Cordyline fruticosa ‘Tricolor’ ve ‘Kiwi’

Üç renkli egzotik tropikal güzelliklere sahip iki tip kordilin.. Bunlar Cordyline fruticosa’nın iki ayrı kültivarıdır. İklimi uygun yerlerde (sadece nadiren çok hafif don olayları olan yerlerde) çok hoş birer bahçe bitkileridir. Zaten açık hava severler.

En az orta derecede hava nemliliğine ihtiyaç duyarlar. Güneş ihtiyacı da yüksektir. Ama yine de aşırı güneşten korumak yapraklarının daha iyi serpilmesini sağlar. Koyu gölgede ise iyi gelişmezler ve gerektiği gibi renkli olmazlar.

Cordyline fruticosa 'Tricolor'

Cordyline fruticosa ‘Tricolor’

Kış soğuklarına dayanıklılıkları -4°C olup bu kadar soğukta yaprakları bozulup sadece dallar dayanır (belki dallar da kuruyabilir ama ilkbaharda kökten yeni filizler çıkarır yeniden büyür). Kışın 0°C derece ve daha fazla soğuktan korumak iyi olur.

Cordyline fruticosa 'Kiwi'

Cordyline fruticosa ‘Kiwi’

Salon / ofis bitkisi olarak yetiştirecekseniz yeri havadar olmalı. Yaprak temizliğine dikkat edilmeli. Sıcak zamanlarda öğle vakti civarı yapraklarına ince sisleme tarzında su püskürtmelisiniz.

Asitli ve hafif asitli toprak istiyor (pH 5.6 – 6.5 arası).

Çoğlatılması, sulaması vesaire diğer bilgiler ⇒ kızıl bacı çiçeği (Cordyline fruticosa ‘Red Sister’) ile aynıdır oraya bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)