın en fazla -1C derece soğuğa dayanır ama kuzeyli yönlerden direkt rüzgar yememesi gerekiyor. Aksi takdirde toprak üstü kısımları ciddi zarar görür.

Salon sarmaşığı kendi kendisine devamlı yeni yapraklar üretip durur. Metrelerce uzar gider. Evin bir köşesinde unutulmaya uygun, uzun süre susuz kalmaya dayanıklı, ışık açısından hiç müşkülpesentlik çıkarmayan bir bitkidir. Eskiden (70’li ve 80’li yıllara kadar) salon sarmaşığı halk arasında çok popüler idi. Evlerde duvarları boydan boya tavan kenarlarını sardırmak moda gibi bir şeydi.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Işık / güneş ihtiyacı: Yapraklarının iriliği ışığın gücüne bağlıdır. Yeri ne kadar kuvvetli aydınlık olursa yapraklar o denli gösterişli olur. Sabah veya akşam güneşini direkt alması salon sarmaşığının daha iri yapraklar çıkarmasını sağlar. Öğle saatlerinin güneşini almasında kışın hiçbir sakınca yok ama yaz boyunca öğle vakti güneşi filtrelenmelidir.

Toprak ve saksı: Salon sarmaşığı toprak konusunda oldukça hassastır. Gübresiz, sade, salon bitkilerine özel bir torf toprak gerekiyor. Ayrıca bu toprağa ponza taşı karıştırmalısınız. Oranları: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayın. Saksı çok büyük olmasın ama köklerin rahatça sığacağı kadar olsun. 3 yılda bir toprağını değiştirin.

Sulama: Salon sarmaşığı sürekli ıslak kalan toprağı sevmez. Sulamaları belirli gün aralıklarıyla değil, toprak biraz kurudukça yapmalısınız. Su miktarı ise mutlaka saksı alt deliklerden bir miktar su çıkacak kadar olmalıdır. Saksı altındaki tabakta biriken suyu toprak geri emmemelidir. Büyük zararı olur.

Bitki besini: ÇiçekCoşturan, Vilmorin vb markalardan sıvı bitki besini. Genel kullanım çeşidinden. Tavsiye dozajın yarısını uygulayın. Yaz kış sürekli ayda bir defa vermeye devam edin.

Temizlik: Salon sarmaşığı yapraklarını ne kadar temiz tutarsanız gelişimi de o kadar güzel ve hızlı olacaktır. Islak bezle en geç 15 günde bir defa güzelce tek tek yaprakların altını, üstünü, yaprak saplarını ve dallarını silin.

Budama: Sürekli uzayan bir bitkidir. Onun için saksısına karşılıklı iki değnek batırın ve dalları dolayın. Uzama fazla olunca hiç çekinmeden istediğiniz kadar dallarını keserek budayın. Düzenli budamalarla kısa tutacaksanız (eğer isterseniz) bu durumda değneklere bağlamk, dolamak yerine yüksek bir yerden sarkıcı şekilde yetiştirebilirsiniz.

Çoğaltılması

Dallarını kesip suda köklendirin. En iyi yolu budur. Suda bekleteceğiniz dallar ne uzunlukta olmalıdır? Ortalama 10cm uzunluk uygundur. Uzun bir dalı bu uygunlukta birkaç parçaya bölün. Dal boyunca her yaprak sapının dibine çok yakın yerlerde köklenme özelliği var. Yaprak kurumuş olsa bile dalın o kısmı yine köklenici özelliktedir. Suda bekletirken o kısım mutlaka su altında kalmalıdır. Çünkü sadece oralardan kök salar. Ama eğer boş kısım su altına denk gelirse asla köklenme olmaz. Ayrıntılı bilgi: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

Suda köklenmiş olan salon sarmaşığı dallarını bir saksıya üç veya dört tane yan yana dikmelisiniz. Ki gösterişli olsun. Tek tek dikerseniz tek dal öylece uzar ve cılız görünür.

Ama önce şunu yapın: Suda köklenen dalları önce tek tek mini viyol saksılara köklendirme toprağı ile dikin. Amaç suya uyumlu kökleri toprak uyumlusu hale getirmek. Çünkü direkt sevdiği toprağa dikerseniz genelde çürüyorlar. Bu yüzden önce 6 hafta mini viyollerde köklendirme toprağında tutun. Ara sıra sulayın. Sonra viyollerden toprağını köklerini hiç ayırmadan kalıp gibi çıkarın ve üçü, dördü bir arada olacak şekilde uygun saksılara 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımına dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Salon Sarmaşığı – Epipremnum aureum – Pothos' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sariye, K.Maraş dedi ki:

  Bu bitki hakkında hiç bir bilgim yok. Bana emanet olarak verilmişti bende kaldı. Nasıl bakılacağını bilmediğimden soldu. Şimdi bir dal canlanmış. 2 yaprağı var. Bunu büyütmek istiyorum. Ne yapmak gerekir?
  ***
  Sarıye Hanım: Bu sayfanın konusu zaten tam da sorunuzun cevabı. Ama yine de sorduğunuza göre değiştirmeyi düşündüm. Yetiştirilmesi, bakımı başlığının altındaki bölümü çok düzenli ve çok da kolay anlaşılır bir biçimde yeniden düzenledim. Lütfen oradan okuyun. Sorduğunuz için teşekkür ederim. Sayenizde bilgileri düzene soktum. Sağ olun.

 2. Ayça, İstanbul dedi ki:

  Bende Golden Pothos var (dev tür). Çelik olarak biri heye etti. Gelişim harika ama yaprakları cücük gibi. Evde kuzey cephede aydınlık ortamda. Ben bunu doğu cephe kapalı balkona alıp her gün fısfıslasam dev yapraklar elde eder miyim? Cücük gibi yaprak verme problemi monsterada da var.
  ***
  Bu türlerde yaprakların devleşmesinin tek çaresi güneş ışınlarıdır. Gün içinde en az üç saat sabah veya akşam güneşi lazım. Güneş gelmeyen saatlerde ise gündüz boyunca ortamın çok güçlü aydınlık olması gerekiyor. Su fısfıslamak bir şey değiştirmez ve genelde zararlara yol açıyor. İlgili sayfayı okuyun: Yapraklara su fısfıslamak

 3. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Saksımı mutfağa camın önüne koydum. Gün boyu bol ışık alıyor. Fakat cam üzerindeki doğalgaz havalandırmasından yaprakları sürekli hareket halinde. Bunun bazı çiçeklere çok iyi geldiğini biliyorum fakat patos için emin olamadım. Bu şekilde yapraklarının sürekli hafif esinti alması bir sorun oluşturur mu?
  ***
  İstisnasız her tür bitki için çok faydalıdır. Hiçbir bitki hava akımlarından yoksun kalmayı sevmez. Hava akımları ne kadar sürekli olursa o kadar iyi.

 4. Ramazan, Diyarbakır dedi ki:

  Pothos sarmaşığım çürümüştü ve yaprakları siyahlaşmıştı size yazmıştım topraktan çıkarıp temizleyi suda köklendirin demiştiniz. Suya koydum yaklaşık 1.5 aydır kök yerine yeni yapraklar çıkardı ve fotoğraftaki gibi oldu. Bunu nasıl ve hangi şekilde toprağa ekebilirim?
  ***
  Eski denemelerimde kısa sürede köklenirlerdi. Son denememde dışarıda tuttum. Dışarıda bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen sizinkiler gibi köklenmediler. Eve alınca birkaç günde köklenme başladı. Şimdi siz dışarıda tutuyorsanız içeriye alın. Veya zaten içeride idiyse yerini değiştirin. Şartları değişik bir yere alın. Kökler en az 4cm olunca toprağa ekebilirsiniz.

 5. Ramazan, Diyarbakır dedi ki:

  Herhalde fotoğraf linkleri yazılmamış tekrardan ekledim.
  ***
  Fotoğraflarda köklenmeler açıkça görülüyor. Siz başka nasıl kök bekliyorsunuz ki? Suda bekletince ince ve beyaz kök uzatır. Fotoğrafta gördüm. Siz galiba onları kök diye kabul etmiyorsunuz. Kapkalın kök beklemeyin. Şimdi 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapıp ona dikebilirsiniz.

 6. Aslı, Eskişehir dedi ki:

  Ben yeni pothos aldım fakat mosstok çubuklu. Bu çubuktan nasıl ayırabilirim?
  ***
  Dikkatle bakın ve ip bağlı ise ipleri kesin. Her yaprak dibinde bulunan kökler yosunlara yapışmışsa yapışan yerleri tek tek çekip çıkarın. Bir zararı olmaz. Eğer silikon ile yapıştırmışlarsa makasla veya jiletle dala zarar vermeden yapışık yeri kesin.

 7. Büşra, İzmir dedi ki:

  Çok uzun süredir baktığım Pothos sarmaşığımı çok uzadığı için 6 7 ay kadar önce budamıştık. Budamadan önce çok güzel büyüyordu ama şimdi aşırı yavaş büyüyor hatta büyümüyor bile diyebilirim. Sorunun kaynağı ne olabilir?
  ***
  Yerini değiştirdiyseniz ondandır. Değilse toprağı bozulmuştur. Kökler çürüme sürecindedir. Budarken toprak değişimi de yapsaydınız iyi olurdu.

 8. Birsen, İzmir dedi ki:

  Sarmaşığımı dikeli üç yıl oldu. Çok canlı fakat yaprakları küçük. Çiçekçilerde gördüğüm sarmaşıkların dev gibi yaprakları var. Yeri çok güzel. Öğleden sonra güneş alıyor. Yaprakları nasıl büyütebilirim?
  ***
  Güneş ve bitki besini. Bu ikisinin etkisiyle yapraklar daha büyük olur.

 9. Banu, İzmir dedi ki:

  Patosun suda kök vermesi salon ortamında ortalama ne kadar sürüyor?
  ***
  4 gün – 10 gün arasında değişir. Aynı suda bazı dallar daha geç kök salar (iki ayı bile bulabilir). Hem genç hem çok sağlıklı/güçlü yapılı dallarda köklenme kısa zamanda başlar.

 10. Onur Arsuz dedi ki:

  Sizin yazınızı okuyarak geçen hafta patosdan 6 dal kestim. Bir haftada hepsi suda 3cm kök çıkardı. Anaç patos kolum kalınlığında ve uzunluğunda olan sipiral yumuşak nesne etrafında gelişiyor. Yeni yavrular için toprağa diktiğimde orjinal dal çevresinde böyle bir yapı oluşur mu? Bu yapı doğal mı?
  ***
  Bu bitki ince dallarla uzar gider. Bahsettiğiniz yapıyı oluşturmaz. Onu çiçekçiler bir değneğe kuru yosun veya başka kuru bitkileri dolayıp yaparlar. Aynısına gerek yok. Bir saksıya iki uzun değnek batırarak uzayan dalları onlara tutturursunuz.

 11. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Sarmaşığımın yakın zaman önce saksısını değiştirdim. Olanından biraz daha büyük saksıya aldım. Toprak olarak da torf ponza karışımı yapıp ekleme yaptım. Eski toprağında ne var bilmiyorum. Kış sonbahar gibi gelmişti. Yeni çıkan yapraklar daha ufak. Güneşi yetersiz kaldığı için sanıyorum. Köşede biraz onları değil fakat eski iri yapraklarından saksı değişiminden sonra çok sararttı. Birkaç yaprak sapsarı olmuştu zaten. Bugün fark ettim bir yaprakta daha yine devam ediyor yine eski iri yapraklardan. Devam etmesinden endişeliyim. Neden olabilir yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Köklerini eski topraktan çözmüşseniz sebep budur. Hiç çözmeden eski toprağıyla kalıp gibi yeni saksıya geçirmişseniz o halde fazla toprak yüzünden kökler alışık olduğu sıcaklıktan mahrum kalmış ve bu ani etkiyle bozulmaya başlamışlar. Şimdi yaz sıcakları başlayacak. Zamanla düzelir. Yeni kökler hızlıca uzar ve her şey yoluna girer. Sıcaklar bastırana kadar güneşten biraz ısınacağı bir pencere önünde tutun.

 12. Yağmur, Ankara dedi ki:

  Sarmaşığımın en ucundaki yaprağını yanlışlıkla kopardım. Bir daha uzamaz dediler. Ne yapmalıyım uzaması için?
  ***
  Size yanlış veya eksik bilgi vermişler. Dalın uzayan ucu kırıldı ise yanlardan en az bir tane yeni dal verir. Yeni dallar uzar gider.

 13. Nilay, Ankara dedi ki:

  Sarmaşığım 3 yıldır benimle. Oldukça uzadı. Yaprakları normal boyutta. Fakat saksıya yakın yapraklar sararıp döküldü. Saksıda sadece dallar kaldı. Bu normal midir? Saksıya yakın kısmı nasıl yapraklı bir şekilde tutuyorlar?
  ***
  En eski yaprakların bozulması normal. 3 yıl dayanmışlar. Daha ne olsun? İki üç yılda bir yenilemek lazım. Yani Dipten kesersiniz. Yeni dallar uzatır. Kestiğiniz dalları köklendirip üçü veya dördü bir arada olacak şekilde saksılara dikersiniz. Gösterişli halde büyürler.

 14. Halime, Ankara dedi ki:

  Benim de bir patosum var. Düz yeşil yapraklı. Yaprakları normalde ne boyutta olmalı bilmiyorum. Alışveriş merkezinin içinde de aynı renkte olanından gördüm. Sadece spot ışıklarını görüyor. Fakat yaprakları kocaman. Evimdeki ile onu kıyaslamam normal mi bilmiyorum. Benimkini daha loş ışıklı bir yere alsam merkezdeki gibi olur mu?
  ***
  Tam tersine bu ve buna yakın türlerde yaprak büyüklüğü çok kuvvetli ışığa ve güneşe bağlıdır. Buna ilaveten sürekliliği hiç kesilmeyen çok yoğun nemli hava hareketleri ve azot zengini bitki besinleri lazım. Bütün bunlar bir arada olunca yapraklar birkaç misli büyük olur. Potos türü uygun toprakta ve güneşli yerde olunca yapraklar bir insan yüzünü kapatacak kadar büyük ve hatta biraz parçalı olur. Kısaca norml ev ortamlarında yapacağınız pek bir şey yok. Daha doğrusu şansa kalmıştır. Öncelikle köklerin çok fazla saçaklanıp aşırı çoğalmasına uygun ponzalı torf toprak lazım. Kök çoğalmasına etkili olan diğer unsur fosfor elementidir. Başka bir örnek vereyim: Devetabanının küçük yapılı bir çeşidi var. Ev ortamlarında potos tarzında gelişim gösterir. Yapraklar el kadar, parçasız, kalp biçimindedir. Gövdesi parmaktan biraz ince ama potosa göre fazla kalındır. İşte bunu ben Didim’de bahçede saksıda yetiştirmeye başladım. İkindi ezanıyla beraber akşama kadar güneş alır. Burada yaprakları 40cm genişliğinde ve parçalı gelişiyor. Yaprak sapları normal büyük devetabanına göre oldukça kısadır. Ev ortamlarında olunca dediğim gibi küçük ve parçasız yapraklı olup potosa çok benzer ve potosun büyük yapraklısı sanılır.

 15. Arz, İstanbul dedi ki:

  Scindapsus satin cinsi sarmaşığımı yaz başında almıştım ama yeterince gelişemiyor. Dalları cılızlaştı ve yaprakları kıvrıldı. Susuz da bırakmıyorum. Yapraklarını sık sık nemlendiriyorum ama toparlanamıyor. Sebebi ne olabilir? Toprak değişimi yapmalı mıyım?
  ***
  Yaprakları nemlendirmek kapalı mekanlarda ancak bitkilere zarar veriyor. Bir daha yapmayın. Bitkinizi evin en iyi hava akımlarına sahip yerinde tutmalısınız. Yapraklarda cansızlık varsa kökleri çürümüştür. Bu durumda yapmanız gereken şey sökmek, çürük kökleri kesmek, yıkamak ve yeni kökler belirene kadar suda bekletmektir. Bu arada şu iki sayfayı mutlaka okuyun ve aynı hatalara bir daha düşmeyin:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 16. Sakine, Isparta dedi ki:

  Sulamayı kışında mı saksı alt deliklerinden çıkacak kadar yapmalıyız ve bu bütün bitkiler için gerekli mi?
  ***
  Evet. Ayrıca bütün bitkiler için geçerlidir.

 17. Betül, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben pothosları çoğaltma işlemi yaptım ama saksıya dikince hiç büyümediler. Aylardır aynı duruyor. Neden acaba?
  ***
  Sanıyorum havasız kuytu bir yerde tutuyorsunuzdur. Ben de bu yıl köklendirip saksılara dikmiştim. Yaz başından beri çok hızlı devamlı yeni yapraklar çıkarıyorlar. Bir saksı dışarıda bir saksı içeride sürekli hava akımları ve güneş alan yerde.

 18. Selçuk dedi ki:

  Bitkinin yapraklarında ve dallarında beyazlama var. Böceklenme gibi. Temizledim sildim ama yine oldu. Önüne geçmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Yaprak bitleri varsa ve ne tür bit ise ona göre ilaçlama yapmalısınız. Ya da problem bitene kadar her gün ıslak bezle silin. Sayfası: Yaprak bitleri, birkaç örnek ve mücadele yolları

 19. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Benim bahcemdeki pothoslar küçük yapraklı. Bazı yerdekiler devetabanı gibi dev yapraklı. Bunlar farklı varyete mi? Ne yaparsam devleşir?
  ***
  Hem uzun süre (en az 3 saat) direkt güneş lazım hem de azot oranı biraz yüksek olan bitki besinlerinden vermek lazım. Ayrıca toprakta köklerin çok fazla saçaklanmaları gerekiyor. Bütün bunlar bir arada olunca dallar kalınlaşır yapraklar devleşir.

 20. Atilla, İstanbul dedi ki:

  Salonda duran sarmaşığımın dört dalı var. Bir yıldır hem kendisi hem yaprakları çok güzel bir şekilde büyüyüp yaklaşık 3 metreye ulaştı. Sonrasında git gide her yeni yaprak daha da küçülerek çıkmaya başladı. Son olarak galiba fazla su verdiğim için en alttaki 10-12 yaprak sararıp döküldü. Bütün yapraklar da sanki yumuşamış gibi. Yapraklar artık dik ve sağlıklı durmuyorlar. Kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Toprak altı kısımları tamamıyla çürümüş. En sağlıklı yerlerinden 15cm uzunluğunda parçalar alıp suda köklendirerek yeniden yetiştireceksiniz. Ayrıntılı bilgi hem yukarıda çoğaltılması bölümünde hem de şu sayfada: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

 21. Zey dedi ki:

  Köklendirme işlemini 10cm’den uzun dallarla yaparsak köklenmez mi acaba?
  ***
  Elbette köklenir. Sorun çıkmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.