Anthurium amnicola

Anthurium amnicola Araceae (Arum) familyasından bir türdür. Küçük yapılı (bazı kültivarları oldukça iri yapraklı) bir antoryum türü. Çiçekleri lâleye benzediği için ‘tulip anthurium’ demişler. Bir adı da Havai lâlesidir (Hawaiian Tulip).

Anthurium amnicola, lâle antoryumları

Lâle antoryumları

Anthurium amnicola 1980 yılında Panama’da keşfedilmiş. Epipetric (kökleri kayalara yapışık olarak) yaşayan bitkilerdendir. Ana vatanında akarsulardaki kayaların üzerinde yaşarlar. Has türünün çiçekleri açık eflatun renkte olur. Çiçekleri hem küçük hem de gösterişsizdir. Sonra Anthurium andreanum’un çeşitli kültivarlarıyla melezlemelerle karıştırılarak daha gösterişli, daha farklı renklerde çiçek açan çeşitleri türetilmiş. Bunlar aslında Anthurium amnicola has türünden bir hayli uzaktır. Sadece çiçek şekli ondan alınmıştır. Daha ziyade Anthurium andraeanum türünün hibrit ve kültivarları desek daha doğru olur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Lâle antoryumlarını aynen bildiğimiz antoryum gibi yetiştirin. Anthurium andraeanum sayfasına bakın.

Çoğaltma- üretim

Lale antoryumu barış çiçeği gibi dipten birçok yavrular üretir. Eğer bir kök bitkide en az 6 gövde oluşmuşsa ve yavrular en az bir yıllık ise ayırın. Ayırma işini saksı-toprak değiştireceğiniz zaman ilkbaharda yapın. Bir saksıda 3 – 4 kök antoryum olması iyidir, daha güzel görünür. Buna göre saksılara ayırın. Tek tek saksılara dikmenizi tavsiye etmem. Çünkü çoklu halde hem yapraklarıyla daha gösterişli olur hem de üzerlerinde çok sayıda çiçekler olur.

Ticari seri üretimini doku kültürü ile laboratuvarlarda yaparlar. Küçük fideler oluştuktan sonra bunları özel seralarda büyütürler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.