Kalanchoe pumila

Küçük yapılı bir Kalanchoe türüdür. Bilimsel adındaki Latince pumila kelimesi bodur, alçak, kısa boylu anlamına gelir.

Crassulaceae familyasından, Madagaskar kökenli sukulent bir tür olan Kalanchoe pumila’nın güzelliği yapraklarının ilginçliğidir. Dar yapılı bir yelpaze şeklindeki yapraklar çok küçük ama mumlu gibi yapıda olan tüylerle kaplıdır. Bu sayede sanki buzlanmış gibi veya üzerine kırağı yağmış gibi görünür. Yaprak rengi grimsi gümüşi yeşildir. Kış sonu / bahar başı döneminde güzel pembe çiçekler açar.

Kalanchoe pumila özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması hakkında

Kalanchoe pumila

Kış soğuklarına dayanıklılığı iyi değildir. Uzun sürmemesi şartıyla açık havada -1C dereceye kadar soğuğa dayanır. Rüzgarlara kapalı camekanlı balkonlarda -4 dereceye kadar soğuğa hiç zarar görmeden dayanabilir.

Boyu genelde 20cm’ye kadar olup 25cm’yi pek geçmez. Bahçelerde yeşil yer örtücü bitkilerin arasında Kalanchoe pumila farklı kontrastlar oluşturup diğer bitkileri de kendisini de göze çarpar hale getirir. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde yer örtücü olarak kullanılabilir. Saksıda yetiştirilecekse yayvan saksı ister. Etrafa gelişleyerek çoğalır. Saksıda yarı sarkıcı pozisyon alır.

Kalanchoe pumila güneşli yerleri sever. Toprağı humuslu, asitli ve süzek olmalıdır. humuslu doğal arazi toprağı (veya hazır poşet toprak), kestane gübresi ve kuvars kumu (ya da küçük taneli ponza taşı) eşit ölçülerde yapılmış toprak karışımında gayet güzel ve gösterişli gelişir. Sulamayı toprak kurudukça yapın. Susuzluğa iyi dayanır ama gelişim dönemlerinde fazla susuz bırakmamalısınız.

Kalanchoe pumila’nın çoğaltılması genelde tepe çeliği ile yapılır. Koparıp aldığınız dalları önce üç gün açıkta bekletin. Kesik yer kuruduktan sonra direkt olarak yetişeceği yere dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |



Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)