Çapa koleksiyonu

Bir web sitesinde çapa koleksiyonu ile ilgili bir sayfaya rastladım. Sayfanın linki aşağıdaki resmin altında. Bir merak başka meraklara, bir hobi başka hobilere insanı sürükleyebiliyor. Bir bahçe meraklısının çeşit çeşit çapaları var. Benim çapa koleksiyorum diye sitesinde anlatmış. Bu yazımı okuyanların arasında çiçek yetiştirme veya bahçecilik hobisinin peşinden böylesi benzer bir hobiye tutulmuş olan varsa aşağıya yazmalarını rica ederim.

Bir bahçe çapa aleti

Koleksiyonu görmek için tıklayın.

* * *

Çapa bir tarım ve bahçecilik aletidir. Toprak yüzeyini hafifçe kazmak, havalandırmak için kullanırız. Sebze ekerken, sebzelerin diplerindeki otları söküp yok ederken çok işimize yarar. Daha birçok faydası var. Toprakta su yolu açmak vesaire.

Bu alet ile toprağı kazıp alt üst etmeye, topaklıkları da ufalayıp toprağı havalandırarak süzek hale getirme çalışmasına toprağı çapalama diyoruz. Fazla derinden değil. Çünkü o iş için bel adlı aletten kullanmak gerekir. Çapalamada genelde toprağın 20cm derinlikteki üst yüzeyini alt üst edip havalandırırız. Bellemede ise 40cm kadar bir derinliği işlememiz mümkün olur.

Toprağı çapalama hakkında aslında ayrı bir sayfa var. Onun için toprakla ilgili bu aynı konuya burada fazla girmiyorum. Bakınız: Toprağı çapalama faydalı mı yoksa gereksiz mi?

Günümüzde toprağı çapalama ve belleme işleri artık çeşit çeşit iş makineleriyle yapılıyor. Ne yazık ki bu güzelim çapa, bel vesaire bahçecilik aletleri neredeyse tarihe karıştı gitti.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.