Bellis perennis, çayır papatyası, şeker tabağı çiçeği

Çayır papatyası Asteraceae (Papatyagiller) familyasının Bellis perennis türüdür. İngilizcede gündüz gözü, İngiliz papatyası, Türkçede şeker tabağı gibi isimler verilir. Ortak isim çayır papatyasıdır (Lawn daisy).

Hem uzun ömürlü hem tohumlarıyla kendiliğinden çevreye yayılan kısa boylu bir papatya türüdür. Pek çok kültivarları türetilmiştir. Renk renk ve şekil şekil tipleriyle sanki aynı tür değilmiş gibi görünürler. Bazı çeşitlerinin çiçekleri düğmeye benzetilir. Çiçekler küçük ve yalınkat olan çeşidi bir yere ekildikten sonra tohumları o yerde, metrelerce uzaklıklara bile dağılarak oradan bir daha eksik olmazlar.

Şeker tabağı çiçeği

Güneşli ve açıklık yerleri sever. Güneşli balkonlarda saksılarda yetiştirebilirsiniz (yaz sıcaklarında kötüleştiklerinde isterseniz söküp atabilirsiniz).

Kökleri kısa rizomludur. Ağır don olayları görülmeyen yerlerde bütün yıl yapraklıdır. Kış soğuklarına -34C dereceye kadar dayanabilir (aşırı soğuklarda yapraklar kurur ve kökler baharda tekrar yeşerir). Hafif don olaylarında karların altında kalsa bile hiçbir zarar görmez. Hava durumunun iyi gidişatına göre kış ortasında çiçeklendikleri bile görülmüştür.

Çayır papatyası

Mevsim koşulları elverdiğince, daha doğrusu iklim özelliğine göre bütün yıl çiçek açma eğilimindedirler. Yazın şiddetli sıcak olan yerlerde yazın genelde hayatta kalamazlar. Her sonbaharda tohumları ekilerek bahar çiçekleri olması amacıyla mevsimlik yetiştirilir.

Parklarda mevsimlik süs bitkileri gibi kullanılır (genelde kış sonu – yaz başı arası döneminde). Çim alanlarda çimlerin bakımına uyum sağlar. Aynen onlar gibi yaşar. Aynen onlar gibi üstüne basılmasına dayanıklıdır.

Tohumları sıcak memleketlerde mutlaka sonbaharda ekilmelidir. Diğer yerlerde kış sonunda ekmelisiniz. Hazırlanmış toprağın yüzeyini kabartıp tırmıklayın ve tohumları gelişigüzel serpin. Sonra hafifçe toprakla karıştırın. Bazıları açıkta kalabilir. Önemli değil. Sonra sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Bellis perennis, çayır papatyası, şeker tabağı çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Asya, Ankara dedi ki:

    Elimde ithal (Fransa) tohum var. Üstünde şubat ayında ekilmesi yazıyor. Bir yanlışlık olabilir mi acaba?
    ***
    Madem öyle hemen ekmelisiniz ve daima açık havada tutmalısınız. Sanıyorum bu tohumlar kış soğuğu görmedikçe çimlenemeyen tohumlardan.. Ankara için hala geç sayılmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)