Anredera cordifolia

Kalp şeklindeki yumuşak yapılı yapraklarıyla ve günde birkaç santim hızla çok hızlı gelişim göstermesiyle ilginç bir bitkidir.

Basellaceae familyasından Anredera cordifolia çok hızlı dallanıp uzayan sarılıcı, çevreye yayılıcı bir bitkidir. Kış mevsimi dondurucu soğuk olmadan geçen yerlerde bir de yeterli su bulursa hızla çoğalıp her yeri istila eder. Dallarında sürekli havai yumrular oluşturur. Bunlar zamanla büyür de büyürler. Düşünün bir ağaca sarılmış dallarında belki bir iki ton ağırlığında patatesler.. Böylelikle koca ağaçları devirir. O derecede tehlikelidir. Bazı ülkelerde yetiştirilmesi kanunen yasaklanmıştır. Ana vatanı olan Güney Amerika’nın dışında diğer tropikal iklimli yerlerde zararlıları olmadığı için durdurulması imkansız derecede istilacı özelliklidir.

A. cordifolia dal-yaprak yığınları

Türkiye’de o derecede tehlikeli olması mümkün değil çünkü soğuğa direnci hiç yoktur. -1C derece hatta sadece sıfır derece gibi en hafif don olayında yıl boyu ürettiği tüm dalları ölür gider. Toprak altı yumruları en fazla -4C dereceye kadar zar zor dayanır. İlkbaharda her şeye sıfırdan başlar. Dalları her yıl sıfırdan geliştiği ve hiç yaşlanmadığı için dallarında yumru oluşmaz.

Yaprakları kalp şeklindedir (bu yüzden tür adında cordifolia kelimesi var). Yaprak iriliği bir şişe kapağından bir el ayasına kadar çeşitli büyüklüklerde olabilir. Çiçekleri biraz hoş kokuludur. Herkes hoşlanmayabilir. Güzel ama pek aranmayan bir hoş koku.

A. cordifolia bonsai

 

Kullanış biçimi: Anredera cordifolia çitleri ve çirkin duvarları örtmek için işe yarar. Balkonlarda saksılarda yetiştirmeye uygundur. Bonsai benzeri tasarımlarda da kullanılır. Üst fotoğrafta gördüğünüz gibi toprak altı yumru sistemini alarak büyük kısım toprak dışında kalacak şekilde bir saksıya dikebilirsiniz. Dallarını daima yok etmek gerekir. Yumruların beslenme ve gelişimlerinin sekteye uğramaması için birkaç yaprak kalmalıdır.

Günde en az 4 saat direkt güneş ister. Susuzluğa iyi dayanır. Su sıkıntısı çekmezse günde birkaç santim hızda büyür.

Çoğaltılması yumrularını ayırmakla yapılır. Ayrıca yarı odunlaşmış dallarının köklenme ihtimali yüksektir. Tek yaprak çeliğiyle de çoğaltılabileceğini iddia edenler var. Anavatanında bile tohum oluşturması pek görülmez. Kendi kendisine dallarda oluşturduğu yumrularını çevreye yaymakla çoğalır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Anredera cordifolia' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz Ç.G. -İstanbul dedi ki:

    Geçen sonbaharda Cunda Adasından aldığım 3 yumruyu bilinçsizce bahçede duvar diplerine gömmüştüm. Şimdi inanılmaz bir biçimde istala etti. Diğer çiçek ekili alanları sarmaya başladı. Toprağı kazıp yumruların sayısını görünce ürktüm gerçekten. Yumruları topraktan temizlediğimi sanıyordum ancak 1 haftada yeniden filizler gördüm. Bahçemi bu sarıcıdan nasıl temizlerim?
    ***
    Her gördüğünüzde kazıp yumrusuyla beraber sökeceksiniz başka çare yok. İstanbulda istilacılığı gördüğünüz kadardır. Her kış yok olurlar ama her bahar işe baştan başlarlar. İsterseniz sınırlı bir alanda kontrollü olarak yetiştirebilirsiniz. Güzel bir bitki.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)