Kumkuat (kamkat) – Fortunella japonica

Lezzetli küçük meyveleri kabuğuyla yenen küçük bir süs ağacı. Kumkuat meyvelerinin iriliği çeşidine ve kültivarına göre değişir. Saksıda yetiştirilmeye uygundur. İç mekanları pek sevmez.

Kumkuat veya kamkat Rutaceae (sedefotugiller) familyasının Citrus (Narenciye) cinsindendir. Citrus cinsi türler küçük ağaç ve çalı formunda bildiğimiz limon, portakal, mandalina, kamkat vb. meyvesi yenen bitkilerdir. Bunların tümüne biz genel anlamda Narenciye diyoruz.

Kumkuatın anavatanı Güney Asya’nın tropikal ve subtropikal iklim kuşakları olan bölgeleridir. İnsanların kumkuat yetiştiriciliğinin geçmişi tespit edileni kadarıyla 800 küsür yıl eskiye dayanır. Çin, Hindistan, Filipinler ve Japonya’da eskiden beri yetiştirilmiş. Böylece çeşitleri ve kültivarları oluşmuş.

Kumkuat meyveleri farklı buruk aromasıyla çok lezzetlidir. Hatta insanda bağımlılık bile yapar. Mandalina ve portakal gibi meyvesi için yetiştiriciliği bazı ülkelerde çok yapıldığı halde Türkiye’de henüz yapılmıyor. Bizde ancak bir süs bitkisi olarak fidanlarının ticari yetiştiriciliği yapılıyor.

Tür olarak kumkuat

Saksıda kumkuatBilimsel adı Fortunella japonica’dır (ayrıca Citrus japonica da denir). Tek türdür. Birkaç çeşidi ve kültivarı olup bunlar yanlışlıkla kumkuatın farkı türleri gibi adlandırılır. Bilgi kaynaklarında farklı isimlere hata denmeyip ‘türün eş anlamlı diğer adları’ denir. Yanlış olsa da ben aşağıdaki bilgilerde o adları kullandım. Çünkü farklılıkları o isimlerle bilinir olmuş.

Bazı bilgi kaynaklarında kumkuatlar yuvarlak ve oval olmak üzere ikiye ayrılır (bazı kaynaklarda daha fazla gruplara ayırıyorlar). Öte yandan yuvarlak denenlerin oval, oval denenlerin yuvarlak meyve verdikleri görülür. Bu sebeple öylesi bir genel ayrımda bulunmamak daha iyi diye düşünüyorum. En bilinen kumkuat çeşitleri hakkında aşağıda bilgiler verdim. Kumkuatlardan sayılmaması gereken birkaç hibrit daha var. Onlara bu sayfada yer vermedim.

Nagami kumkuatlar

Türkiye’de ve dünyada en çok yetiştirilen kumkuat kültivarı Fortunella japonica ‘Nagami’dir. Dalları dikensizdir. Buna yanlış olarak Fortunella margarita denir. -9C dereceye kadar soğuğa dayanıklı olduğu için tüm kıyı kesimlerimizde bahçelerde açıkta yetiştirilebilir. Kabuğuyla beraber yenen meyveleri çok hoşa giden sertçe aromalı ve tatlıcadır. 1 metrelik bir ağaç bile kendisinden beklenmeyecek kadar çok sayıda bol bol meyve verebiliyor. Meyveleri çekirdeklidir. Yetiştirmek için uğraşmaya gerçekten değer bir bitkidir. Bazı ülkelerde meyvecilik amacıyla yetiştiriciliği yapılır.

İlkbaharda biraz geç uyanır ve çiçeklenmesi eğer önceki yaz sonunda yeni gelişmiş dallar varsa hemen olur. Aksi takdirde yeni filizlenmelerden uzayan dalları biraz geliştikten sonra yaz başında çiçeklenir. Sonbahara kadar en az iki dönem çiçeklenmesi olup yaz boyu dönem dönem yeni meyveler vermesi de buna paraleldir. Çok fazla sayıda çiçek açar. Fakat çiçeklerinin onda biri veya beşte biri kadarı meyveye dönüşür. Bu kadarı bile çoktur.

Olgunlaşan meyveler ağacın üzerinde bozulmadan ve dökülmeden uzun süre dayanıyor. Fırtınalarda bile kolay kolay dökülmezler.

Nagami grubu kumkuatlar üçe ayrılır.

1- ‘Nagami’: Özellikleri yukarıda anlatıldı.
2- ‘Centennial’: Meyveleri yukarıdakinden biraz daha yuvarlakça ama yine de oval, hatta bazen boyunludur (armut şekli gibi). Yaprakları variegata yani açık yeşilimsi sarı ve yeşil karışık renklidir. Meyveleri de sarı ve yeşil karışık renkli olur. Meyveleri daha ince kabukludur.
3- ‘Nordmann’: Bunun meyveler mini armut biçiminde, bazen su damlası biçimindedir.

Nagami kumkuatlar sonbahar serinleri henüz yeni kendini gösterdiğinde gelişimi bırakır (meyveleri yavaşça gelişime devam eder ve bu yüzden “kışın yarı uykudadır” denir). Böylece kış soğuklarına karşı kendisini korumaya almış olur. İlkbaharda çok erken uyanmaması da bir avantajdır. İlkbahar ve yaz aylarında ara ara çiçek açıp meyve verirler. Yaz ortasından itibaren ilk çiçeklerin meyveleri olgunlaşmaya başlar. Diğerleri de zamanla olgunlaşır. En son çiçeklerinden olan meyveler kışın ve bahara doğru olgunlaşır. Seralarda ise sonbaharda yeniden çiçeklenerek meyveleri hızlı büyür ve kış sonuna doğru olgunlaşmaya başlarlar. Nagami kumkuatlar kalem aşısı ve göz aşısı ile çoğaltılır.

Meiwa Kumquat – Fortunella crassifolia, tatlı kamkat

Nagami kumkuatlardan sonra en çok yetiştirilen kumkuat çeşidi budur. Meyveleri yuvarlak – oval arası ve düzgün şekildedir. Genelde yuvarlakçadır. Nagami kumkuatlar gibi bunun meyveleri de dalından koparıldığı gibi kabuğuyla yenebilir. Marmelat ve reçel yapımında kullanılabilir. İç mekânlarda yetiştirmeye uygundur. Uğurlu olduğuna inanılır. Kalem aşısı ve göz aşısı ile çoğaltılır. -9C dereceye kadar soğuğa dayanıklı olduğu için tüm kıyı kesimlerimizde bahçelerde açıkta yetiştirilebilir.

Marumi Kumquat – Fortunella japonica ‘Marumi’ – Yuvarlak kamkat

Yuvarlak dense de meyveleri tek şekilli değil: bazıları oval bazıları yuvarlak olur. Dalları tehlikeli-sert dikenlidir. Bu çeşit kumkuat tohumdan çoğaltılırsa tamamen aynı özellikte yeni kumkuatlar yetiştirilebilir. Aşılama ile çoğaltacaksanız kalem aşı yöntemi uygundur. Ayrıca -9C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklı, kıyı kesimlerimizde bahçede yetiştirilmeye uygundur.

Jiangsu kumquat – Fortunella obovata

Fukushu Kumquat da denir. Yaprakları yuvarlak olmasıyla diğer kamkatlardan kolayca ayrılır. Meyveleri yuvarlak ve bazen çan şeklindedir. Kabuğuyla çiğ olarak yenebilir. Reçeli de yapılabilir. Kalem aşısıyla çoğaltılır. Kış soğuklarına -6C dereceye kadar dayanabilir.

Kumkuat yetiştirilmesi ve bakımı

Pek bir zorluğu yok. Susuz bırakmamak koşuluyla en kolay yetiştirme yöntemi kumkuatları dış mekanda açık havada yetiştirmektir. Özel gübreler filan istemez. Yeter ki toprağı iyi hazırlanmış olsun. Ummadığınız kadar çok meyve verir. Fakat iç mekanlarda bakımı kolay değildir ve çok şeye dikkat gerektiren bir bitkidir.

Güneş ve hava ihtiyacı

Kumkuatlar çok fazla güneş isterler (günde en az 4 saat direkt güneş gerekiyor). İç mekanlarda yetiştirilen kumkuatlar için ayrıca sürekli hava akımları olmalıdır. Havasız odalarda sağlıkları bozulur. Hiçbir şey yolunda gitmez. Kumkuat az güneşli yerleri tolere edebilir ama havasız odalara uyum sağlaması asla mümkün değildir.

Toprak

Hem organik besleyiciliği yüksek, hem doğal toprak mineralleri ve elementleri açısından doğal zenginlikte toprak ister. Süzek olması da önemli.

Kumkuatı bahçeye dikecekseniz ve toprak verimli değilse veya aşırı killi ise toprağı önce yarım metreye kadar kazıp kompost, doğal humuslu toprak, doğal kırmızı toprak, dişli kum ve solucan gübresi karışımıyla doldurun. Sonra kumkuatı dikin.

Saksıda yetiştirecekseniz

Saksıda, hele iç mekanlarda başarılı bir şekilde kumkuat yetiştirmek kolay değildir. Toprağın doğal kimyasal dengesi yerinde olması büyük önem taşır. Bu sebeple en iyisi doğal gerçek topraklardan bir karışım yapmaktır. Benim iç mekanlar için ve dış mekanlar için toprak tavsiyelerimi aşağıda okuyabilirsiniz. İlla benim dediğim gibi yapmak zorunda değilsiniz. Daha uygun bulduğunuz formüllerle de karışım yapabilirsiniz.

Yılın çoğu zamanında dışarıda açık havada tutacaksanız:
%30 Doğal humuslu toprak + %30 solucan gübresi + %20 Doğal kırmızı toprak + %20 Kuvars kumu (veya dişli kum)
Bu karışım ilk iki yıl kesinlikle bitki besini takviyesi istemez ve toprak değişimi de gerektirmez. 3. yıl ya saksı-toprak değişimi yapın ya da bitki besini vermeye başlayın.

Yılın çoğu zamanında ev, ofis vb iç mekanlarda tutacaksanız:
%30 Doğal humuslu toprak + %10 Doğal kırmızı toprak + %20 Kuvars kumu veya dişli kum + %20 Solucan gübresi + %20 İnce ponza taşı
Bu karışım yılın her zamanında veya çoğu zamanında iç mekanlarda yetiştirilecek kumkuatlar içindir. Besin takviyesinden daha ziyade toprağın kimyasal dengesini düzgün tutmak için aynen şu sayfada anlatılan usulde dönüşümlü sulama yapmanızı çok iyi olur: ⇒ maden suyu ile dönüşümlü sulama. En geç iki yılda bir toprak değişimi yapmanız iyi olur.

Saksı niteliği

Dış mekanlarda yetiştirilen kumkuatlar için, özellikle sıcak memleketlerde, saksı ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Ayrıca çömlek saksılar daha iyi olur ama çok da önemli değil. İç mekanlarda yetiştirilen kumkuatlar için ise saksı ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Sadece köklerin ıkış tıkış olmamasına dikkat edin. Köklerin anca sığacağı ve rahat sığacağı kadar olmalı. Zira iç mekanlarda gereğinden büyük saksılarda gereğinden fazla toprak kökleri fazlaca oksijensiz bırakıp çürütebilir. İç mekanlarda saksının plastik veya çömlek olmasının bir önemi yok. Kamkatlar için ikisi de uygundur.

Sulama

Susuzluğa dayanıklıdır. Bulunduğu yerin şartları ve toprağın dengesi uygun ise, çok uzun süre susuz kalmazsa gayet güzel gelişim gösterir. Dolayısıyla, bu konuda strese kapılmadan, toprakta hissedeceğiniz derecede kuruma gördükçe sulayın. Kış aylarında toprağın hep sırılsıklam ıslak kalması iç mekanlarda saksıda yetiştirilen kumkuatların köklerini çürütebilir.

Çiçeklenmeden itibaren sulamalara dikkat etmelisiniz. Toprak asla tamamıyla kupkuru kalmamalı. Yoksa meyve oluşumu ve meyve gelişimi sekteye uğrar.

Sulama belirli sayılı gün aralığı ile yapılmamalı. Bu sakıncalıdır. Toprağın su kaybedip kaybetmediğini kontrol etmek zorundasınız. Kış aylarında sulama toprak kupkuru olmaya yakın derecede kurudukça, saksının alt deliklerinden birkaç damla su çıkacağı miktarda su ile yapılmalı. Yazın ise toprak fazla değil ama fark edilir derecede kuruma gösterdikçe (nemli olduğu halde elinize hiç yapışmayacak kadar kurumuşsa) saksı altı deliklerinden bol bol su çıkacak miktarda su ile sulanmalıdır. Alttan çıkan suyu ise toprak geriye emmemeli.

Bitki besini verme

Yukarıda saksıda kumkuat yetiştirme konusu içinde değinmiştim. Bitki besini vermeniz gerekiyorsa salon süs bitkileri için hazırlanmış olan genel amaçlı bitki besininden kışın ayda bir, diğer zamanlarda her üç sulamada bir verin.

Saksı – toprak değiştirme

Küçük saksılardaki küçük kumkuatları her yıl veya iki yılda bir yeni toprakla bir boy büyük saksıya aktarın. Birkaç yıl sonra saksının derinliği 40 cm, genişliği 30 cm olduğunda saksı büyüklüğünü bunda sabit tutun. Bundan sonraki yıllarda sadece 2-3 yılda bir toprak değiştirerek ve köklerin fazlasını budayarak devam edin.

Kumkuat budamada incelikler

1- En dikkat edilmesi gereken şey dipten çıkan sürgünlerin anında köreltilmesidir. Kumkuatların aşılı olduğunu, dip sürgünlerin farklı bir türe ait olduğunu ve gelişmelerine izin verdiğinizde köklerin kendine ait yeni filizi besleyip üstteki aşılı kısmı zamanla ölüme terk edeceklerini unutmayın. Kumkuatınız aşılı değil de tohumdan yetişme ise bu takdirde istediğinizi yapın.
2- Birbirine sürtünen dallardan, birbirine bitişik dallardan birini ana daldan ya da uygun bir yerden düzgünce kesmelisiniz.
3- Kumkuatınıza derli toplu, kompakt, çam stili vesaire görünüm vermeye özenmeyin. Böylesi tarzlar çok özel bakım, daima özel ilaçlama gerektirir. En iyi şekil dağınık seyrek dallı şekildir. Yukardaki resimde gördüğünüz gibi. Bu tarzın avantajları çok. Herhangi bir bitlenmede mücadele çok kolay olur. Her daldaki yapraklar rahatça nefes alabilir, birbirlerinin ışığını engellemez, sağlıklı fotosentez yapabilir, mantar vb hastalıklara yakalanmaz, böcekler bitler kolay barınamaz.
4- Budamadan sonra kesik yerlerin üstüne gereken koruyucu madde sürülmeli. Fakat aşı macunu ile kaplamak kesinlikle zarar verir. Temiz aletlerle düzgün kesmek ve temiz tutmak daha iyidir. Bulabilirseniz macun olmayan budama ilaçlarından sürün.
5- Budama zamanı dinlenme döneminin ikinci devresi içinde olmalı. Kışın don olayı görülen yerlerde dışarda tutulanlar ise ilkbahar başında son don olayı tehlikesi geride kalınca budanmalı.

Çoğaltılması

Yukarıda saydığım kumkuat çeşitlerinden hangisinin nasıl çoğaltıldığını belirtmiştim. Genelde kalem aşısı tavsiye edilir. Göz aşısı da uygundur.

Aşılamasında 2 önemli püf noktası

1- Bilindiği gibi aşılı bitkilerde kök kısmı başka bir bitkiye aittir. Narenciyeler arasında aşılamada limona, mandalinaya kısaca her tür narenciyeye kumkuat aşılamak mümkündür diye düşünebilirsiniz. Ama kumkuat başka bir bitkiye aşılandığında kendisine ait olmayan köklerin nasıl toprak istediğini, saksılarda gelişmeye uygun olup olmadığını, kışa dayanıklılık uyumunu ve toprak hastalıklarına ve parazitlerine dayanıklılıklarını düşünmek gerekiyor.

Kısaca, kumkuat dahil her tür narencileleri aşılamak için en iyi üç kök bitkisi şunlardır:
– Saksıda yetiştirilecek kumkuatlar için ve cüce limon, cüce mandalina ve benzeri saksıya uygun narenciyeler için en iyi kök bitki: üç yaprak portakalı denen Citrus trifoliata’dır (Poncirus trifoliata).
– Bahçelere dikilecek büyük, küçük ve cüce her tip narenciyeler için ise en iyi kök bitkisi Turunç’tur. Saksılarda yetiştirilecek narenciyeleri aşılamak için kök bitkisi olarak Turunç pek tavsiye edilmez. Çünkü çok güçlü bir kazık kök geliştirmeye çalışır. Fazlaca köklenme özelliklidir.
– Kumkuatlar ayrıca troyer denen hibrit bir narenciye türüne de aşılanıyor. Bu da yine saksılarda yetiştirilen narenciyelere uygun bir kök bitkisi vazifesi görür.

2- Kumkuat vb narenciyelerde kalem aşısı kış sonunda, bitki uyku halinden çıkmadan hemen önce, göz aşısı ise ilkbahar başı ile ortası ara döneminde ya da sonbahar başı ile sonbahar ortası ara döneminde yapılmalı.

Hastalıkları, zararlıları

Kumkutlarda kök hastalıkları ve parazitleri hemen hiç görülmez çünkü yukarda yazıldığı gibi toprak şartlarına en dayanıklı bitkilere aşılanmışlardır. Fakat gerekmediği halde hiç ara vermeden sulayarak toprağı daima aşırı ıslak bırakma yüzünden kökler çürür.

İç mekanlarda yetiştirilen kumkuatların yapraklarına ve dallarına örümcek bitler dadanır. Bunlar gözle görülmesi çok zor küçüklükte olduğu için insanlar anlamaz ve önlem almaz. Sonu felaket olur. Büyüteçle ara sıra incelemek lazım. Her bitki biti ilacı bu tür bitlere etki etmiyor. Detaylı bilgi için ⇒ bitki bitleri sayfasına bakın.

Yapraklarda buruşma, şekil bozuklukları gibi bir hastalık çok yeşillikli bahçelerdeki ya da bu bahçelerin hemen yanındaki kumkuatlarda sık görülür. Sebebi bir tür beyaz sinek çeşidi olan çok küçük bir yaprak bitidir. Hastalığı bu bitler taşıyor. İlkbaharda gelişen filizlerin yapraklarında olmaz çünkü söz konusu bitler çok serin dönemde aktif değiller. Yaz başında ve yaz boyunca yeni gelişen yapraklarda hastalıklanma olur. Bitkinin gelişimine, çiçeklenmesine ve meyve vermesine çok ciddi bir zararı yok. Sadece verim düşüklüğüne yol açar. Ayrıca yaprakları çok fena halde çirkinleştirir. Mücadele için hastalığa karşı değil hastalığı taşıyan yaprak bitlerine karşı ilaç bulup kullanmanız gerekir.

Kaynaklar

Fortunella – davesgarden.com
Kumquat – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: | | |


'Kumkuat (kamkat) – Fortunella japonica' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asya, Ankara dedi ki:

  Bu bitkinin bir dalını koparıp saksıya eksek tutmaz mı?
  ***
  Çelikle çoğaltıldığını hiç duymadım ve bu konuda bilgi bulamadım. Limonlar tam yaz başlangıcında (Haziran ortasından itibaren) denemelerde başarılı olunuyor. Kumkuatta çok zor. Şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/narenciye-celik

 2. Serkan, Adana dedi ki:

  Aslında küçük bir aramayla kamkat hakkında internette bilgi bulabiliyoruz ama sizin detaylı bir şekilde ve uluslararası sitelerde araştırıyor olmanız, deneyimerinizi paylaşmanız, tecrübenizi doğrudan aktarmanız farklılığınızı ortaya koyuyor. Yazılarınızın tümünü takip ediyorum. Çok teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
  Bu arada ilk fırsatta kamkat ve calamondini alıyorum. :)
  ***
  Ben de size teşekkür ederim. Evet öyle yapıyorum arada sırada eskileri de yeniliyorum, fırsat buldukça. Eski dediğim, mesela bu bile eskidi artık. Gerekli değişiklikler görürsem yenilerim. Her bilgi canlı burada. :)

 3. Kerim Kalkan, Amasya dedi ki:

  Nerden temin edebiliriz ve fiyatı hakkında bilginiz var mı? Evde saksıda yetişir mi?
  ***
  Koçtaş’ta gördüm. 45 TL civarında fiyattan satıyorlar. 35 cm kadar. Evde saksıda olur ama hem çok güneş istiyor hem açık hava esinti istiyor. Kışın evlerde boğulur ölür. Hiç tavsiye etmem.

 4. Sami Ergünhan, Aydın / Nazilli dedi ki:

  Adnan Menderes Üniversitesinde okuyorum. Bu yıl seminer konusu olarak KAMKAT bitkisinin tanıtımını üstlendim. Bu bitki hakkında detaylı bilgi, belge, broşür hatta 4 – 5 adet ağacından ve meyvesinden de üç beş kilo alıp seminerde tanıtım için dağıtmayı düşünüyorum. Temin edebileceğim yerleri bildirirseniz çok mutlu olurum selam ve saygılarımla..

 5. Kupas, Ankara dedi ki:

  Bugün pratikerden 25 tl’ye düşmüş aldım. Meyveleri yenmiş ama çok güzeldi. Nasıl bakılır tam bilmiyorum. Bazı yerlerde nemlli sıcak ortamda ev içinde perde arkasında bakın bazı yerlerde de açık havada bol güneşli ortamda bakın yazıyor. Tam anlamadım. Ankarada nasıl olur acaba? Mandalina aşısı dedi satan yer.
  ***
  Güneşsiz olmaz. Yaz boyunca dışarda tutmalısınız. Mandalina üzerine aşılamışlarsa toprak isteği mandalinalara göre olmalıdır. Ama birçok çeşit mandalina var. Bunlardan şimdilik pek anlamıyorum. Siz bu sayfadaki genel bilgilere göre yetiştirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

 6. Filiz, Aydın dedi ki:

  Aydın’dan yazan Sami bey buraya dönüp tekrar okuyacak olursa diye yazıyorum; izmir asfaltı, aydın çıkışında ADA PEYZAJ isminde bir fidanlık var. orada çok fazla ve çeşitli kumkuat var, üstelik marketlere göre çok ucuz.

 7. Çiçek, Ankara dedi ki:

  Bende kumkuat bitkisi var. 4 yıldır, buyuk saksıda, küçük ağaç görünümünde, kışın kış bahçesinde, yazın bahçede duruyor. Her yıl meyve verdi. kışın evin doğu tarafında, yazın güneyde. Yani Ankarada da yetişebiliyor.

 8. Nazlı, Kocaeli dedi ki:

  Kızımla birlikte kumkuat bitkisinden aldık ve eve koyduk. Havalar ısınınca dışarı cıkardık. Nedendir bilinmez zamanla yaprak dökmeye meyvesini dökmeye başladı. Yaprakları küllü külü beyazlaştı. Dalları da kuruyor. İlac aldık ziraatten ama nafile yaprakları zamanla azalıyor. Toprağını değiştirsek fark eder mi ya da nasıl kurtarabiliriz? Bu arada yine iceri aldık bitkimizi…
  ***
  Evde neredeyse her zaman açık bir pencere yanında tutmak gerekiyor ki sağlıklı olabilsin. İlkbaharda çiçek açması, şimdiye kadar birkaç yeni dal uzatmış olması gerekirdi. Yazmamışsınız ama anlaşılan hiçbir gelişim göstermemiş ve üstelik dalları kuruyor. Büyük bir ihtimalle kökleri çürümüştür. Bu durumda kurtarma şansı hiç yok. Çiçekçiler daima en ucuzundan, en uygunsuzundan toprak kullanır. Ev ortamlarında bu topraklar zararlı oluyor. Bir de hiç gerekmediği halde tekrar tekrar sulamak kökleri çürütüyor.

 9. Nazlı, Kocaeli dedi ki:

  Size mesaj attıktan sonra saksısını değiştirmeye karar verdim. Eski saksıdan cıkardığımda ağacımızın tabanınında nerdeyse hic toprak yoktu ve kökleri saman gibi kuru ve birbiri icine girmişti. Toprağını yeniledim dışarı aldım. Umarım kurtulur. Yaprakları halen var. Ne aralıklarla sulamalıyım? Ne ortamda saklamalıyım? Saksısını aktarırken kurumuş köklerini azıcık kesse miydim acaba?
  ***
  Saksı değiştirmekle iyi etmişsiniz. Kuru köklerini kesmemişsiniz ama pek fark etmez önemli değil. Sorularınızın cevapları yazımın içinde mevcut. Biraz önce yeniden düzenledim herkesin daha iyi yararlanacağı hale getirdim. Lütfen okuyun. Başka sorularınız olursa yine yazmanızı beklerim.

 10. Ali, Ankara dedi ki:

  3 ay önce kumkuat aldım 1 ay sonra açık havaya aldım ama nerdeyse tüm yapraklarını döktü çiçeklenmedi. Yeni yaprak vermedi. Geçen hafta sulamayı unuttum. Yaprakları kurumuş. Saksısını aslında ilk yıl değiştirmek istememiştim ama kuruyunca hemen degiştirdim toprak saksıya aldım. Nereye koysam bilemedim.
  ***
  Evde daima açık pencere yanında tutabilirsiniz. Bekleyip göreceksiniz. Ölmemişse yeniden filizlenir. Kışın çok güneşli bir yerde tutun ve pencereyi sık sık açarak iyice hava almasını sağlayın. Şimdi dallanıp budaklanmaya başlarsa kış sonunda çiçek açar.

 11. Ali, Ankara dedi ki:

  Açık havada mı yoksa ev içinde mi durmalı, herhangi bir besin takviyesi vermeli miyim çok mutsuzum ne yapmalıyım?
  ***
  Evde daima açık pencere yanında tutabilirsiniz. Veya dışarda tutun. Ev içinde kuytu köşelerde kesinlikle kökler çürür. Bekleyip göreceksiniz. Ölmemişse yeniden filizlenir. Yeni yapraklar büyüdüğü zaman başlayarak ayda bir besin verebilirsiniz.

 12. Nazlı, Kocaeli dedi ki:

  Evet nihayet ufak ağacımız yeni yapraklar vermeye başladı. Saksısını değiştirmek işe yarada. tek sorunumuz ağacımızın yarısı kurudu yarısı yeşil. sanırsam aşılı tarafı kurudu artık bunu zaman gösterecek. Bir kısmını budamıştım biraz daha bekleyip göreceğiz. Belki o kısımlar da canlanabilir. Eğer canlanmazsa o kuru dallarını kesmeli miyiz?
  ***
  Aşılı kısım kurumuşsa, dip kısmından filizler çıkıyorsa bitkiniz artık kumkuat değildir.

 13. Nazlı, Kocaeli dedi ki:

  Şimdi aşılı kısım olup olmadığından emin değilim.sonucta ağacın yarısı kurudu yarısınıda son anda kurtardık.dibden veren filizleri zaten temizledik,daların uclarındanda filizler verdi.şimdi aşı olayı nasıl olduğunu bilmediğim icin sadece tahmin yürütebiliyorum.umarım bitkimiz halen kumkuattır.
  ***
  Benim gördüğüm küçük kumkuatlarda aşı yeri gayet belliydi. Biraz dikkatle inceleyin. Gövdenin toprağa yakın kısmında 10cm kadar yukarda dal kaynaşma yeri gibi görünmesi gerekir.

 14. Kaan, İstanbul dedi ki:

  Benim kumkatımın en dibinden bir sürgün çıktı ve cok hızlı büyüyor, bunu kesmessem ne olur?
  ***
  Aşılı yerin aşağı tarafında ise başka bir bitki olacaktır. Kök kısım bütün kuvvetini ona verir kumkuatınız (yani üst kısım) zamanla ölür. Kök bitkiye ait dal büyür. Nasıl yapılacağını öğrenep yapabilirseniz isterseniz o hızlı büyüyen dala kumkuat aşısı yapın.. Ya da daha fazla geç olmadan derhal o dalı tam dibinden kesin.

 15. Ali, Alanya dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirici yazınız ve sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Bundan yaklaşık 3 ay kadar öce bir kumkuat aldım. 1.5 ay sonra çok güzel çiçek açtı. Her yaprak kökünden iki üç çiçek açtı. Çiçekler Meyveye bindikten sonra mercimek büyüklüğüne geldiklerinde dökülmeye başladılar. Dökülme daha sonra da devam etti. Nohut büyüklüğnde döküldü, biraz daha irileşince döküldü. Şimdi sanırım üzerinde üç beş meyve kaldı. Ama tekrardan çiçek vermeye başladı. Yine aynı sıklıkta. Şimdi bumların da dökülmemesi için ne yapabilirim? İlaç mı almalıyım, gübre takviyesi mi yapmalıyım?
  ***
  1- Büyüteçle iyice inceleyin. Gözle görülmesi zor bitki bitleri zarar veriyor olabilir.
  2- Eğer toprakta zamanla çözünen özel gübreden toprağa katmışlarsa bunların zamanla ani çözülmeleri ya da köklerin onlara ulaşıp fazlaca element alabilmeleriyle bu tip sorunlar olabilir.
  3- Zaman zaman aşırı susuz kalması..
  4- Esintisizlik, boğucu hareketsiz sıcak hava.. İçerde tutuyorsanız ve hava akımları yetersizse bu da meyve dökülmesine sebep olur.
  5- Dökülen meyveler kararıp kısmi çürümelerle dökülüyorsa kalsiyum eksikliği sebiyle olabilir..
  6- Bitkiler topraktan ihtiyacı olan maddeleri alamazsa hem fotosentezde hem dolaşım sisteminde büyük aksamalar olur, meyvelerde dökülmeler olur. Topraktan gerekli elementleri alamamalarına sebep ise ya onların toprakta tükenmiş olması, ya da toprağın normal ölçülerin dışında aşırı asitli olmasından ya da fazla alkalinli olmasından kaynaklanır.
  Sonuç olarak ben kesin bir şey diyemiyorum. Çünkü nasıl bir toprağa dikilmiş bilmediğim gibi nasıl şartlarda baktığınızı da bilmiyorum.

 16. Nihal Ören, Ankara dedi ki:

  Kamkat yılda kaç kez çiçeğe durur meyve verir? Haziran dönemindekilerin tamamını sulama hatasında kaybettim. Bir yıl bekleyecek miyim?
  ***
  İlkbahardan yaz başına kadar gelişen dallarda zaman zaman çiçeklenme oluyor daha sonra olmuyor diye biliyorum. Kaybetmeniz belki sulama hatasından değil de kapalı yerde çiçeklerde polenleşme olamaması yüzündendir.

 17. Nihal Ören, Ankara dedi ki:

  Bol güneşli kapalı balkonda duruyor. Gün boyu hava sirkülasyonu yok ama mutlaka akşam üzerinden gece yarısına kadar camları açarak havalandırıyorum. İlk çiçeklenmesi biz tatildeyken ve havalanma şansı yokken olmuş, yine de bol meyveye döndü yeniden çiçeklendi. bu kez ben tozlaşma yaptım. İşte ne olduysa ondan sonra nohut boyutundaki meyveler teker teker düştü ve yeni çiçekler meyveye durmadı. Kamkat bana kışın gelmişti. kapalı balkonda çok güzel gelişti. yerini sevdi. düzen bozulmasın diye açık balkona alamadım ama sonuçta benim moralim çok bozuldu.
  ***
  Moralinizi bozmayın. Dallar yapraklar sağlıklıysa gelecek yıl yine olur. Toprağın besleyiciliği filan önemli. Havadarlık çok çok önemli. Durgun havada nefes alamazlar. Bu problem sonucu meyveler dökülebilir. Bizim akcilerlerimiz, otomatik hareket edip duran kaslarımız var nefes alıyoruz. Bitkilerin nefes alabilmeleri ise yeterli kuvvetlilikteki hava akımlarına bağlı. Buna önem vermelisiniz. Olmazsa vantilatör çalıştıracaksınız.

 18. Nihal Ören, Ankara dedi ki:

  Yardımlarınız için teşekkür ederim.Kamkatımla ilgili güzel haberler paylaşmak dileğiyle.

 19. Ahmet, Afyonkarahisar dedi ki:

  Oğluma geçen yıl bir kumkuat ağacı hediye edildi. Kışın dahi meyvesini yedik. Bu yaz çok güzel sürgün verdi. Meyvesi de güzel ama eski yapraklarında hafif sararma olup dökülüyor. Acaba sebebi nedir?
  ***
  Eski dediğiniz yapraklar geçen yıla aitse dökülmeleri gayet normaldir. Bu yılın yaprakları dökülüyorsa toprak artık ihtiyacı karşılayamıyor, bitki besini vermelisiniz.

 20. Ahmet, Afyonkarahisar dedi ki:

  Ne gibi besin önerirsiniz?
  ***
  Genel amaçlı uygundur. Ayda bir yeter. Üstünde her sulamada verin yazıyorlar aldanmayın kökleri zehirliyor.

 21. Erdinc, Yalova dedi ki:

  Merhaba, bir yi once aldigim oval kumkuatimin uzerindeki meyvelerden cikan cekidekleri kucuk saksilara ektim. su an yaklasik 10 adet yalasik 10 cm boyunda kumkuat sanirim filizim oldu. Meyve alabilecegim konusunda okuduklarimdan sonra karamsarim. Ama su an filizler cok saglikli gorunuyorlar. Son bir aya kadar cok hizli uzadilar ama suan adeta beklemeye gectiler. saksilar cok kucuk bundan dolayi olablir mi?
  ***
  Sandığınız gibi aşırı köklenme olmuyor yani saksı küçük değildir. Zaman zaman dinlenmeye geçerler bunun zamanı yok. Evde güneşli pencere önünde tutarsanız kışın da aynı şekilde devam ederler. Sonuçta evde yetiştirilenler daha hızlı büyür ama yerinin esintili, güneşli olması lazım. Acele etmeyin. Çiçek yetiştirmek veya meyve ağaçları yetiştirmek aynı şekilde birkaç yıllık emek gerektirir. Ancak mevsimlik süs bitkileri ve mevsimlik sebzeler bunun dışında. Diğerlerinden aynı hızlı gelişimi beklemek yanlış. Tahmin ediyorum kumkuatlarınız en geç beşinci yılda meyve verirler.

 22. Hasan, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce boyu 50-60 cm olan kumkat aldım. 3 adet zeytin büyüklüğünde yeşil meyvesi var. Saksı değiştirmek için ne zaman uygundur?
  ***
  Saksı ve toprak değiştirmek için kış sonu uygundur. Kökleri hiç rahatsız etmeyecekseniz her zaman saksı değiştirebilirsiniz. Yani kalıp gibi saksıdan çıkarabilirseniz, toprağı hiç dağıtmadan kökleri hiç rahatsız etmeden daha büyük saksıya aktarma her zaman yapılabilir.

 23. Ebrar, Şanlıurfa dedi ki:

  Bugün migrostan kumkat aldım. Üstünde zeytin büyüklüğünde meyveleri var ama nasıl bakılacağını bilmiyorum. Bir de urfada yetişir mi evde? Bakımı, saksı değişimi, meyve vermesi nasıl olur?
  ***
  Sorularınızın cevabı yazı içinde mevcut. Evde yetiştirebilirsiniz: hem yeterince güneş hem çok sık dışardaki esintinin gelmesi gerekir. Yani pencere yanında tutun yaz kış sık sık pencereyi açık bırakın.

 24. Cennet, Aydın dedi ki:

  Kumkatımın yeni çıkan filizleri kıvrılmış duruyor. aldı alalı hiç bakım yapamadım.
  ***
  Siz alalı bir yıl gibi bir süre geçmişse toprağının besleyiciliği artık yeterli gelmiyor olabilir. Veya bitki bitleri vardır. Örümcek bitler gözle pek görülmez büyüteçle dikkatle incelemelisiniz. onların da yapraklarda ve taze filizlerde eğrilik, güdük kalma gibi etkileri olabiliyor.

 25. Yasmin, Antep dedi ki:

  Ben de yeni aldım ama çiçekleri dökülüyor ve yaprakları kıvrımlı olmuş. üstünde birkaç tane zeytin büyüklüğünde meyveleri var. bu meyveler nezaman olgunlaşır?
  ***
  Havasız esintisiz kalırsa o meyveler de dökülecektir. eğer sağ salim gelişime devam ederlerse tahminen bir iki ay sürer olgunlaşmaları. Yapraklardaki kıvrılmalar, havası fazla nemli seralarda (belki hormon takviyesiyle) hızlı gelişim göstermesini sağlamışlardır ve seradan çıktığı zaman başka seralarda adaptasyon sürecine tabi tutmadan satışa çıkarmışlardır. Böyle olunca yapraklar aniden daha kuru hava ile karşılaşınca sudan çıkmış balık gibi sersemleşiyorlar. Bu zamanda almış olmanız iyi. Eğer yazın alsaydınız o yapraklar hemen kururdu.

 26. Damla, Rotterdam dedi ki:

  Benim kumkatım balkonda duruyordu. Ancak koyu yeşil olan yapraklarında dalgalı sarılaşma ve hergün 3-4 adet kadar yaprak dökülmesi görülmeye başladı. Kırmızı bit kontrolü yaptım, bitlenme yok…Geceleri hava sıcaklığı 4-5 dereceye kadar düşüyor. Soğuktan oluyor olabilir mi ? Artık iç mekana mı almayım? Bir de kışın da besin verilmesi uygun mudur? Sıklığı yine ayda bir mi olmalıdır?
  ***
  Elbette o kadar soğukta yapraklar zarar görür. içeri alın. sulama sıklığını azaltın. yeni yapraklar çıkıp o yapraklar gelişimini tamamlayana kadar besin vermeyi bırakın.

 27. Nermin Tokgöz dedi ki:

  Kumkuat meyvesi almak istiyorum yardımcı olur musunuz?
  ***
  Meyvesi için üreticilik yapıldığını hiç duymadım. Bilen varsa yazabilir.

 28. Ömer, Hatay dedi ki:

  Kumkuat aldım bizim burada sıcaklıklar -10 dereceyi bulmuyor hiç. Bu nedenle bitkimi balkonda beslersem daha uygun olur mu acaba?
  ***
  Kesinlikle daha iyi olur.

 29. Aynur dedi ki:

  Uzun zamandır istediğim kumkuatıma dün kavuştum:)Sizden öğrenmek istediğim ne kadar sıklıkla ve nasıl sulamalıyım? Bitkiye üstten mi yoksa saksı altındaki tabaktan mı su vermeliyim?
  ***
  Hayırlı olsun güle güle büyütün. İlkbahara kadar toprak yarıdan fazla kurudukça sulayın. Alt tabaktan hiçbir bitkiye su vermeyin alt tabakta su bekletmeyin. Burda her türlü bakım bilgileri var okuyun ona göre yetiştirin. Yoksa evlerde birkaç günde bozulur perişan olur.

 30. Hasan, Ankara dedi ki:

  Yaz aylarında aldığım 8-10 adet yeşil renkli meyvesi bulunan yaz aylarında balkonda bulunan kumkatı kış gelince evin içinde pencere önüne taşıdım. Meyvelerin birisi dalında çürüdü ve düştü. Diğer meyvelerden bazılarının rengi turuncuca dönmeye başladı ancak yaprakları dökülmeye başladı. Cam kapama balkona tekrar taşımayı düşünüyorum. Ancak kışın Ankara -10, -15lere kadar düştüğü için zarar görüp görmeyeceği…
  ***
  Balkon dışarsı kadar soğuk oluyorsa donup ölebilir. Değilse sadece yapraklar soğuktan yanar dökülür. Zaten evde de bozulmaya başlamış. Kışın eve alma fikri çok yanlış. Yaz sonunda içeri almalıydınız. Niçin, şu yazımı okuyabilirsiniz: https://azbitki.com/ciceklerinizi-yazin-disarda-tutmanin-sartlari

 31. Suleyman Çelik, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben Ankara’da evimin icinde saksida yuvarlak yumurta turu meyveleri olan kumkuat yetiştiriyorum. Bunun icin bu gune kadar 2 fidan kaybettim. aldigim yerler gerekli bilgilendirmeyi yapmadi. Yeterli hava akimi ve isik olmayinca meyve ve yapraklar hizla dökülüyordu. Kis mevsiminde balkona koysam donacakti. Ben de bir hava temizleyici ve halojen ampul alip kumkuatimin yanina koydum. inanilmaz başarili oldu. Hem dolu ve iri meyveler hem de canli yapraklara kavustum. Deneyimlerimi paylaşmak istedim. Mutlu günler diliyorum.

 32. Mehmet Yüksel, Ankara dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin . İnternetten siparişle kamkat ağacı sipariş ettim ve gecen gün elime ulaştı. kargo sırasında üstüne başka bir saksı koyduklarından biraz eğilmiş. bu eğilmişliği bir ip yardımıyla düzeltmeye çalışmam mantıklı mı? yani dalından iple bağlayıp bir yere tuttursam ağaca zarar verirmiyim? asıl sorum ise devlet dairesinde çalışıyorum ve tek kişilik odamda kışın sürekli kalorifer yanmakta. dolayısı ile ısı konusunda sıkıntı yok. sürekli cam kenarında, cam açık havalandırmalı ve esintili bir şekilde güzel yetişir yazılarınıza göre. peki ısı değişikliği yaşamaması zarar verir mi? Onun harici haftada bir dibinden su çıkacak şekilde sulama, ayda bir bitki besini ve yılda bir saksı tazelemesi düşünüyorum. Üzerinde şu an 6-7 tane sarı meyvesi var , umarım bi sıkıntı olmadan yetiştirebilirim. Tüm yazdığınız cevaplar ve desteğiniz için teşekkürler.
  ***
  İple bağlayabilirsiniz. Yeri iyi gibi ama belli olmaz. Yanlış zamanda almışsınız. Evlere ofislere yeni bitkiler yaz ilkbahar sonuna doğru ya da yaz sonunda almak lazım. Sulama sıklığı için belirli bir düzen yanlıştır. Toprağın durumuna, ortamın sıcaklığına ve esintisine ve bitkinin gelişim göstermesine göre sulama sıklığı ve tarzı değişir.

 33. Uluhaşmet, İzmir dedi ki:

  Kumkat ağacını izmirde bütün fidan satılan yerlerde hatta pazarlarda bulabilirsiniz.

 34. Aleyna, Antep dedi ki:

  Yaklaşık 2 ayönce kamkat bitkisini marketten aldım. üstünde zeytin büyüklüğünde meyveleri vardı. meyveler büyümedi ama turuncu oldu ve bazı meyveler kendiliğinden dökülmeye başladı. acaba ne yapabilirim?
  ***
  Yer yadırgaması var, ihtiyaç duyduğu şartlardan yoksun kalma var.. bu gibi sebeplerde bunlar normaldir. ihtiyaç duyduğu şartlara dikkat ederseniz gelecek yıl daha iyi gelişirler.

 35. Mehmet Şahin, Tokat dedi ki:

  2 Ay önce yaklaşık 1 metre boyunda bir kamkat aldım. Bitkiyi ev içinde pencere önüne bir mekana yerleştirdim. İlk bir içinde meyvelrin 3 te 2 sini döktü. Daha sonra yapraklarını dökmeye başladı. İlk dökülen yapraklar yeşildi. Fakat şimdi dökülen yaprakların rengi kahveye dönüyor. Bu arad çoğu yaprakların uç kısmı kahverengi. 2 aylık dönmede bitkide hiçbir gelişme olmadı. Bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Tokat iklimine göre yanlış bir bitki. Evlerde sık sık açılıp uzun süre açık tutulacak bir pencere yanında yetiştirilebilir. Ayrıca çok da güneş gerekiyor. Sizinkinde sorun havasızlık bence. Orada kışın hava çok soğuk olunca pencere açmak mümkün değildir. Devamlı, düzenli aralıklarla karşısında vantilatör çalıştırmak lazım bunu da herkes yapamaz. Sulamayı azaltın bahara kadar sağ kalırsa o zaman açık hava esintileri sayesinde yeniden canlanır.

 36. Aysel dedi ki:

  Kis basi kumkuat bitkimi uzerinde en az 20 adet meyvesi ile iceriye aldim. cam onu, kalorifer yaninda duruyor. Ancak cok hizli bir sekilde yapraklari kurudu dokuldu. meyveleri uzerinde kaldi. Nerde yanlis yaptim acaba?
  ***
  Havasız kalmış nefes alamamış sebep budur. Cam önünde tutmak bir şey ifade etmez. Gün içinde sık sık pencerenin açık tutulması lazım ki her gün yeterince nefes alabilsin.

 37. Hüseyin, İstanbul dedi ki:

  Ben de yaklaşık 9 ay önce aldım. pencere önünde tuttuğum için şu an yapraklarında sararma ya da dökülme yaşamıyorum. Tek sıkıntım yaprakları sürekli olarak yenmiş duruyor. Büyük ihtimalle civarında bulunan bir haşere tarafından yeniyor. Bu sorundan kurtulmak için ne tür bir ilaçlama yapmam gerekiyor?
  ***
  Yaprak yiyenler biraz büyük olur görmek kolaydır. Dikkatle inceleyip görebilirsiniz yok edebilirsiniz.

 38. Coşkun, Ankara dedi ki:

  Ben de yeni ve üzerinde 12 meyvesi olan kumkuat aldım.Ancak saksısı hoşuma gitmedi ve toprağını da az ve hafif gördüm saksısını ve toprağını şimdi mi değiştirsem yoksa yerine biraz alışmasını mı beklesem karar veremedim yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Size öncelikle yerinin hem birkaç saat direkt güneşli (en azından gündüz boyu şiddetli aydınlık) olması için gerekeni yapmanızı ve açık pencere yoluyla gün içinde sık sık esinti aldırmanızı tavsiye ederim. Yoksa kısa zamanda bozulur gider. Saksı toprak değiştirmek için şimdi kökleri hiç rahatsız etmeyin nisan sonunu bekleyin.

 39. Coşkun, Ankara dedi ki:

  İlginize teşekkür ederim. Ayrıca bazı yeni sürgün dalları çok sık yani v biçiminde. Budamak gerekir mi? Ne zaman budanmasını önerirsiniz?
  ***
  Şubatın başından itibaren ortalama 5C derece gibi soğuk bir yere almanızı, Mart başında budamanızı ve bir on gün kadar sonra tekrar güneşli, esintili, sıcak yere almanızı tavsiye ederim. Çiçeklendiği zaman ısı sıfırın altına düşmedikçe dışarda tutmanız polenleşme olması için iyi olur.

 40. Aslı, İzmir dedi ki:

  Ağacımı üzerine bir sürü meyvesi ile 2 ay önce aldım. Şimdi birkaç mevye var. Kurumaya başladı. Dışarıdan güneş görebileceği bir yere almıştım. Esinti ile alakalı hiç bilgi vermediler. Yaprakların bir kısmı kurudu ve döküldü. Aldığım yer dökülmenin / kurumanın ilk aşamada normal olduğunu belirtiyor. Şimdi yazı ve yorumları da okudum. Daha uygun bir yer bulacağım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bilgi ve ilginiz şahane.
  ***
  Esinti kesinlikle çok önemli. Kış sonunda biraz yaprak dökmesi normaldir. Esinti mükemmel olsaydı bile bu zamanda kısmen yaprak dökebilir, normal karşılayacaksınız. Ama daha fazla bozulma varsa bir şeyler ters gidiyordur.

 41. Güray, Ankara dedi ki:

  Geçen hafta boyu 1 metre bir kumkuat aldım. Meyvesiz ve yapraksızdı. Topragını degiştirdim. Koyun gübresi ekledim. Ne zaman yaprak verir acaba? Evim güneş görmüyor halojen lamba işe yarar mı?
  ***
  Çok yanlış zamanda toprak değiştirmişsiniz. Bu durumda tutar mı bilmem. Eğer tutarsa sıcak ev ortamında yapraklanmaya her an başlayabilir. Güneşsizlik kötü. Lamba olur ama her gün uğraşmak zor. Bir de elektrik masrafınız olacak. Hayatına devam edebilmesi için ışıktan daha önemlisi esinti, düzenli hava sirkülasyonları.

 42. Güray, Bursa dedi ki:

  Havalarda don falan yok geceleri 5 6 dercenin altına düşmez. kumkatımı balkonamı alsam esinti için zararı olur mu?
  ***
  Uzun süredir eve uyum sağlamışsa ani değişiklikte ufak tefek zararlar olabilir. Eğer yeni filizlenmiş değilse önemli değil.

 43. Levent, Kocaeli dedi ki:

  İyi günler. tek yeşil meyveli kumkat satın almıştım. Üç hafta sonra turunculaştı iyice ve geçen dokunduğumda dalından düştü. Tüm aile yedik :D Dört gözle yeniden meyve vermesini bekliyorum tekrar. Anladığım kadarıyla bir sene bekleyeceğim.
  ***
  Bir sene değil, belki sonbahara kadar olgunlaşabilirler. Çiçeklendiğinde dışarda tutarsanız çiçeklerde polenleşme ve meyve oluşma kesinleşir. Açık havada güneşli yerde iyi bakarsanız meyveler daha hızlı gelişir.

 44. Gamze, Yozgat dedi ki:

  Yaklaşık 45 gün önce kamkat aldım. Yeni sürgünler verdi. Sadece üç tane çiçeği var. Havalar ısınmaya başladı artık balkona çıkaracağım fakat yapraklarında şirin (şekerlenme) oluştu. Ne yapabilirim?
  ***
  Bitki bitleri yüzünden oluyor. İlaçlamazsanız zamanla bütün yapraklar hastalıklanır ağaç ölür. Az yaprak varsa ilaca gerek yok. Önce banyoda duşun altında bütün yaprakların altına üstüne su sıkarak güzelce yıkayın. Sonra ıslak bezle yaprakların altlarını ütlerini ve dalları tek tek silin temizleyin. İlaçlayacaksanız en hassas bitkisel haşere ilaçları bile çiçeklere ve çiçek tomurcuklarına zarar verir dikkatli olun çiçeklere ilaç değmesin.

 45. Tarık K. -İstanbul dedi ki:

  İstanbulda evimizin terasında küçük bir kumkuat fidanımız var. İlk geldiğinde yaprakları sarıydı. Hemen saksısını ve toprağını değiştirdik ve yaralı yapraklarını budadık. Ancak ılık da olsa sürekli esinti alıyor ve internetteki diğer sitelerde toprağın nemli kalmaması gerektiği yazıyor. Sulama işlemi ne sıklıkla nasıl yapılmalı? Terasta olduğu için günün tamamında güneş ve hafif esinti alıyor. Bir de gövdesi ilk geldiğinde yeşilken şu an biraz daha odunsu bir görünüm alıyor. Bunu bitkinin gelişmeye başladığına yoruyorum umarım bir hastalık belirtisi değildir.
  ***
  Siz kumkuatların sıfır esinti istediğini nereden duyduysanız yanlış ve çok zararlı bir bilgi. Esinti bitkilere hayata verir. Günün tamamı güneş alan yerlerde saksı mutlaka toprak, çömlek, seramik gibi sıcak ileticiliği olmayan saksılardan olmalı. Sulamayı toprak üst yüzeyi yaşlığını yitirip kolayca ufalanabilir hale geldikçe bol bol su dökerek yapın. Gövedisinin dış kabuğunun renk değiştirmesi, odunlaşması gelişime başladığını göstermez. Kuruma alameti bile olabilir. Gelişimin devam etmesi yapraklarının sağlıklı kalmasından ve yeni yapraklar geliştirmesinden anlarsınız.

 46. Ahmet E. -Samsun dedi ki:

  Kamkatımın yeni verdiği filizler kurudu ve yeni yaprak vermemeye başladı. Ne yapmam lazım?
  ***
  Evde tutuyorsanız şunlara dikkat edin:
  1- Büyüteçle inceleyin mini bitler varsa onlar yeni filizleri döker.
  2- Günün çoğu vakti esinti almazsa gelişemez. Filizlerini tomurcuklarını filan döker.
  3- Günde en az 4 saat direkt güneş alabilmeli.

 47. Tarık K. -İstanbul dedi ki:

  Kumkuatımızın yapraklarında toplu iğne başı kadar hatta bazıları daha büyük olan delikler var. Bu bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Öyle ise tedavisi için ne yapabilirim?
  ***
  Devamlı yoğun nemli seralarda yetişen bitkiler daha sonra doğal ortama çıktıklarında ya da kapalı ev ortamına alındıklarında çeşitli sorunlar olabilir. Sizin terasta daha sağlıklı yapraklar çıkaracaktır. Eski yapraklardaki yeni sorunları ciddiye almayın. Yeni çıkan yapraklarda bir problem olacağını sanmıyorum. Ayrıca yaprak altlarını büyüteçle dikkatle inceleyin. Bitki bitleri görürseniz ilaçlamak zorundasınız. Ya da yaprak sayısı az ise güzelce yıkayıp tek tek silin. Esintili ortamda bitler pek barınamaz. Yine de arasıra bit kontrolü yapın.

 48. Kadir Y. -İzmir dedi ki:

  İzmir İli bu bitki için nasıldır? Ayrıca çiçek açma dönemi tam olarak hangi aydır?
  ***
  İzmir iklimi yazın şiddetli öğle güneşinden korursanız tam uygundur, kış şartlarında problem yok. Çiçek açma zamanı için kesin bir zaman söylenemez. Genelde yaz sonu ile sonbahar ortası arası. İzmir için eylül – kasım arası denebilir.

 49. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Şubat 2013’te aldığım kamkat fidanı tüm yapraklarını döktü. Bahar başında dallarını uçlarından budadım. O zamandan beri esintili balkonda en az 4 saat güneş alan yerde, plastik saksıda. Kurudukça tavsiye ettiğiniz gibi suluyorum. Birkaç hafta önce çok sayıda dal ve yaprak çıktı ancak son 3 günde çıkan yeni yapraklar kararıp dökülmeye başladı. İnce dallarda da kararmalar var. Kurtarmak için yapabileceğim birşey var mıdır?
  ***
  Güneş isteyen bitkilere plastik saksılar uygun değil. Çömlek saksı lazım. Köklerde büyük hasar olmuş sanıyorum. Uygun toprak hazırlayıp çömlek saksıya yeniden dikmelisiniz. Bakım bilgilerini dikkatle okuyun. Sırf sulamakla saksıda bitki yetiştirilemez. Zamanla güçten düşüp ölürler.

 50. G. Tokkal, Kocaeli dedi ki:

  1m boyunda yerli ve 2m boyunda ithal kumkuatım var. Durdukları yer öğleden sonra akşama kadar güneş alan katlanır camlı balkon. Sıcak oluyor. Öğlen güneşi diye önlerine ince bir örtü de astım. Camların bir kısmı sürekli açık. Sulamalarını 3 günde bir yapıyordum. Şimdi tabakların altına taş koydum. Kökler su içinde beklemiyor. Toprakları lav kırığı, bahçe toprağı ve torftan oluşmakta. Bakım olarak yanmış keçi gübresi, yarasa gübresi kullandım. İlaveten npk içeren humik asid fulvik asit olan hammaddesi leonardit olan organik toprak düzüenleyici ve iz elementleri içeren organik gübre kullandım. Toprağın üstüne leonardit serptim. Toprağı haftada bir küçük tımıkla havalandırıyorum. İz elementi içeren gübreyi yapraktanda kullandım. Genç yapraklarda koyu yeşil üstüne asimetrik sararmalar mevcut. Yaprak kenarlarında dalgalanmalar oluyor. Bazılarında iyice şekilsiz kıvrılmalar oluyor. Yapraklardaki bu element eksiklerini arştırdığım kadarı ile çinko ,magnezyum ve demir eksikliği olarak görünüyor. Keşke resim koyabilseydim lakin beceremedim. Birde bu kıvrılmalar yaprak galeri güvesi gibi görünüyor. Onun için bu akşam hem zararlı hem de gübre ihtiyacı için nutribor ve black mix altın karışım yaprak gübresi ile dentist adlı ilacı karıştırarak yapraklara uygulama yaptım. Xxx beyden aldığım besin + iz elementler içeren sıvıyı tarif usulu ile topraga uyguladım. Bu vakit oldu hala tek bir çiçeğim var. Toplu iğne başı kadar. Meyva tuttu tabi oda düşmezse.. Kabuklu bit vardı onu bir ay önce pestbanla yok ettim. Kumkuatlarımı çok seviyorum. Bana lütfen yardımcı olun yoksa bu gidişle ağaçlarımın gidişatı hiç iyi değil.
  ***
  Gereksiz yere aşırı gübre yüklemesiyle toprağın bütün dengelerini alt üst etmişsiniz. O kadar şeye hiç gerek yoktu. Neredeyse kumkuatlarınızı çürütmek üzeresiniz haberiniz olsun. Sadece basit bir genel amaçlı vilmorin veya çiçekcoşturan, üstelik ayda bir veya iki defa yeterli olurdu. Sakınılan göze çöp batar. Hatta kaş yapayım derken göz çıkarılır. İkinci felaket hatanız hiç gerekmediği halde sulayıp durmanız. Ve anladığım kadarıyla birkaç gün öncesine kadar suladığınızda saksılar su dolu tabakta bekliyormuş.
  Bizim bir komşumuzun balkonu aynen tarif ettiğiniz gibi. Bir yıldır dikkatimi çekiyor, balkonda bir antoryum bir yıldır kocaman çiçekler açmakta. İstanbulda ve Kocaelinde antoryumlar bu kadar şidddetli-aşırı denebilecek güneşi tolere edebiliyorsa kumkuat daha iyi tolere edebilir. Yani güneş filtrelemesi yapmamalısınız. İhtiyacı olan şey 24 saat boyunca bol bol esinti. Camekanlı balkonlarda her türlü yaprak biti olabiliyor buna karşı dikkatli olun.
  Size ciddi tavsiyem gübre vb şeyler satıcılarına ve çiçekçilere asla danışmamanız. Hatta biraz abartmış olacağım belki ama size ne tavsiye ediyorlarsa tam tersini yapın. Çünkü amaçları sadece mallarını satmak. Bunun dışında hiçbir şey bildikleri yok.
  Sulamayı toprak biraz kuruma gösterdiğinizde saksı altından bol bol su akıp gidecek kadar çoklukta su ile yapın (toprakta hiç kuruma olmuyorsa haftalar bile geçse sulamayın). Temmuz sonuna kadar hiçbir gübre, bitki besini filan vermeyin. Bırakın toprak yüklerden arınsın, durulsun, dengesini bulsun. Ağustostan itibaren ortalama 20 günde bir defa genel amaçlı bitki besini vermeye başlayın. Ekim ayından itibaren 1,5-2 ayda bir devan edin.
  Kumkuatlar genelde sonbahar – ilkbahar arasında çiçek açar. Şimdi çiçek açmazsa sorun yok. Normaldir. Balkon pencerelerini devamlı açık tutmalısınız. Yoksa çiçeklenme dönemi geldiğinde çiçek açmayacaktır. Sonbahar ve kış soğuklarını iyice hissetmesi lazım ki çiçek açabilsin.

 51. G. Tokkal, Kocaeli dedi ki:

  Çok teşekür ederim çok doğru söylüyorsunuz ama besin elemet ihtiyaçları aşikar çünkü yapraklarda damarlar yeşil etrafı sarı ve kıvrılmalar internette aynı durum araştırdığım kadarı ile çinko magnezyum ve demir eksikliğinden oluşuyor. Bu aşırı eksikleri vilmorin dedğiniz gübre sağlamakta kafi gelecekse onu alayım. ağacı aldığımda olduğu gibi yeni saksıya koydum ve etrafını torfla doldurdum ama torfun besleyiciliği yok kendi toprağındaki besinleri de 7 ayda tüketti ve iz element eksikliği ortaya çıktı. Ayrıca dediğiniz gibi pamuklu bit ve kabuklu bit ile uğraştım şuan şükür sıkıntı yok.
  … …

  ***
  O kişinin tavsiyelerini pek tutmadım. Seracılara filan danışmamanızı ciddiyetle tavsiye ederim. Yılların tecrübelerine göre bunu size söylüyorum. Sera ortamları çok farklı. Bizim ortamlarımızda aynı toprak, aynı gübreleme ancak zarar veriyor başka işe yaramıyor. O kişinin gübre şerbeti tarifi ise felaket yanlış. Apaçık zehir. Zaten ondan dolayı çok az ver demiş. :) Maalesef bu işle uğraşıyor ama daha gübre şerbeti yapma inceliğinden habersiz. İşleri iyi gidiyorsa esas etken seranın hızlı ve aktif gelişim sağlayıcı havalandırma, ışık, ısı ve nem sistemidir. Birkaç defa en kaliteli seracıların saksı bitkilerinden almışımdır. Aynı toprak bizim balkonda da evde de ancak kökleri çürüttü. Seracılar evde balkonda çiçek yetiştirme şartlarını kesinlikle bilmez. Umurlarında da değildir. Maksat ürünleri albenisi yüksek hale getirip satmaktır o kadar. Şimdi Avrupada gelişen seracılık anlayışında ürünlerin toprakları daha da kötü. Üreticiler artır sırf kendi seraları için en ucuzunu ve en kolayını tercih etmekte, her geçen gün her şey bizler için daha da zorlaşmakta.

  Sera süs bitkisi üretimleriyle ilgili olarak, gardenya sayfamdaki toprak yıkama bölümünü okumalısınız çok önemli: https://azbitki.com/gardenya#toprak-yikama

  internetten araştırıp bulduğunuz bilgilere gelince: Her yaprak sararmasının sebebi element eksikliği değildir. Alkalinlilik yüksek ise kökler topraktan demir vb bazı elementleri hiç alamaz. toprakta o elementler fazla olsa bile alamaz, alkalinlilik yüzünden mümkün değil. Bu da sararmalara yol açar. Başka sebepler de var. Kumkuatlar uzun süre aşırı ıslak toprakta kalırsa köklerin emici hücrelerinin çoğu ölür ve topraktan element alamaz. Siz fazlasıyla sık sulamış ve toprağı hep uzun süreli aşırı ıslak tutmuşsunuz. Aşırı ıslaklık zaten ayrıca toprakta bazlaşmalara tuzlaşmalara yol açar.
  Yani, kısaca, anlayın ki gübreler, iz elementler, temel elementler şu üç sebep yüzünden kesinlikle kumkuatlara fayda sağlamıyor:
  1- Toprağın alkalinliğinin fazlaca yükselmesi..
  2- Köklerin devamlı yoğun ıslaklık yüzünden zarar görmesi..
  3- Toprakta oluşan tuzlar ve bazlar..

  Karman çorman gübrelemeler zararlı. Herhangi bir elementin aşırılığı köklerin hiçbir elementi alamamasına sebep olabilir. Yukardaki satırlarda dediğim gibi gübrenin (ve bitki besinlerinin) yanlış kullanımı toprakta tuzlaşmalara yol açar bu da bitkileri öldürür.

  Torfun besleyiciliği yok demişsiniz. Gerçek torf için doğru. Fakat poşetlerde torf adıyla satılanlar gerçekten torf değildir ve belirli bir besleyicilikleri de var. Hatta bazılarına ayrıyeten özel olarak besleyici unsur katılmış oluyor.

  Şimdi size tavsiyem, ya önceki tavsiyemi yapın ya da şunu yapın: Güvenilir marka (hatta ithal) lifli bir toprak alın. Veya çok çeşitli bitkilerin çeşitli ağaçların sıkça yetiştiği, insanların pek karıştırmadığı bir yerin en üst yüzey çürüntülü toprağından bulun alın. 1/5 oranında ponza taşı ile karıştırın. Yukardaki bilgilerde toprak kısmını biraz değiştirdim. O karışımdan yapabilirseniz o daha iyi olur. Kumkuatlarınızı bu toprağa dikin. Hiçbir gübre katmayın. Bir ay sonra başlayarak çiçekcoşturan, vilmorin, genta gibi markalardan bitki besini vermeye başlayın. Toprak üst yüzeyi elinize yaşlık vermeyecek derecede kurumadıkça sulamayın – sulayınca da mükün olduğu kadar çok su ile sulayın. Ayrıca şu sayfayı da okumanızı tavsiye ederim: https://azbitki.com/sulama aşırı kireçli sularla sulamak da alkalinliği fena yükselir. Hele bir de su kuyu suyu veya artezyen kuyusu suyu ise aşırı alkalinlidir toprağı da bozar.

  Son olarak: Narenciye yapraklarına özellikle de camekanlı balkonlarda fena zarar veren örümcek bitler var. Gözle kolay kolay görülmezler ama zararları felaket yüksektir. Kimsenin dikkatini çekmezler maalesef. Ta ki bitki çok kötü hale gelene kadar. Bakınız: https://azbitki.com/bitler

 52. Fatma, İzmir dedi ki:

  Kumkatımı güneşin doğduğunu gören cam balkonda yetiştiriyorum. Öğlen 1 e kadar full güneş görüyor. Ayrıca rüzgarda alamıyor. Kışın hiçbir sorun yoktu fakat yaz mevsimine girişte yapraklarını tazeledi, yapraklar çok sağlıklı, çok güzel çiçekler oluşturdu ama toplu iğne kadar meyveler oluşunca meyvelerini kurutup dökmeye başladı. Kumkatımı çocuğum gibi seviyorum ve bu durum beni çok üzüyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Devamlı esinti, rüzgar şart. Geceleri serinlemeleri şart. Önce bunu sağlayın. Sonra da ayda bir gibi bitki besini verin.

 53. Utku Karaman, Silifke dedi ki:

  Silifke’de pazarda meyveli şekilde satılıyor. 15 tl. Çok lezzetli olduğu için aldık yetiştiriyoruz. Ayrıca bakımı anlattığınız için teşekkürler.
  ***
  Fiyat yazdığınız için çok teşekkür ederim. Şişli Koçtaş’ta üstelik bozulmuş sağlığı gitmiş kumkuatlar 43 TL gibi fiyatlardan satılmakta. Bir de utanmadan en ucuzu en hesaplısı bizde derler yalancı sahtekarlar. Lüks bir Şişli çiçekçisi 25 TL demişti. Bu makul bir fiyat ama koçtaş gibi bir yerde üstelik sağlığı bozulmuş kumkuatlara 43 lira demeleri ne kadar çirkin bir şey. Tekrar teşekkür ederim.

 54. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba yaklasik 2 ay once kamkat aldim. Cok az cicek acti ve bir tane meyve var minicik. Govdedem baska dikenli dallar cikmaya basladi. Yazinizi okudum ve o dallari direk kokunden kestim. Yazinizda koreltin demissiniz. Simdilik o dallari kestim fakat geri cikamaz mi o dallar tam olarak dallar nasil koreltilir?
  ***
  Gövdenin aşılı kısmının altından çıkan dallar.. bunları körelteceksiniz. henüz yeni belirdiğinde gövdeden tırnakla kopartılır buna köreltme denir.

 55. Nurgün B. -Balıkesir dedi ki:

  2 yıl önce üzerinde meyveleri olan bir kumkat aldım. Geçen sene bol çiçek verdi ama hepsini döktü sanırım vitamin fazla geldi vitaminini ayda bire düşürdüm tekrar çiçek açtı ve güzel meyve verdi.Bu yıl alttan 3 sürdün verdi onları kestim,sağlıklı yaprakları var dallardan surgun verdi baya büyüdü ama hiç çiçek vermedi.Aynı sizin yazdığınız gibi bulunduğu yer havadar ve güneş alıyor.Çiçek vermemesinin sebebini bulamadım.
  ***
  Aslında en çok sonbahar-ilkbahar arasında çiçeklenirler. Şimdi çiçek açmamaları normaldir.

 56. Nurgün B. -Balıkesir dedi ki:

  Bu sene ilk baharda hiç çiçek vermedi..
  ***
  Yaz sonundan sonra büyük bir ihtimalle çiçeklenecektir.

 57. İlker B. -Ankara dedi ki:

  Altı ay önce büyük bir marketten kumkuat aldım. baharda yeni yapraklar verdi, çiçek açtı, çiçekler meyveye döndü ve zeytin tanelerini geçen meyveleri var. Rize’den bir kumkuat fidanı daha getirttim. Şimdi çiçekler yavaş yavaş meyveye dönmeye başladı. Mercimek büyüklüğündeki meyvelerden hergün 3-4 tanesi dökülüyor. Ağacın yapraklarında ve bazı meyveler üzerinde yapışkan bir sıvı görüyorum. Meyvelerin dökülmesini engellemek ve bu yapışkan sıvıyı kesmek için ne yapmam gerekli?
  ***
  Yaprak bitleri (muhtemelen örümcek bitler) sarmış. İlgili sayfada çözümü okuyun: https://azbitki.com/bitler

 58. Neslihan dedi ki:

  Kumkuat aldım. küçük küçük yeşil meyveleri var fakat saksıya 6-7 tanesi dökülmüş. neden dökülmüş olabilir? meyveleri nezaman sararır? yukarıda toprak tarifi vermişşiniz. burdaki ölçek dediğiniz şey ne büyüklükte? ve bu tarifi ne kdar sürede uygulamalıyım? şu an saksıdaki topragı atıp mı yapmalıyım yoksa bu topragı tarife mi yerleştirmeliyim?
  ***
  Meyveler aynı dalda fazla ise bir kısmının dökülmesi normaldir. Dökülmeler mesela bir dalda hiç meyve kalmayacak derece fazla ise ya yeri esintisizdir ya da parazitler dadanmıştır. Meyvelerin büyüyüp olgunlaşması sararması birkaç ayı alır. Kesin bir şey söylenemez. Bitkinin fotosentez hızına ve fotosentezin sağlıklı olabilmesine bağlıdır. Esinti ve güneş lazım. Ölçek büyüklüğü önemli değil. Oranlama önemli. Toprak değişimi yaz sıcakları dinince ya da ilkbahar başında yapılmalı. En iyisi ilkbahar başı. Söktüğünüzde köklere zarar vermeden mümkün olduğunca eski topraktan arındırın. Mümkün değilse zorlamayın ki kökler zarar görmesin.

 59. İlker, Ankara dedi ki:

  Merhaba, Balkonda baktığım kumkuatları ne zaman evin içine almam gerekiyor? üzerinde meyveleri var ve hala çiçek açıyor. Cam balkon kaplı bir balkon ama yine de soğuktan etkilenmesinden korkuyorum.
  ***
  Eğer evde çok havadar ve güneşli bir ortam mümkün değilse evde yaşayamaz. Balkon dışarsı kadar soğuk olmuyorsa kışı orada üşüyerek geçirmesi daha iyidir. Kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almadıkça -10C dereceye kadar dayanır.

 60. Funda E. -İzmir dedi ki:

  Haftasonu kamkuat aldim. sera sahibi evde de yetistirebilecegimi soyledi. evimizin kuzey batiya bakan camin onune saksiyi yerlestirdik. ogleden sonra 3 saate yakin gunes aliyor. uzerinde mercimek buyuklugunde meyveleri vardi. aksam eve geldigimde 10 tane kadar dokulmustu. Yapraklari da buzulmustu. izmirde yasiyorum. kis boyu balkonda yasabilir mi? Yoksa kisa iceri mi almam gekiyor?
  ***
  Evde havasızlıktan öyle olmuştur. Bulunduğu yer günün çoğu vaktinde açık tutulan bir pencerenin yanı olmalı. En iyisi balkonda tutun. İzmir’de zarar göreceğini sanmam. Yine de dikkatli olun: ısı sıfırın altında 4 gibi ve daha soğuk olursa kuzeyli yönlerden direkt rüzgar yemesi ufak tefek zararlar verir.

 61. İlker B. -Ankara dedi ki:

  Gözüm gibi baktığım kamkuatımın meyveleri en sonunda sararmaya başladı. Ağaç üzerinde 50 civarında meyve var. Sararan meyveleri toplamalı mıyım? Hepsinin sararmasını beklesem ağaç zorlanır mı?
  ***
  Ağaç zorlanmaz. İstediğiniz gibi yapabilirsiniz. Dalların kırılma ihtimali varsa birkaçını koparın.

 62. Aysun, Edremit-Akcay dedi ki:

  Arkadaşım cekirdeten kumkuat bitkisi yetiştirip armağan etti. boyu 50cm oldu bir sene içinde ama meyve vermedi. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Birkaç yıl gerekir. İyi bakın sabredin.

 63. Muhsin, Manisa dedi ki:

  Kamkuatı öğrenebilmek ve bakabilmek için çok yararlı bir yazı. Ben kamkuat yetiştirip ürününü satmak istiyorum ama hava sıcaklığı etkenler olabilir, kamkuat -4 den soğuk yerlerde yetişmiyormuş. Kula o derecelerde olabilir kış aylarında bu olumsuz bir etken sanırım. Seranın içinde yetiştirmekle bu olumsuz olabilecek hava şartını ortadan kaldırabilir miyim? Ya da hava şartları uygun mudur?
  ***
  Havası nemli yerlerde direkt kuzeyli rüzgarları da almazsa -10C dereceye kadar dayanabilir.
  Sürekli havalandırmaya, hava nemlendirmeye, gece gündüz farklı ısılara dikkat edilen seralarda bitkiler daha hızlı büyür. Başka ayrıntıları bilemeyeceğim.

 64. Serpil, Malatya dedi ki:

  Kumkuatım sağlıklı görünüyor. üzerinde 13 adet olgun meyvesi var. fakat hem bazı dallarda, yapraklarda hem de meyve saplarında kahverengi hiç hareket etmeyen sıkı sıkıya yapışık yuvarlak böceğimsi birşeyler var. ne yapmalıyım?
  ***
  Onları bıçakla kazıyın. Sonra ıslak bezle silin temizleyin.

 65. Ertan A. -Didim dedi ki:

  Ben bu işi ticari olarak yapmak istiyorum. sanırım iklim uygun. yamaç esinti alan yerde yapmalıyım. para kazanabilmek için nerden nasıl başlamalıyım? sermaye sorunum yok ama fidan mı almalıyım, greyfurta aşı mı yapmalıyım, ya da çekirdeğini mi dikmeliyim? en az 1000, 2000 fidan yaparak hem fidanını hem meyvesini satmak istiyorum. bu konuda bilgi verir misiniz?
  ***
  Ticari üretim işleri hakkında bilgim yok. Bunu o işi yapan kişilere danışmalısınız. Kumkuat seri üretimleri aşı ile yapılır. Greyfurt veya diğer uygun narenciye türlerinin seçilmesi gerekiyor. Kökleri gürce gelişen ve her toprağa uyum sağlayabilen türlerden.

 66. Aleyna, Antep dedi ki:

  Kamkatın yapraklarında sararmalar başladı. tek tek hafif sararıp dökülüyor yaprakları. hafif yapraklarda kıvrılma da oluyor. bunun için ne yapmam gerekiyor? ne tür ilaç kullanmam lazım? bitki yeşerten ilacı olur mu?
  ***
  Sebebin ne olduğunu bilmek lazım. İçerde tutuyorsanız belki yerini sevmemiştir. Birkaç yıldır aynı saksıda ise fazlaca güçten düşmüştür. Sebebi belirlemek lazım öncelikle.

 67. Gwneff-Kyoto dedi ki:

  Oblong Kumquatlari cokcaydi minik fidanimin. Saksidan turf ve pulverised keci gubre karistirip yere dikince once sevdi sonra sanki kuculdu. Dal diplerinden meyva verdi cok sayida. Buyumeden duserek azaldilar. Yapraklari matlasti. Keyifsiz yardim bekler. Kyoto’daki bahcemizde 3 metre kumquat agacin meyvasi da coktu. Japon evsahibimiz “pick please” derdi sagolsun. Kiyamadik. Ordaki yeri kumlu cakilli idi. Gunun yarisi gunesliydi. Bodrum’da öyle buyur mu?
  ***
  Bodrum iklimi uygundur ama oralarda toprak fazla alkalinli. Su da fazlaca alkalinli. Hayvan gübreleri de biraz alkalinlidir. Bütün bunlar bir araya gelince, bu yüzden bozuluyor. Dinlendirilmiş, tortusu dibe çökmüş su ile sulamalısınız. Kipa, koçtaş vb alışveriş merkezlerinde süs bitkileri satış bölümünde “Ortanca ve Rhododendron” bitkileri için özel gübre satılır. Ondan alın toprağına karıştırın. Birkaç ay sonra etkisi görülür. Bir daha kumkuatınıza doğal gübre vermeyin çünkü zaten toprak ve suyunuz fazla alkalinli iken faydası olmayacaktır.

 68. İlker, Ankara dedi ki:

  Kumkuatım yaprak dökmeye başladı. Dallar üzerinde sanki yaprak verecekmiş gibi oluşumlar var ama yinede tedirginim. Bir taraftan üzerindeki bitler ile mücadele etmeye çalışırken yaprak dökmesi canımı sıktı. Nasıl bir tedbir almalıyım?
  ***
  Tam pencere önünde durmalı mutlaka güneş alabilmeli. Yakında hem filizlenir hem çiçeklenir.

 69. İlker, Ankara dedi ki:

  Merhaba,
  Uzun zamandır istifade ettiğimiz, artık vazgeçilmezimiz olan bu site için çok teşekkür ederim.
  Evimde baktığım kumkuatlarımdan bir tanesinin dalları kurumaya başladı. İlk önce önemsemediğim bu durum şu an için can sıkıcı bir boyuta gelmek üzere. Saksısı ufak geldiği için mi? Yoksa vitamin takviyesi istediği için mi? Anlayamadım. Kış mevsiminden dolayı salonumuzda duran kumkuatımı kurtarmak için tavsiyeniz ne olur?
  ***
  Kışın evde sıcak ve devamlı esintisiz ortam yüzünden bitkiler bozulur. Başka sebep aramayın. Bazı evlerde şans eseri iyi bir hava sirkülasyonu oluyor bu sayede bitkiler bozulmuyor. Özellikle de pencereleri eski tip olup arada hava sızdıran cinstense ve bitkiler pencere önündeyse. Kısaca, siz bitkilerinizi kışın mümkünse serin bir odada tutun ve toprak yarıdan fazla kurumadıkça sulamayın. Bahara kadar dinlensinler.
  Kumkuat bakım bilgileri yukarda yazılı. O şartlara da dikkat edin.
  Bir de ev ortamlarında örümcek bitler narenciye cinsinden bitkilere musallat olur. Büyüteçle yakından bakarsanız görebilirsiniz. En çok dal uçlarında taze sürgünlerde bulunurlar. Çok tehlikelidirler.

 70. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Turunçgil yetiştirmek istiyorum ama balkonum küçük. Ayrıca istanbulda kışın dışarıda kalması kötü olur değil mi? Kışın evde yazın dışarda formülü mü daha iyidir yoksa her zaman evde mi durmalı? Hangi türü yetiştirmeliyim? Evde meyva almak tamamen olanaksız mıdır? İşin benim ilgimi en çok çeken kısmı evin içinde bir meyvanın gelişmesi.
  ***
  Turunçgillerden narenciye türleri evlere uyum sağlayabiliyor. Yaz kış gelişime devam edebiliyorlar. Fakat günde en az 4 saat direkt güneş şart (güneş yetersiz olunca çiçek açmayacak meyve vermeyecektir). Ayrıca mümkün olduğu kadar sık (hatta devamlı) açık havada gibi esintiye ihtiyaç duyarlar (esinti olmaması fotosentezi aksatır ve meyveler dökülür). Bu şartların ikisinden biri eksikse evlerde denemeyin. Özellikle kışın havasız ve fazla sıcak evlerde sağlıkları bozulabilir. Balkonda yetiştirmeye gelince: İstanbul’da Kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almayan cephelerde kışın hiç zarar görmezler. Saksısı kalın çömlek saksı ve toprağı ise humuslu gerçek toprak olmak şartıyla kökleri de soğuktan etkilenmez. Belki olsa olsa kışın yaprakları dökülür başka zarar olmaz.

 71. Sercan, İstanbul dedi ki:

  4 saat güneş tamam. yazın esinti de olur, camları kapatmam pek. kışın ev sıcak olmuyor ama camları fazla açamam. belki vantilatörle rüzgar yaratabilirim. balkonum ne yazık ki kuzeyden rüzgar alıyor. Peki olası sorunları göze alıp evde denersem en uygun tür hangisi olur? Aralarında kısaca karşılaştırma yapabilir misiniz?
  ***
  Bence her narenciye türü olur. En çok tercih edilenler en çok ihtiyaç duyulanlardır. Onların başında da limon var. Sonra, kumkuat var ki ihtiyaçtan ziyade “moda” şimdilerde. Eviniz gündüz güneş alıyorsa pencereyi açık tutabilirsiniz. Biz hiçbir ısıtıcı kullanmadığımız halde pencereler çoğu zaman açıktır (özellikle 7C dereceden daha soğuk omadığı zamanlar). Antoryumlarım, barışlarım, difenbahyalarım bile alıştı. Onlar da Limon da sabah güneşi alan salonda kışın gelişime devam ediyor. Korkacak bir şey yok. Ancak siz alışık değilseniz veya gündüz evde değilseniz o başka tabi.

 72. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Valla bu kış doğalgaz parası gelmesin diye biraz soğuğa alıştım ama sizin kadar değil. Mandalina ve limon tohumları ektim. bir de calamondin fidanı alacağım. Bu bitkiyle ilgili sizin sitede bilgi yok ama sizin kumkuat için yazdıklarınıza göre yetiştireceğim. Diğer sitelerde 2 parça bilgi için sayfalarça gereksiz muhabbeti okumak gerekiyor. üstelik sizin sürekli vurguladığınız bazı temel noktalardan kimse söz etmiyor. Böyle şeyleri 1000 defa duymuş olsanız da sizi emeğinizden dolayı kutluyorum.
  Ekilen limon ve mandalina tohumlarının turunç olarak çıkacağı söyleniyor. Bu doğru mu? Kök bitkisinin dalın ürettiği tohumu belirleyebilmesi çok ilginç değil mi? meyva turunç olmuyor, ama tohumu turunç oluyor. Üstelik mandalina ve limondan çıkan tohumların şekli de farklı. Şimdi bunların ikisi de turunç mu olacak? Peki mandalina ve limon elde etmek için ne yapacağız?
  ***
  Turunç meselesi yanlış. Marketlerde satılan narenciye meyveleri genellikle hibrittir yani verimlilikleri ya da kaliteleri bir nesilde geçerli olan ağaçların meyveleridir. Onların tohumlarını ekerseniz vereceği meyve önceki atalarının birinin özelliğini aynen veya kısmen taşır aynı kalitede olmaz. Bir de ne tür olursa olsun tohumdan yetiştirince bir genetik yaş sorunu ortaya çıkar. En iyi bakımla en az 5 yıl yaşlanması gerekir ki meyve verebilsin. Bundan dolayı 1 yaşını aşmış fidanlara meyve veren ağaçtan aşı yapılır erkenden meyve vermesi sağlanır. Narenciyelerde aşı ise kök sistemi daha gür gelişen ve kökleri farklı şartlara daha iyi uyum sağlayan türler üzerine yapılırsa daha iyi olur. En çok tercih edilen türlerden biri greyfurttur. Greyfurt çekirdekleri ekin bir iki yıl sonra o fidanlara istediğiniz tür narencileri aşılayın. Daha gürce köklendiği için üst (aşılanan dal) daha güçlü gelişir ve kökler farklı topraklara daha uyumlu olduğunda kök hastalıkları vesaire sorunlarla pek karşılanmaz.

 73. Ozge, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, kumkuatimi gecen yaz basi uzerinde cok sayida meyve ile almistim. Halen 4-5 tane meyvesi duruyor. 4 gunde bir buyuk 1 bardak su veriyorum. Yazin 10 gunde 1 suyuna 1 tatli kasigi sebze besleyici sivi katiyordum. Sonbahardan beri 3 haftada bir katiyorum siviyi. yapraklari buyudu ve yeni yapraklar da cikti. Salonda tutuyorum. Tum gun gunes aliyor. Aksamlari da onunde durdugu balkon kapisi cok kez aciliyor, hava aliyor aksamlari. Simdi tomurcuklandi ve birkac tomurcuk da cicek acti. Cok guzel kokuyor cicekleri. Son 1 haftadir su vermedim. Ciceklerin meyve vermesi icin ne yapmam gerek acaba? Farkli bir sey yapmali miyim?
  ***
  Meyve oluşması için çiçeklerde polenleşme olması lazım. Çiçeklerinin polenleşmesinin garanti olması için böceklerin ve rüzgarın katkısı önemlidir. Yoksa ne olur bilinmez. Başka yapacak bir şey yok.

 74. Ayça K. -Adana dedi ki:

  Merhaba benim üç tane kumkuatım var birinin toprağında mantarımsı görünen bişeyler oluştu ve sulayınca toprağın için minik beyaz böcekler çıkıyor ne yapabilirim?
  ***
  Bunların zararı yok. Hiçbir şey yapmayın. Fakat küfün fazlası ortamın havasız ve gündüzleri güneşten mahrum olmasının işaretidir. Bu da bitkinin sağlığını bozar, zamanla ölür. Küf değil havasız ve güneşsiz ortam öldürür. Küf de öyle ortamlarda oluşur.

 75. Sinem, İstanbul dedi ki:

  Ocak ayında Eminönü’nden 40 cmlik bir kumkat aldım ve saksısını değiştirdim. Salonda camın önüne, kalorifere yakın bir yere koydum. Toprağı kurudukca suluyorum, çünkü saksının altında delikler yok. Başlarda yaprakları çok fazlaydı ve çok sayıda meyve veriyordu. Şimdi üzerinde 15 den fazla meyvesi var ama sürekli yapraklarını döküyor. Hatta bazı dalları kurumaya başlamış. O dalları kesmeli miyim? Yerini mi sevmedi acaba, balkona alsam mı? Saksının altını mı delsem hava mı alamıyor acaba? ölmesini istemiyorum ne yapabilirim?
  ***
  Keşke önceden sorsaydınız. Kış içinde evlere yeni bitki almak yanlış. Hele bir de alır almaz saksı değiştirmek, bu yetmiyor gibi dibi delik olmayan bir şeye dikmek büyük yanlış. Şimdi yukardaki bilgileri okuyun, gerektiği gibi bir saksıya geçirin ve güneş alan bir pencere önüne koyun. Pencereyi ise elinizden geldiğince uzun süre açık tutmaya çalışın. Üç hafta kadar sonra yeni filizler verdiğini göreceksiniz.

 76. Lipar Y. -İstanbul dedi ki:

  İki ay önce annemden gelen oval meyveleri olan bir kumkuat ağacım var. 10- 15 gün öncesine kadar herşey normaldi. Son iki haftadır her gün bir avuç yaprak dökülüyor. Sadece üst kısımlarda yaprağı kaldı. Sularken dokunmaya korkuyorum. Üzerinde 5-6 tane olgunlaşmış, iki tane de henüz olgunlaşmamış leblebi kadar küçük meyveleri vardı. Olgunlaşmış olan meyvelerde bir sorun yok. Küçük meyveler döküldü. Kapalı balkonda. Her akşam camı açıp temiz hava almasını sağlıyorum. Direkt güneş ışığına maruz kalmıyor. Balkon çok sıcak değil. Yapraklarının dökülmesine ve meyvelerini kaybetmesine çok üzülüyorum. Soğuktan etkileniyor olabilir diye düşünerek evin içinde kalorifere yakın bir konuma aldım. Yaprakların dökülmesi yarı yarıya azaldı. Çok sık su vermiyorum. Üzerinde olgunlaşmış meyvelerden henüz yemediğimiz gayet sağlıklı bir meyve kaldı. Genel olarak ağacımda bir kuruma ya da renk değişimi yok. Sizce ne yapmalıyım? Kumkuatımın yaşamasını istiyorum.
  ***
  Kışın yer yadırgama sorunları hep böyle felaketle sonuçlanır. Sonbahar ortasından ilkbahar ortasına kadar evlere kesinlikle bitki almamak lazım. Sera ortamından çıkıp hiç alışık olmadığı bambaşka ortama geldiklerinde bozulurlar. Siz ayrıca köklerinin “birdenbire” şok gibi soğuk almasını sağlamışsınız. Bu yetmemiş direkt güneşten korumuşsunuz. Size ilk geldiğinde ev içinde, en çok güneş alan pencerenin önünde tutarak elinizden geldiğince sık ve uzun süreli yanındaki pencereyi açık tutmanız gerekirdi. Böylece hemen hiç bir bozulma olmazdı. İşte şimdi bu şartlarda tutmalısınız. Kökler çürümemişse ortalama 20 gün sonra her yerinden filizlenecektir. Günde en az 3 saat direkt güneş alan pencere önünde tutarsanız kesindir.

 77. Lipar Y. -İstanbul dedi ki:

  Salon camının önüne koydum kumkuatımı. Bütün gün güneş ışığı alan bir konumda değil malesef evimiz. Ancak sabah güneşi salon camından geçiyor. O konumda 2-3 saat sabah güneşi görecek. Kalorifer peteği ile arasında yaklaşık olarak 1 metre mesafe var. Ev genelde ılık. Ortalama kombi 40 derece ısıda çalışıyor. Gün içinde mutlaka evi genel olarak havalandırıyorum. Yani evin genel ısısı çok çok sıcak olmuyor. Camı sabahtan mı açmam uygun olur yoksa güneş gittikten sonra mı uzun süreli açık tutmam daha uygun olur? Umarım kumkuatımın kökleri sağlamdır ve onu kurtarabilirim. Üç hafta sonra durumu iyi olur ve kurtabilirsem sizinle paylaşırım. Bu süreçte sizce vitamin ya da başka bir takviye yapmam gerekir mi? Ya da toprak değişimi yapmalı mıyım?
  ***
  Günde 3-4 saat direkt güneşin yapraklara dallara değmesi ısıtması yeterli. İstanbulda güneş alan odalarda hiç ısıtıcı olmasa bile problem çıkmaz. Bizim salon hep soğuk ama limonum, kahve ağacım, antoryumlarım kışın gelişmeye devam ediyor. Havalandırmayı ise ne zaman fırsat bulursanız o zaman ama günde bir iki defa değil, çok sık yapmalısınız. Hava çok soğuk değilse ne kadar uzun süre pencere açık kalsa o kadar iyidir. Ben, ısı 10C derece üstünde olunca bütün pencereleri bütün gün açık tutuyorum. Saksı toprak değiştirmeyin. Bitki besini filan şimdilik vermeyin. Kökler önce canlılığına kavuşmalı. Filizlenmeler başlayınca besin verebilirsiniz. toprak değiştirmeyi de bir yıl sonra gerekirse yapın.

 78. Çınar, Belçika dedi ki:

  Geçen sene kumkat aldı. Meyvelerini topladım. Bir senedir ağacım hiç gelişmedi. Normal mi? Budamasını bu ay yapmalı mıyım? Toprağını ne zaman değiştirecem? Vitamin ne vermeliyim?
  ***
  Bir yıl hiç gelişmemesi normal değil. Sebebi güneş ve esinti yetersizliğidir. Bu iki önemli şart olmayacaksa ne yapsanız işe yaramaz. Yukarda bakım bilgileri var. Ona göre yetiştirmelisiniz.

 79. Hümeyra, Avusturya dedi ki:

  Geçen hafta oval kumkat hediye geldi. Saksısı küçüktü. Daha büyük saksıya koydum. Üzerinde 20den fazla meyvesi vardı. Birkaç gün hava soğuk ve yağmurlu olunca eve aldım. Pencerenin önünde kalorifer yanında beklettim. Yaprakları kıvrıldı ve kenarları sarardı. Bugün hava guneşli. Yine balkona aldım. Acaba ne yapmam lazım?
  ***
  Serada yetişmiş bitkileri alır almaz kış günü soğuğa koymanız yanlış. Bozulma bundandır. Yukarda hangi şartlarda nasıl bakılmalı ince ince açıklanmıştır. Doğru şartlarda doğru bakıma devam ederseniz yeniden filizlenir sağlıklı yapraklar çıkarır.

 80. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Yeni aldığım kumkat portakalımı kışın güneş alan bodrumumuza koymayı düşünüyorum. Evin içinde kalırsa güneş ve esinti almayacak. Bu doğru olur mu? Gübreleme ve çiçek açma zamanlarını da yazarsanız sevinirim.
  ***
  Bodrumunuz dışarsı kadar soğuk olmuyorsa ve güneş alıyorsa olur. Gübreleme için yukardaki bilgileri okuyun. Çiçek açma zamanı yaz mevsimi dışında her zaman ara sıra çiçeklenir.

 81. Lipar Y. -İstanbul dedi ki:

  Sayenizde kumkuatımı kurtardım. Bunun için size çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi uyguladım ve kumkuatım şimdi yeniden filizlenmeye başladı. 3-4 ayrı dalında taptaze filizleri görünce çok mutlu oldum açıkcası.
  Pazar sabah erken saatte üç günlüğüne şehir dışına çıkacağız. Bu sürede kumkuatımı aynı konumda mı bırakmalıyım yoksa ısısı biraz daha düşük olan önceki konumu olan cam ile kapalı balkona mı almalıyım?
  Bir dalı kurumuştu. Ana dala bağlandığı yerde kuruma sona eriyor. Bu ölü parçayı koparmalı mıyım?
  ***
  Sonucu bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Tavsiyelerimin işe yaradığını duymak çok güzel bir şey. Filizlenme olduysa köklerin sağlığı fazla bozulmamış demektir. Şimdi yeniden hayata tutunmaya çalışırken yerini değiştirmeyin. Üç gün esintisiz kalmasında bir tehlike yok. Kurumuş dalı makasla kesmelisiniz.

 82. Burak, İstanbul dedi ki:

  Benim yaklaşık altı yaşında bir kamkatım var. Yapraklarının hemen hemen hepsinin uçlarında kurumalar oluyor. Forumlarda sorunun çözümüne yönelik yardım edebilen olmadı. Saksısı yeterli büyüklükte. Toprağının durumu gayet iyi ve süzek. Ayrıca kendisine uygun sıvı besin de veriyorum. Sorun nerede olabilir?
  ***
  Ayrıntılı bilgi vermezseniz kimse yardımcı olamaz (ne zamandır sizde ve nasıl bir ortamda duruyor gibi). Eğer 6 yıldır sizde ise şimdiye kadar epeyce tecrübeniz olmalıydı. Sanıyorum yeni aldınız ve 6 yaşında. Yer yadırgaması sonucu böyle sorunların olması normaldir. Bol bol güneş alabilen ve neredeyse devamlı açık duran bir pencere yanında tutun. on-onbeş gün içinde yeni filizler çıkarır. Onlar yeni ortama uyumlu gelişim gösterir. Eğer açık havaya dışarıya koymuşsanız yine sebep yer yadırgaması ve bu zamanda muhtemelen (önceki yerinde soğuğa hiç alışık olmadan kışı geçirdiği için) gece serinlerine dayanamamasıdır. Sabredeceksiniz zamanala yeniden yapraklanacak.

 83. Gökhan, İsanbul dedi ki:

  10 yıllık boyu 2 metreyi bulan emektar bir kumkatımız var. 10 yıldır günlük ilgi gösteriyoruz. Aldığımızda 20cm idi. Şimdi 2m civarında. Saksıda yaşamaya devam ediyor. Bu sene 130 civarı çok iri meyveleri hatta yenebilir kıvama kadar geldi. Yine de tadı ekşi. Bütün meyveler dalları kırmaya başladığında hepsini topladık. Yeni yapraklar vermeye başladığı an yapraklarının büyük bir kısmı yaprak sararmak suretiyle döküldü. Kalan yapraklar ise yeşil olmasına rağmen uçları sararmaya başladı. Bu ağaçların bir ömrü var mı? Havalandırma ve güneş problemi yok. Kök problemi belki ama benimki biraz ağaç kıvamında. Büyükçe bir saksıda. Yaprak sararmasına yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Saksıda bakıyorsunuz ve 130 meyve vermiş. Bu demektir ki toprakta kumkuatın alabileceği element, mineral kalmamıştır. Ya toprağı değiştirin ya da bitki besini vermeye devam edin. Eğer uzun yıllardır aynı saksıda aynı toprakta ise en iyisi toprağını değiştirmeniz olacak. Çünkü birkaç yılda toprağın dengesi bozulur ve bitki besini vermenin de faydası olmaz bilakis zararı olur.

 84. Lipar Y. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba kumkuatımın filizleri her gün biraz daha büyüyor. Ayrıca bir tane de çiçeği var. :) Sanırım bu sene iki kere meyve verecek.
  ***
  Önümüzdeki haftalarda birkaç çiçek daha açar. O pencere önünde yerini sevmiş. Açan çiçeklerde polenleşme olması için sık sık rüzgar almasını sağlayın.

 85. Osman, Adana dedi ki:

  Adana’da 10. katta oturuyorum. Kamkatım güney balkonda. Güzel güneş alıyor fakat yüksek olduğu için dalları sallayacak kadar rüzgar oluyor. Bunun bir zararı olur mu?
  ***
  Zararı olacağını sanmıyorum ama çok fazla güneşin 40C derece yaz sıcaklarında zararı olabilir.

 86. Ege, İstanbul dedi ki:

  Kumkuat bitkimizin yaprakları sararmaya başladı. Toprağını değiştirdik fakat yapraklar eskisi gibi yemyeşil değil. Yaprakları güzel gözükmüyor ama bitkimiz gayet canlı. Bir serada görmüştüm. Tüm yapraklarını koparmışlar ve sadece meyveleri duruyordu. Aynı şekilde biz de yapraklarını komple koparırsak yeniden gelir mi? Kalınca bir gövdesi var.
  ***
  Onlar muhtemelen hastalıklanmadan ötürü yapraklarını koparmışlardır. Gayet sakıncalı bir şey. Siz yapmayın. Bakımına doğru devam edin. Yeni filizlenmeler yapraklanmalar olmuyorsa hatalarınız var demektir.

 87. Rıza, Adana dedi ki:

  İki ay kadar önce üzerinde yeşil meyvaları olan kamkat aldım. Saksısını ve toprağını değiştirdim. Bazı meyvelerinde siyahımsı lekeler vardı. Meyveler olgunlaşmaya başladıkca çatlamalar ve yarılmalar oldu. Sorun nedir acaba. Bu arada yeni çiçek de vermeye başladı.
  ***
  Sıcak seraya alışık bitkileri serin veya soğuk mevsimde almak ve hemen toprağını değiştirerek kökleri rahatsız etmek çok sakıncalı. Sorun budur. Yeniden çiçeklenmeye başladığına göre şoku atlatmış demektir.

 88. Rıza, Adana dedi ki:

  Bir arkadaşım kamkatların uçlarını keserek budama yapılırsa daha iyi olduğunu söylüyor. Sizin düşünceniz nedir? Budama yapılmalı mı?
  ***
  Elbette budama yapılmalı. Bana sorarsanız her gelişime ara verdiği zaman budama yapmak iyi olur. Çok sık dallar azaltılır, Fazla uzayan dalların uzayıp gitmesini önlemek için arkadaşınızın dediği gibi kısaltılır. Bu tip kısaltmaları gelişim devam ediyorken de yapabilirsiniz. Uzayıp gideceğine sağa sola gelişen yan dallar çıkarır ve daha çok çiçeklenip daha çok meyve verir.

 89. Turgay D. -Mersin dedi ki:

  Kamkat aldığım yetiştiriçi bana teneke saksıların daha faydalı olduğunu söyledi. Özellikle teneke saksıda daha iyi verim alaçağımın üstünde durdu. Ne dersiniz?
  ***
  Tamamıyla yanlış. Fasarya. En iyi verim doğru ortam şartlarına, doğru toprağa ve doğru bakıma bağlıdır.

 90. Kemal, Ankara dedi ki:

  Kumkatımın topragında böcek ve küçük kurtlar var. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Benim bitkilerin saksılarında da her çeşit böcek, kurt olabiliyor. Bir zararlarını görmedim. Bir şey yapmıyorum.

 91. Rıza, Adana dedi ki:

  Benim kamkatlar çiçekte ancak birçok yerinde pamuk tarzında yapışkan birşeyler oluşmaya başladı. Bir de geçen seneden kalan meyveler yumuşayıp buruştu. Ne kullanmam gerekir?
  ***
  Unlu bit dadanmış sanıyorum. Bunun için zirai mücadele ilaçları satan yerlerden ilaç sormalısınız. Bakımını da gerektiği gibi daha iyi yapın.

 92. Ceren, İstanbul dedi ki:

  5-6 yaşında bir kamkat ağacım var. Kapalı balkonda, açık bir camın önünde duruyor. Şu anda üzeri leblebi büyüklüğünde meyvelerle dolu. Geçen gün yaprakların üzerinde yapışkanlık farkettim. Anladığım kadarıyla unlu bit dadanmış. İki gündür bunları yıkıyorum. Bauhaus’a gidip bir ilaç aldım. Adı Movento SC100. Ancak üzerinde o kadar çok uyari var ki kullanmaya korktum. Kullanımı konusunda önerileriniz var mı? Balkonumdaki diğer bitkilere zarar verir mi? İlacın üzerinde evde uygulamayın, ilacin uygulandığı yere bir gün girmeyin şeklinde uyarılar mevcut.
  ***
  Ben o ilacı bilmiyorum. Yardımcı olamayacağım özür dilerim. Yapraklarla dallarla tek tek uğraşıp bitleri temizleyebilecekseniz daha iyi. çünkü ilaçlar bitleri öldürürken mini meyveleri de ve hatta yaprakları da öldürebilir. Belki o ilaç çok güvenlidir onu bilemem.

 93. Murat, Düzce dedi ki:

  İki sene önce aldığım kamkatım temmuz sonunda çiçeklendi ama tatil dönüşünde maalesef çiçeklerin hepsi dökülmüştü. Şimdi de yapraklarının üzeri yapışkan gibi olmuş. Ne yapmam gerekir? Tekrar çiçeklenme ihtimali var mı acaba?
  ***
  Evet yeri, şartları uygunsa şimdiden sonra yaza kadar tekrar tekrar çiçeklenebilir. Yapışkanlık bitki bitlerinden olur. Kapalı mekanlarda genelde örümcek bitler dadanıyor ve bunlar gözle pek görünmediği için yok sanılıyor. Sık sık yıkayarak kurtarabilirsiniz.

 94. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Calamondinimin yapraklarında yapışkan bir madde oluşuyor. Hepsinde değil, bir bölümünde. Bitki genel olarak çok kötü durumda görünmüyor. Bir sararma dökülme yok. Fazla çiçek açmıyor, ortalığı kokutmuyor ama 10 kadar meyva tuttu bu yaz. Bu sayı az değil sanırım. Evde duruyor. Yazın genellikle açık duran pencerenin önünde. Pencereyi artık kapatmak zorunda kaldım ama yapışkan madde rahat 2 aydır var. Pencere açıkken de oluyordu yani. Güneş yazın günde 3 saat kadar alıyordu öğlene doğru. Ya da 4 saat. Artık çok daha az alabiliyor. Ponza taşlı toprak saksıda.
  ***
  Gözle görülmesi zor mini örümcek bitler dadanmıştır. Ev bitkilerinden çoğunda oluyor bunlar. Hem ara sıra duş altında yıkamak hem ara sıra ıslak bezle yaprakları silmekle o bitlerden kurtarabilirsiniz. Böylece yapraklardaki yıpranma ve öz su akıntısı olmaz.

 95. Gökhan, İstanbul dedi ki:

  130 meyvesi olan kumkuatım iş yerimde 10 senelik bir bitkidir. Çok sağlıklı hiçbir sorunum yok. Fakat bu hafta yapraklarının üstünde yapış yapış, sanki şekerli bir şey dökülmüş gibi bir durum oldu. 20-30 yaprak üstü yapış yapış. Ne yapmam gerekiyor? Sebebi nedir?
  ***
  Kapalı yerlerde örümcek bitler musallat oluyor. Bu hal onların eseri. Duş altında tazyikli su sıkmakla temizlemeye devam edin. Hatta her sulama zamanında bu şekilde bolca su ile yıkayarak sulayın. Bulunduğu yeri, çevreyi hijyenik temizleme maddeleri ile silerek temiz tutun.

 96. Fahrettin, Balıkesir dedi ki:

  Kumkuat meyvelerinin çekirdeklerini yıkayıp belirli bir zaman kurutulup sonrada onların ekildiğini ve yeni fideler elde edebileceğimi okumuştum. Eğer ki yeni fide elde edebiliyorsam bu fideler aşı yapılmadan meyve verir mi? Verirse kaç sene sonra verir?
  ***
  Evet mümkündür ve aşı gerekmez. Fakat bazı melez çeşitlerinden alınan tohumlardan farklı türler gelişebilir. İyi bir bakımla meyve vermeleri 3 yıl ile 6 yıl arasında değişir sanıyorum.

 97. Fahrettin, Balıkesir dedi ki:

  Bendeki Nagami cinsi (Fortunelle Margarita). Çoğaltılması aşılama ile olur demişsiniz..
  ***
  Sizinki bildiğim kadarıyla aşı ile çoğaltılması gerekiyor. Tohumdan yetiştirirseniz henüz tam emin değilim ama melez ya da kültivarlar tohumdan yetiştiğinde biraz farklı olsalar bile yine de kumkuatlardandır. Sadece ana bitkinin aynısı olmazlar. Bence çok da önemli değil. Ortalama 4 yılda meyve verecek olgunluğa gelirler. Fakat meyvesinin iriliği ve lezzeti ile aynı kalitede devam etmesi isteniyorsa aşı ile çoğaltılmalı. Fortunella japonica ise saf türdür. Tohumla üretilirse özellikleri aynen devam eder.

 98. Ömer, Eskişehir dedi ki:

  Kasım ayında havalar soğuyunca kumkuatı salona aldım. Üzerinde üç meyvesi var. Sürekli yaprak döküyor. Merdiven boşluğuna alsam donar mı? Yoksa ev ortamında yapraklanmasını mı beklemem gerekir?
  ***
  Eve almakta çok geç kalmışsınız. Yaz sıcakları dinerken, Eskişehir’e göre ağustos ortasında içeri almanız gerekiyordu. Daha fazla beklemişsiniz. Soğuğa adapte olma çabalarına girişmiş. O sırada aniden sıcak eve alınınca bozulur. Dışarda kalsa, sizin orada kış soğuklarına hiç dayanamaz. Çok iyi derecede güneş alan pencere önünde bulundurmalısınız. Yerini severse yakında filizlenir.

 99. Osman, Adana dedi ki:

  Kamkatımı ne zaman budamalıyım?
  ***
  Daha sağlıklı dallar gelişip olgunlaşınca sağlıksız ve verimsiz olanları budarsınız. Zamanı önemli değil.

 100. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkinin adı neden Fortunella Japonica? strus … olması gerekmiyor mu?
  ***
  Citrus japonica daha doğru. Fortunella ismi de yaygın ve eş anlamlı gibi düşünülebilir.

 101. Gokhan, İstanbul dedi ki:

  Kumkuat için aldığım toprak yapraklarının sararmasına sebep olabilir mi?
  ***
  Esas ihtiyacı çok havadar ortam ve güneştir. Bu şartlar uygun değilse hiçbir toprak işe yaramaz.

 102. Çetin, Gebze dedi ki:

  10 gün önce Mersin’den 6 yaş kumkuat, Mexciko lime, zeytin ve nar fidanı getirttirdim. Ürünleri aldığım arkadaşın verdiği bilgiler doğrultusunda şu an hiç bir işlem yapmadım ve baharı bekliyorum. Bu arada sürekli araştırma yaptım ve bugün tesadüfen sitenizi gördüm. Sorulan sorulara bıkmadan usanmadan verdiğiniz cevapları okudum ve soracak bir sorum kalmadı. :) Çünki bütün bilgileri vermişsiniz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür etmeyi kendime borç bildiğim için bu satırları yazmak gereği duydum. Teşekkürler.

 103. Seher, Belçika dedi ki:

  iki sene Önce meyvesiyle kumkat almıştım. İki senedir çiçeklenmiyor. Kışın evde yazın dışarda. Çiceklenmesi icin ne yapmalıyım?
  ***
  Dallarının, yapraklarının günde birkaç saat direkt güneş alması gerekiyor. Belki Belçika’da çok zor. Üzerinde güneş etkisi veren bir lamba yakmak işe yarayabilir.

 104. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Geçen sonbaharda aldığım gelişmiş kalamondinim baharda çok güzel çiçek açtı ve yeni sürgünler verdi. Bugün yeni sürgünlerin kıvrıldığını gördüm. Hastalık veya zararlı olabilir mi?
  ***
  Bitlenme sonucu böyle oluyor. Eğer örümcek bitlerse gözle görmek zor. Büyüteçle inceleyin kontrol edin.

 105. Hasan, Konya dedi ki:

  Yeni bir kumkaat aldım. Hiç meyvesi yok ama yeni sürgünler veriyor. Acaba bu sene meyve verir mi? 2 yaşında.
  ***
  Muhtemelen yaz sonunda çiçek açmaya başlar. Çiçek açarsa meyve verecek demektir.

 106. Fahrettin, Balıkesir dedi ki:

  Size bendeki türün Japonica Fortunella Margarita olduğunu belirtip çekirdeklerinden yetiştirme olur mu diye sormuştum. Siz de olur demiştiniz. Ben meyveleri nisanda topladım ve çekirdeklerini çıkartıp kuruttum, ektim. Hiç biri çimlenmedi.10.Mayıs.2015 de de bu çekirdeklerin 13 tanesini değişik saksılardaki topraklara ektim.6 tanesinide küçük bir kapta pamuk içine ıslatarak bıraktım. Çekirdekten çoğaltma yöntemi nasıl oluyor? Acaba benim atladığım bir püf noktası mı var?
  ***
  Çekirdeklerin tam olgunlaşmış olması gerekiyor. Genelde, meyve olgun ise çekirdekler de tamamen olgundur. Meyveden çıkardığınız çekirdekleri yıkayın ve sadece 1 hafta kuruması için bekletin. Toprağa yarım santim gibi veya kendi mislince derine gömün. Saksının toprak yüzeyi mutlaka güneşte ısınacağı bir yerde tutmalısınız. Çimlenmeleri 5-10 gün içinde gerçekleşir.

 107. Hasan, Konya dedi ki:

  Kamkat aşılamak için çekirdekten normal limon dikmiştim. Ama aşı için en uygun greyfurt ve üç yaprak anacı en uygun olanıymış. kendim göz aşısı yapmasını biliyorum fakat limonda kamkat olurmu. fideler 1 mt civarında.yeni aldığım kamkat ve yediveren limonu daha taze sürgünler var diye saksıya aktarmadım. daha siyah tüp poşetin içinde balkonda duruyor ne zaman aktarmalıyım. Ben hastasıyım arkadaş. teşekkürler
  ***
  Her narenciyeye aşı olur ama en uygunu turunç ve greyfurt.. Çünkü bunların kökleri hem çok gür gelişir hem toprak seçmezler. Yeni aldığınız fidanları hemen büyük saksılara dikin. Böyle bekletmek iyi değil.

 108. Berkan, Manisa dedi ki:

  Aylarca beklediğim kumkatıma geçen gün kavuştum. Saksıya mı eklemeliyim bahçeye mi? Gübre (öküz gübresi) versem sorun olur mu? 15 tl’ye aldım uygun mu?
  ***
  Manisa’da sanıyorum kuzeyli rügarları almayan cephelerde bahçeye dikilirse kışın bir sorun olmaz. Evet gübre verilebilir. Fiyatlar 15 – 25 lira arası gayet uygun.

 109. Kenan, İzmir dedi ki:

  Merhaba, geçen kış bir adet saksıda kumkuat ağacı satın aldım. Üzerinde 11 adet meyvesi vardı. Nisan ayı sonlarında saksıyı tamamen balkona aldım. Balkonum sadece sabahları yaklaşık 3 saat güneş görüyor ve her zaman hafif bir esinti vardır. Mayıs 25 gibi meyveleri topladım. Çok sürmeden bitkim yeni yapraklar açtı ve çiçeklendi. Çiçeklerdeki meyve sayısı 20’nin üzerindeydi. Her ne olduysa çiçekler kurumaya başladı ve yaklaşık %25-30 gibi meyveler döküldü. Eski yapraklarında jiletle yarmışlar gibi yarıklar oluşmaya başladı. Bu arada yeni sürgünler çok hızlı büyüdü. Yaprakları çok ve sık. Bitkim çok yeşil. Meyvelerin dökülmesi ve yapraklardaki yarıkların sebebi ne olabilir? Kumkuatımda dikenli ve yaprakları olan bir sürgün yeşerdi. Çok hızla büyüyor. Bu normal bir durum mudur?
  ***
  Geçen yıldan kalma yapraklar şimdi bozulabilir. Bu bir problem değil. Yeni gelişimler çok sağlıklı ise her şey yolunda. Çiçeklerden meyve oluşmasında bir kısım meyvelerin dökülmesi de gayet normal. Ciddi bir tehlike şudur: Kumkuatlar genellikle başka narenciyelerin üzerine aşılanarak çoğaltılıyor. Yani alt kısım alakasız bir türdür (mesela turunç ağacı olabilir). Alt kısımdan çıkan filizler büyürse üst kumkuat artık yaşayamaz. Onları derhal en dipten yok etmelisiniz.

 110. Berkan, Manisa dedi ki:

  Yılda iki kez mi meyve veriyor?
  ***
  Duruma göre, meyveler oluşurken yeni çiçek açabiliyorlar. Bu durumda ise üzerinde boy boy meyveler ve çiçekler olabilir. Kışın nasıl bir yerde durduğuna göre değişir.

 111. Berkan, Manisa dedi ki:

  Goncalar oluştu. Bu mevsimde uygun mu?
  ***
  Kumkuat adıyla satılan birkaç tür var. Ayrıca kumkuatın da çeşitleri var. Bu sebeple bunların hangilerinin ne zaman çiçek açacaklarını tam bilemiyorum. Her şey normal bence.

 112. Kenan, İzmir dedi ki:

  Ağacım tekrardan çiçek açmaya başladı ve hiç olmadığı kadar üzerinde çiçek var. Hemen hemen ağacın her tarafı çiçeklendi. Bunun düzenli meyveye dönmesi için nasıl bir koruma planı oluşturmalıyım?
  ***
  Birincisi: her çiçek meyveye dönüşmez. İkincisi: meyveler büyürken bazıları dökülecektir. Bu ikinci durumu ağacın bünyesi ayarlıyor. Besleyeceği kadar meyve oluşumuna izin verir. Kısaca yapacağınız bir şey yok. Bakımına dikkat edin yeter.

 113. Ahu, istanbul dedi ki:

  Ağacımı iki ay önce aldığımda üstü meyve dolu idi. Hala dolu meyveler ama olgunlaşmadılar bir türlü. Ve yapraklarını dökmeye başladı. Balkonda, güneş altında, bol rüzgarlı yerde. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.
  ***
  Farklı bir iklime göre yapılanmış olup burada yer yadırgaması yaşamış. Bir de beklentisinden önce serin hava başlayınca sonuç bu. Ama bundan sonra İstanbul iklimine göre yeniden yapılanır. Kışın -4C dereceden fazla soğuk olursa kısa süreliğine içeri alın.

 114. Osman, Manisa dedi ki:

  Bende 40cm’lik bir kamkat var. Balkonda güneş gören havadar bir yerde kalıyordu. Üzerinde 13 tane meyve var. Ama meyveler fındıktan az büyükk ve sararmaya başladı. Gelişmiyor gibi geliyor bana. Bjr de 2 adet meyve mercimek kadar kaldı buyumedi. Acaba bu durum besinsizlikten mi oluyor? Geceler soguyunca(7.8 c) içeri aldım. Yaprak döküyor. Tavsiye edeceğiniz gıdalar var ml? Ayrıca mevsiminde 60 tane çiçek açti 5 tanesi tuttu. Bu çiçeklerin hepsinin meyve tutmasını saglayabilir miyiz?
  ***
  Bazı kumkuat çeşitlerinin meyveleri çok küçük olabiliyor. Sizinki eğer küçük meyvelilerden ise yapılacak bir şey yok. Çiçeklerinin çoğunluğunun dökülmesi, meyve oluşmaması pek de kötü bir şey değil ama 60’tan 5 tane çok az. Ya polenleşememe sorunu var ya da çok güçsüz kalmıştır. Yaz boyu bol bol sulamalıydınız. Bitki besini filan vermeyin. İlkbahardan yaz sonuna kadar 35-40 günde bir defa doğal gübreden yapacağınız gübre şerbeti vermeliydiniz. Gelecek yıl (ilkbahardan itibaren) bunlara dikkat edin. Eve aldığınız için yaprak döküyor çünkü eve alışmamışken, havalar iyice serinledikten sonra aniden sıcak eve almışsınız. Bu çok kötü bir şok etkisi yapar. Kışın eve alacağınız bitkileri sonbahar serinleri hiç başlamadan hemen önce eve almalısınız. Manisa’ya göre sanıyorum eylül ortası uygun bir zamandır. O zaman içeri alsaydınız sorun çıkmazdı.

 115. Caner, İstanbul dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğimiz kumkuatlarda zaman zaman karşılaştığımız eksiklikleri gidermek üzere besin takviyelerine başvuruyoruz. Bu noktada öğrenmek istediğim, takviye besinlerin etkisini görmemiz ne kadar süre alır? Örneğin demir eksikliği gözüken bir narenciyeye yapraktan verilen demir gübresi ortalama kaç gün sonra etkisini gösterir? Aynı şekilde topraktan verildiğinde yapraktaki düzelmeyi görmemiz ne kadar sürer? Benzer durum azot, fosfor, potasyum gibi temel besin ihtiyaçları içinde geçerlidir.
  ***
  Böyle düzgün anlatımlı sorular olunca seviniyorum teşekkür ederim. Gübrelemelerde etki genellikle gübrelemeden sonraki yeni gelişimlerde görülür. Hatta yeni gelişimlerden bile daha sonra olabilir. Yani kökler gübreden gerekli elementleri alacak, mevcut yapraklar fotosentez çalışmalarında o elementleri kullanarak besin üretecek, köklerde ve gövdede depolayacak. İşte o depolanan güç sayesinde yeni gelişimlerde gübrelemenin etkisi güzel bir şekilde görülür. Bu arada, kışın dinlenecek bitkilere yaz sonuna doğru yapılan gübrelemenin ilkbaharda müthiş bir gelişmeye sebep olabileceğini unutmayın.

  Yapraktan beslemede etki daha çabuk olarak: mevcut yapraklarda düzelme, iyileşme olarak görülebilir. Tabii eğer yaprak olgunlaşmasını tamamlamasından sonra fazla eskimediyse veya fazla yıpranmadıysa. Etkinin görülmesi ne kadar zaman alır, kesin bir şey söyleyemem ama gözle farkedilmesi 15 gün içinde olabilir diyebilirim. 6 gün ile 15 gün arasında etkinin görünmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Fakat bunun da önemli şartları var. En başta uygun ısıdaki ve uygun saaatlerdeki esinti faktörü önemlidir. İkinci önemli etken ise fotosenteze yetecek kadar kuvvetli ışık ya da güneş ışınları. İşte bu şartlar tam yerinde ise yapraktan beslemek işe yarar. Aksi takdirde boşa gider. Esintinin ya da çok havadar ortamın gerekli olduğu saatler, yapraklardaki gaz değişiminin olduğu saatlerdir. Genellikle gündüz saatleri. Bazı bitkiler (özellikle kaktüsler ve orkideler) ise gece karanlık ve biraz serin saatlerde gaz değişimi yaparlar. İşte bu saatlerde ortamın havadarlığı ve ısısı önem taşır ki bitkinin yapraklarındaki çalışmalar sekteye uğramadan devam edebilsin de yapraktan verilen besin alınıp değerlendirilebilsin. Çoğunluk bitkilere yapraktan besin vermenin en iyi zamanı güneşin doğduğu sıralarda, aydınlatma kuvvetinin arttığı ilk iki saattir. Kaktüslerde, orkidelerde ise hava karardığı ilk saatlerdir ya da gece yarısından sonra, güneş doğmasına yakın saatlerdir. Mevsim ya da ortam ısısı ve havadarlığı uygun değilse işe yaramaz bunu tekrar hatırlatayım. Kumkuat vb narenciyelerde genel olarak gece en az 7C derece, gündüz en az 15C derece dolaylarında ısı sağlıklı gelişimin ve fotosentezin ve dolayısıyla gelişimin devamını sağlar. Tabii yeterince güçlü ışık ve hava akımlarının da olması şartıyla. Narenciyeler çok sıcak memleketlerde yetiştirildiği halde gelişim göstermeleri için çok sıcak hava şart değildir.

 116. Koray, Niğde dedi ki:

  1-2 ay önce çiçekçide görüp merakla aldığımız kumkuat yapraklarında kararmalar oldu. Sonra dallara doğru ilerliyor. Hem olmamış meyveler hem de yaprakları dökülüyor. Diğer yapraklarında da siyah siyah noktalar var. Ne yapmalıyım?
  ***
  İthal kumkuatlar çok gösterişli olur ama yetiştirildikleri toprak (hindistan cevizi kabuğu dış kabuğu parçaları) normal ev ortamlarında bitkileri çürütür. O yapay topraklar sıcak ve kesintisiz havalandırmalı seralara uygundur. Yerli kumkuatlar genellikle doğal sıradan topraklarda yetiştirilir. Böyle bir kumkuat almışsanız kurtulması daha mümkün. Fakat bir de özellikle kışın veya kış başında alınan bitkiler sıcak ve havasız evlerde ani bir ölümcül şok etkisi geçirir ve ölmeye başlarlar. Siz kumkuatınızı mümkünse çok güneş alan ve havadar bir pencere önüne koyun. Böyle bir imkanınız yoksa kurtulması imkansız gibi bir şey.

 117. Önder dedi ki:

  Yazın sıcak havalarda sulamayı unuttum ve kumkuatım kurudu. Bu süreçte gövdenin alt yan kısmından yeşil, dikenli bir dal fışkırdı ve bir kaç haftada kumkuatın boyu kadar büyüdü. Düzenli suluyorum 4-5 aydır. Henüz meyve vermedi. Acaba uzayan dal başka bir bitkiye mi ait?
  ***
  Evet. Türkiye’de kumkuatlar turunç fidanlarına aşılanıyor. Alttan çıkan filiz turunçtur. Siz bir kumkuat dalından alacağınız bir göz ile bu turunç dalını aşılamalısınız.

 118. Gülşen, İzmir dedi ki:

  Saksıda kamkatım vardı. Bozulmaya başlayıp yaprakları küçüldü ve meyva vermedi bu yıl. Ben de saksıdan çıkardım bahçeye diktim. Dikerken köklerini birazcık kestim. Diktikten birkaç gün sonra bütün yaprakları gitti. Uyanır mı tekrar aceba? Köklerden biraz kesmekle hata ettim sanırım. O yüzden mi yapraklar öldü? Tekrar dirilir mi?
  ***
  Hiç belli olmaz. Sabırla bekleyeceksiniz.

 119. Fahrettin, Balıkesir dedi ki:

  Size daha önce de yazmıştım ve bilgilerinizden faydalandım..Aslında kumkuat için en iyi aşılama yönteminin genelde greyfurt veya turunç fidanlarına yapıldığını söylemiştiniz. Ben 2015 yılının temmuz ayı sonunda 80cm. boyundaki çekirdekten yetiştirdiğim mandalina fidanına 5 adet kumkuat göz aşısı yaptım. Kış ayı boyunca bir hareketlilik gözlememiştim. İçinde olduğumuz Mart ayının ilk haftası bu aşılardan 4 tanesi 2mm. kadar ince filiz çıkarttılar. Şimdilik boyları uzamıyor. Aşının bir tanesi de kurumuş. Bu boyları çabuk uzamayan filizler için ne yapmam gerekiyor acaba? Elimde ziraai ilaçlar satan bir firmadan bitki besleyici diye aldığım yeşilimsi bir toz var ( Potasyum+Fosfor+Kalsiyum+Magnezyum ) karışımıymış. Satıcının söylediğine göre 1 Lt. suya bir çay kaşığı bu karışımdan koyup 10 günde bir bitkilere dökebilirsiniz demişti. Yine de size danışmadan bunu kullanmak istemedim. Sizce besleme yönünden hem kumkuata hem de aşılama yaptığım mandalina fidanına faydası olur mu? Veya siz ne önerirsiniz? Bu arada fidanlarımın camekanlı balkonda olduğunu söyliyeyim.
  ***
  Her narenciye fidanında aşı tutar ama her türün kökleri her toprağa uyum sağlayamıyor işte sıkıntı burada. Şimdi siz o fidanın toprağına ve fidanın bakımına çok dikkat etmelisiniz. Turunç onlar kadar hassas değildir. Az bakımla, alelade topraklarda kökleri gayet iyi çalışır.
  Hızlı gelişim sürekli esinti sayesinde olur. Camekanlı balkonlarda bu mümkün değil. Zaten havalar yeni ısınıyor. Şimdi artık bol bol esinti almalarını sağlayabilirsiniz. Eğer yeri esintili olsa idi yaz sonunda veya sonbaharda canlanabilirlerdi. Bahsettiğiniz toz domateslere çok iyidir ama kumkuatlara fayda eder mi şu an için bilgim yok. Ayrıca fidanın kendi geliştirdiği dallar varsa onları kesmelisiniz ki tüm güç aşı gözlerine gitsin.

 120. Fahrettin, Balıkesir dedi ki:

  Aşıları gövdeye yapmıştım çünkü dalları inceydi. Aşılar filizlenmeye başlayınca diğer dalları kestim. Fakat tepe noktasında 3 adet dal bıraktım. Belki yanlış düşündüm ama hani bitkinin solunum yapması için ve tepe noktasındaki yaprakların kökten su çekmesi için bunları şimdilik bırakayım dedim (aşılardan çıkan filizler uzayıncaya kadar). Daha sonra tepe noktasındaki dalları da keserim diye düşündüm.
  ***
  Aşı yapınca fidanın birkaç yaprağının kalması iyi olur. İyi düşünmüşsünüz. Ama sadece yapraklar yeterli. Uzayıp giden uçları kesmelisiniz ki fidan oradan büyüme ihtiyacını karşılayıp da aşı gözünü boşvermesin.

 121. Nihal, KMaraş dedi ki:

  Merhaba iki hafta kadar önce edindim kamkatımı. Saksısı küçük ve toprağı azdı. Organik toprak düzenleyici eklediğim toprakla yeni saksıya aldım. Halen filiz veriyor. Yapraklarında aldığımdan beridir toplu iğne başı büyüklüğünde, yer yer daha büyük sarı lekeler var. Az da olsa yırtılmalar var. İyice inceledim bite falan rastlamadım. Yeri havalı ve sabah güneşini 4-5 saat alıyor. Kurumadıkça sulamıyorum. Durumumuz bu. Yapmamız veya yanlış yaptığımız bir şey var mı? Bitki besini de vermeli miyim?
  ***
  Onlar problemden sayılmaz. Yırtılmalar ise sera ortamında sıcak toprak etkisiyle gelişen yaprakların serin toprak karşısında köklerin ani değişiklikten şoka uğraması ve sonuçta yaprakların yırtılmasıdır. Aslında çok tehlikeli bir durum ama neyse ki havalar hızla ısınıyor. Yoksa kökler tamamen çürürdü. Bir daha sıcak seralarda yetiştirilmiş bir bitkiyi serin mevsimde aldığınızda kocaman saksılara dikmeyin.
  Sulamaya gelince: Bundan sonra, havalar ısındığı için, sulamayı toprak hafifçe kuruduğunda yapın. Daha fazla kurumasını beklemeyin.
  Evet 20-30 günde bir suya karıştırılan bitki besininden verseniz iyi olur.

 122. Nejmettin H. -Sivas dedi ki:

  Kumkuatı aldığımda yapraklar küçük, kalın, koyu renkli idi. Ben alalı 3-4 ay oldu. Hiç yeni meyvesi yok ama yeni açan yapraklar eskilerinin 3-5 katı. Sanıyorum bir şeyler yanlış gidiyor. Organik gübre kullandım (davar gübresi). Sorun bu olabilir mi? Solucan gübresi aldım. Önerir misiniz?
  ***
  Seralarda yetiştirilen kumkuatlar maruz kaldıkları güneşe göre, yani günde mesela 6 saatten fazla direkt güneş alırsa ve sera içinde hava fazla sıcak olduğu için yapraklar küçük kalır. Sera doğal bir ortam değildir. Normal şartlarda ise yaprak büyüklüğü yine güneşe, mevsime, sulama sıklığına ve topraktan alabildiği elementlerin zenginliğine ve oranlarına göre değişir. Kısaca sizin kumkuatınızda ters giden bir şey yok. Meyve vermesine gelince: Yeni dallar uzatır, o dallarda önce gelişim durur ama yeni taze yapraklar olgunlaşmaya devam eder. Ve bir süre sonra o dallardaki olgunlaşması tamamlanmış yeni yaprakların diplerinde tomurcuklar peyda olur ve kumkuat çiçeklenir (bu sırada kumkuat birçok yerinden yeni filizler uzatarak yeni dallanmalara teşebbüs eder – bu yeni filizlerde azaltmalar yapılsa iyi olur). Mevsimi kesin değil. Kışa doğru yeni dallanmalar olmuşsa ve kış boyu hiçbir gelişim olmamışsa ilkbaharda ilk olarak çiçeklenir. Ama kışa doğru yeni dallanmalar olmamışsa ilkbaharda önce yeni dallar oluşturur ve yaza doğru çiçeklenir. Kullandığınız gübrede sorun yok. En iyisi en doğal gübrelerdir. Solucan gübresi ise doğal hayvan gübrelerinden daha iyi etkilidir ve tamamen zararsızdır.

 123. Şahika, Bursa dedi ki:

  Kumkat ağacı bu sene yukarıya doğru uzadı ve halen de uzuyor. Kesmem gerekiyor mu yoksa öylece kalsın mı?
  ***
  Biraz kısaltın ve dışarda güneşli bir yerde tutun. 15-20 gün sonra her yerinden filizlenir. Evlerde kapalı yerlerde iyi bir randıman beklemeyin.

 124. Emine, Alanya dedi ki:

  Merhaba bu yaz Konya’ya taşınacağız. Saksılarda baktığım bir kamkat ve hint mabet çiçeklerim var. Konya’nın havası uygun mudur? Değilse burada bırakmak zorunda kalmak üzücü olacak.
  ***
  Kışın orada dışarda hayatta kalmaları kesinlikle mümkün değil. ilkbaharda ise gece ısısı çok yetersiz kalır. Yaz sonuna doğru gece ısısı düşmeye başlayınca serine adapte olurlar ve havalar iyice soğuyunca içeri alırsanız ölümcül şoka uğrarlarlar. Bu sebeplerle 15 ağustos – 10 haziran arası içerde çok güneşli pencere önünde tutmanız şart. Yazın kısa bir dönem dışarda tutabilirsiniz. Ya da Konya’ya götürmeyin.

 125. Gülümse, Ankara dedi ki:

  İki yıl önce nisan ayında üzeri meyvelerle dolu bir kumkuat hediye geldi. Bakımıyla ilgili hiç bir bilgim yoktu. Batı Karadeniz ikliminde güneş gören ama rüzgar almayan bir balkonda yaz kış durdu. Meyveleri zaman içinde döküldü. Hiç saksı değiştirmeye fırsatım olmadı. Ankara’ya taşındım ve bitkimi sürekli hava alan bir cam balkona koydum. ilk defa bu yaz tabanından bir sürgün verdi. Sürgün dikenli ve yaprak yapısı da farklı. Yine ilk defa bu yaz yaprakların arasından yeni yapraklar sürdü ve bu yaprak kümelerinin hemen her birinde tomurcuk var. Görünce çok sevindim ancak eski yaprakların üstünde yapışkan bir sıvı var. Dallarda da pamuksu bir zararlı var. Hiç saksı değiştirmediğim için bu hastalığa yakalanmış olabilir mi? bitkimi kurtarmak için ne yapmalıyım? Saksı değiştirmek için uygun bir zaman mı?
  ***
  Dipten çıkan sürgünleri derhal yok edin zira onlar kumkuat değil turunç bitkisidir. Onlar gelişirse üzerindeki aşılı kumkuat kısmı güçsüz kalıp ölür. Bitlenmiş. Bunun toprak değiştirmemeyle ilgisi yok. Zirai mücadele ilaçları satan bir yere danışın gerekli ilacı alıp uygulayın.

 126. Hüseyin, Adana dedi ki:

  Aldığım kumqat bitkisinin toprak seviyesinde iğneli bir sürgün çıktı ve baya hızlı büyüyor. Ne yapmaliyim? Bir de çoğaltmak istiyorum nasıl cogaltırım?
  ***
  Kumkuatlar genellikle turunç gibi başka narenciyelerin üzerine aşılanır. Yani dipten çıkan sürgün kumkuat değil turunçtur. Onu ve diğer yeni çıkacak dip sürgünleri daima yok etmelisiniz yoksa güç onlara gider ve yukarki kumkuat kısmı zayıf düşerek kurur. Çoğaltmaya gelince, sizin oralarda çevrede mutlaka turunç ağaçları vardır. Yaz sonunda olgunlaşan meyvelerini alıp içlerindeki çekirdeklerini çıkarın ekin. Tohumdan yetiştirdiğiniz turunç fidanları 1 veya 2 yaşında iken (yani gövde yaklaşık kurşun kalem kalınlığına geldiğinde) bu fidanları kumkuat ile aşılayın. Ayrıca kumkuat meyvelerindeki çekirdekleri ekerseniz onlardan kumkuat fidanları olur. Fakat kök yapıları her toprağa uygun olamıyor ve öz kumkuat fidanlarını yetiştirmek bu sebeple zordur. Bu yüzden kökleri her toprakta arsız gelişen turunç fidanlarının üzerine aşılanır. Böylece sorunsuz yetişirler.

 127. Gökhan, İstanbul dedi ki:

  10 yılı geçmiş kumkuat bitkimin yaprakları hızla dökülüyor.Yyaklaşık 1 metre boyunda büyük bir saksıda. Her sene toprağını da değiştiriyorum. Yerini hiç değiştirmediğim için yıllardır en az 200 meyve veren bir bitkiyken şimdilerde yapraklarını döküyor ve meyveler tam olgunlaşamıyor. Yapraklarının damarları da gözükmeye başladı. Yaş ile alakalı olabilir mi? Bitki yeni yaprak verme döneminde vilmorin güçlendirici de kullanıyorum. Yeni yapraklar geliyor ama çok cansız.
  ***
  Yaş ile ilgili bir durum var mı, bu konuda şimdilik bilgim yok ancak son kullandığınız toprak zarar vermiş olabilir bu kuvvetli ihtimal. Nasıl bir toprak kullandığınızı bilmiyorum kesin bir şey diyemem.

 128. Yusuf, Batman dedi ki:

  Kamkatımın meyveleri kuş üzümü kadar büyüyünce dökülüyor. Sürekli çiçek açıyor ama hepsini döküyor. İlkin 70 kadar meyve çıkardı. Şu anda 20den az meyvesi var. Bu meyvelerin dökülmesinin nedeni tozlaşma azlığı mı yoksa sıcaklıktan dolayı mı?
  ***
  Meyvelerin dökülmesi fotosentezdeki aksaklıktan dolayıdır. Havasız kuytu yerlerde veya ev içlerinde fotosentez havasızlık yüzünden aksıyor. Bir de susuzluktan fazla sıkıntı çekerse yine fotosentez aksar ve yeni gelişimeri besleme işlemleri devam edemez. Ayrıca, dallardaki meyve sayısı dalın hücreler arası sıvı dolaşımı ve besleme gücüne göre olur. Yani besleyemeyeceği kadar çok meyve olursa bir kısmını döker.

 129. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben üç senedir camımın önünde calamondin yetiştiriyorum. Bu sene unlu bit bulaştı. Bir hafta daha çok esen daha serin bir yerde durdu. Her gün temizleme ile bitten kurtuldu. Şu an güneş gören kendi yerinde. Ancak gövdesinde sanki sulanmış gibi bir renk oluştu. Daha sonra gövdede kahverengi ve beyaz renkler bazı yerlerde de siyahlık. Yapraklarında yeni filizleri var ama ben çok endişeliyim.
  ***
  Görmeden bir şey diyemiyorum. Ancak sanıyorum bitlerin hasar verdiği yerlerde mantar hastalığı oluşmuş olabilir. Hem güneş hem esinti sayesinde mantar hastalıkları geçecektir. Ayrıca imkanınız varsa bir zirai ilaç dükkanı bulup ağaç dallarının dış kabuğunda oluşan mantar hastalıkları için ilaç sormalısınız.

 130. Nuran, İstanbul dedi ki:

  Bir sene önce Antalyadan kumkat aldım. Balkonum güneş görüyor ve hafif rüzgar alıyor. Sürgün verdi onu kestim. Sonra çiçeklendi. Üzerinde mercimekten küçük meyveleri oldu ama döküldüler. Bu 2 defa oldu. Ne yapmalıyım? Yaprakları sağlıklı görünüyor.
  ***
  Saksıda ve toprağın yapısında problem olabilir. Meyve oluştuğu halde dökülmesi bünyenin o meyvelere karşı aldığı tavırla ilgilidir. Bunda temel etken fotosentezde yapraklarda oluşan maddelerin köklerde depolanması ve o depolanan maddelerin dolaşım sistemi ile yeni gelişimlere gönderilmesi aşamalarındaki sorunlardır. Topraktaki elementlerin yeterliliği ve köklerin sağlıklı ortamda bulunmaları çok önemlidir. Her şey dört dörtlük yerinde olsa ama kökler bazı durumlardan dolayı strese uğruyorlarsa bu bile çok şeyi aksatır. Birçok bitki türü bahçede toprağa dikili olunca çok bakımsız kalsalar bile meyve vermede sıkıntı olmazken saksıda yetiştirilenlerde her türlü sıkıntılar başgösterebiliyor.

 131. Yusuf, Batman dedi ki:

  Kamkatın meyveleri güdük kaldı. Meyveleri üzüm tanesi kadar büyüdü ve sarardı. Böyle olunca da meyvelerin etli kısmından ve tadından mahrum kaldık. Kamkatın yeri ön balkonda en fazla 4 saat güneş alıyor ve rüzgar da alıyor. Buna rağmen yer yadırgamasından olsa gerek meyveleri küçük kaldı. Arka balkonda ise öğleden sonra akşama kadar güneş görüyor ve ilkbahar ve sonbaharda bazen fırtına oluyor. Dallarına zarar verebilir meyvelerini döker diye ön balkona aldım. Ayrıca arka balkon yazın aşırı sıcak oluyor. Kamkatı bu zamanda arka balkona alman uygun olur mu? Ne zaman içeri almam uygun düşer?
  ***
  Eğer meyveler başka bir iklimde oluştuktan sonra size geldi ise bu hal normaldir yani yer yadırgaması problemindendir. Ben saksıdaki kumkuatımı Didim’de bahçemde yarı gölge yarı güneşli yerde tutuyordum. Pek az çiçeklendi ve çok az meyve verdi. Yaz ortasına doğru ikinci kat balkona aldım. Sizin arka balkon gibi felaket sıcak oluyor (öğleden akşama kadar güneş altında). Burayı çok sevdi ve defalarca bol bol çiçek açtı. Yaz boyu çiçeksiz kalmıyor. Şimdi üzeri meyve dolu. Demek ki sıcaktan korkmamak lazım. Kışın eve alacaksanız en geç eylül ortasında eve alın yoksa soğuklar başladığında eve alırsanız eve uyum sağlayamaz bozulur.

 132. Onur,Edirne dedi ki:

  -10 dereceye kadar dayanan cinsi hangisidir?
  ***
  Aslında -10 dereceye dayanma bilgisi pek doğru değil. Yani hiç zarar görmeden dayanması mümkün değil. -5 derece soğuk bile, eğer 10 saat ve daha fazla sürerse çok büyük zarar verir. Aynı kış içinde ikinci bir don olayı daha hafif geçse bile o yıpranmanın etkisinden sonra öldürebilir. Didim – Bodrum civarlarında iki yıl önceki kış (kesintisiz olarak 24 saatten fazla devam eden sıfırın altında dondurucu soğukta) pekçok narenciye türleri büyük zarar gördü. Edirne’de bu türler kışı sağ atlatamaz veya ancak toprak altı kısımları canlı kalır.

 133. Elif, Batman dedi ki:

  Ben epey limon çekirdeği ektim. Birkaç tanesi çıktı. Bildiğim kadarıyla bunlar büyüyünce turunç olacaklar. Peki ben bu turunçları birbirine aşılayabilir miyim? Ve bunlar limon olacaklar mı?
  ***
  İnsanlar bilinçsizce söylentiler çıkarıyor. Limon ayrı tür turunç ayrı tür. Limon tohumundan limon olur turunç olmaz. Nasıl ki elma çekirdeğinde armut ağacı olmazsa öyle. Esas problem şu: Tohumdan yetiştirilen meyve ağaçları belirli bir genetik yaşını doldurmadan önce çiçeklenmez ve meyve de vermez. Limonlarda ise en az 6 yıl geçmesi gerekir ki bu da çok iyi bir bakım sonucunda olabilir (hatta 5 yılda bile meyve verebilir). Ama mükemmel bakımı ve en uygun şartları ikisini bir arada sağlamak pek mümkün olmayınca 10 veya 15 yıl kadar beklemek gerekebilir. İşte böylece, yıllar geçiyor ağaç meyve vermiyor çünkü genetik yaşı ve fiziksel olgunluğu süreci henüz tamamlanmamıştır. Meyve vermeyince de “limon çekirdeğinden turunç ağacı çıkar” diyorlar. Yanlıştır. Yıllarca beklemek istemiyorsanız meyve veren olgun bir limon ağacı bulup ondan göz alırsınız nisan sonunda veya mayıs ayında (yani baharın çok serin günleri geçtiği zaman) fidanınızı aşılarsınız. Aşıdan çıkan dal büyür, dallanır budaklanır ve ikinci veya üçüncü yıl meyve vermeye başlar. Fidanınızı aşılamak için gövdesinin en az kurşun kalem kalınlığına gelmesi lazım.

 134. Gizem, Aydın dedi ki:

  Kumkatımı geçen yıldan beri cam balkonda yetiştirmeye çalışıyorum. Büyüdükçe ve yeni meyveler vermeye başladıkça üstündeki saksı toprağı sanki bitmiş, azalmış, ağacın kökleri dışarı çıkmıs gibi görünüyor. Sebebi ne olabilir? Bugün ağacımın üstünde küçük pamuksu beyazlıklar ve yapışkanlık farkettim henüz yaprak dökmedi ama bu beyaz yapışıklıktan ve pamuksulaşmadan nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Anlaşılan toprak çürüntü ve mil karışımı imiş. Bu tür karışımlarda zamanla çürüntü unufak olur ve dolayısıyla toprağın hacmi küçülür, yüzey alçalır. Üstten biraz toprak eklemelisiniz. Kumkuatınıza unlu bit veya benzeri bitki parazitleri musallat olmuş. Bir ziraat dükkanına danışarak gereken ilaçtan almalısınız.

 135. Yusuf, Batman dedi ki:

  Kamkatın yaprakları sapından kahverengileşerek dökülmesi normal midir? Hastalık belirtisi olabilir mi? Hastalık belirtisi ise hangi hastalık ve hangi ilacı kullanmak uygun olur? Bu arada Toprağını yeni değiştirdim. Toprak diye bir şey kalmamıştı.
  ***
  Toprak değişiminde kökler zarar görmüş veya yeni toprak kökleri yakmış ve kurumuştur sanıyorum. Dalları kontrol edin. Eğer dış doku yeşil ve sağlıklı ise güneşli-havadar bir pencere önünde yakında yeniden filizlenir. Ama eğer dallar cansızlaşmışsa tamamen ölmüştür.

 136. Yusuf, Batman dedi ki:

  Köklerde toprağı degistirdigimde kokler iyiydi. Dallarda bir sorun yok gördüğüm kadarıyla. toprağı değiştireli bir hafta oldu. O zaman yaprakların kahverengileşerek dökülmesinin nedeni az güneş ve esinti alamamasıdır ki bu sıkıntılar var. Sorularima Gösterdiğiniz ilgiye ve tatmin edici cevaplarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.
  ***
  Toprağını değiştirirken köklerde hasar olmuştur. Olmamışsa bile anlaşılan yeni toprakta uyum sağlayamama problemi olmuş. Mutlaka kuvvetli güneş alacağı bir pencere yanında tutun. Güneş ışınlarının dalları ısıtmasıyla beraber köklerde canlanma başlar.

 137. Ebru, Çeşme dedi ki:

  2 yaşında kumkuatımın üzerinde 20-30 kadar meyvesi mevcut. Fakat eski ve yeni çıkan yaprakları önce sararıyor sonra dökülüyor. 1 yıl önce başka bir kumkuatımı bu şekilde kaybetmiştim. Aynısının tekrarlanmaması için epey araştırma yaptım. Demir eksikliği diyende car fosfat eksikliği de. Karışım hazırlayıp verdim bitkime. Herhangi bir böceklenmesi, yaprak altlarında bir oluşum yok. Bahçenin en aydınlık yerinde duruyor. Haftada bir sulaması yapılıp 6 ayda bir yavaş salınımlı gübre veriyorum ama bu sararmanın önüne yine geçememekten korkuyorum. 20 tane meyvesi ağacımla birlikte ilki gibi heba olacak.
  ***
  Bahçenin aydınlık yeri demişsiniz ama kumkuat günde en az 4 saat direkt yakıcı güneş ister. Ben kış sonunda poşet saksıda almıştım (tüplü fidan diyorlar onun gibi). Toprağı çok sert idi (İzmir – Aydın civarlarında üreticiler hep rasgele doğal toprakları kullanıyorlar ve sonuç gayet olumlu). Kökleri topraktan hiç ayırmadan naylonu kenarlardan keserek kalıp halinde büyük bir saksıya aktardım. Doğal araziden aldığım toprağı doğal gübre ile karıştırıp saksıya doldurdum. Yazın çok iyi gelişim gösterdi. Birçok dallar uzatıp bol bol çiçek açtı. Şimdi üzeri meyve dolu. Yapraklar yemyeşil. Yani, kısaca, kesinlikle doğal olmayan suni toprak, suni besin, demir, fosfat vb hiçbir yönteme başvurmayın ve en başta dediğim gibi direkt güneş de kesinlikle şart.

 138. Ali, Gaziantep dedi ki:

  Arkadaşın tavsiyesiyle bir kumkuat aldım. Toprağı nasıl olmalı? Ben şu şekilde toprak hazırladım: Elenmiş eski toprağı 6 numaralı büyüklükte bir saksıya koyup ardından 10 litrelik 2 poşet torfu koydum ve son olarak bir miktar koyun ve inek gübresini karıştırarak bir toprak hazırladım. Doğrumu yaptım acaba? Ayrıca bu karışımı bahara kadar dinlendirsem doğru olur mu?
  ***
  Toprakları üst üste koymak yanlış. Geniş bir leğende hepsini birbirleriyle iyice karıştırıp saksıya doldurun. Şimdi kumkuatınızı rahatsız etmeyin. İlkbaharda bu hazırladığınız toprağa dikersiniz. Hem o zamana kadar bu hazırladığınız toprağın dinlenmesi çok iyi olur. Toprağı dşarda güneşli bir yerde bekletseniz daha iyi olur. Toprağı da bir canlı gibi görmelisiniz. Kurudukça sulayın yani kupkuru bekletmeyin.Toprağı eledim demişsiniz. Bu iyi değil. Toprakta mini taşların ve kuru dal parçalarının olması toprağın havadarlığı açısında çok faydalıdır ve kesinlikle gereklidir.

 139. Ali, Gaziantep dedi ki:

  Toprağın havadarlığını başka nasıl sağlayabiliriz ki bitkiye faydalı olabilsin?
  ***
  En iyisi ponza taşıdır. Belediye fidanlıklarında satılır.

 140. Yusuf, Batman dedi ki:

  Benim Kumkuatın yaprakları yeşilken dökülmeye devam ediyor. Ne olduğunu, ne yapacağımı bilemiyorum. Bİzim ev 1,5 aydır güneş gormuyordu. Kamkat bu surede hiç güneş görmedi. Ben de abimin evine götürdüm. Orda yaprakları yeşilken dökülmesi artmış. Lütfen bir yol..
  ***
  Kış soğukları başladığında yer değişimi her bitkiyi kötü etkiler. Özellikle havadar bir yerden havasız ve sıcak bir yere götürüldüklerinde. Güneş alması iyi olurdu ama havadar ortam daha önemlidir.

 141. Yusuf dedi ki:

  Kamkatın Yaprakların yeşilken dökülmesi durdu. Bir sıkıntı yok. Sulamada artık musluk suyu yerine hazır su kullanıyorum. Su kireçli olduğundan bitkinin kök boğazında beyaz toz rahatlıkla görünüyor. Bitkinin dinlenme
  zamanı hangi aylarda olabilir? Yarım çay bardağı kadar mevsimlik sıvı bitki besini elime geçti. Bunu 1.5 litrelik suyla karıştırdım. Değerleri: çinko/,%7 ,demir %7, bakır ve mangan %2. Bunu bitkiye verebilir miyim?
  ***
  Dinlenmesi sıcaklığın gelişimine yeterli olmadığı zamandır. Mesela benim kumkuat dışarda balkonda duruyor ve soğuk yüzünden aylardır hiçbir gelişme yok -sadece olgunlaşmamış meyveleri olgunlaştı. Sağlığı gayet iyi. Bahsettiğiniz elementleri içeren bitki besininin kullanım oranı hakkında şu an için bilgim yok. Ama, genel olarak, o oranlarda elementler içeren sıvı bitki besinlerinin kullanımı şöyledir: 1 litre suya ortalama 1 yemek kaşığı karıştırıp bitkileri sulamaktır. Ayda bir veya iki defa düzenli aralıklarla tekrarlanır. Bence hiç kullanmayın. Çünkü kapalı yerlerde yaprak sararmasının sebebi demir eksikliği filan değil. Şu yazımı baştan sona okuyun: https://azbitki.com/yaprak-sararmalarina-dair-sorunlar-sebepler-cozumler

 142. Ali, Gaziantep dedi ki:

  Benim Kumkuatta tomurcuklanma başladı. Hatta bir sürgün neredeyse serçe parmağı boyuna ulaştı. 2.5 aydır dinlendirdiğim ve ara ara karıştırdığım toprağa kumkuatı ne zaman yeni saksısına alsam uygun olur? Yani hangi ayda? Bitki sıvı besin gübresi kullanmalı mıyım? Zaman aralığı ve ortalama içeriği ne tür maddeler olmalı ki meyve oluşumu ve tutumu çok olsun?
  ***
  Köklerini hiç rahatsız etmeden yapacaksanız her zaman olabilir. Sakıncası yok. Diğer sorularınız zaten bu sayfanın konusu. Lütfen okuyun.

 143. Ali, G.antep dedi ki:

  Bugün kamkatın saksisini değiştirdim. Değiştirirken toprak bütünlüğünde orta kısımda hafif çatlama oldu. Dış taraftan öyle göründü. Ben de alalacele yeni saksisina koydum. İnşaallah bir sıkıntısı olmaz kamkatta. Sadece dış taraftan çatlama oldu gibi. İç tarafta çatlama olduğu bilmiyorum. iç tarafta da çatlama olduysa kamkatın hayatına zarar verir mi?
  ***
  Hayır boş yere endişelenmeyin. Hiçbir şey olmaz.

 144. Alpaslan, İzmir dedi ki:

  Rize bolgesinden kamkat aldım. Elime yeni ulaştı. 5 numara saksim vardı boşta. Toprağım ve solucan gubrem de olduğu için hemen saksısını değiştirdim. Havalar şu an gündüz 10° akşam 3-4° lere kadar düşüyor. Nisan’a kadar odada Nisan’da açık balkona almayı düşünüyorum. Yaklaşık 60 cm bitkim.
  ***
  Bir bitki yeni alınınca hemen toprak değiştirmek çok riskli bir iş. Önce ortalama onbeş gün yeni yerinin havasına, özellikle ısı değerlerine iyice alışması şart (ve bu süreçte özellikle ilk bir hafta içinde toprak kurusa bile hiç sulamamak gerekiyor). Saksı numaralarından anlamıyorum. Başlangıçta ortalama 10 litre hacimli saksıya dikmeliydiniz.

 145. Tuğçe, Malatya dedi ki:

  Kumkuatımda yeni meyve çiçekleri oluştu. Kış dolayısıyla içerideydi. Bu meyve çiçeklerinin dökülmemesi, meyve tutması için çiçeklerin döllenmesini nasıl saglayabilirim?
  ***
  Açık pencere önünde tutun. Olmazsa önemli değil çünkü yaz boyunca tekrar tekrar çiçek açıp sürekli meyve verir.

 146. Hale, İstanbul dedi ki:

  Yeni aldığım kumkatın saksısı plastik olduğu halde toprağı çok ağır ve çamur gibi. Suyu hemen emmiyor uzun süre su yüzeyde kalıyor. Bu normal mi? Toprak sanki bahçeden alınıp çiçek içine ekilmiş. Toprağını değiştirsem mi karar veremedim. Evetse çiçeklilerden aldığım genel bitki toprakları uygun olur mu?
  ***
  Kumkuatı saksıda yetişiyor diye bir süs bitkisi gibi, bir saksı çiçeği gibi düşünmemelisiniz. Bu bir meyve ağacıdır. Toprak yukarıda anlattığım gibi doğal topraklar en iyisidir. Kumkuatınızın toprağını değiştirmeye çalışmayın. Sadece daha büyük bir saksıya kenarlardan toprak ilavesiyle aktarmalısınız. Geçen yıl ben de almıştım. Toprağı aynen anlattığınız gibiydi. O toprağı hiç dağıtmadan ve köklerini hiç rahatsız etmeden daha büyük bir saksıya aktarmıştım. Doğal toprak eklemiştim. Gayet güzel gelişti.

 147. Yusuf, Batman dedi ki:

  Saksı ve toprak değişiminden bir ay sonra yaprakları kararip düşmeye başladı. Ardından yaprakların yogun düştügü küçük bir dal da kurumaya başladı onu kestim. Bu sabah baktım yaprakların döküldüğü başka bir dal daha kurumaya başladı. Eski saksisindan çıkarırken orta kısımda hafif çatlama olmuştu. Köklerin hava alması kurutur mu ağacı? Ya da ağaç ölmeye mi başladı? Ne yapsam bilemedim. Güneş gören bir yerde hava esintisinde az da olsa alabiliyor. Kurumanın durması için Ne yapmam lazım?
  ***
  Bakın ben de yaklaşık iki ay önce devamlı yaz kış balkonda duran kumkuatımı saksısından çıkardım. Koskocaman saksıyı tam bir yıl içinde felaket derecede köklerle tıka basa doldurmuş. Adeta savaşarak köklerin beşte dördünü yok ettim. Kısaca kumkuatın köklerini haşat ettim. Ama mecburdum. Çünkü küçücük bir ağaç olması gerekenden bile çok büyük bir saksıda idi ve daha büyük saksıda olmaması gerekiyor. Yine aynı saksıya dikmek zorunda idim ve öyle yaptım. Haftalar geçti hiçbir zarar olmadı. Şimdi bugünlerde yeni yeni filizler vermeye başladı. Ne demek istiyorum? Yani siz saksı değişiminde köklere isteseniz de zarar veremezsiniz (çünkü kumkuatlar kökleri çok dayanıklı ve olumsuz şartlara uyumlu diğer narencilerin üzerine aşılanmıştır). Ancak sizin probleminiz kullandığınız toprakla ilgili. Anlaşılan o ki kullandığınız toprak kökleri zehirlemiş. Belki de daha önce bahsettiğiniz ve benim vermeyin dediğim bitki besininden verdi iseniz o zehirlemiştir. Şimdi yapmanız gereken şey derhal toprağını değiştirmek. Geç kalmayın. Başka çare yok. Zaten ölmeye başlamış. Kurtarma olasığınız yüzde beş gibi zayıf. Keşke daha önce sorsaydınız. Ben kesinlikle hazır poşet toprak kullanmıyorum. Çevreden arazilerden orayı burayı kazıp kontrol ederek en uygun gördüğüm yerden kazarak toprak alıyorum. Kumkuat doğal toprakta çok iyi yetişir. Size de bunu tavsiye ederim.

 148. Sinem, Bursa dedi ki:

  Geçen sene aldığım kumkuatın aşı kısmının hemen 3-5 cm yukarısında yani kumkuata ait bir dal fışkırdı. Bu dal 1 ayda 35cm kadar büyüdü. Çok hızlıydı ve şu an da buyumesi durdu. Yaprakları diğer dallara gore 2-3 kat daha büyük. Bu dalı kesmeli miyim? Yaprak rengi de yaprak damarları hafif görünürde. Bunu paslı civiyle halledebilir miyim?
  ***
  Aşılı kısmın daha yukarısından çıktığından eminseniz kesmeyin. Yapraklarının daha büyük olması normaldir. Kumkuat duruma göre, şartlara göre bazen küçük yapraklar oluşturur bazen büyük yapraklar. Yani bunda bir problem yok. Yaprak rengi sarımsı gibi ise bu ille demir gerektiği anlamına gelmez. Başka elementlerin eksikliğinde de sarılık olabiliyor. O durumda ise demir takviyesinin hiçbir faydası olmaz hatta zararı bile olur. En iyisi bitki besini verin. Bitki besininde kumkuata lazım olan her şey var. Ayda bir defa demlikte kalmış çay ile sulayın. Çaydaki tanik asit ve alüminyum toprağın alkalinliğinin yükselmemesi için iyidir. Bitki besinleri de zaten çeşitli asitler içeriyor ki bunlar da alkalinliliğin yükselmesinin önüne geçer. Bunlar yeterli. Başka yerlerden duyduğunuz her tavsiyeye sakın kulak asmayın. Herkes bana şikayet ediyor şunu yap dediler yaptım kumkuatım öldü vesaire vesaire.. Bitki besini olarak ev bitkileri için olan genel kullanım bitki besini veya orkidelere veya afrika menekşelerine özel bitki besinlerinden birini kullanabilirsiniz. Mayıstan eylül sonuna kadar her üç sulamada bir sulama suyuna karıştırın.

 149. Yusuf dedi ki:

  Kamkatın yaprak dökülmesi ve dal kuruması durdu. Kendimce hazırladığim toprak dediğiniz gibi zehirlemiş bitkiyi. Ben de zaman kaybetmeden 20 litrelik yeni torf alıp kamkatı bu toprağa ektim. Kısa sure içinde yapabileceğim başka bir şey yoktu. Tavsiyenizi dinleyince kamkat kurtuldu. Yoksa ikimiz de Güme gidecektik. Allah razı olsun…
  ***
  Amin cümlemizden.. Benim burada verdiğim bilgilere göre yetiştirin. Diğer bilgiler dış kaynaklı bilgilerden yayılmakta. Mesela Avrupa’da bir iki yerde çelikten narenciye üretilir. Bunların kökleri her toprağa uyumlu olamaz ve sürekli demir vb takviyeler gerektirirler. Bunların dengesini, oranını kimse gerektiği gibi ayarlayamaz ve narenciyelerin zehirlenmelerine sebep olurlar. Ama Türkiye’de yerli üreticilerimiz narenciyeleri süs için değil meyve ağacı olarak üretir. Bunun için ise yazı içinde anlattığım gibi kökleri her toprağa uyumlu ve toprak hastalıklarına ve toprak parazitlerine dirençli Turunç gibi narenciyelerin üzerlerine aşılarlar. Dolayısıyla sadece bu sayfadaki tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Yeni bir narenciye alacaksanız ve eğer ithal ise aşılı mı değil mi kontrol edin. Aşılı değilse kesinlikle almayın.

 150. Gözde, İzmir dedi ki:

  1 yıl önce kumkuat almıştım. Yeğenlerim meyveleri yağmalarken birkaç dala da zarar vermişler. O dalları budamam gerekir mi?
  ***
  Kırık, yaralı dalları kesseniz iyi olur. Zaten şimdiden itibaren kumkuatların yeni dallar uzatma zamanı. Kendisini güzelce yeniler.

 151. Cumali, Ankara dedi ki:

  Ithal kamkat ankarada satılan yer biliyor musunuz? Ben de yetistirmek istiyorum.
  ***
  İthal kesinlikle yaramaz. Yaşatamazsınız. Yerli üretim kumkuat bulmanızı tavsiye ederim. Bauhaus ve Koçtaş gibi yerlere ara sıra uğrayın. Oralara zaman zaman gelir.

 152. Yusuf dedi ki:

  Kumkuatın gelişiminde hiç bir sıkıntı yok. Yaprak ve dal kuruması tamamen durdu. Sizin verdiğiniz öneriyle kurtuldu. Teşekkür e. Bugun batmanda bir fırtına oldu. kumkuat balkondaydı. eve geldiğimde ağacın bir dalı kırılmıştı. Dal 20cm uzunluğunda ana dal. Yeşil ama kurşun kalem kalınlığında değil. Hemen alıp su bardağına koydum. O dalı kaybetmemek için ne yapmaliyim nasıl köklendirebilirim? Çünkü çok güzel bir dal. Kaybetmek istemiyorum. Pratik bir yol varsa minnettar olurum.
  ***
  Evet var. İnşaat malzemeleri satılan yerlerden sıva yapımı için satılan kumdan biraz alın. Galiba dişli kum deniyor. Toprağı gübrelenmeyen, ilaçlanmayan ve çöplendirilmeyen temiz bir bahçeden bir miktar toprak alın. tam yarı yarıya oranlarda kumu ve toprağı iyice karıştırın. Kumkuatın bir yıl kalacağı yarım veya en fazla 1 litre hacimli küçük bir saksıya doldurun. Dalda fazla yaprak varsa makasla keserek en üstte üç yaprak bırakın ve saksıya dikin. Sonra aynen ⇒ tepe çeliği sayfamdaki gibi -yani mini sera gibi naylonla tam kapılı yapacaksınız- öyle devam edin. Haftada birkaç kere geceleri açık tutmanız iyi olur.

 153. Elif M. -Gaziantep dedi ki:

  Yeni budanmış kumkatımdaki uygun olgun dalları köklendirmek için … normal toprağa gömülerek dallar köklendirilebilir mi ya da çiçek köklerini güçlendirici köklendirici özelliğine sahip sıvı besin gübresini kullanarak köklendirebilir miyim? Bu köklendirme işini becerebilirsem eğer bu işin ticareti için tecrübe olur.çünkü bence böyle şeyler küçük bir dalla başlıyor.
  ***
  Evet mümkündür ama para verilerek alınan köklendirici besinler çoğunlukla hayal kırıklıklarına yol açar. Çoğunlukla da zehirleyici ve çürütücü etki yaparlar. Size tavsiyem söğüt dalları ile birlikte suda köklendirmektir.

 154. Bahadır, Malatya dedi ki:

  Merhabalar.. Kamkatım balkonda olmasına rağmen henüz çiçek açmadı. Acaba yapay tozlaşma yapmama gerek var mı yoksa kendisi yapar mı? Bir çiçekçi tek başına kamkat meyve vermez yanında bir tane daha olması gerek dedi. Doğru mudur?
  ***
  Evet kumkuatlar ilkbaharda çiçek açmakta acele etmiyor. Önce filizlenip yeni dallar uzatırlar. Bu yeni dallar olgunlaştıktan sonra hem yeni hem eski tüm dallarda çiçeklenme başlar ve sonbahara kadar tekrar tekrar çiçek açar. Yapay tozlaşma gerekmez zaten yapamazsınız. O çiçekçi yanlış biliyor. Ben geçen yıl bir tane kumkuat almıştım. Komşularda da yoktu. Ama hiç sorunsuz meyve verdi.

 155. Ezgi, İzmir dedi ki:

  Yeğenlerim olgunlaşan meyveleri koparirken olgun ama ince bir dalı kırdılar . Dal gövdeden kopmadı ikiye bölündü. Bu dalı iple diğer bir dala bağladım. Bir parça hala dala bağlı. Tam kopmadı. İkiye bölünen dal tekrar kaynaşır mı bölündüğü yerden?
  ***
  Hiç belli olmaz. Kırık yeri sanki dal aşılıyormuş gibi sıkıca sarıp bağlamışsanız kaynaşma olabilir.

 156. Yusuf dedi ki:

  Ve kumkuatımda mutlu son. Ağacın her yerinden yeni filizler ve meyveler fışkırıyor. Bol güneş ve rüzgarla kendini çabuk toparladı çok şükür. İyi ki sizi dinledim de toprağı değiştirdim. Siz de hep güzel günler görün.
  ***
  Bunu duyduğuma çok sevindim. İyi dilekleriniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

 157. Ezgi, İzmir dedi ki:

  Pamuklu sağlam bir iple saglam bir şekilde bağladım. Peki ben bu ipi ne zaman çözmeliyim? Dalın bölündüğü yerle tekrar kaynaştığını nasıl anlarım? Ki bağı yanlış zamanda çözüp zarar vermiş olmayayım. Çok faydalı bilgiler var ilgililere bu siteyi öneririm.
  ***
  Kaynaşma mümkün ise şimdi bugünlerde tamamen kaynaşmış olur ve bir ayda iyice sağlamlaşır. Bir ay sonra çözün.

 158. Sevda, Gaziantep dedi ki:

  2 yıl önce aldığım kamkatın yeni çikan yapraklarında küçük noktasal beyaz lekeler belirmeye başladı. Kamkat öğleden sonra 40 derece sıcaklıkta direk güneş ışığı altında havadar bir balkonda duruyor. Bu beyaz lekeler ne olabilir? Ağaçta uzun vadede bir sıkıntı çıkarır mı? Sebebiyle birlikte söyleyebilir misiniz?
  ***
  Kesin bildiğimi söyleyemem ama iki yıldır aynı toprakta aynı saksıda duruyorsa kumkuatlar sıcak yerlerde saksılarda aşırı yoğun köklenir. Öyle ki kökleri topraktan ayırabilmeniz imkansızlaşır. Bunun sonucunda da topraktaki mevcut faydalı elementler yeni yapılanmalar için (yani yapraklar, dallar, meyveler ve yoğun çoklukta kökler için) tüketilmiş olur. Sonuçta yapraklarda çeşit çeşit sorunlar ortaya çıkar. En sık rastlanılanı yeşilin renginde cansızlık, sarımsılık vesaire. Bazen de bitki topraktan beslenemediği için savunma mekanizmaları iflas eder ve yapraklar her türlü hastalığa savunmasız kalır.

 159. Sevda, Gaziantep dedi ki:

  Hayır, saksısı da toprağı da mayıs başı gibi değistirdim. Torftur 20 litrelik. Saksı boy:1.10 civarı. Beyaz lekelerin yayılmasını engellemek için şunlar yapılabilir mi? Sulamayı 4 günde bir 4 litre dökerim bunu 5 güne çıkarırım.
  Beyaz lekelerin yoğun olduğu yaprakları koparıp atmak. Genel amaçlı bitki besini kullanmak. Arta kalan çaydan kullanmak (yukarıdaki yorum). Beyaz lekeler külleme hastalığı olabilir mi? Akvaryumun altında oluşan nitrik asidi (balık dışkısı) kullanabilir miyim?
  ***
  Sonunda problem anlaşıldı. Torf kullanmakla büyük hata etmişsiniz. Sıcak memleketlerde en kötü arazi toprağı bile balkon bitkileri için torftan bin kat iyidir. Saksı büyüklüğünü anlamadım. En az 30cm derinliğinde ve en az 30cm genişliğinde saksı iyi olur. Sulamayı gün hesabı ile yapmanız çok yanlış. Elinizle yoklayın toprak biraz kurumuş ise sulayın. Ne kadar sürede kuruyorsa… Birkaç saatte bile olabilir. Ben Didim’de yaşıyorum. Burada da yazın şiddetli sıcak oluyor. Benim kumkuat kendim hazırladığım killi doğal arazi topraklar karışımında ve büyük saksıda. Gübre yok. Bitki besini de vermiyorum. Sağlığı son derece iyi. Bence bu yıl bitki besini verin ama diğer şeylerden vermeyin. Gelecek yıl nisanda doğal toprak bulup uygun büyüklükte büyük bir saksıya dikin. Gelecek yıl çok sağlıklı olacaktır. Beyaz lekeler külleme değil ama başka bir mantar hastalığı olabilir. Taflanlarda o tür mantar hastalığına çok rastladım ama kumkuat vs narenciyelerde hiç rastlamadım. Ama yanlış toprakta olunca dirençsiz kalır. Savunma mekanizmaları işlemez ve her türlü mantar hastalığı olabilir.

 160. Osman, Denizli dedi ki:

  Kamkatım çiçek için tomurcuklandı. Ama yapraklarında yapışkan şeffaf bir sıvı görmeye başladım. Gözle görülür bir bit yok. Bu durum çiçeklenmeye zarar verir mi? Hangi yöntemle veya ilaçla önlerim? kullanacağım ilaç çiçeklenmeyi önler mi?
  Öürümcek bit denen gözle görülmesi çok zor olan mini bitler musallat olmuştur. Kırmızı örümce zararlısı ile aynı ilaçtan kullanarak yok edebilirsiniz. Veya Avirmez EC adlı ilaçtan kullanın. üzerindeki çiçeklere zarar verebilir ama bundan emin değilim. Örümcek bitler su ile yıkamayla da büyük çapta giderilebilir. Haftada iki defa düzenli olarak yaprakların altı üstü yıkanmalı.

 161. Yusuf dedi ki:

  Kamkatım ilk çiçeklenmede 6 meyve tuttu. 2.meyve sapı oluşumu başladı. Kamkatın açtığı çiçekleri incelerken baktım kafasını çiçeğin içine sokmuş ham kumkuat meyvesinin sapındaki şekerli sıvıyı emen siyah düz sırtlı keneyi andıran bir böcek gördüm. Her gittigimde o boceği göruyordum ve onu rahatsız edip zarar vermesini engellemeye çalıştım. Kim bu böcek, Allah aşkına? İlk meyve tutumundan sonra genel bakım sıvı gübre (organik madde, azot fosfor potasyum demir çinko mangan; 1lt suya 1 kapak) içerikli siviyi kullandıktan sonraki ilk sulama normal 2. sulamada toprağı yıkamak için çok su döktüm. Tuzlaşmayı engellemek için aynen böyle mi devam edeyim?
  ***
  Yanlış hatırlamıyorsam doğal toprak kullanmıştınız. Bu durumda özel bitki besini ve toprak yıkaması gerekmiyor. Eğer toprak değil torf kullanmışsanız bunları yapmalısınız. Kumkuatlar doğal toprakta çok iyi gelişir. Gübre filan istemezler. Ama yine de nisan sonu – eylül sonu arasında 35-40 günde bir defa bitki besini vermek iyi olur. Doğal toprakta toprak yıkaması yapmayın.

 162. Gülay Ç. -Zonguldak dedi ki:

  Merhabalar ofiste kumkuat yetiştirmeye çalışıyorum ama olgunlaşmış meyveleri dökülüyor. Yeni küçük yeşil meyveler de var. Durum normal mi bilemedim. Fidanların boyu 1 metreyi biraz aşkın. Daha 1,5 aydır falan ofisimizde. Sıcak odalardan birinde pencerenin hemen önünde bakıyorum. Meyvelerin dökülmemesi için ne yapabilirim?
  ***
  Hiçbir gübre hiçbir ilaç fayda etmez. Bunu başta söylüyorum çünkü bana değil başkasına sorsanız size bir sürü pahalı şeyler satmaya çalışacak. Böyle fırsat kollayan çok açıkgözler var. Kumkuatınızın sorunu yerini sevmemiş olması. Kökler rahatsız. Yaprakalrla kökler arasında dolaşım sorunu var. Sebep ya esintilerden hava akımlarındad mahrum olması ya da yetersiz ışık yüzünden fotosentez yapamaması. Ya da her ikisi. Kısaca orası kumkuat için uygun değil. Belki bir ihtimal, oraya alışacak olursa sonraki meyvelerini dökmez.

 163. Özlem Ç. -Kocaeli dedi ki:

  Öncelikle faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Nisan ayı gibi satın aldığım kumkatim sürekli güneş alan terasımda bu zamana kadar gayet sağlıklı bir şekilde durmaktaydı. Fakat yaklaşık 1 haftadir yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Acaba neden böyle oldu? Bu arada üzerinde büyümekte olan meyveleri de bulunmakta.
  ***
  Dökülen yapraklar geçen yılın yaprakları ise hiç problem değil. Siz aldıktan sonra filizlenip yapraklanmış ve çiçeklenmiş olmalı. Sizin terasta gelişmiş olan bu yazın yapraklarında dökülme oluyorsa bir problem var demektir. Ya az suluyorsunuzdur ya da toprağının hiç besleyiciliği kalmamıştır. Buna göre gerekeni yapın. Ya sulamayı biraz arttırıp bitki besini vereceksiniz ya da ilkbahar geldiğinde toprağını değiştireceksiniz.

 164. Esin, Aydın dedi ki:

  Kumkuati içeri aldıktan sonra meyve tutumu oldu ama çok az. Bu vakitte çiçek açtırıcı sıvı gübre kullanmak uygun olur mu? Olursa meyve tutumunu artırmaya yarar mi?
  ***
  Hayır o amaçla boş yere kullanmış olursunuz. Eğer bulunduğu yer kış boyunca gelişimde bulunmasına uygun havadarlık, güneş ve sıcaklık şartlarına sahipse normal genel amaçlı bitki besinine devam edebilirsiniz.

 165. Sevgi, Gaziantep dedi ki:

  Kumkuati 3 yıl önce aldım. ilk senesinde epey meyvesini yedik. Meyveleri büyüktü. Sonraki senelerde aynı meyve büyüklüğünü kesinlikle alamadim. Küçük zeytin kadar büyüyüp o haliyle sarariyordu. formu çok iyi. Boyu ise 120 cm.
  Yaprağı bol ve sağlıklı. Bu haliyle kendi kanaatime göre 100 civarı meyve tutması gerekirdi ancak 5 tane bile normal büyüklükte bir meyvesi yok. Toprağı sadece torf. 20 litrelik bir saksıda. Ne onerirsiniz?
  ***
  O toprakta beslenemiyor. Kış sonunda toprağını değiştirin. Yukarıdaki açıklamalarımdan kumkuat için toprak konusunu detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

 166. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Sipariş ettiğim bir kumkuat fidanı 80cm boyunda tüplü bir şekilde bugün geldi .Satıcı soğuktan etkilenmesin diye naylonla sarmış.Yaprakları çok beklediğinden mi soğuktan mı anlamadım ama kıvrılmış gibi plastik gibi (manavdan aldığımız mandalinanın yaprağı gibi) duruyor ama dökülmüyor. Poşet içinde siyah boncuk gibi gübre de koymuş satıcı. Torf, bahçe toprağı, solucan gübresi, ponza taşı ve 1-2 avuç gübreyi karıştırarak saksıya dikip can suyunu verdim. Yapraklarının düzelme ihtimali var mı? Yaprakları yukarı doğru dik duruyor.
  ***
  Hem soğuktan hem bir ara susuz kalmış olduğundan dolayı kıvrılmış olabilirler. Bahçemdekine baktım. Çok sağlıklı ve iyi bakımlı ama onun yaprakları da dümdüz değil. Çoğu kayık şeklinde gibi görünüyor. Balkonda saksıda ve bakımsız olanın yaprakları daha düz. Neyse siz şimdi o kumkuat ev ortamına alışık olmadığı için havasız-sıcak odada tutarsanız tüm yapraklarını dökecektir. Yapraklarının yukarı doğru dik durması sera şartlarında hızlı geliştirilmiş olduğunu ve şu anda ev ortamına uyum sağlamada güçlük çekeceğini gösterir. Serin ve güneşli bir yerde tutsanız daha iyi olur. Sonbahardan önce eylül başı gibi eve alırsanız bu sayede eve adapte olur ve gelecek kış evde kötü etkilenmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)