Foeniculum vulgare, rezene

Hoş kokusu ve anason benzeri aroması olan rezene doğal arazilerde kendiliğinden yetiştiği gibi özel olarak yetiştiriciliği de yapılır. Yemeklik sebzelerden ve baharatlık otlardan diyebileceğimiz bir bitkidir.

Apiaceae (Maydanozgiller) familyasından olan rezenenin bilimsel adı Foeniculum vulgare’dir. Akdeniz çevresinde deniz kıyılarının yerli bitkilerindendir. Yaprakları dereotuna benzer. Gelişim özellikleri de hemen hemen aynıdır. Rezene daha güçlü kök sistemi oluşturur ve boyu da gücüne göre iki metreye kadar uzayabilir. Çiçekleri sarıdır. Yetiştiği yerin özelliklerine göre ve tohumdan çimlenip geliştiği mevsime göre ömrü bir yıllık, iki yıllık ve çok yıllık olabiliyor.

Rezene bitkisi, yetiştirilmesi, özellikleri ve kullanımı

Yaprakları da tohumları da baharat gibi kullanılır. Taze yeşil yaprakları böreklere ve kurabiyelere katılır. Mücver rezeneli yapılırsa daha lezzetli olur. Rezenenin çayı da yapılıyor. Balık yemeklerinde kullanılır. Ayrıca et ve balık yemekleri için özel sosların hazırlanmasında kullanılır. Rezenenin dip kısmı ile kök kaidesi arasında yapraklar etlice iç içe gelişerek soğan görünümünü alır. Lezzetli bir sebze olarak, hatta meyve gibi bile yenebilir.

Rezene tohumlarının ekilmesi zamanı genelde sonbahardır. Kış mevsimi fazla sert olan yerlerde ise tohumlar son don olayı zamanından hemen önce veya o günlerde ekilmelidir. Ayrıca rezene yetiştiği bir yerde tohum verirse tohumlar çevreye yayılır. Her yıl orada farklı yerlerde rezeneler kendiliğinden yetişir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Sebze - Bostan, Yabani ot-çalı

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)