Clusia rosea, imza ağacı

Yapraklarına kürdan gibi sivri uçlu şeylerle yazı yazıldığında, resim yapıldığında çizik yerler yaprağın sağlığını etkilemez. Yaprak birkaç yıl hiç bozulmadan üstündeki yazı ile kalır. Bu sebeple imza ağacı demişler.

Clusiaceae familyasından olan Clusia rosea kauçuk gibi geniş iri yapraklıdır. Yaprak güzelliği hemen hemen aynı kaliteye sahip olduğundan ofis / salon süs bitkilerinden olarak kullanılır. Bilimsel adı iki tanedir: Clusia major ve Clusia rosea.. İngilizcede en yaygın ismi autograph tree yani imza ağacı.. Bir ismi de Scotch attorney (İskoç avukat). Anavatanı Florida’nın güneyi ve Karaibler’dir. Havai’de her yerde yetiştirilir. İyi bir gölge verici ağaçtır.

Niçin imza ağacı demişler..

Doğada hayatına ağaç gövdelerinin kabukları arasında ve kayalıklarda tohumlarının çimlenmesiyle başlar. Bir süre epifitik tarzda yaşar. Sonra toprağa ulaşmayı amaçlamış olan kökler daima aşağıya yönelir. Kökler toprağa ulaştığında büyümesi hızlanır ve koca bir ağaç olur. İmza ağacı büyük bir ağaç olsa bile bazen dallarından kuvvetli kökler çıkarıp dimdik aşağıya toprağa uzatır. Böylece topraktan daha iyi beslenebildiği gibi fırtınalara daha dayanıklı olur.

Clusia rosea özellikleri

Yaprakları, çiçekleri ve meyveleriyle her şeyiyle çok güzel bir bitki olup en çok bahçe süs ağacı olarak kullanılır. Pembemsi beyaz çiçeği günün bir kısmında beyazdır. Sonra kahverengileşir ve solar. Meyveleri olgunlaşınca çiçek şeklinde yıldız gibi açılır. Tohumları nar taneleri gibi görünür.

Kışın sıfırın altında üç, beş derece soğuklara kısa süreliğine pek zarar görmeden dayanır. Güney sahil kesimlerimizde kış soğuklarından zarar görmez.

Clusia rosea fidanı

Clusia rosea fidanı

Bahçelerde pek toprak seçmez. Saksıda yetiştirince süzek ve havadar toprak kullanmalı ve 20 – 30 günde bir uygun bir bitki besini vermelisiniz.

Toprak kurudukça sulamak yeter. Yaz boyunca daha sık sulayabilirsiniz. Susuzluğa dayanıklıdır.

Çoğaltılması çelikle yapılır. Olgun bir dalını direkt toprağa dikeceksiniz. Kolayca kökleniyor.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)