Rudbeckia laciniata ‘Hortensia’

Rudbeckia laciniata ‘Hortensia’ boyu 2 metreye yaklaşır. Açıklık rüzgârlı yerlerde bir değneğe bağlanması gerekiyor.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından, Rudbeckia laciniata (doğal türü) yalın kat sarı, orta boy papatya çiçekli olur. Kuzey Amerika’nın doğusunda en çok sel havzalarında ve sulak arazilerde bulunur. Boyu 3 metreye varabilir. Bunun iki katmerli kültivarı oluşturulmuş. Aralarındaki fark sadece boylarıdır denebilir:

1) Rudbeckia laciniata ‘Goldquelle’ boyu 1 metreye zor ulaşır. 60cm – 90cm arasındadır.
2) Rudbeckia laciniata ‘Hortensia’ boyu 2 metreye yaklaşır. Açıklık rüzgârlı yerlerde bir değneğe bağlanması gerekiyor. Türkiye’de eskiden beri bahçelerde yetiştirilen bitkilerdendir.
Her ikisi de kış soğuklarına iyi dayanıklıdır (-35°C).

Rudbeckia laciniata 'Hortensia''nın yapraklı ve çiçekli dallarından bir görüntü.

Rudbeckia laciniata ‘Hortensia’

En dayanıklı, en uzun ömürlü ve en uyumlu bahçe bitkilerindendir. Çiçeklerinin vazo ömrü iyi olduğundan dolayı kesme çiçekçilikte kullanılabilir. İlkbaharda taze körpe yapraklarından yemek, salata vs. yapılır.

Yazın çiçeklenmeye başlar. Solan çiçekleri hemen kesmelisiniz. Çiçeksiz, tomurcuksuz ve filizsiz kalmış dalları da en sağlıklı yapraklar olan yerine kadar kısaltın. Bunları vakit kaybetmeden yaparsanız çiçeklenmesini sonbahara kadar devam ettirebilirsiniz.

Sonbaharda dipten yeni rizomlar geliştirip gürce yapraklanmaya başlar. Çevreye yayılmasını, yerini genişletmesini istemiyorsanız uzaklaşan sürgünleri kesip yok edin. İlkbahara kadar güç toplar. Yerde sürünerek çık sıkça yapraklanan rizomlar ilkbaharda serin günler yerini daha sıcak günlere bıraktığı zaman artık seyrek yapraklarla yukarı uzayan dallar haline gelmiştir.

Rudbeckia laciniata ‘Hortensia’ toprak seçmez. Bahçeye bir defa ekerseniz orada temelli kalıcı olur. Yapacağınız (çapalama, gübreleme vs) en küçük bir bakıma en iyi şekilde cevap verir. Hatta hiç bakım yapmasanız bile çiçeklenme performansı asla vasatın altına düşmez.

Kış başı ile ilkbahar başı arasında kökten ayırmayla ya da dibindeki rizomlarından birkaçını kesip alarak çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)