Euphorbia tirucalli

Ökse otu gibi dallanan Euphorbia tirucalli bitki türüne geyik boynuzu, kalem kaktüsü vs adlar verilir. Gerçekte kaktüs türü değildir. Euphorbiaceae (Sütleğengiller) familyasındandır. Afrika kıtasının birçok yeri yaşam alanlarıdır. Daha çok yarı kurak arazileri severler. Doğal yaşam alanlarında 7m kadar küçük ağaç halindedirler.

Kalem kaktüs Euphorbia tirucalli

Euphorbia tirucalli, kalem kaktüs veya geyik boynuzu

Dalları kurşun kalemlere benzer. Yaprakları çok kısa ömürlü olduğundan sadece gelişim döneminde, dal uçlarında görülür. Çünkü kısa sürede bozulup dökülürler. Yeni gelişim olmadığı zamanlar tamamen yapraksızdır. Serin ve soğuk zamanlarda dallarının en uçlarından sarı minik çiçekler açar. Dikensizdir.

Kalem kaktüsün gelişimi çok hızlıdır. Öyle ki (yerini sevmişse) yılda iki-üç defa budama gerektirir.

Euphorbia tirucalli öz suyu doğal lastik yapımında kullanılan lateks maddesidir. Aynı zamanda yanıcı ve zehirlidir. Cildi fena tahriş eder. Isırınca ağzı yakar. Küçük çocuklardan, ev hayvanlarından uzak tutun. Budayacağınız zaman eldiven ve koruyucu gözlük kullanın. Fazla süt akmaması için serin saatlerde budayın. Ve soğuk suyla ıslattığınız bezle kesik yerlere pansuman yapın ki süt akışı çabuk dursun.

Uzun sürek direkt güneş ister. Kış soğuklarına -5C dereceye kadar, ama yazdan beri dışarıda durmaya alışmışsa ve kuru toprakta olması şartıyla dayanır.

Uygun toprak şöyle olmalıdır: Eşit ölçülerde olmak üzere torf toprak + iri taneli dere kumu + ponza taşı karışımı.. Sulamaları ise toprak kupkuru oldukça yapın. Kışın soğuk yerde duruyorsa hiç sulamayın. Bitki besini, toprak karışımına eğer arazi toprağı katmışsanız hiç gerekmez. Ama sadece tarif ettiğim gibi bir karışım yaparsanız bir defa ilkbaharda ve bir defa da yaz ortasında olmak üzere kaktüs besininden yarı doz verin. Daha fazlasına ihtiyacı yok. Sırf maki süprüntüsü toprağında da bitki besini gerekmeden gayet güzel yetişebilir. Aslında yeterince süzek olması şartıyla her türlü toprakta sorunsuz gelişir.

Euphorbia tirucalli kalem kaktüs üretimi gayet basittir. 8-10cm kadar kestiğiniz dalları bir hafta açıkta bekletin. Sonra kuru toprağa dikin ve 10 gün geçmeden sulamayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.