Cordyline australis ‘Dracaena Spike’

Dracaena cinsi türlerinden değildir. Cordyline cinsine ait bir türden (Cordyline australis) bir çeşittir. -10°C dereye kadar soğuğa dayanıklı olduğu için bahçelerde yetiştirilir.

Şimdiye kadar adı bütün dünyada yanlış olarak Dracaena spike diye devam ettirilmiş. Oysa Cordyline australis’in bir kültivarıdır. Bu şekilde kültivar adı Cordyline australis ‘Dracaena Spike’tır.
Dracaena spike
Cordyline australis ‘Dracaena Spike’ çok aşırı güneşli veya tam gün güneşli yerlerde eğer yazın susuz bırakılırsa ani bir bozulma gösterebilir. Kökleri sıcak toprağı sevmiyor. Böyle yerlerde dibine toprağı güneşten koruyan yer örtücü bitkiler dikilmelidir (veya malç yayılabilir). Saksıda yetiştiriyorsanız kalın kenarlı toprak saksı kullanın. Yaz boyunca susuz bırakmayın.

Dracaena spike - çiçekleri

D. spike çiçekleri

Çoğaltılması tüm asparagaceae familyası dallı türlerinde olduğu gibi dallarının 8 cm – 15 cm gibi parçalara bölünmesiyle kolayca yapılabilir. Bu türü tohumundan da çoğaltabilirsiniz.

Nisan ortasından haziran başına kadarki dönemde uzun bir dalı parçalara ayırın. 4-5 gün açıkta bekletin kesik yerler iyicene kurusun. Sonra çok ıslak olmayan, yeterince nemli olan fazlaca kumlu toprağa dikin. Sulamayın. Sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Bulunduğu yer esintili olmalı. Bir – iki ay içinde köklenir ve filizlenir. İki ay dolduğunda normal sulamaya geçebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)