Alocasia cucullata, Buda eli filkulağı

Alocasia cinsinin küçük yapılı türlerinden Buda eli fil kulağı kalp biçimli yapraklıdır. Fazla irileşmez. Yapraklar saplarıyla beraber bir metreyi zor bulur.

Evlerde ve ofislerde yetiştirilmeye uygundur. Hem tam güneşli yerlere hem koyu gölgeli yerlere uyum sağlar. Kış soğuklarına oldukça dayanıklıdır. -15°C dereceye kadar olan dondurucu soğuklarda tüm yapraklar kaybolur gider. Baharda havalar ısınınca yeniden yapraklanır. Çok hafif don olaylarında yaprakları hemen hiç zarar görmeden kışı atlatabilir.

Alocasia cucullata, Buda eli filkulağı

Araceae failyasından olan bu güzel tür Alocasia cucullata’nın iki yaygın adı:
— Cheneese Taro: Çin tarosu. Taro filkulağı bitkilerinin genel adlarından biridir. Çin tarosu denmesinin sebebi esas yerinin güneydoğu Çin olmasıdır.
Buddha’s Palm: Buradaki palm palmiye anlamında değil, el ayası / avuç anlamında. Yani Buda’nın eli. İngilizcede palmiye ile karıştırılmasın diye palm yerine hand kelimesinin kullananlar da var (Buddha’s Hand). Yaprakları en hafif bir esintide bile hareket eder.

Budistler için mübarek bir bitkidir. Çin folkloruna göre zarif sapların ucundaki kalp şekilli yapraklar Buda’nın cennete uzanan elini simgeliyor. Ayrıca uzun ömür, sağlık, mutluluk ve bereket getirdiğine inanılır.

Yaz boyunca sık sık sulayabilirsiniz. Hem çok hızlı yapraklar çıkarır hem kökten devamlı yavru üretir. Zamanla yukarı doğru rizom geliştirir ve böylece kalın bir gövdesi varmış gibi görünür.  Yazları şiddetli sıcak olan bölgelerde yaz boyu hiç zarar görmez. Bahçelerde havuz kenarlarında yetiştirilebilir. Aynı zamanda su bahçesi bitkilerindendir.

Bahçelerde toprak seçmez. Toprak pH en uygunu ise orta asitli ve hafif asitli toprak daha iyidir. Gerçi pek fark etmez. Buda elini saksıda yetiştirecekseniz hazır poşet topraklar uygundur.  Kalın gövde oluşturduğu zaman söküp köklerini budayın ve bolca ponza taşı karıştırdığınız toprak kullanarak saksısına yeniden dikin.

Buda eli fil kulağının çoğaltılması kökte oluşturduğu yavruların ayrılması ile yapılır. Yavru haldeyken bile yavrulayıp durur. Toprak altında uzattığı bazı ince sürgünler 5-15cm gibi uzadıktan sonra uçlarında yumru oluştururlar. Sonra o yumrular yapraklanır ve böylece mini yavru Buda eli fil kulakları oluşmuş olur. Bunları ayırıp ayrı saksılarda büyütebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)