Kokulu mor menekşe, Viola odorata

Kokulu mor menekşenin çiçeklenme dönemi ilkbaharda ve sonbahar sonuna doğru yılda iki defadır. Çiçeklenmesi sona erdikten sonra ip gibi uzantılar çıkarıp minik fideler oluşturur.

Az güneşli serin bahçeleri seven, doğal ot tarzında yetişen, yüzyıllardır parfümcülükte kullanılan doğal bir tür. Anavatanı Asya ve Avrupa. Violaceae (menekşegiller) familyasından. Yapraklar kalp şeklinde olup uçları sivri değildir.

Kokulu mor menekşe

Sıcak havayı bol güneşi pek sevmez. Sıcak memleketlerde yazın dinlenir. Kokulu mor menekşelerin çiçeklenme dönemi sonbahardan yaz başına kadar, iklim özelliğine göre değişir. İlkbaharda çiçeklenmesi sona erdikten sonra toprak yüzeyinde uzayıp giden ip gibi uzantılar çıkarıp çok sayıda minik fideler oluşturur. Minik fideler köklenip toprağa tutunmaya çalışır. Bunları ayırarak çoğaltılması kolaydır.

Zengin humuslu, serin, besleyici doğal topraklarda daha iyi yetişir. Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanır.

Saksıda yetiştirilmesi

Açık havada yaşayabilir. Evlerde olmaz. Balkonda veya pencere dışında yetiştirmek için ya sabahtan öğleye iki saat kalaya kadar ya da ikindiden akşama kadar güneş gelen bir yer gerekiyor. Yeri hiç güneşsiz kalmamalı ve kuvvetli öğle güneşi almamalı. Bulunduracağınız yere hafifçe ağaç gölgesi geliyorsa aşırı güneşten koruyorsa daha iyidir.

Genişçe bir “toprak saksı” gerekiyor ki saksı içi devamlı serin kalabilsin. Bol yaprak çürüntülü doğal humuslu toprak sever. Biraz eski koyun gübresi ya da solucan gübresi katsanız iyi olur.

Menekşeyi kök başlangıcı hafifçe toprak dışında kalacak şekilde dikin. Sonra üst yüzeyi bir iki santim kalınlığında yaprak çürüntülü gübreli karışımla örtün. Sonra saksı altındaki deliklerden bol bol su çıkacak şekilde sulayın.

Daha sonraki sulama sıklığı: Üst yüzey kurudukça sulayın.

Yazın daha az güneşli bir yerde tutun. Kışın yine dışarıda bulundurun. İkinci yıl genel amaçlı bitki besininden verebilirsiniz. İlk iki yıl geçince, üçüncü veya dördüncü yıl baharın başlangıcında yukarda tarif ettiğim gibi toprağını değiştirip yeniden dikin.

Tohumdan mor menekşe üretimi

Tohumdan yetiştirmek için, tohumların kışın dondurucu soğuk yaşaması gerekiyor yoksa asla çimlenmezler. İstanbul iklimine göre tohumları en geç şubat başında ekmelisiniz. Devamlı açık havada kalacak. Tohumdan yetiştirmede toprağın asitli olması şarttır; bahçenizin toprağı asitli değilse özel açelya toprağı kullanın. Tohumları 2 cm derine, 5 – 10 cm aralıklarla ekin. Tohumları ektiğiniz yer veya kap biraz güneşli, yarı gölgeli bir yerde olmalı. Çimlenmeleri uzun sürebilir, mayısa kadar sürebilir sabırla bekleyeceksiniz. Yapraklar büyürken toprak yüzeyine yaprak çürüntüsü, eski doğal gübre, kuru ot vesaire karışımı yayın ki kökler serin kalsın. Susuz kalmamalarına da dikkat edin.


'Kokulu mor menekşe, Viola odorata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Bizim köyde bolca var ama bizdeki adı Fare Fındığı. Kapsül halindeki tohumlarından olsa gerek. Çuhanın adı ise menekşe (melemşe).

 2. Sumru S. -İstanbul dedi ki:

  Kokulu mor menekşe yetiştirmek istiyorum. Nerede bulabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Hiçbir yerde satıldığını görmedim. Modası tamamıyla geçmiş bir bahçe bitkisidir. Bulabilmeniz tesadüfe ve şansınıza kalmış bir şey.

 3. Burcu, İzmir dedi ki:

  Zengarden’da tohumları satılıyor. ben aldım..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)