Hydrangea serrata – Dağ ortancası

Çiçeklenme tarzı farklı olan, ince ve zarif yapılı, güneşe daha dayanıklı bir ortanca türü.

Hydrangeaceae familyasından Hydrangea cinsi bitkilerinden müstakil bir tür veya bildiğimiz ortancanın bir alt türü müdür bilimsel olarak kesinliğe kavuşturulamamış. Yine de müstakil bir tür olduğu kabul edilen Hydrangea serrata’nın dağ ortancası, cennet çayı gibi isimleri var. Dalların ucundaki her çiçek grubunda kenarlarda büyük yalancı (kısır) çiçekler, ortada gerçek çiçekleri oluyor. Anayurdu Kore’nin ve Japonya’nın dağlık kesimleridir. Kış soğuklarına -30°C dereceye kadar dayanır.

Dağ ortancasının yaprakları doğal bir tatlandırıcı olan pyllodulcin içerir. Kore’de ve Japonya’da bu tür ortancanın yapraklarından çay yapılır.

Hydrangea serrata 'Blue Bird'

Hydrangea serrata ‘Blue Bird’ kültivarı ve sağ tarafta bildiğimiz ortanca.

Birçok çeşitleri, kültivarları dünyanın her yerinde fazla uzamayan çalı özellikli süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bildiğimiz ortancaya göre daha ufak tefek yapılıdırlar. Yaprak ve çiçekleri de daha küçüktür. Sulamaya dikkat edecekseniz tam gün güneş alan yerlere kolay uyum sağlar.

Farklı renklerde ve yalancı çiçek şekillerinin farklı olması gibi pekçok kültivarları geliştirilmiş. Kültivarlarının irilik ve soğuğa dayanıklılıkları farklı olabilir. Bazı kültivarları -24°C dereceden fazla soğuğa dayanamaz.

Hydrangea serrata 'Shishiva'

Hydrangea serrata ‘Shishiva’

Hydrangea serrata türünde de çiçek rengi toprağın pH derecesine göre değişir: Asitli toprakta mavi ve mavimsi, morumsu renklerde, alkalinli topraklarda pembe, eflatunumsu ve morumsu pembe tonlarda, kültivara göre ve toprak özelliklerine göre değişir. Toprağın pH derecesi nötr civarında ise çiçek rengi beyaz ya da beyaza yakın olur.

Hydrangea serrata 'Kurenai'

Hydrangea serrata ‘Kurenai’

Çiçeklenmesi eski dallarda olacağından dolayı budamalarda dikkatli olun. Sonbaharda en cılız en sağlıksız ve ince uzun dalları hafifçe budayın. Kış sonunda hafifçe kısaltma, seyrekleştirme, derleme toplama budaması yapın.

Çoğaltılması diğer ortancalarda olduğu gibidir. Ayrıca tohumla da çoğaltılabilir.

Toprak isteği, sulaması vesaire bilgiler bildiğimiz ⇒ ortancalarla tamamıyla aynıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Hydrangea serrata – Dağ ortancası' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Gulnur dedi ki:

    Geçen sene çiçekli dikmiştim ama bu sene çiçek acmadı ne yapmam lazim?
    ***
    Bu sayfadakinden bahsediyorsanız sebep belki yanlış budama olabilir. Güneş yetersizliği olabilir. Dağ ortancası daha kuvvetli, daha uzun süreli aydınlık ortam ister. Diğer ortanca ise kışın fazla donma olur da dip kısımları etkilenirse o yıl çiçek açmaz. Kışın şiddetli don olayları olan yerlerde kış boyu dipleri yaklaşık 10cm kadar kuru yapraklar ve toprak karışımı ile örtülmelidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)