Alocasia x amazonica (renkli hibrit filkulağı)

Alocasia x amazonica’dan daha çok onun Polly adlı kültivarı biliniyor. Daha küçük bir kültivarı ‘Bambino’ sonradan türetilmiş ve daha çok tutulmuştur. Bakımı hakkında bir iki püf noktasını öğrenirseniz çok uzun yıllar boyunca çoğaltarak yetiştirebilirsiniz.

Özellikleri

Alocasia x amazonica hibrit fil kulağı Alocasia sanderiana (Philippinler) ve Alocasia longiloba (Malezya) türlerinden elde edilmiştir. Amazon ile hiçbir alakası yoktur. Üreten firmanın adı ile ilgili olarak amazonica adını taşır. Bir ismi Afrikalı maskesidir (African mask).

Alocasia x amazonica ‘Bambino’

Alocasia x amazonica ‘Bambino’

Alocasia x amazonica’dan daha çok onun Polly adlı kültivarı biliniyor. Diğer bazı kültivarları:  Black Velvet, Bambino, Calidora, Wentii, Portodoria vb.. Bunlar fazla küçük veya fazla büyük saksı istemez.  15 – 24cm civarlarında çapları olan saksılarda yetiştirilmelidir.

Alocasia x amazonica ‘Polly’

Alocasia x amazonica ‘Polly’

Alocasia x amazonica ‘Bambino’ kültivarı Polly’den daha küçük ve daha düz yapılıdır. Boyu 40 cm’yi geçmez. Polly’nin yaprak kenarları yamuk yumuk olur. Bambino’nun daha düzdür.

Amazonica bambino böyle küçük yapılıdır.

Muhakkak çiçekçilerde görüp severek alanlarınız oluyordur. Ama evde kısa bir süre içinde bozulur giderler. Aşağıdaki bilgiler Alocasia x amazonica hibritini ve kültivarlarını sağlıklı tutmanızı sağlayacak.

Yetiştirilmesi, bakımı

Sıcaklık: Sabit bir derece değil de, gün içi çoğu saatler olarak 16°C derece ve daha sıcak saatlerin sayısı çok olursa sıcaklık yönünden sorun yok demektir. Ama gün içinde 16°C dereceden daha serin saatlerin sayısı çok olursa gelişimi tamamen durur. Bu dönemde toprak nemini tamamen kaybetmeyecek şekilde yarıdan fazla kuruduğu zaman sulayın.

12°C dereceden daha serin olursa yapraklarını terk edip tamamen uyku haline geçebilir. Öldü diye çöpe atmayın. Hiç sulamayıp serin bir yerde havaların ısınmasına kadar bekletin. Uyanıp yeniden yapraklanması için gün içinde 16°C dereceden daha sıcak saatlerin daha fazla olması gerekir. Uyanması için ayrıca çok havadarlık ve sıcak saatlerde esinti gerek. Yoksa uyanması sonbaharı bulabilir. Küçük bir soğan şeklinde, kuru odun gibi gayet sert olan korm ölü gibi görünür. Kuru tahta gibidir ama canlıdır. Sevdiği şartları hissedebilirse canlanır.

Işık:Kuvvetli aydınlık ve bir iki saat da sabah veya akşam güneşi.

Havadarlık, esinti: Çok önemli. Günün en azından yarısında ortam esintili olmalı. Pencereleri sık sık açın veya arada sırada vantilatör çalıştırın.

Hava nemi: Ev ortamlarının kendine özgü hava nemliliği yeterlidir. Sıcak günlerde yapraklarına sık sık su fısfıslayın (serinletmek için).

Sulama: Direkt musluk suyu yapraklara zarar verir. Suyu büyük bir kapta üstü açık olarak 4 – 5 gün dinlendirin. Tortusu iyice dibe çökmüş olsun. Üst tarafını alıp onunla sulayın. Sulayacağınız zaman su oda sıcaklığından daha serin olmamalı.

Yaz boyunca (26°C dereceden daha sıcak zamanlarda) bol bol sulayın. Yani ıslaklığı gidince sulayın. Neminin azalmasını beklemeyin. Diğer zamanlarda toprağın ıslaklığı gidince, üst yüzeyin nemliliği de epey azalınca sulamalısınız.

Toprak: Güvenilir iyi marka süs bitkisi topraklarından perlitli değil lifli olanlarından alın. Buna 1/4 oranında ponza taşı karıştırın (3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı).

Saksıya diktiğiniz zaman Alocasia amazonica’nızın kormunun en üst kısmı toprak altında kalmamalı.

Besin: Suya karıştırılan sıvı besinlerden yprak amaçlı ya da genel amaçlı her ikisi de uygundur. Ayda bir defa vermeniz yeter.

Çoğaltılması: Fazla büyümüşse ve yan yavrular geliştirmişse ilkbaharda soğana benzer kormları ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Problemleri

Tüm fil kulakları gibi Alocasia x amazonica hibrit ve kültivarlarının da iç mekanlarda en büyük düşmanı örümcek bit adlı parazitlerdir. Gözle farkedilmelerinin zor olması ayrı bir problemdir. Böylece yapraklarda hızla çoğalır ve yaprakları mahvederler. Görebilmek için yapraklarının güneşte biraz ısınmasını bekleyin. Sonra büyüteçle inceleyin. Sıcakta hızlı hareket ederler ve görünmeleri kolaylaşır. Eğer varsa her gün ıslak bezle silerek temizleyin. Bir hafta sonra silme işini haftada bire indirin. Sıcak zamanlarda hızla çoğalıyorlar. Her zaman dikkatli olmalısınız. İlaç kullanacaksanız bu parazitlere ancak kırmızı örümcek denen tarım zararlısına etkili olan ilaçlar işe yarar. Diğer bitki biti ilaçları ne yazık ki etkili olmaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Alocasia x amazonica (renkli hibrit filkulağı)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

    Annemde var. Ne zamandır gözüm vardı ama alınabilecek yavrusu yoktu. Nihayet alınabiecek bir yavru vermiş. Kasım ayına giriyoruz ama ne olmaz diye diye hazır bulmuşken hemen alıp minik bir saksıya ektim. Annem Ankara’da yaşıyor. İstanbul ikliminde belki daha iyi gelişir. Hem de bitkiyi yedeklemiş oluyoruz böylece.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)