Chamaedorea seifrizii, bambu palmiyesi

Egzotik görünümlü ve hava temizleyici salon-ofis süs bitkilerinden olan bambu palmiyesi güneş almayan içmekânlara uygun, iki metreyi fazla geçemeyen, küçük yapılı bir palmiyedir. İngilizce yaygın isimleri: Bamboo Palm ve Reed Palm.

Özellikleri

Arecaceae (palmiyegiller) familyasının Chamaedorea cinsinin iki türü:
Chamaedorea seifrizii: Bambu palmiyesi olarak en çok bahsedilen bitki. Sadece Akdeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Yazın direkt öğle civarı güneşinden iyi korunması gerekiyor.
Chamaedorea microspadix: Bambu palmiyesinin soğuğa daha dayanıklısı. Yurdumuzun tüm deniz kıyı kesimlerinde kışın açıkta zarar görmez. Direkt güneşe de daha dayanıklıdır.
İki Chamaedorea arasındaki görünüm farkı: Seifrizii türünün yaprak parçacıkları daha ince, microspadix türünün yaprak parçacıkları daha genişçedir.

Anavatanı Kuzey Amerika kıtasının güney ve en güney kesimleridir. Ormanlarda yetişirler. Yani subtropikal ve tropikal orman altı bitkisi.

Bambu palmiyesi

Yetiştirilmesi ve bakımı

Kamış gibi dallarında diğer palmiyelere göre az yaprakçıklı yaprak sapları olur. Bunlar bozulduğu zaman gövdeden kopartılmamalı. Sadece gövdeye birleştiği yere yakın kesilmeli. Kalan kısım kendiliğinden kuruduğu zaman kolayca düşecek hale gelir. O zaman alıp atmalısınız. Kuruduğu halde almazsanız hastalık yapabilir.

Bambu palmiyesinin görünümünün bozulmaması için fazla kuru havadan, fazla yakıcı güneşten ve sulama ihmallerinden iyi korunması gerekiyor. Yaz aylarında öğle civarı güneşini almamalı veya filtrelenmiş olarak almalı.

Toprak

Diğer palmiyeler gibi bambu palmiyesi de özel bir toprak gerektirmiyor. Hazır poşet topraklar tek başına uygundur.

Sulama ve besin verme

Toprak kurudukça ama fazla kurumadan önce sulayın. Su iyice dinlendirilmiş, tortusu giderilmiş olmalı. Aksi takdirde direkt musluk suyu ile sulamak zararlı olabilir. Suya karıştırılan salon – ofis süs bitkileri için hazırlanmış genel kullanım sıvı bitki besininden tüm yıl sürekli ayda bir defa verin. Üç ayda bir kuvvetlice toprak yıkaması yapın.

Çoğaltılması

Doğal olarak bambu gibi kök sürgünleriyle dallar çıkararak çoğalır, çevreye yayılır. Bunları ayırıp ayrı saksılarda çoğaltmak için kuvvetli kökleri ve kök kaidesi olması gerekir yoksa tutmaz. Yani bir yıl olgunlaşmalarını beklemelisiniz.

Problemleri

Yaprak bitlerinden özellikle de örümcek bitler bambu palmiyesinin başlıca büyük düşmanıdır. En taze yapraklarının altlarını arada sırada büyüteçle inceleyin. Mini örümcek denen akar / mayt parazitleri musallat olursa yapraklar fena halde zarar görür. Bitlenmesini beklemeden yaz aylarında haftada bir, kışın en az üç haftada bir banyoda duşun altında yapraklarının altına üstüne su fışkırtarak yıkamalısınız. Bahçelerde açık havada yetiştirilenlerde bitlenme pek görülmez ama yine de dikkatli olun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)