Cordyline

Cordyline Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) familyasından bir bitki türleri topluluğunun genel (cins) adıdır. Saksılarda ofis-salon dekorasyonuna uygun ve ayrıca bahçelere-parklara uygun zengin çeşitleri olan, ağaç ve çalı şeklinde gelişen bitkilerdir.

Saksıda Cordyline fruticosa

Saksıda Cordyline fruticosa çeşitleri

Cordyline cinsine bağlı türler iç ve dış mekânlara yönelik süs bitkisi sektöründe görsellik açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle renkli yapraklı kültivarları önemlidir. Her kordilin türünün / kültivarının ihtiyaçları değişik olabilir. Bu yüzden, sizinki hangi türse onun bilimsel adına göre bakım ve yetiştirme hakkında bilgi aramanız gerekir. Bunlar genel olarak ağır kış şartlarına dayanamaz. Bazıları hafif don olaylarına dayanıklıdır. Birçok türü çok hafif don olaylarını bile zor kaldırır.

Cordyline isminin sebebi: gruplar halinde rizom kökler geliştirdiği için bu adı almış. Club sözcüğü ile ilgili.

Kordilinler genelde tuzlu toprak uyumlusu bitkilerdir. Ve bu nedenle deniz kıyısı, plaj gibi deniz suyu etkisindeki bahçelerde ve çiçekliklerde kullanımları yaygındır. Tuzlu toprak uyumlusu olmaları aynı zamanda çeşitli gübreleri tolere ettiği, gübrelerden kötü etkilenmeyeceği anlamına gelir.

Bir kordilin türü

Zaman zaman bazı türlerine, çeşitlerine ayrı ayrı değineceğim. Farklı farklı türleri olduğu gibi, birçok türünün hibritleri, kültivarları geliştirilmiş. Kimi kordilinler dua çiçeği türlerine, kimileri Dracaena türlerine, kimileri de Yucca türlerine benzer. Kordilin türlerinin yaprakları genelde hoş renklere sahiptir. Çoğunun yaprakları çizgili, alacalı ve ebruli gibi renk farklılıklarına sahiptir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.