Mor telgraf çiçeği Tradescantia pallida

Commelinaceae (telgrafçiçeğigiller) familyasının Tradescantia cinsinin mor ve hafif tüylü yapraklı olan türü. Tradescantia pallida. Mor telgraf çiçeği denebilir. İngilizcede yaygın adları Purple Heart ve Purple Queen (mor kalp, mor kraliçe)..

Tradescantia pallida türünün anavatanı Meksika’nın doğusu, Meksika körfezi kıyı kesimleridir. Susuzluğa, kötü topraklara ve ağır olmayan don olaylarına dayanıklıdır. Kışın -12°C derece soğuklara dayanabildiği söyleniyor. Bu kadar soğuğa tüm toprak dışı kısımlarını kaybederek dayanabilir.

Mor telgraf çiçeği

Mor telgraf çiçeği

Yer örtücü olarak, balkonlarda sarkan balkon çiçekleriyle karışık aranjman olarak veya salonlarda yüksek bir sehpada sarkıcı olarak yetiştirilebilir. Güneşi çok seviyor ama gölgede de yetişiyor. Eğer yazın kuvvetli gelişme döneminde hiç güneş alamazsa yaprak rengi yeşile dönebilir. Çiçekleri pembeye yakın güzel bir mor renktedir.

Diğer telgraf çiçeği türleri gibi mor telgraf çiçeği de dallarının koparılıp doğrudan toprağa ekilmesiyle kolayca çoğaltılabiliyor. Torak seçmez ama köklendirmek için kumlu toprak kullanmak gerekir. İsterseniz önce suda köklendirebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | | |


'Mor telgraf çiçeği Tradescantia pallida' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şadiye, Zonguldak dedi ki:

  Ben bu mor telgraf çiçeğine bayıldım. Benim ev sobalı kışın yetiştirmesi de çok kolay gibi gözüküyor. Acaba nereden temin edebilirim?
  ***
  Mutlaka sağda solda bir yerde görürsünüz. Gördüğünüz yerden bir dal alırsanız o dal olur bin dal. Tanımadığınız kişilerin bahçelerinde pencerelerinden görürseniz çekinmeyin isteyin. Herkes seve seve verir. Rahatsız edici şekilde çoğalıp duran bir türdür.

 2. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Bende de bir tane mor telgraf cicegi var ama benimkisinin rengi sizinkine gore cok daha koyu. Acaba farkli turler mi? Yoksa fotografta mi boyle acik renk cikmis?
  ***
  Şimdi balkona gidip baktım. Yaprakları daha koyu.. Ya fotoğrafta öyle çıkmış ya da kışa doğru rengi açılıyordur. Aralık ayında tekrar kontrol ederim unutmazsam. Ama şimdi resimdeki gibi değil daha koyu bir mor. Hâlâ aynı saksıda. Bu yıl birkaç kez bitki besini verdim. Çok iyi gelişim gösterdi. Dayanıklı bitkiler benim favorilerim oluyor. Bu da onlardan biri.

 3. Kemal, İstanbul dedi ki:

  Eker ekmez bitki besini vermeli miyim?
  ***
  Hayır. köklenmesi ve gelişimi biraz artmalı.

 4. Nursima, İstanbul dedi ki:

  Telgraf çiçeğinin yeşil renk olanını arkadaşımdan aldım. Bu çiçeği hep salonların yüksek bir köşesinde görürüm içeride değilde açık bir balkonda yetiştirsem yetişir mi?Bu soruyu sormamın sebebi mor telgraf çiçeğini diğer sarkıcı balkon çiçekleri ile aranjman yapılarak balkonda yetiştirilmesi bilgisi vermişsiniz Bu yeşil renk telgraf çiçeği içinde geçerli midir?
  ***
  Evet, ben denedim. O da aynı şekilde bizim balkonda kış soğuklarına dayanıyor. Sadece yapraklar bazen yarı pişmiş gibi bir hal alıyor ama ilginçtir dondurucu soğuklar geçince hiçbir şey olmamış gibi düzeliyorlar. Aynı şekilde kullanabilirsiniz. Yalnız açık balkonda kışın riskli.

 5. CelalS. -İzmir dedi ki:

  Ben daha önce yetiştirdim ama cok seyrek çiçek açtırabildim. Yoğun olarak çiçeklenmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçeklerinin pek güzelliği yok. Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Çiçek açması için güneşli yerde olması gerekiyor. Dallar biraz uzayınca çiçeklenir.

 6. İsmetcan, Dalkıran dedi ki:

  Anneannem bugün söküp bir tanesini toprağa ekti. kökleri biraz etli gibi. suda köklenmiyor sanırım. bu çiçeği her zaman çok sevmişimdir. suda çürüyor mu?
  ***
  Toprağa dikince hemen köklenir. Telgraf türleri suda bekletince de hemen kökleniyor.

 7. Beyza Y. -Ankara dedi ki:

  Yazın bu çiçeği diktim. Çok guzel bir şekilde çoğaldı. Hatta çiçek açtı. Şimdi odaya koyunca yapakları berbat oldu. Oda sıcaklığından dolayıdır diye balkona koydum ve daha kötü oldu. Yapraklar kurudu, bazıları pembeleşti. Ne yapmalıyım?
  ***
  Mor telgraf çiçeği çok dayanıklıdır. İçeride tam pencere yanına koyun. Dalların hepsini kesip kısaltın. Eve uyum sağlayıp yeni dallar uzatır merak etmeyin.

 8. Hilal, Tokat dedi ki:

  Telgraf cicegi icin evde bakılması ugursuzluk getirir dediler. Ben inanmıyorum bu tür yorumlari da sevmiyorum. Neden ciceklere böyle karalamalar yapılıyor ki? gerceklik payı var mıdır?
  ***
  Hiçbir gerçeklik payı yok. Hatta bu yalanı çiçekçiler bile uydurmuş olabilir. Yani çok kolayca çoğaltılıp halk arasında elden ele yayılan türler yüzünden kendileri saksı bitkilerinden pek satamıyorlar. Kendi satışlarının artması için uydurulan yalanlardan iki örnek: kaktüslerin radyasyonu emmesi yalanı, filan türlerin ev havasını temizleme yalanı.. Bunlar hep kapitalizm icabı, bizler ay sonu gelmeden paramızı tüketelim diye.. Yani halk daima hiç ihtiyacı olmayan eşyaları satın almaya teşvik ediliyor. Halk sürekli para harcasın, kredi kartı borçlarını ödeyebilmek için çareler arasın, bütün derdi bunlar olsun böylelikle uyusun..

 9. Nalan, Aydın dedi ki:

  Peki bu durumda Areka, paşa kılıcı, hatta başka birkaç çiçek için havayı temizlediği söylentileri yalan mı?
  ***
  Yalan değil, elbette öyle özellikler vardır ama abartılı. O özelliklerinin gerçekten işe yarar boyutlarda olması ev ve ofis ortamlarında imkansız. Satışları artsın diye çıkarılan abartılı söylentiler.

 10. Nimet, Ankara dedi ki:

  Merhabalar. Benim telgraf çiçegim tam adini bilmiyorum ama zebra herhalde. Yapraklari sarariyor kuruyor. Dallari yapraksiz uzuyor. Uzayanlari tekrar dibine ekiyorum ama sararmasina bir çözüm bulamadim. Mevsimden olabilir mi?
  ***
  Işık yetersizliğinde böyle olur. Güneş ya da en azından güçlü ışık alabileceği bir pencere önünde olsa düzelir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)