Hydrangea serrata – Dağ ortancası

Hydrangeaceae familyasından Hydrangea cinsi bitkilerinden müstakil bir tür veya bildiğimiz ortancanın bir alt türü müdür bilimsel olarak kesinliği yoktur. Yine de Hydrangea serrata müstakil bir tür kabul edilir. Dağ ortancası, cennet çayı gibi isimleri var. Ana vatanı Kore’nin ve Japonya’nın dağlık kesimleridir.

Dağ ortancası (Hydrangea serrata) bitki türü

Hydrangea serrata özellikleri

Bildiğimiz ortancaya göre daha ufak tefek yapılıdırlar. Yaprak ve çiçekleri de daha küçüktür. Dalların ucundaki her çiçek grubunda kenarlarda büyük yalancı (kısır) çiçekler, ortada gerçek çiçekleri oluyor. Farklı renklerde, farklı boylarda ve yalancı çiçek şekillerinin farklı olması gibi pekçok kültivarları vardır.

İklim uyumu

Kış soğuklarına -30°C dereceye kadar dayanır. Bazı kültivarları -24°C dereceden fazla soğuğa dayanamaz. Sulamaya dikkat edecekseniz tam gün güneş alan yerlere kolay uyum sağlar.

Hydrangea serrata 'Blue Bird'

Hydrangea serrata ‘Blue Bird’ kültivarı ve sağ tarafta bildiğimiz ortanca.

Çiçek açması

Dağ ortancaları eski dallarından çiçek açar. Dolayısıyla dolayı budamalarda dikkatli olun. Sonbaharda en cılız en sağlıksız ve ince uzun dalları hafifçe budayın. Kış sonunda hafifçe kısaltma, seyrekleştirme, derleme toplama budaması yapın.

Bildiğimiz ortancada olduğu gibi çiçek rengi toprağın özelliğine göre değişir. Asitli toprakta mavi ve mavimsi, morumsu renklerde, alkalinli topraklarda pembe, eflatunumsu ve morumsu pembe tonlarda, kültivara göre ve toprak özelliklerine göre değişir. Toprağın pH derecesi nötr civarında ise çiçek rengi beyaz ya da beyaza yakın olur.

Hydrangea serrata 'Shishiva'

Hydrangea serrata ‘Shishiva’

Kullanım

Dağ ortancasının yaprakları doğal bir tatlandırıcı olan pyllodulcin içerir. Kore’de ve Japonya’da bu tür ortancanın yapraklarından çay yapılır. Birçok çeşitleri, kültivarları dünyanın her yerinde fazla uzamayan çalı özellikli süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Hydrangea serrata 'Kurenai'

Hydrangea serrata ‘Kurenai’

Hydrangea serrata bakımı

Dağ ortancası dediğimiz bu türün ve kültivarlarını yetiştirmek için gerekenler, toprak isteği, sulaması vesaire bilgiler bildiğimiz ⇒ ortanca bitkisiyle tamamıyla aynıdır. Çoğaltılması diğer ortancalarda olduğu gibidir. Ama bunların fidan üretimi (kısır olmayan hibritleri hariç) tohumla da mümkündür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.