Begonia dregei

Kendi doğal gelişim tarzı açısında adeta özenle oluşturulmuş bir bonsai görünümünde olan Begonia dregei daha çok bonsai ve sukulent meraklılarının yetiştirdiği bitkilerdendir. Çok havadar ve serince yerlerde bakılmaları gerekir.

Anavatanı Güney Amarika’da Cape bölgesinin doğu kıyılarına yakın 1200m kadar yüksek yerlerdeki ormanlardır. Yosunlu dik kayalıklarda bulunurlar. Bölge kış boyu pek yağış almaz. Yaz boyunca sık sık yağışlıdır.

Begonia dregei var. partita

Begonia dregei var. partita

Yaprakları küçük ve parçalıdır. Yaz sonunda pembemsi beyaz çiçekler açar. Begonia dregei var. partita adlı varyetesinin çiçek açma dönemi daha uzundur. Bu varyete daha uyumlu olduğu için daha yaygın yetiştirilir. Soğukta yaprakları kolayca zarar görmüyor. Kış soğuklarına dayanıklılığı soğuk rüzgarları direkt almazsa -3C dereceye kadardır.

Toprak: 5 ölçü hazır poşet toprak + 2 ölçü solucan gübresi + 4 ölçü mini taneli orkide çam kabukları + 3 ölçü küçük taneli ponza taşı karışımı. Saksı ise köklerinin anca sığacağı kadar küçük ve sığ olmalıdır.

Sulama: Gece ısısı 12C derece altına düşmedikçe toprak iyice hafiften kurudukça, daha soğuk zamanlarda toprak iyice kurudukça sulanmalıdır.

Begonia dregei çelikle ve tohumla çoğaltılır. Çelikler sıcak yaz ayları dışında her zaman köklendirilebilir. En iyi zamanı kış sonudur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)