Cordyline fruticosa ‘Tricolor’ ve ‘Kiwi’

Cordyline cinsinden iki kültivar. Cordyline fruticosa türünden ‘Tricolor’ ve ‘Kiwi’ kültivarları gösterişli ve renk renk çizgili yapraklara sahiptirler. En az orta derecede hava nemliliğine ihtiyaç duyarlar. Güneş ihtiyaçları da yüksektir. Ama yine de yaz boyunca öğle saatlerinin güneşinden korumak yapraklarının daha iyi serpilmeleri için gerekli ve önemlidir. Koyu gölgede ise iyi gelişmezler ve gerektiği gibi renkli olmazlar.

Bunların kış soğuklarına dayanıklılıkları -4C derece olup bu kadar soğukta yaprakları kısmen veya tamamıyla zarar görür. Sadece dallar dayanır. Fakat duruma göre dalların da kuruduğu oluyor. Ama ölmezler ve ilkbaharda kökten yeni filizlerle tekrar büyürler. Gösterişli hallerini almaları yaz sonrasından sonra anca mümkün olur. Dolayısıyla her yıl sıfırlanmamaları için kışın 0C derece ve daha fazla soğuktan korumak iyi olur.

Cordyline fruticosa ‘Tricolor’

Tricolor kültivarı (Cordyline fruticosa 'Tricolor')

Cordyline fruticosa ‘Tricolor’

Tricolor kültivarında yapraklar ancak körpe iken canlı tonlarda karışık renklere sahiptir. Fakat yapraklar olgunlaştıkça yeşil renk hakim olur.

Cordyline fruticosa ‘Kiwi’

Kiwi kültivarı (Cordyline fruticosa 'Kiwi')

Cordyline fruticosa ‘Kiwi’

Yaprak sapları daha uzun ve yapraklar daha düzgün yapılıdır. Yaprak renkleri diğerine göre daha sabit ve daha kalıcıdır.

Bakımları

Kiwi ve Tricolor her iki kültivar da aynı bakımı isterler. Hatta ikisini aynı bitki gibi düşünün. Salon / ofis bitkisi olarak yetiştirecekseniz yeri havadar olmalı. Yaprak temizliğine dikkat etmelisiniz. Sıcak zamanlarda ortamda hava akımları olması şartıyla yapraklarına ince sisleme tarzında su püskürtmelisiniz. Bu nem ihtiyacı için değil serinletme amaçlı gerekiyor. Zira sıcakta fazla ısınma yapraklara zarar verebilir.

Asitli ve hafif asitli toprak istiyor (pH 5.6 – 6.5 arası).

Çoğlatılması, sulaması vesaire tüm yetiştirme ve bakım bilgileri ⇒ kızıl bacı çiçeği (Cordyline fruticosa ‘Red Sister’) ile aynıdır. Oraya bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.