Eskiye göre daha az, daha küçük çiçek açma problemi

Evde çiçek açan türlerden  antoryum ve Pha. orkidelerinde daha küçük çiçek açma, Afrika menekşesi ve Kohleria benzeri ev menekşelerinde ise az sayıda çiçek açma şeklinde problemler sık görülür. Bahçe-balkon bitkilerinde daha az olur.

Burada birkaç örnek verdim ki okuduğunuzda meseleyi anlayasınız. Yani bunlardan farklı bitkiler söz konusu ise onların da mutlaka kendilerine özgü farklı ihtiyaçları olduğunu anlayın diye.

Küçük çiçek sorunun sebepleri neler olabilir?

Bitkilerin olması gerektiği gibi sağlıklı gelişimleri fotosentez işlevlerinin dört dörtlük ve aksamalara uğramadan devam etmesine bağlıdır. En başta hava hareketleri ve yeterli sıcaklık önemlidir. İkinci sırada ışık şiddeti büyük önem taşıyor. Doğru sulama ve doğru toprak şartları üçüncü sırada hayati önem taşır. Bütün bunlar yerinde ise az sayıda veya küçük çiçek açma problemi olmaması gerekir.

Şimdi çiçeklerin güzelce, irice ve çokça açabilmeleri için bu gereklilikleri önem sırasına göre ele alalım. Bazı türlerin çok farklı şartlar istemelerini de unutmayalım.

İç mekan süs bitkilerinde küçük çiçek ve az sayıda çiçek problemleri

Küçük çiçek değil iri ve gereken sayıda iri çiçekler için

En başta hava hareketleri gereklidir. Bitkilerinizi hiçbir hava hareketlerinin mümkün olmadığı yerlerde tutmayın. Fotosentez ciddi aksar ve dünyanın en sağlıklı besleyici toprağı bile bir şey ifade etmez olur. Bitkiniz yine küçük çiçek açar. Ne yazık ki bazı türler daha fazla hava hareketleri isterler. Daha da kötüsü, orkidelerin hava hareketleri ihtiyacı sadece gece saatlerindedir. Ve sağlanması pek mümkün değildir.

Yanlış ısı dereceleri de küçük çiçek problemini tetikler

Sıcaklık derecesi önemlidir. Orkideler ve antoryumlarda mükemmel çiçek verimi için en iyi ısı dereceleri gece boyunca 18C-22C dereceler arası, gündüz ise 25C-28C dereceler arasıdır. Aksi takdirde çiçekler küçük kalabilir. Afrika menekşelerine gece biraz daha serin (16C derece gibi) ve gündüz yine biraz daha serin, mesela 25C derece gibi olması sık sık ve gür çiçeklenmeyi sağlar. Kohleria’lar bu kuralın dışında, sıcağı çok severler. Gece en az 20C derece, gündüz en az 26C derece, en fazla 32C derece olması idealdir.

Uygun şiddette ışık şartları

Hangi bitki ne kadar güneş ya da ışık şiddeti istiyor o şartlar mutlaka yerinde olmalı. Bitki türünüz ne ise onun ışık-güneş ihtiyacını en doğru bilgi kaynaklarından öğrenmeniz lazım. Örneğin antoryumlara gündüz boyunca şiddetli ışık yetmez. 3 saat kadar sabah ya da akşam güneşini direkt alması gerekiyor. Güneşin ışınları hem bitkinin her yerini hem saksıyı hafifçe ısıtmalıdır.

Sulama sıklığının çiçek sağlığına etkisi

Tam uygun toprak karışımı gereğinden daha sık yapılan sulama hatasınından doğacak problemleri önler. Ama toprağın yapısı uygun değilse sık sulamanın zararı olur. En çok orkidelerde görülür. Köklerdeki sıkıntı hemen anında çiçeklerde problem olarak kendisini gösterir.

Bitkinin ihtiyacı olduğu halde sulamayı ihmal etmek ise elbette gelişimi aksatacak, sonuçta tomurcuk sağlıklı gelişemeyeceğinden dolayı çiçek küçük kalacaktır.

Toprağın besleyici durumunun küçük çiçek sorununa etkisi

Bu konuyu sonraya bıraktım çünkü yukarıda sıraladığım şartlarda eksik varsa toprağın niteliğinin önemi kalmaz.

Bitkilerin ihtiyacı olan makro ve mikro elementler toprakta bulunmalıdır. Mesela fosfor tomurcukların ilk oluşumunda önemlidir. Potasyum çiçeklerin gerektiği gibi irileşmesi için işe yarar. Ve tek tek sayamayacağım her elementin ciddi rolleri var.

Son derece havadar, son derece süzek toprak isteyen orkide, antoryum ve medinilla türlerine bitki besini yeterli olmayabilir. Çünkü mesela kalsiyum bunların topraklarında genellikle yoktur. Bitki besinlerinde zaten yok. Çiçekler küçük kalabilir, hiç açılamama, takılıp kalma sorunları olabilir. Sulama suyu da kireçli değilse en iyi çözüm şu sayfada: Maden suyunun ev bitkilerine faydası

Sonuç olarak..

Yetiştirdiğiniz bitkiniz ne tür ise hakkında iyi bir araştırma yapın. Hava, ısı, ışık gibi hangi şartları istiyor, nasıl bakım istiyor mutlaka öğrenin. Ta ki küçük çiçek veya çiçek açamama gibi problemlerle karşılaşmayın. Bunu asla çiçekçilere sormayın. Onlar sadece satış yapar. Verdikleri bilgiler daima tam tersi zarar verici yanlış bilgilerdir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.