Eschscholzia californica, Acem lalesi (Kaliforniya gelinciği)

Eschscholzia californica türü Papaveraceae (Gelincikgiller) familyasındandır. Melezleme çalışmaları sonucunda hibrit, kültivar, form vs. pekçok çeşitleri oluşturulmuştur. İngilizcesi: Californian Poppy. Bizde Acem lalesi denir. Bazı çeşitleri kesme çiçekçilik için uygundur.

Acem lalesi uzun ömürlü olduğu halde mevsimlik olarak yetiştirilmesi daha yaygındır (ve uzun ömürlü tutulmaması, mevsimlik yetiştirilmesi tavsiye edilir). Zaten bir yerde çiçeklenip tohum verirlerse çevreye saçılan tohumlarıyla orada kalıcı olurlar. Her sonbaharda çevrede yeni fideleri büyür.

acem lalesi yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Eschscholzia californica doğal-has türü hardal rengi – turuncu arası renkte çiçek açar. Yazın sıcak zamanlarında çiçek rengi daha sarı olur. Hibrit ve kültivarları sarı, pembe, beyaz, turuncu, kırmızı vs çeşitli renklerde olduğu gibi çiçek yapılarında da farklılıklar görülür. Resimli paketlerde satılan Acem lalesi tohumları has tür değil karışık kültivarlardır ve bu tohumlardan yetişenler çeşitli renklerde ve modellerde çiçekler açarlar.

Tohumları iklim özelliğine göre ya sonbahar başında ya da kış sonunda ekilir. Fideleri satılmaz. Daima tohumları satılır. Tohumları direkt olarak esas yerlerine seyrek şekilde serpilerek ekilir. Fidelerde kesinlikle yer şaşırtması yapılmaz.

Tam gün güneşli, açıklık ve rüzgârlı yeriniz yoksa yetiştirmeniz tavsiye edilmez. Diğer yerlerde hem iyi bir çiçeklenme olmaz hem külleme vb mantar hastalıklarına yakalanırlar. Verimsiz, güçsüz arazi topraklarında acem laleleri son derece güzel gelişir. Yazın susuzluğa dayanıklılıkları da çok iyidir. Fakat yaz ayları şiddetli sıcak olan bölgelerde sadece ilkbahar sonuna kadar güzel çiçeklenme gösterirler. Yazın tüm gelişimleri durur.

Kış mevsimi -22C dereceden daha fazla soğuk geçen yerlerde Acem lalesi tohumları ilkbaharda ekilir. Buralarda yaz sıcakları şiddetli olmadığından dolayı yaz ortasından sonbahar ortasına kadar çiçeksiz kalmazlar. Kışın soğuk hava -20C dereceyi geçmeyen yerlerde ise tohumlar sonbaharda ekilmeli.

Yazları aşırı sıcak olan yerlerde tohumlar mutlaka sonbahar serinleri yeni başladığı zaman ekilmelidir. Kış boyunca yapraklanır ve güçlü bir kök sistemi geliştirirler.

Acem lalesi tohumlarının ekilişi:

Aynen gelincik sayfamdaki usule göre ekmelisiniz. Farklar şunlar: Acem lalesi gübre filan istemez. Tohumları sonbaharda ekerseniz sonradan fideler arasında seyrekleştirme yapmanız iyi olur (birbirlerine ortalama 35cm mesafeli olacakları şekilde). İlkbaharda ekerseniz kendi hallerine bırakın. Seyrekleştirmeye gerek yok.  Fideler güçlenene kadar sulamaya dikkat edilmelidir. Sonbaharda ekilenler 10cm dal uzattığında tepelerini koparın. Böylece daha fazla dallanır ve daha fazla çiçek açarlar. İlkbaharda ekilenlerde uç kırkma yapmak riskli olabilir. Tohumlar ilkin nasıl ekilir öğrenmek için bakınız: ⇒ Gelincik

Çiçeklendirme ve tohum alma:

Çiçekler solar solmaz kesip atmalısınız ki tekrar tekrar çiçeklensinler. Çiçeklerden pek azını tohum için bırakın. Acem lalesi diğer gelincikler gibi tohum kapsülleri oluşturur. Kapsüller kuruyunca tohumlarını serbest bırakmaya başlarlar. İçleri kısa sürede boşalır. Onun için siz tohum kapsülleri kurumaya başlayınca keserek alın ve bir çanak içinde havadar bir yerde bekletin. Kapsüller kupkuru olduğunda içlerindeki tohumları alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Eschscholzia californica, Acem lalesi (Kaliforniya gelinciği)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Olcay M. -Lüleburgaz dedi ki:

    Bu çiçeği Lüleburgazda hangi çiçekçiye sorduysam bilmediklerini söylüyorlar. Nasıl tedarik ederim? Adres verebilir misiniz?
    ***
    Çiçekçilerde bulunmaz. Fidesi satılmaz. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden tohumunu araştırmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)