Deniz pancarı, Beta vulgaris subsp. maritima

Amaranthaceae (Ispanakgiller) familyasından olan deniz pancarı şeker pancarı, kırmızı pancar, pazı ve benzeri pancar çeşitlerinin tümünün atasıdır. Buna rağmen bilimsel adı Beta vulgaris subsp. maritima‘dır. Yani bu isim Beta vulgaris türünün maritima adlı alt türüdür anlamına gelir. Oysa has tür kendisidir. Nedense bilimsel adı sadece Beta vulgaris şeklinde yazılan bir bitki yok. Pancar çeşitleri ve pazı çeşitleri tümü Beta vulgaris’in alt türü ve kültivarlarıdır. Peki kim bu Beta vulgaris? Bildiğimiz deniz pancarıdır. Ama nedense deniz pancarına esas türün maritima adlı alt türüdür demişler.

Pancarlardan, pazılardan hiç birine salt Beta vulgaris adını vermemelerinin sebebi sanıyorum pancarların çok zengin çeşitliliğe sahip olmasıdır. Deniz pancarının bile çeşitleri var. Sırf yemyeşil olanları olduğu gibi yaprak damarları, sapları ve çiçek dalları kızıl-mor renkli olanları da var.

Deniz pancarının ana vatanı Akdeniz çevresi ülkelerinin denize yakın toprakları ve Güney Asya kıyı kesimleridir. İngiltere gibi daha uzak yerlere de deniz etkisiyle veya göçmen kuşların aracılığıyla yayılmıştır. Yaz kuraklığı olan yerlerde yaz aylarını yapraksız geçirir. Sonbaharda kökleri tekrar yaprak geliştirmeye başlar.

Deniz pancarı (Beta vulgaris subsp. maritima) hakkında genel bilgi

Deniz pancarı güneşi çok sever. Tuzlu topraklara uyumludur. Kış aylarında ve ilkbahar başında doğal arazilerden taze yapraklarını toplayıp yemeğini yaparlar.

Gelişimi, kaydadeğer kalınlıkta kök oluşturmaması gibi özellikleriyle pazıya benzer. Pazının cılız bir hali gibidir.

Diğer pancar çeşitleri gibi deniz pancarı da iki yıllıktır. İlk yıl sadece yaprak geliştirir. İkinci yıl çiçek dalları uzatır, tohum verir ve ölür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.