Müge çiçeği, Convallaria majalis

Convallaria majalismüge çiçeği– Aspragaceae (Kuşkonmozgiller) familyasından uzun ömürlü ve zehirli bir bitkidir. Diğer adı inci çiçeğidir. Kızlara verilen Müge ismi Türkçeye Fransızcadan geçmiştir (muguet). Anlamı ise bu bitkinin çiçekleri ile ilgilidir. Ana vatanı Asya ve Avrupa kıtalarının birçok yeridir.

Müge çiçeği, özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Convallaria majalis, müge çiçeği

Şirin çiçekli bir ilkbahar süs bitkisi ve ayrıca yer örtücü bir bitki olarak kullanılır. Güzel kokuludur ve parfümcülükte önemli bir bitkidir.

Fazla sıcak memleketleri sevmez. Güneşi de pek sevmez. Gölgelik alanlarda iyi bir yer örtücüdür. Kışın şiddetli don olayları olan bölgelere en uygun bitkilerdendir. Çünkü müge çiçeği -35C dereceye kadar olan ağır kış soğuklarına dayanıklıdır. Sonbaharda mügelerin olduğu yeri bol bol kuru yapraklar ile örterseniz ağır don olaylarından hiç zarar görmezler.

İlkbaharda yaprakları geliştikten sonra müge çevresine stolon adı verilen ince rizomlar uzatır. Stolonlarda kısa mini yumrular oluşur. Bunlar yukarı yönelik olarak olduğu gibi kalırlar. Kışı o şekilde geçirdikten sonra ilkbaharda o mini yumrular ana mügenin çevresinde pekçok yeni mügeler olarak yapraklanır ve çiçek açarlar. İşte müge bu şekilde yoğun olarak kolonileşip duran bir bitkidir.

İlkbahar ortası ile yaz başı arasında çiçek açar. Convallaria majalis var. rosea varyetesi pembe çiçek açar (pembe müge). Mügelerin çiçek açması ilkbaharda genelde iki yapraklı, bazen üç yapraklı bir dal ucunda çiçek açması şeklindedir. Bundan sonra gelecek bahara kadar başka yaprak vermez.

Boyu 15cm ile 30cm arasında değişir. Müge yaprakları iklim özelliğine, hava şartlarına ve susuz kalıp kalmamasına göre yaz ortası ile sonbahar arasında kururlar.

Müge çiçeği fazla çoğalıp kolonileşme ve çevreyi istila etme özelliklidir. Genelde pek bakım istemez. Alkalinli ve düşük-orta verimli topraklarda daha iyi gelişir. Azot oranı yüksek ya da gübreli topraklarda çiçek açmak yerine sadece çoğalarak hayatına devam eder. Çoğaltma kökten ayırma yoluyladır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |

'Müge çiçeği, Convallaria majalis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Funda, Antalya dedi ki:

    Müge çiçeğini internette çan orkidesi (tohumu sadece) diye mi satıyorlar yoksa böyle bir orkide var mı?
    ***
    İnternette gördüklerinizin yüzde doksanı kesin olarak sahtekarlık işidir. Sakın inanmayın. Ancak çok tanınmış ve çok kişinin alışverişten memnun olduğu bir veya iki kadar sayısı az olan siteler hariç. Onların adını veremiyorum çünkü ben kendim denemedim bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.