Çiçeklerin eskiye göre daha küçük açmaları

Çiçekleri için yetiştirilen süs bitkilerinde çiçeklerin olması gereken büyüklükte ya da çoklukta olmamalarının sebeplerinin neler olabileceğine dair bir konudur.

Bu problem evde çiçek açan türlerden antoryum ve Pha. orkidelerinde sık görülür. Bahçe-balkon bitkilerinde daha az olur.

Bitkilerin sağlıklı gelişim gösterebilmeleri, yaprakların ve çiçeklerin olması gereken irilikte ve sayıda olmaları, gelişim hızının olması gereken hızda olması fotosentez işlevlerinin dört dörtlük ve aksamalara uğramadan devam etmesine bağlıdır. Şimdi çiçeklerin güzelce, irice ve çokça açabilmeleri için bu gereklilikleri en önemli faktörlerden başlayarak sıra ile ele alalım:

  • En başta hava hareketleri gereklidir. Bitkilerinizi hiçbir hava hareketlerinin mümkün olmadığı yerlerde tutmayın.
  • Uygun derecede ısı ve ışık şartlarına ikinci sırada önemli. Hangi bitki ne kadar güneş ya da ışık şiddeti istiyor o şartlar mutlaka yerinde olmalı. Isı derecesi de öyle. Eğer bitkiyi bulundurduğunuz yerin şartları havadarlık, ışık ve ısı açılarından uygun değilse o bitkiden vazgeçmekten başka yapılacak bir şey yoktur.
  • Bunlardan sonraki önemli faktör bitkinin aktif olduğu zamanlarda susuz kalmaması gerekliliğidir.
  • Toprağın besleyiciliği ise en son sırada önem taşıyor. Zira ilk saydığım şartlar yerinde değilse toprağın ve gübrelerin en küçük bir faydası olmaz.

İçmekan bitkilerinde çiçek büyüklüğü ve sayısı

İç mekan ve dış mekan süs bitkileri için çiçeklerin yeterli irilikte ve sayıda olamaması sebeplerini  aşağıda ayrı başlıklar altında açıkladım. Çünkü sebepler genelde aynı değildir.

İç mekan süs bitkilerinde çiçek problemi

Evlerde, ofislerde fotosentez genellikle olması gerektiği düzende devam edemez. En büyük problem hava akımlarının pek mümkün olmamasıdır. Sonra hangi bitki ne şiddette güneş ya da direkt olmayan güneş ışığı ister kimse umursamaz. İşte en başta bunlar önem taşıyor. Sonra sulama düzeni önemlidir. Bitki dinlenmede değil aktif gelişim döneminde iken ara sıra tamamen susuz bırakmak veya tam tersi daima toprağın aşırı ıslak kalacağı şekilde düzenli aralıklarla sulayıp durmak fotosentezin aksamasına sebep olabiliyor. Bunlar öncelikle önem taşır. En son düşünülecek şey toprağın besleyiciliğinin yeterli olup olmamasıdır. Bir de saksı içlerinde toprağın bir veya iki yıl sonra kimyasal dengelerinin bozulabilme ihtimali var. Kimyasal dengesi bozulmuş toprağı gübrelemek veya bitki besini vermek fayda etmez. Bitkinin toprağı değiştirilmelidir. Ancak ondan sonra bitkiniz vereceğiniz bitki besinlerinden faydalanabilir.

Hangi bitkiyi yetiştiriyorsanız onun hakkında en doğru yetiştirme ve bakım bilgilerini ve sevdiği ortam şartlarını öğrenip gereğini yapmak zorundasınız. Salon ofis bitkileri mutlaka özel toprak karışımlarında yetiştirilir. Bu da düzenli aralıklarla bitki besini verilmesini gerektiriyor. Ayrıca yaprak bitlerine karşı sürekli dikkatli olmalısınız. Bunlar bitkileri sömürür ve açacak çiçeklerin iyi beslenememelerine sebep olurlar.

Dış mekan süs bitkilerinde..

Sulama aksaklıkları, toprağın elverişsizliği en genel sebeplerdir. Fakat bir de iklim ve/veya hava şartlarının bitkinin ihtiyacına uymaması çiçeklerin yeterli büyüklükte ve sayıda olmamasına sebep olur. Örneğin güller şiddetli yaz sıcaklarının tüm yaz boyunca hakim olduğu yerlerde yaz boyunca iyi bir çiçeklenmede bulunamaz. Belki sıcak iklimlere uygun özel kültivarlar varsa onlar istisna. Yaprak bitlerinin ve kök parazitlerinin de ciddi olumsuz etkileri olur.

Sonuç olarak..

Yetiştirdiğiniz bitkiniz ne tür ise hakkında iyi bir araştırma yapın. Hangi şartları istiyor, nasıl bakım istiyor mutlaka öğrenin. Bunu asla çiçekçilere sormayın. Onlar sadece satış yapar. Verdikleri bilgiler daima tam tersi zarar verici yanlış bilgilerdir.

Bitkileriniz niçin eskisi gibi büyük çiçek açmıyor ya da eskisi gibi çok sayıda çiçek açmıyor sebeplerini yukarıda anlatmaya çalıştım. Bu bilgiler sizin bitkinizin çiçek açmadaki sorunlarına ışık tutmuyorsa aşağıda yazıp sorabilirsiniz. Bitkinizin ne tür olduğunu ve hangi şartlarda nasıl bakım yaptığınızı ve ne zamandır sizde olduğunu belirtmeniz daha doğru cevap verebilmem açısından iyi olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)