Philodendron tortum

Araceae familyasından Philodendron tortum palmiye yapraklarına benzeyen yapraklara sahiptir. Dallarının inceliği ve gelişim tarzı Philodendron erubescens gibidir. Hatta yeni gelişimleri onun gibi güneşte biraz renklenir ama o kadar uzamaz.

Philodendron tortum bitki türü

Brezilya’nın kuzey-batı kısımlarındaki tropikal dağ ormanlarının bitkilerindendir. Şiddetli sıcakları sevmez ve hava hareketleri güçlü olmayan mekanlarda sağlığı bozulup ölüm sürecine girer. Ne kadar şık ve dekoratif olursa olsun bu özelliğinden dolayı bir salon-ofis bitkisi olarak süs bitkileri sektöründe yer alamamıştır. Ancak meraklıları yetiştirir ve böylece halk arasında elden ele dolaşır.

Doğal yaşam alanlarında Philodendron tortum hayatına önce ağaçlarda veya kayalarda gelişerek köklerini açıkta uzatarak devam eder. Daha sonra köklerini toprağa ulaştırıp toprakta güçlü kök sistemi oluşturur ve daha güçlü olarak gelişime devam eder. Bu özellikte yaşayan bitkilere  Hemiepiphytic denir. Yani hayatının ilk aylarında sırf epifit olarak yaşar.

P. tortum

Philodendron tortum bahçelerde de yetişir. Güneşli, az güneşli, hafif gölge-seyrek güneşli yerleri sever. Sırf gölge uygun olmaz. Kışın en fazla -15C dereceye kadar, toprak üstü tüm dallarını kaybederek dayanır. Çok hafif don olaylarında hemen hiç zarar görmez. Yani -4C dereceye kadar ve kuzeyli rüzgarları direkt almazsa.

Toprak ihtiyacı olarak torf toprak uygundur. Philodendron bipinnatifidum gibi bunu da tuzlu topraklardan ve tuz içerdikleri için hayvan gübrelerinden ve artezyen kuyusu sularından koruyun.

Dallarını kırıp alarak suda köklendirebilir ve Philodendron tortum’u bu şekilde çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.