Convallaria majalis, müge

Tatlımsı hoş kokulu ve son derece şirin görünümlü çiçekleri olan müge bitkisi parfümcülükte klasikleşmiş türlerdendir.

Convallaria majalismüge çiçeği– Aspragaceae (Kuşkonmozgiller) familyasından uzun ömürlü ve zehirli bir bitkidir. Ana vatanı Asya ve Avrupa kıtalarının birçok yeridir.

Müge çiçeği, özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Convallaria majalis, müge çiçeği

Şirin çiçekli bir ilkbahar süs bitkisi olarak ve ayrıca yer örtücü bir bitki olarak kullanılır ama fazla sıcak memleketleri sevmez. Güneşi de pek sevmez. Gölgelik alanlarda iyi bir yer örtücüdür. Kışın şiddetli don olayları olan bölgelere en uygun bitkilerden olan müge -35C dereceye kadar olan ağır kış soğuklarına dayanıklıdır. Sonbaharda mügelerin olduğu yer bol bol kuru yapraklar ile örtülmelidir.

Diğer adı inci çiçeğidir. Kızlara verilen Müge ismi Türkçeye Fransızcadan geçmiştir (muguet diye yazılır). Anlamı ise bu bitkinin çiçekleri ile ilgilidir.

İlkbaharda yapraklanmış bir müge çevresine stolon adı verilen ince rizomlar uzatır. Stolonlarda kısa mini yumrular oluşur. Bunlar yukarı yönelik olarak olduğu gibi kalırlar. Kışı o şekilde geçirdikten sonra ilkbaharda o mini yumrular ana mügenin çevresinde pekçok yeni mügeler olarak yapraklanır ve çiçeklenirler. İşte müge bu şekilde yoğun olarak kolonileşip duran bir bitkidir.

İlkbahar ortası ile yaz başı arasında çiçeklenir. Convallaria majalis var. rosea varyetesi pembe çiçek açar (pembe müge). Mügelerin çiçeklenmesi ilkbaharda genelde iki, bazen üç yapraklı bir dal ucunda çiçek açması şeklindedir. Bundan sonra gelecek bahara kadar başka yaprak vermez. Boyu 15cm ile 30cm arasında değişir. Müge yaprakları iklim özelliğine, hava şartlarına ve susuz kalıp kalmamasına göre yaz ortası ile sonbahar arasında kururlar.

Müge bitkisi fazla çoğalıp kolonileşme ve çevreyi istila etme özelliklidir. Genelde pek bakım istemez. Alkalinli ve düşük-orta verimli topraklarda daha iyi gelişir. Azot oranı yüksek ya da gübrelenmiş topraklarda çiçek açmak yerine sadece çoğalarak hayatına devam edebilir. Çoğaltılması kökten ayırma yoluyla yapılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)