Çim adam nasıl yapılır?

Anaokulu çağındaki çocukların eğitilmesi amacıyla: Onlara tam bir oyun havası içinde canlı gelişimi gözlemlemeyi öğretmek, sabretmeyi, her şey için zaman gerektiğini öğretmek, el becerilerini geliştirmek, ayrıca bir canlıyı hayatta tutabilme sorumluluğu kazandırmak vb. amaçlarıyla kullanılır.

Çocuklardan başka başlangıç düzeyindeki alzaymer hastalarına da çok farklı alanlarda el ve dikkat çalışmalarından biri olarak işe yarar.

Üçlü çim adam

20 – 30 gün arayla iki tane veya daha fazla yapmalısınız. İlkini yaparken işin büyük kısmını kendiniz yapın. Zamanla çim tohumlarının çimlendiğini çocuğunuz görünce sevinecek. O zaman ikincisini çocuğunuza yaptırın. Siz yanında olup yardım edin.

Gereken malzemeler: Çim tohumu, bir adet eski büyük çorap (her yönden esnek olmalı), yeterince ince talaş (veya poşetlerde satılan hazır toprak), makas, ip, yapıştırıcı, göz kulak olabilecek parçalar, yoğurt kabı veya herhangi bir uygun genişlikte kâse.

Çim kız

Bir tutam tohumu çorabın parmak ucu kısmına doldurun. Talaşı veya toprağı çorabın yeterli sıkılıkta genişlemesine kadar sıkıştırarak doldurun.  Tohumlu kısım – parmak kısmı kafanın tepesi olacak şekilde yüzü ve çeneyi hesaplayarak arka alt bir yerden sıkıca bağlayın. Çorabın fazlalık parçalarını kesip atın. Üstüne resimdeki gibi gözler, ağız burun yapıştırın. Veya şekiller çizin. Sonra lavaboya götürüp tepeden yavaşça sulayın. çorabın içindeki talaş veya toprak suya iyice doymalı. Daha sonra kuvvetli aydınlık bir pencere önüne koyun – altında kâse olmalı ki hem kafa dik dursun hem fazla su çevreye akmayıp kâsede biriksin. Bu alt kâsesini isterseniz kafanın alt kısmı, gövde gibi tasarlayabilirsiniz.

Futbol topu tasarımlı çim adam

Tohumların çimlenmesi 1 hafta ile 20 gün arasında değişir. Bu arada, tepe kısmının kupkuru kalmamasına dikkat edin. Arada sırada sulayın (sulamayı çocuğa yaptırın).

Kafadan saçlar çıkıyormuş gibi çimlerin yeşermesi çocukları eğlendiren bir şey. Çimler fazla uzayınca çocuğunuzun eline bir makas verip çimleri düzenli bir şekilde kısaltmasını öğretin.

Bundan sonra çocuk ikinci çim adamı sizin gözetiminizde ve yardımınızla kendisi yapmalı.

Çimlerin uzun ömürlü olmasını sağlamak için ve çim adamın kel kalmaması için çimlerin güneşe, suya, besine ihtiyacı olduğunu çocuklara öğretmelisiniz.

Sulama: Günde veya iki üç günde bir (tepeden dökerek) yarım çay bardağı su yeter.

Besin vermek: Toprak değil talaş kullanmışsanız süs bitkileri için satılan sıvı besinlerden hafif dozajda suya karıştırıp her üç sulamada bir defa vermelisiniz. Çocuğunuza bütün bunları öğretirken bitki besinini içmesine karşı dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Çim adam nasıl yapılır?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

    Çok teşekkürler. Gerçekten güzel. Ailenin yardımı, eğitimi ile zaten öğrenecek çocuk kesinlikle öğrenip benimseyecektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)