Cordyline (kordilin) türleri genel bilgi

Cordyline cinsi saksılarda ofis-salon dekorasyonuna uygun ve ayrıca bahçelere-parklara uygun zengin çeşitleri olan, ağaç ve çalı şeklinde gelişen, Asparagaceae familyasından bir bitki türleri topluluğunun genel adıdıdır.

Kordilin cinsine bağlı türler iç ve dış mekânlara yönelik süs bitkisi sektöründe görsellik açısından önemli bir yere sahiptir. Her kordilin türünün ihtiyaçları değişik olabiliyor. Bu yüzden, sizinki hangi türse onun bilimsel adına göre bakımı ve yetiştirilmesi hakkında bilgi aramanız gerekir. Bunlar genel olarak ağır kış şartlarına dayanamaz. Bazıları hafif don olaylarına dayanıklıdır. Birçok türü çok hafif don olaylarını bile zor kaldırır.

Bir kordilin türü

Bir kordilin türü

Cordyline guruplar halinde rizom kökler geliştirdiği için bu adı almış. Club sözcüğünden geliyor.

Zaman zaman bazı çeşitlerine ayrı ayrı değineceğim (⇒ Cordyline etiketinden görebilirsiniz). Farklı farklı türleri olduğu gibi, birçok türünün hibritleri, kültivarları geliştirilmiş. Kimi kordilinler dua çiçeği türlerine, kimileri Dracaena türlerine, kimileri de Yucca türlerine benzer. Kordilin türlerinin yaprakları genelde hoş renklere sahiptir. Çoğunun yaprakları çizgili, alacalı ve ebruli gibi renk farklılıklarına sahiptir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)