Kalanchoe pumila

Crassulaceae familyasından, Madagaskar kökenli sukulent bir tür olan Kalanchoe pumila yapraklarının ilginç güzelliği olan bir sukulenttir. Bilimsel adındaki Latince pumila kelimesi bodur, alçak, kısa boylu anlamına gelir.

Dar yapılı bir yelpaze şeklindeki yapraklar çok küçüktür ve mumlu gibi yapıda olan tüylerle kaplıdır. Bu sayede sanki buzlanmış gibi veya üzerine kırağı yağmış gibi görünür. Yaprak rengi grimsi gümüşi yeşildir. Kış sonu / bahar başı döneminde güzel pembe çiçekler açar.

Kalanchoe pumila özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması hakkında

Kalanchoe pumila

Kış soğuklarına dayanıklılığı iyi değildir. Uzun sürmemesi şartıyla açık havada -1C dereceye kadar soğuğa dayanır. Rüzgarlara kapalı camekanlı balkonlarda -4 dereceye kadar soğuğa hiç zarar görmeden dayanması mümkündür.

Boyu genelde 20cm’ye kadar olup 25cm’yi pek geçmez. Bahçelerde yeşil yer örtücü bitkilerin arasında Kalanchoe pumila farklı kontrastlar oluşturup diğer bitkileri de kendisini de göze çarpar hale getirir. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde yer örtücü gibi gelişir. Saksıda yetiştirecekseniz yayvan saksı ister. Çünkü etrafa genişleyerek çoğalır. Saksıda yarı sarkıcı pozisyon alır.

Kalanchoe pumila güneşli yerleri sever. Toprağı humuslu, asitli ve süzek olmalıdır. Bahçeye dikecekseniz toprağı çapalayarak bolca torf toprak ile karıştırın. Saksıda ise 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü temiz dere kumu karışımı yapın. Bu toprak şartlarında gayet güzel ve gösterişli gelişir. Sulamayı toprak kurudukça yapın. Susuzluğa iyi dayanır ama gelişim dönemlerinde fazla susuz bırakmamalısınız.

Kalanchoe pumila’nın çoğaltılması genelde tepe çeliği ile yapılır. Koparıp aldığınız dalları önce üç gün açıkta bekletin. Kesik yer kuruduktan sonra direkt olarak yetişeceği yere dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.