Erguvan ağacı, Cercis siliquastrum

Erguvan gövdesinin üzerinden bile çiçek açabilen ilginç bir ağaçtır. Güneşli yerleri sever. Sadece ilkbahar başında çiçek açar. Yapraklanma çiçeklenmeden sonra başlar.

Genel özellikler

Anavatanı Ortadoğu, Balkanlar ve Türkiye olan Erguvan ağacı Fabaceae (Baklagiller) familyasının Cercis cinsinin Cercis siliquastrum türüdür. İngiltere ve Amerika’da Juda’s tree derler. Bunun bir kültivarı Cercis siliquastrum ‘Alba’ beyaz çiçeklidir.

Cercis cinsinin erguvan diyebileceğimiz birkaç türü daha var. Bunlardan biri, ağaç gibi gelişebildiği halde daha ziyade çalı türü gibi yetiştirilebilen “Cercis chinensis”tir. Kış soğuklarına -20°C dereceye kadar dayanabilir. Bunun birkaç kültivarı türetilmiştir.

İsim: Erguvan sözcüğü Farsça’dan gelir. Mor-pembe arası bir renk. Bilimsel adı ‘Cercis siliquastrum’ mekik kabuk gibi anlama gelir. Cercis (kerkis) Yunancada mekik demektir. Odunlaşan tohum kılıfı mekiğe benzetilmiş. Silquastrum ise Latince siliqua kelimdesinden, tohum kılıfı anlamında. Veya tohumların kabuğu.

Erguvan ağacı yaprakları ve çiçekleri
Erguvan ağacı
Familya: Fabaceae (Baklagiller)
Cins: Cercis
Tür: C. siliquastrum
Risk: Serin iklimli memleketlerde güneşi ve rüzgarı az, kuytu yerlere dikilirse çeşitli mantar hastalıkları erguvanlara büyük zarar verir.

Yapısı: Yaprakları kalp şeklindedir. Kışın yapraklarını döker. Enine boyuna gelişen, sık dallı, iyi gölge sağlayıcı bir ağaçtır. Boyu 12m yükselebilir, 10 metre alan kaplayabilir.

Yetiştirilmeye uygun yer: erguvan ağacını iyi güneş alabilen ve rüzgara açık yerlerde yetiştirmelisiniz. Aksi takdirde zararlıları ve hastalıklarıyla başa çıkamayabilirsiniz.

Eskiden, Osmanlı zamanında istanbulda her ağaç yetiştirilmezdi. Olur olmaz her ağaç türünün yetiştirilmesi yasak gibi bir şeydi. Örneğin kavaklara istanbulda yer yoktu. O zamanlar erguvan ağacı İstanbul’un asil ağaçlarındandı.

Yetiştirilmesi, çoğaltılması

Erguvan güneşli, açıklık, rüzgarlı yerleri sever. Kış soğuklarına -30°C dereceye kadar dayanabilir.

Toprak olarak pH nötr civarı topraklara uygundur. Derin ve suyu iyi süzdüren toprakta çok sağlıklı gelişir.

Budama risklidir. Çünkü ağaç kolaylıkla mantar hastalıklarına yakalanabilir. Dalları en uygun budama aletleriyle yara açmadan dümdüz kesmeli ve hastalık olmasın diye özel budama sıvıları, macunları ile kesik yerleri sıvamalısınız.

Erguvanın çoğaltılması tohum ile yapılır. Ayrıca kök sürgünler varsa kış sonunda onları ayırarak yeni fidanlar elde edebilirsiniz. Baklagillerden ağaçların şöyle bir özelliği var: kök hava aldığı yerden filizlenir ve bir fidan oluşturur. Köklere fazla zarar vermeden bu şekilde yeni fidanlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca » kök çeliği metoduyla da çoğaltabilirsiniz.

Zararlıları ve hastalıkları

a) Zararlıları: Çeşitli bitki bitleri dadanabilir. Yapraklarda bozulmalara sebebiyet verecek kadar artmadıkça ilaçlamak gerekmez. Serin ve yağışlı iklimi olan yerlerde bitler mantar hastalıklarına sebebiyet verebilir dikkatli olunmalıdır.

b) Hastalıkları: Mantar hastalıkları erguvan ağaçlarına zarar verebilir, öldürebilir. Akdeniz ikliminde bu hastalıklar pek olmaz. İlkbahar uzun süre serin geçen, yazları yağışlı olan yerlerde risk çok yüksektir.
1- Mercan taneleri: Odunlaşmış dalların dış ölü tabakalarında başlar. İlkbaharda serin hava uzun sürerse, ağacın yeri güneşten ve rüzgardan mahrum ise hastalık artar, içeriye canlı dokulara da zarar vermeye başlar ve ağacı kurutur.
2- Yapraklarda ve ince dallarda mantar hastalığı: Ağaçta bitişik dallarda görülür. Ağacın her yerinde değil, guruplar halinde çeşitli yerlerde yaprakları kurutur, dalları öldürür. Bütün ağaca yayılırsa ağaç kuruyacaktır. Sebep yine güneş azlığı ve rüzgarsız ortamlar.
3- Kanker: Ana gövdede olan dış kabukta başlayan bir mantar hastalığı. Git gide ağır bir hastalık haline gelir. Birkaç yıl içinde ağacın hastalıklı yerinden itibaren tüm üst kısım ölür. Sebep yukardakilerle aynı: Güneşin ıstmadığı ve rüzgarın nemli havayı dağıtamadığı kuytu yerlere erguvan ağacı dikmek.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |


'Erguvan ağacı, Cercis siliquastrum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Erguvan gerçekten hem çiçekleri hem yaprakları ile çok güzel bir ağaç. Geçen sene tohumdan filizlendirmiştim. Sonra iyice köklenince bahçeye dikmiştim. Bbu kış onlar da dondular maalesef.

 2. Zeynep C. -Kütahya dedi ki:

  Çok sevdiğim bir tür erguvan. Burada yetişir ümidiyle yaklaşık 100 tane erguvan diktik. İnşallah sorun çıkmaz. Acaba sizce burada yetişmeme ihtimali söz konusu mu?
  ***
  Meteoroloji verilerine göre kış soğukları açısından uygun. Hem bildiğimiz türü, hem çok yetiştirilen başka bir kültivarı Kütahya’nın kış soğuklarına rahatça dayanabilir.

 3. Eren, İstanbul dedi ki:

  Erguvan tohumu erguvanın neresinden çıkar?
  ***
  Fasulye benzeri şeyler oluşur. Tohumlar onun içindedir.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Hangi ay dikimi uygundur? İstanbul için soruyorum.
  ***
  Saksılı veya tüplü fidanlar yani naylon içine toprak doldurulmuş ve fidan o şekilde toprağına alışmış olarak alırsanız, kökleri topraktan hiç ayırmadan çıkarıp bahçenize dikersiniz. Önce sulayıp birkaç saat bekletirseniz saksısından veya naylonundan çıkarırken toprak dağılmaz kökler zarar görmez. Bunun zamanı yok yılın her zamanında olur. Ama kökleri açıkta olarak alırsanız (ki zaten böyle fidanlar genelde kış sonunda satılır) bu fidanlar sonbahar sonu ile kış sonu arasında dikilmelidir.

 5. Esra, İstanbul dedi ki:

  merhaba, erguvani buyukce bir saksida yetistirmenin bir yolu var midir? Bonsai teknigi gibi bir mantikla belki?
  ***
  O mantıkla hareket edecekseniz kocaman saksıya gerek yok. Her yıl ocak ayının sonunda kök budaması yapmak da şarttır.

 6. Ali, Konya dedi ki:

  Erguvan ağacının dalını (çiçekli yerini) suya veya toprağa diksem büyür mü? Burada birsürü erguvan var.
  ***
  Hayır öyle olmaz. Orada erguvan çok ise mutlaka birinden birinde kök sürgünleri bulursunuz. Ağacın ana gövdesinin tam dibinde olur. Kışın bir kök sürgününü ayırıp dikin. Köksüz olsalar bile tutarlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)