Ageratum houstonianum, vapur dumanı çiçeği

Güneşli bahçeler için yaz sonu ve sonbahar aylarında çiçeklenen mevsimlik süs bitkilerindendir. İlkbaharda tohumlarını ekerek kolayca yetiştirebilirsiniz.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Ageratum (Vapur damanı) cinsinin yaklaşık 60 esas türü ve yüzlerce kültivarı var. Süs bitkisi olarak en çok Ageratum houstonianum türü ve kültivarları çok yaygın olarak yetiştirilir. Ana vatanı Meksika’dır. İngilizcede floss flower (ipek püskül çiçeği) denir.

Ageratum houstonianum, vapur dumanı çiçeği

Ageratum houstonianum

Kültivarına, çeşidine göre mavimsi-pembemsi mor ve eflatun renklerinin soluk tonlarında ve beyaz renkte çiçekler açar. Çiçeklenmeleri genelde yaz sonundan önce başlamaz. Solan çiçeklerini tek tek makasla keserseniz ve çiçekleri tükenmiş dalları dibe yakın keserseniz tekrar tekrar filizlenerek hava şartlarına göre kış başına kadar güzelce çiçeklenmeye devam ederler. Çiçekçilikte vapur dumanı çiçekleri aranjmanların arasında kullanılır.

Günde en az 5 saat direkt güneş alabilen bahçelere uygundur. Daha az güneşte dallar uzun ve çirkin görünümlü olur. Pek toprak seçmez. Yeter ki suyu iyi geçirir toprak olsun. Orta derece besleyici topraklarda gübre filan istemez. Humuslu toprakları seviyor. Vapur dumanı çiçeğinin en iyi yetiştiği yerler tam gün güneşli ve iyi sulanan yerlerdir. Kuraklığa iyi dayanır (ama bu seyrek sulayın anlamına gelmez). Yaz boyunca susuz bırakmazsanız gayet güzel dallanıp budaklanır ve çok çiçekli olur.

Vapur dumanı çiçeği her yıl tohumdan yetiştirilir. İlkbaharda sıcaklığın gece 9C derecenin, gündüz 18C derecenin altına düşmediği günler geldiğinde tohumları güneşten ısınabilecekleri bir yere üstlerini belli belirsiz hafifçe toprakla örterek ekin. Fideler 6-7cm olduklarından itibaren sökerek esas yerlerine 25-30cm aralıklarla dikebilirsiniz. Esas yerlerinde gelişimleri 10cm ve daha fazla olduğunda tepelerini koparın. Böylece sık dallı hale gelirler. Sonra yeni uzayan dallarına haziran ortasına kadar birkaç defa tepe kırkma uygulayabilirsiniz.

İlkbaharda büyüyen fidelerinden dallar alıp direkt toprağa diktiğinizde köklenirler. Bu şekilde ilkbahar sonuna kadar çoğaltmalar yapabilirsiniz. Kışın koruyabileceğiniz yeriniz varsa sonbahar başında saksılarda çelikler köklendirip kışı atlattıktan sonra ilkbaharda bahçeye dikersiniz. Onlar gelişince onların dallarından ilkbahar boyunca çoğaltmaya devam edebilmeniz mümkündür. Tohum vermeyen bazı vapur dumanı kültivarları için çok iyi bir yöntemdir.

Ayrıca eğer kışın bahçede hayatta kalanlar olursa ilkbaharda 10cm’den kısa kalacak şeklide tüm dallarını budayın.

Vapur dumanı (Ageratum houstonianum ve çeşitli kültivarları) tohumlarını ilkbaharda marketlerden alabilirsiniz. Resimli paketlerde satılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Ageratum houstonianum, vapur dumanı çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

    Bitki fideleri çok güzel. Bina görevlisi bir şeker begonya, bir vapur dumanı dikmiş bahçeye. İnşallah doğru yapmıştır.
    ***
    Vapur dumanı toprağın özelliğine göre fazla büyüyüp fazla dallanıp budaklanabilir begonyaları gölgede bırakabilir. Cüce vapur dumanında bu risk yok ama Türkiye’de satılan tohumların cüce olmadıklarını gördüm. Bekleyip göreceksiniz artık.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)