Karyağdı çiçeği, Pilea cadierei

Karyağdı çiçeği veya bilimsel adıyla Pilea cadierei öyle bir bitkidir ki verdiğiniz emeğin bin katı karşılığını verir. Sırf bu yüzden saygı duyup evlerde yetiştirmek lazım. Kim bilir belki evlere bereket getirir.

Urticaceae (ısırgangiller) familyasından Pilea cadierei türü. İngilizcede Aluminum plant (alüminyum bitkisi), bizde karyağdı çiçeği deniliyor. İngilizcede alüminyumdan başka bir adı da watermelon plant.. Herhalde yapraklarının deseni karpuza benzediği için öyle demişlerdir.

Özellikleri

Anavatanı Çin’in güneyinde yağmur ormanları bölgesinde 500 – 1,500 metre yükseltilerde sis ormanı özellikli yerlerdir.

Karyağdı çiçeği

Genelde 40 cm kadar uzayabilir. Uzayan dallar yapraklarını döktükçe dipten keseceksiniz. Yeni dallar çıkarır. Daima dipten sürgünler çıkarır. Bu şekilde yaşayıp gidiyor. Koyu gölgede yeşili çok, deseni silik olur. Kuvvetli aydınlık ve bir parça güneş alan yerde ise yapraklar daha canlı renkli olur.

Az güneşli – yarı gölge yerleri çok sever. Kışın sıfırın altında üç beş derece hafif don olaylarına (-6C dereceye kadar) yaprakları ve duruma göre dalları zarar görerek dayanır.

Güney Ege – Akdeniz kıyı kesimlerinde güzel bir bahçe bitkisidir. Yerine iyice yerleştikten sonra sıkı bir yer örtücü haline gelir. Buralarda 40C derece civarlarında şiddetli sıcak yaz aylarında en keyifli günlerini yaşar. Sadece az güneşli yerlere dikilmiş olmaları ve susuz bırakılmamaları şartıyla. Ayrıca karyağdı çiçeği terrarium, paludarium vb. şeylerin içinde yetiştirilmeye en uygun bitkilerden biridir.

Yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Evlerde az güneşli, kuvvetli aydınlık ve havadar pencere yakınlarında tutulmalıdır. Her türlü toprakta yetişebilir. İstediğiniz gibi bol bol sulayabilirsiniz. Ancak, hava ne kadar soğuk olursa sulamayı o kadar azaltın. Son derece uyumlu bir bitkidir. Bakımı hakkında pek bir şey söylemeye gerek yok.

Çoğaltılması dallarını kırıp almakla gayet kolaydır. Dalları önce suda bekletin. Suda bekletildiği halde susuz kalmış gibi pörsür. Ama birkaç gün sonra dipdiri olur. İşte o zaman toprağa dikin. Hemen köklenecektir. Yani suda köklendirmeye gerek yok. Kırılıp alınmış dallarının ilk birkaç gün baygın kalma özelliği var. Sadece bunu atlatıncaya kadar suda bekletmelisiniz.

Örümcek bitler her ev bitkisine olduğu gibi karyağdı çiçeğine de beladır. Sık sık banyoda duşun altında yapraklarını yıkayarak sularsanız bitler zarar vermez. Bu bitki zaten doğası icabı ikide birde ıslatılmayı çok seviyor. Eğer yıkamalara önem vermezseniz örümcek bitler yüzünden yaprakları sağlıklı kalamaz ve çabucak bozulup dökülürler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Karyağdı çiçeği, Pilea cadierei' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Cok guzel gorunumlu bir bitkiymis. Gercekten de karpuzu andiriyor ama etrafta hic gormedim.

 2. Deniz Ötebay dedi ki:

  Her bahar komşudan alıp ekiyorum ama tutmuyor ektikten sonra yaprakları kuruyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Önce on gün kadar suda bekletin. Bunun özelliği böyle. Yukarıda çoğaltma kısmındaki açıklamalara göre denerseniz kesin tutarlar.

 3. Hamide, Kütahya dedi ki:

  Yaprakları dökülüyor uzunca sapları kaldı. Yapraklarının arkasında örümcek ağını anımsatan görünüm var. Sice ne yapmalıyım?
  ***
  Dikkatsizliğiniz ve ihmaliniz sonucu örümcek bitler dadanmış iyice çoğalmışlar. Bunların zararı çok büyük. İlaçlamak da pek işe yaramıyor. Tek çare güzelce yıkamak. Bu bitki zaten yıkanmayı çok sever. Her gün yıkayın. Bir haftaya kalmaz bir sürü filizler görürsünüz. Yıkamaya devam edin. En azından haftada bir yıkayın.

 4. Hatice dedi ki:

  Antalya’da yaşıyorum. Bu çiçeği nereden alabilirim?
  ***
  Ticari üretimi satışı yapılmıyor. Meraklılar arasında yayılan bir bitkidir. Bir bahçede görünce isteyin. Sizin oralarda evlerde de bahçelerde de yetiştiriliyor.

 5. Büşra, Konya dedi ki:

  Bu bitkinin çiçek açtığını duydum ancak bir yıldır beslememe rağmen hiç çiçek açmadı. Sürekli yeni filizler verip boy atıyor. Boyu 35 cm’yi aştı. Eğer çiçek açıyorsa açması için ne yapmam gerekir?
  ***
  Çiçek açıyor da bir şeye benzemiyor. Önemi yok. Yaprakları için yetiştirilir. Bir şey yapmanız gerekmez. Uzayan dallar ortam şartları uygunsa çiçek açar. Değilse bozulur. Dipten kesersiniz. Zaten dipten çıkan filizlerle kendisini yenileyip durması gibi bir özelliği var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)