Üç yaprak portakalı, Citrus trifoliata

Citrus trifoliata Rutaceae, Sedefotugiller (diğer adıyla Turunçgiller) familyasının Citrus (Narenciye) cinsindendir. Ana vatanı Çin’in kuzeyi ve Kore’dir. Yapraklarının üç parçalı olmasından dolayı üç yaprak portakalı demişler.

Kışın yapraklarını dökmesi ve çiçek kokusunun farklılığıyla Narenciye türlerine pek benzemez. Hatta Citrus değil Poncirus cinsinden olduğunu iddia edenler var.

Büyük çalı ve küçük bir ağaç tarzında gelişir. Boyu en fazla 8 metre kadar uzar. 5cm kadar uzun dikenlerinin bazıları düz, bazıları pençe gibi kavislidir. Dalları eğri büğrü, yamuk yumuk gelişir. Bu hal bodur kültivarında daha fazladır. Kışın yaprakları döküldüğünde son derece ilginç, sanatsal bir güzellik ortaya çıkar. Yani iri dikenli eğri büğrü dallar..

Citrus trifoliata, üç yaprak portakalı hakkında bilgiler

Üç yaprak portakalı diğer Narenciye türleri için aşılamada anaç kök bitki olarak önem taşıyan bitkilerden biridir. Çünkü meyve verimini arttırır.

Kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanıklıdır. Kışın don olaylarının nadir olduğu ve son derece hafif geçtiği Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı-alçak kesimlerinde Narenciye türlerine aşı kök bitki olarak pek tavsiye elverişli değil. Ama daha iç kesimlerde kış soğuklarının her yıl -6C dereceye vardığı yerlerde Narenciyeleri aşılamak için en iyi anaç ağaç türlerdendir. Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli toprakları sever (pH 6.1 ile 7.8 arası).

Üç yaprak portakalının bodur kültivarı Citrus trifoliata ‘Flying Dragon’ aşırı sıklıkta dallanır ve eğri büğrü dallar sert dikenlerle kaplıdır. Ve bu özelliğiyle koruyucu özellikli bir çit bitkisidir. Kumkuat vb saksılarda yetişmeye uygun küçük yapılı ya da bodur kalması gereken Narenciye türlerine en iyi, en uygun anaç türlerden biridir (aşı için). Yalnız toprağının alkalin özelliği nötr’den yukarı çıkmamalıdır. Asitli ve nötr topraklara uygundur (pH 5.6 ile 7.5 arası).

Citrus trifoliata – üç yaprak portakalının meyveleri yemek için elverişli değildir. Çünkü ekşi ve acımsıdır. Ancak marmelatı iyidir. Ayrıca kurutulup öğütülerek çeşnilik baharat olarak kullanılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.