Anthurium amnicola – Lâle antoryumları

Çiçekleri lâleye benzediği için ‘tulip anthurium’ demişler (lale antoryumu). Bir adı da Havai lâlesidir (Hawaiian Tulip).

Küçük yapılı (bazı kültivarları oldukça iri yapraklı) bir antoryum türü. Çiçekleri lâleye benzediği için ‘tulip anthurium’ demişler. Bir adı da Havai lâlesidir (Hawaiian Tulip).

Anthurium amnicola 1980 yılında Panama’da keşfedilmiş. Epipetric (kökleri kayalara yapışık olarak) yaşayan bitkilerdendir. Anavatanında akarsulardaki kayaların üzerinde yaşar. Doğal hali açık eflatun renk küçük çiçekli, gösterişsiz. Sonra Anthurium andreanum’un çeşitli kültivarlarıyla karıştırılarak daha gösterişli, daha farklı renklerde çiçek açan çeşitleri türetilmiş. Bunlar aslında Anthurium amnicola türünden bir hayli uzaktır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Lâle antoryumlarını bildiğimiz antoryum gibi yetiştirin. Anthurium andreanum sayfasına bakın.

Çoğaltılması

Lale antoryumunun barış çiçeği gibi kolayca yavrular üretebildiği söyleniyor. Eğer bir saksıda en az 6 gövde oluşmuşsa ve yavrular en az bir yıllıksa ayırın. Ayırma işini saksı-toprak değiştireceğiniz zaman ilkbaharda yapın. Bir saksıda 3 – 4 kök antoryum olması iyidir, daha güzel görünür. Buna göre saksılara ayırın.

Lâle antoryumları

Lâle antoryumları

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)