Tradescantia zebrina, damat pijaması çiçeği

Damat pijaması çiçeği Commelinaceae (Telgrafçiçeğigiller) familyasından Tradescantia zebrina türüdür. Tradescantia pendula da denir. Eski bilimsel adı Zebrina pendula idi.

Tradescantia zebrina bitki türü, damat pijaması çiçeği

Damat pijaması çiçeği

Ana vatanı Amerika kıtalarının orta ve ortaya yakın kısımlarında Meksika – Kolombiya civarlarıdır. Fazla sulak çalılık yerlerde ve yağmur ormanlarında yerde sürünücü ve kayalarda sarkıcı olarak kalabalık yığınlar halinde yaşarlar.

Mor ve gümüşi yeşil çizgili desenli yaprakları her zaman her şartta aynı renkte olmaz. Çünkü ışık derecesi ve özellikle ısı derecesi yaprak rengini etkiler. Yani serinde daha renkli olur. Mesela fazla serin zamanlarda mor renkli kısımları ışıklı gibi kırmızımsı olur. Ama fazla sıcakta canlı mor renk hiç olmaz. Onun yerine zeytuni yeşil ve açık griye yakın hafif yeşilimsi gümüş rengi karışık çizgili olur. Aynı bir damat pijamasının dallarından birkaç saksıda farklı yerlerde deneyebilir ve farklılaşmaları görebilirsiniz.

Çiçekleri çok küçüktür ama çarpıcı magenta rengiyle çok güzel görünür. Güneş almazsa çiçek açmaya yeltenmez. Saatlerce direkt güneşe alışır. Sukulent özelliklidir ve susuz kalmakla kolay kolay ölmez.

Evlere en uyumlu bitkilerden biridir. Işık yetersizliğine uyumludur. Toprak seçmez, gübre istemez. Suda bile yetişir. Musluk suyu (şehir şebeke suyu) damat pijamasının ihtiyaç duyduğu besinleri (elementleri) tamamıyla karşılar.

Kışın açık havada en fazla -1C derece soğuğa zor dayanır. Soğuğun birkaç saatten fazla sürmesi durumunda yaprakları ve toprak üstü dalları kurur. Daha fazla soğukta ölür. Dışarıda kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerlerde ve kapalı camekan balkonlarda ise -4C dereceye kadar hiç zarar görmeden dayanır. İklimi uygun yerlerde bahçelerde yetişir. Yer örtücü halde gelişir.

Üretimi gayet basit ve kolaydır. Dallarından kırıp toprağa dikmeniz yeterli. Hatta toprak üzerine bırakmanız bile yeterli. Neredeyse bir gün gibi kısa bir sürede nemli toprağa değen yerlerinden kök salmaya başlar.

Hiçbir parazit ve hiçbir hastalık sorunu olmayan Tradescantia zebrina (Damat pijaması çiçeği) hakkında fazla söze gerek yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Tradescantia zebrina, damat pijaması çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Daha çok telgraf çiçeği olarak bilinir. çok arsız bir bitki. dalını koparıp toprağın üzerine atın tutsun. çiçek de açar. küçük pembe çiçekler. bunun düz versiyonu beyaz açar.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Bu bitkiyi hiç bilmeden rengi için ekmiştik. Her ortama uyum sağladı fakat klimanın suyu ile yanlışlıkla çürüttük. Sonra tekrar canlandı. Eskisinden daha da güçlü. Keşke ektiğimiz tüm bitkiler bu kadar dertsiz olsa.

 3. Özge, Ankara dedi ki:

  Bu telgraf çiçeği cinsi yeşil olanları gibi alttan sürgün vermiyor sanırım öyle değil mi? Bendeki yeşilin saksısı sürgünlerle doldu ama bunlar hep aynı dallardan uzayıp gidiyorlar.
  ***
  Aslında bunun özelliği toprakta köklenmiş aynı yerinden dallanıp durmak değil, uzaya uzaya, gezine gezine dallanmaktır. Birkaç yıldır yetiştiriyorum ama Didim’in hoyrat Akdeniz ikliminde saksıda olmayı bir türlü sevmedi. Bahçenin toprak zemininde olanlar çok iyi gelişiyor. Uzayan bir dal toprağa değdiği yerlerinden kökleniyor, daha sonra yan dallar uzatıyor, o yan dallar da her biri nereye uzarsa aynı şekilde hareket ederek böylece bir ağ şebekesi gibi yüzeyi tamamen kaplıyorlar. Dallar toprağa değdikleri yerlerinden sıkı sıkıya kökleriyle toprağa tutunmuş haldeler. Yani siz uzayan dalı saksı içinde toprak yüzeyinde dolayarak çember gibi şekillendirin. Böylece toprağa değen yerlerden köklenme olur ve zamanla o tek dal üzerinde filizlenmeler olup birkaç dal uzar. Ya da bir saksıya beş altı dal köklendirin. Aşağı sarkarken dallanıp budaklanırlar.

 4. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Merhaba benim damat pijamam gayet sağlıklı görünüyor. Cam balkonda bakıyordum fakat dip yapraklarında kuruma oluşunca soğuktan etkilendiğini düşünerek evin içerisine aldım. Aşırı derecede değil ama haftada 5-6 yaprak kuruyup gidiyor. Sorun mevsimsel mi acaba?
  ***
  Hem soğuk hem ıslaklık (ya da aşırı yüksek hava nemliliği) bir araya gelmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Benim bahçedekilerde hiçbir sorun yok. Burada (Didim) bugünlerde gece 14-15C gibi serin olmaya başladı. Toprak kupkuru. Bu tür telgraf çiçeği yaz sıcaklarında bile susuzluğa kaktüsler gibi dirençlidir. Soğukta yaprakları ıslatmamaya çalışın. Gerçi fazla soğuk bir cam balkonda veya odada yüksek hava nemliliği de aynı etkiyi yapabilir. Ama ciddi bir sorun değil. Bulunduğu oda sıcak veya soğuk farketmez kış boyunca toprak adamakıllı kupkuru olmadıkça sulamayın.

 5. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Benim telgraf çiçeğim (damat pijaması) evde salonda güneş almayan fakat aydınlık bir yerde duruyor. Yapraklarının üstündeki morluklar azalmaya başladı (yaprak alt kısımları mor). Acaba güneş almadığı için mi böyle oldu? Kapalı balkonum sabahları öğlen 1’e kadar güneş alıyor. Acaba balkona çıkarsam daha mı iyi olur?
  ***
  Sıcak aylarda renkliliği azalır. Renklenmesi güneşten ziyade serinliğe bağlı. Balkonda en azından gündüz güneşten ısınırsa ve geceleri açık pencere sayesinde esinti alırsa gece-gündüz arasında büyük ısı farklı olacağından bu durum renklenmesi için işe yarayabilir. Deneyin bence.

 6. Elif, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim çok güzel yaprak çıkarıyordu sürekli. Şuan durdu. Çıkmış küçük yapraklar bile büyümüyor. Bi dalını yanlışlıkla kırmıştım. Yine de ektim. Ama küstü sanki çiçek. Bağlantılı olmayan dallar bile büyümüyor durdu.
  ***
  Bulundurduğunuz yer gece gündüz sıcak ve havasız ise sebep budur. Eğer telgrafınız üç renkli yeni çeşitlerden ise bunlar zaten yaz boyunca gelişmez.

 7. Hülya, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim salonda bir köşede duruyor ve direkt güneş almıyor. Bir süredir büyümesi durdu, dalları incelmeye ve kopmaya başladı. Birkaç ay önce kopardığım dalı dikerek bir arkadaşıma vermiştim. Açık balkonda duruyor ve benimkinden büyük ve canlı şu an. Acaba çiçeğim kapalı yerde mi böyle oluyor, balkona mı almalıyım?
  ***
  Birincisi, sürekli gıdım gıdım az miktar su ile sulamak yüzünden toprak zehir hale gelmiştir. O topraktan artık hayır gelmez (yani sağlam dallarından alıp yeni, temiz bir toprağa dikmelisiniz). İkincisi, muhtemelen bulundurduğunuz yer bitkilerin yaşamayacağı kadar havasız ve ışıksız olabilir. Ev ortamlarında bitkileri en güçlü ışıklı ve en gülü havadar olan bir pencerenin yanında tutmanız lazım. Şurayı da okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.