Vapur dumanı çiçeği, Ageratum houstonianum

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Ageratum (Vapur dumanı) cinsinin yaklaşık 60 esas türü ve yüzlerce kültivarı var. Süs bitkisi olarak en çok Ageratum houstonianum türü ve kültivarları çok yaygın olarak yetiştirilir. Ana vatanı Meksika’dır. İngilizcede floss flower (ipek püskül çiçeği) denir.

Vapur dumanı çiçeği, Ageratum houstonianum bitki türü

Özellikleri

Vapur dumanı çiçeği mevsimlik ömürlü otsu ama çalı tipi gelişen bir bahçe süs bitkisidir. Boyu 1m kadar uzar. Fazla süreli güneş alan yerlerde daha kısa olur ve daha güzel gelişir. Kültivarına, çeşidine göre mavimsi-pembemsi mor ve eflatun renklerinin soluk tonlarında ve beyaz renkte çiçekler açar. Çiçek açması genelde yaz sonundan önce başlamaz. Solan çiçeklerini tek tek makasla keserseniz ve çiçekleri tükenmiş dalları dibe yakın keserseniz tekrar tekrar filizlenerek hava şartlarına göre kış başına kadar güzelce çiçek açmaya devam ederler. Çiçekçiler vapur dumanı çiçeklerini aranjmanların arasında kullanırlar.

Yetiştirme

Günde en az 5 saat direkt güneş alan bahçelere uygundur. Daha az güneşte dallar uzun ve çirkin görünümlü olur. Pek toprak seçmez. Yeter ki suyu iyi geçirir toprak olsun. Orta derece besleyici topraklarda gübre filan istemez. Humuslu toprakları seviyor. Vapur dumanı çiçeğinin en iyi yetiştiği yerler tam gün güneşli ve iyi sulanan yerlerdir. Kuraklığa iyi dayanır. Ama bu seyrek sulayın anlamına gelmez. Yaz boyunca susuz bırakmazsanız gayet güzel dallanıp budaklanır ve çok çiçekli olur.

Vapur dumanı çiçeği

Ageratum houstonianum

Vapur dumanı fidesi üretimi

Mevsimlik ömürlü olduğundan her yıl tohumdan tekrar yetiştirmek gerekiyor. İlkbaharda sıcaklığın gece 9C derecenin, gündüz 18C derecenin altına düşmediği günler geldiğinde tohumları güneşten ısınacakları bir yere üstlerini belli belirsiz hafifçe toprakla örterek ekin. Fideler 6-7cm olduklarından itibaren sökerek esas yerlerine 25-30cm aralıklarla ekin. Esas yerlerinde gelişimleri 10cm ve daha fazla olduğunda tepelerini koparın. Böylece sık dallı hale gelirler. Sonra yeni uzayan dallarına haziran ortasına kadar birkaç defa tepe kırkma uygulayabilirsiniz.

Tepe çeliği ile vapur dumanı çoğaltma

İlkbaharda büyüyen fidelerinden dallar alıp direkt toprağa diktiğinizde köklenirler. Bu şekilde ilkbahar sonuna kadar çoğaltmalar yapabilirsiniz. Kışın koruyabileceğiniz yeriniz varsa sonbahar başında saksılarda çelikler köklendirip kışı atlattıktan sonra ilkbaharda bahçeye dikersiniz. Onlar gelişince onların dallarından ilkbahar boyunca çelikle çoğaltmaya devam etmeniz mümkündür. Tohum vermeyen bazı vapur dumanı kültivarları için çok iyi bir yöntemdir.

Ayrıca eğer kışın bahçede hayatta kalanlar olursa ilkbaharda 10cm’den kısa kalacak şeklide tüm dallarını budayın.

Vapur dumanı (Ageratum houstonianum ve çeşitli kültivarları) tohumlarını ilkbaharda marketlerden alabilirsiniz. Resimli paketlerde satılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.