Katırtırnağı, Spartium junceum

Katırtırnağı sapsarı çiçekleriyle ve susuz, sıcak, toprağı eroyonla azalmış tepelerde dayanıklı bir bitki olmasıya tanınır.

Katırtırnağı

Fabaceae (Baklagiller) familyasının Spartium cinsinin tek türüdür. Bilimsel adı: Spartium junceum.

Katırtırnağının anavatanı Akdeniz çevresidir. Akdeniz ikliminin sıcak ve kurak yaz mevsimlerine uyumlu bitkisi. Kısa boylu maki alanlarının tipik bitkilerinden. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde en olmayacak yerlerde yaşayabiliyor. Kumluk yerlerde, taşlı kayalıklı güneşten cayır cayır yanan arazilerde, erozyona uğramış tepelerde gayet güzel yetişir.

Aşırı sıcak ve kurak iklime uyum sağlamak için yapraklarını küçültmüştür. Yaz sıcakları başladığında yapraklarını döker. Çiçek açmaya ve yeşil dallarıyla fotosentez yapmaya devam eder. Boyu en elverişsiz yerlerde 1 metre civarında veya biraz daha uzun olabiliyor. Daha iyi topraklarda iki metreyi geçebilir.

Katırtırnağı çiçekleri

Katırtırnağı çiçekleri

Bir Akdeniz iklimi bitkisidir ama İstanbul’da Karadeniz kıyılarına yakın yerlerin erozyonlu çorak tepelerinde kendiliğinden çoğalarak gayet güzel yetişiyor. Sarıyer tepelerinde her yerde katırtırnağı bulunur. Yaz aylarında her her sapsarı olur. Bu sebepler o bölgeye Sarıyer demişler. Sarıyer Belediyesinin sembolü Sarı bir katırtırnağı çiçeği olmalıydı. Turizm ile ilgili saçma sapan bir amblem yapmışlar (deniz, martı, güneş).. Deniz, güneş dünyanı her yerinde var. Ama Katırtırnağı dünyanın her yerinde yok. Hem en çok Sarıyer’i sevmiş saygı duymak lazım.

Büyük, geniş, fazlaca güneş alan bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Kokusu belki pek önemli olmasa da hafif, ferah ve hoştur. Kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -20°C derecedir. Her yıl çevresini daha da genişleterek daha fazla çiçek açar. Bahçenizde katırtırnağı yetiştirecekseniz en az 1m² alanı sırf ona ayırmanız lazım. Ayrıca aşırı güneş alan teraslarda büyük toprak saksılarda yetiştirebilirsiniz.

Çoğaltılması tohum ile ve dip sürgünlerinin ayrılmasıyla yapılır.  Katırtırnağı tohumları zımparalanırsa daha iyi su emer, çimlenme ihtimali daha yüksek olur. Toprağa yarım santimden daha az derine gömün. Mutlaka direkt güneşle ısınmalı. Kış sonunda kök sürgünlerini ayırarak da çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Katırtırnağı, Spartium junceum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdogan F. -İstanbul dedi ki:

  Katir Tirnagi bitkisi celik yöntemiyle cogaltilabilir mi? Orta karar güneş alan bir alanda yetistirilebilir mi?
  ***
  Benim bildiğiğm tohumla çoğaltılıyor. Çelikle olmaz. Ancak kök sürgünlerinden ayırabilirsiniz. Güneş ihtiyacına gelince günde en az 6 saat direkt güneş ister. En kötü ihtimalle 4 saat. Daha az olmamalı.

 2. Mehmet S. -Tekirdağ dedi ki:

  Yazın bakla şeklindeki kapsülleri (içindeki siyah tohumları) ne zaman toprağa atmalıyım?
  ***
  En iyisi ilk olgunlaşıp kurudukları zaman. Yaz ortasında yeni olgunlaşmış tohumları hemen ekerseniz sıcakta çabuk çimlenir ve hızlı büyürler.

 3. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Yaz aylarını Karedenizin kıyıcığında Cide de geçiriyorum orada da çok katır tırnağı yetişiyor. Tohumlarını topladım ama nasıl ekeceğim? Tohumu ıslatayım mı? Veya biraz buzdolabında mı bekleteyim? 2 dönüm bahçemiz var orada yetiştirmek istiyorum.
  ***
  Buzdolabında bekletmek veya suda bekletmek istemez. Eviniz kuvvetli güneş alıyorsa tohumları şimdi hemen ekin. Yoksa bekleyin nisanda güneşli bir yere ekin. Yukarda nasıl ekeceğinize dair bilgi var.

 4. Berna/izmir dedi ki:

  İzmir’de katırtırnağı yetişir mi acaba? Bahçemiz yazın öğlen ikiden sonra bol güneş alıyor. Rüzgarlı da. Büyük saksılara diksem iki tane.. Kokusuna bayılırım.
  ***
  Yukarda da yazdığım gibi tam Akdeniz iklimi bitkisidir. Elbette İzmir’de gayet güzel yetişir. Verdiğim bilgileri okuyun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)