Philodendron tortum

Dekoratif bir salon-ofis bitkisi olabilecek güzelliğe fazlasıyla sahip Philodendron tortum sıcak-havasız ortamlarda zarar gördüğü için maalesef ticari amaçlarla seri üretimi yapılan bitkilerden değildir ve bulmak zordur.

Araceae familyasından Philodendron tortum palmiye yapraklarına benzeyen yapraklara sahiptir. Dallarının inceliği ve gelişim tarzı Philodendron erubescens gibidir (hatta yeni gelişimleri onun gibi güneşte biraz renklenir) ama o kadar uzamaz. Brezilya’nın kuzey-batı kısımlarındaki tropikal dağ ormanlarının bitkilerdendir. Şiddetli sıcakları sevmez ve hava hareketleri güçlü olmayan mekanlarda sağlığı bozulup ölüm sürecine girer. Ne kadar şık ve dekoratif olursa olsun bu özellliğinden dolayı bir salon-ofis bitkisi olarak süs bitkileri sektöründe yer alamamıştır. Ancak meraklıları yetiştirir ve böylece halk arasında elden ele dolaşır.

Philodendron tortum

Doğal yaşam alanlarında Philodendron tortum hayatına önce ağaçlarda veya kayalarda gelişerek köklerini açıkta uzatarak devam eder. Daha sonra köklerini toprağa ulaştırıp toprakta güçlü kök sistemi oluşturur ve daha güçlü olarak gelişime devam eder. Bu özellikte yaşayan bitkilere  Hemiepiphytic denir. Yani hayatının ilk aylarındasırf epifit olarak yaşar.

Philodendron tortum bahçelerde yetiştirilebilir. Güneşli, az güneşli, hafif gölge-seyrek güneşli yerleri sever. Sırf gölge uygun olmaz. Kışın en fazla -15C dereceye kadar, toprak üstü tüm dallarını kaybederek dayanır. Çok hafif don olaylarında hemen hiç zarar görmez (-4C dereceye kadar ve kuzeyli rüzgarları direkt almazsa).

Toprak ihtiyacı olarak hazır poşet toprak uygundur. Philodendron bipinnatifidum gibi bunu da tuzlu topraklardan ve tuz içerdikleri için hayvan gübrelerinden ve artezyen kuyusu sularından koruyun.

Dallarını kırıp alarak suda köklendirebilir ve Philodendron tortum’u bu şekilde çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Philodendron tortum' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Özlem, Erzincan dedi ki:

    Philadendron tortum yaklaşık 4 yıldır bakıyorum. Gelişimi pek ilerlemiyor. Kuruyan yapraklarını makasla kesiyorum. Alttan fide vermişti komşum istedi ve fideyi aldı. Bir zaman sonra fide kurudu. Acaba benim cicegim kusmuş olabilir mi? Çiçekcilere sordum bana bir ilac verdiler sulama zamanında bir kapak suya döküp ciceklere veriyorum galiba hormon ilacı. Bu ilacı adı Nilfra yada Nilfa. Menekşelere de veriyorum acaba yanlış mı?
    ***
    O ilacı bilmiyorum. Bitki besini ise olabilir ama şu iki şeye dikkat edin: Birincisi şimdi kıştayız. Bitkiler kışın pencereler sıkıca kapalı olunca genellikle hiçbir gelişim göstermez (bazı bitkiler gelişime devam edebilir ama çoğu devam etmez). Bırakın dinlensin. İlkbaharda pencereleri rahatça sık sık açacağınız zaman geldiğinde canlanır. İkincisi: Dört yıldır aynı toprakta ise veya toprak yeni olsa bile nasıl bir topraktır o da çok önemli. İşte bu iki önemli faktörü öncelikle düşünün. Toprağı değiştirmeniz gerekiyorsa öncelikle bu önemlidir ama mayısta yapın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)