Cuphea hyssopifolia (kufeya)

Lythraceae (Kınagiller) familyasının Cuphea hyssopifolia türüne kufeya ve Meksika fundası gibi isimler verilir. Kufeya ince sık dallı küçük çalı formunda gelişen ve sürekli çiçek açan zarif bir süs bitkisidir. Anavatanı Meksika, Guatemala ve Honduras’tır.

Kufeya genelde 30-40cm boylarında olur. En fazla 60cm uzayabilir. Boyuna göre daha geniş yer kaplar. Sürekli çiçek açar. Yer örtücü olarak kullanılabilir. Bu durumda ara sıra boyunun kısaltılmasında bir sakınca yok. Saksıda da yetiştirilebilir. Uzun ömürlü, uyumlu bir bitkidir. Park ve bahçelerde mevsimlik olarak da kullanılır.

Kufeya bitkisinin ince dalları, yaprakları ve çiçekleri

Yaprakları küçük, ince ince çok dallanan ve tüm dallarından çiçeklenen son derece zarif görünüm bir bitki olan küfeyanın mor, lavanta ve beyaz renklerde çiçek açan çeşitleri var. Güneşli ve havadar bir pencere önünde tutulması şartıyla evlerde yetiştirilmeye de uygundur.

Kış soğuklarına en fazla -12C dereceye kadar dayanır. Sıfırın altında bir iki derece çok hafif don olaylarında hemen hiç zarar görmez. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde tüm yıl yapraklı ve çiçeklidir.

Güneşli ve yarı gölge yerlerde yetiştirmelisiniz. Gölgede iyi çiçeklenmez. Pek toprak seçici değildir. Ancak toprağı fazla asitli olan yerlerde toprağına biraz tarım kireci karıştırmak iyi olur.

Yazın şiddetli sıcak olan bölgelerde bütün gün direkt güneş altında bile sorunsuz yetişir ama kuraklığa dayanamaz. Sulamada dikkatli davranılmalıdır.

Yeni olgunlaşmış dallarından çelikle ve tohumlarıyla çoğaltılır. Ayrıca kufeyanın çevreye dökülen tohumları kendiliklerinden kolayca çimlenir ve çevresinde birçok fideler büyür. Yani kendi kendisine de çoğalıp durur. Fidelerini söküp başka yere diktiğinizde sorun çıkmaz. Kolayca tutarlar.

Cuphea hyssopifolia – kufeya bahçe, balkon ve güneşli pencere önlerinde çiçek yetiştirmeye meraklı olan herkese tavsiye edilebilecek kibar türlerdendir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)