Streptocarpus – yediveren çuhası

Yıl boyunca sürekli çarpıcı güzellikte çiçek açan bir ev menekşesidir. Afrika menekşesi ile akrabadır. Gelişim tarzı ve yaprak şekilleri açısında çuha çiçeğine benzer.

Gesneriaceae familyasından Streptocarpus cinsinin Güney Afrika – Cape bölgesi türleri arasında dallanmayan, yaprakları çuha çiçeğine benzeyen çeşitlerinden birçok hibrit ve kültivar oluşturulmuş. Streptocarpus türlerinin ana vatanları Afrika’nın güney, orta ve doğu kesimleri, Madagaskar ve  Komora Adaları’dır. Hibrit veya kültivarlardan üç örneğini bu sayfadaki resimlerde görüyorsunuz. Yeni çeşitleri üretenler genellikle patent hakkını almıştır. Böylece izinsiz ticari üretimi yapılamaz.

Ebruli pembe Streptocarpus

Ebruli pembe Streptocarpus

Cape primrose (Cape çuhası) adı verilmiş. Buna Türkçe isim vermek gerekirse belki yediveren çuhası denebilir. Bu arada Çuha çiçekleri ile hiçbir akrabalığı yok. Afrika menekşeleri ile aynı familyadandır.

Çiçek sapları uzun olan çeşitleri kesme çiçekçilikte kullanılır ve çok beğenilir. Vazo ömrü uzundur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Sabah erken saatlerde veya akşama doğru son iki saatte güneş alabileceği şekilde bir yerde tutmalısınız. Bunun dışında gündüz boyu yeri güçlü aydınlık olmalı. Güneşten tamamıyla mahrum ederseniz hiç çiçek açmaz. Yerinin iyi aydınlık olması bir şey ifade etmez. Flüoresan lamba 40cm yakınsa fotosentez yapabilmesi ve çiçek açabilmesi için yeterlidir. Günde 13 saatten az olmamalı. Hava nemliliği açısından ev ortamlarına tam uyumludur. Hızlı gelişim için gereken ısı 18C derece ile 25C dereceler aralığıdır. Daha fazla sıcakta gelişim yavaşlar. Kışın soğuk havaya en fazla 1C dereceye kadar dayanabilir.

Beyaz çiçeki Streptocarpus

Beyaz çiçeki Streptocarpus

Bitki besini: En iyi orkide özel besinini sever (genel kullanım bitki besini de uygundur). Suya karıştırmada tavsiye edilen dozajın yarısını uygulamanız lazım. Ortalama 20 günde bir verin.

Daima köklerinin zor sığdığı saksıda yetiştirmelisiniz. Saksıda köklerin yumaklaşması hem sıkça çiçek açması hem sağlığı için gereklidir. Yılda bir defa saksıda çıkararak kontrol edin. Eğer gerekiyorsa çok az farkla biraz büyük saksıya toprak ilavesiyle aktarın.

Koyu pembe Streptocarpus

Koyu pembe Streptocarpus

Solan çiçekleri hemen keserseniz yeniden çiçek açmak için fazla beklemez. Yaprak uçları kurursa kuru yerlerini düzgünce, doğal görünümüne uygun şekilde makasla kesin. Diğerlerinden fazla uzamış estetik görünümü bozan yaprakları da aynı şekilde kesip kısaltarak düzeltmeler yapabilirsiniz.

Yediveren çuhasının bakımı yukarıdaki bilgilerden başka toprak, sulama her şey aynen ⇒ Afrika menekşelerinde olduğu gibidir.

Çoğaltılması

Eğer yavru oluşturuyorsa her yıl ilkbaharda kökten ayırın. Sadece ilkbaharda ayıracaksınız. Ayırdığınız kökleri küçük saksılara dikin. Gelecek ilkbahara kadar aynı saksıda kalmalılar.

Yaprak çeliği ile de çoğaltabilirsiniz. Yaprak uzun ise ikiye bölüp iki parçasından da yeni bitkiler oluşturabilirsiniz. Yaprak çeliğini ilkbahar ortasından yaz sonuna kadar yapabilirsiniz. Yeterince nemli ama ıslak olmayan toprağa 1 – 2 cm gömün. Hava çok sıcak değilse üstünü naylonla kapatın (veya şeffaf kapaklı bir kutu kullanın) ve gün aşırı açıp bir saat havalandırın. Toprak kurumuşsa çok az su ile hafifçe sulayın. Hava sıcak ise kapalı tutmayın yoksa hemen çürürler. Ortalama 5 hafta içinde her bir çelik en az bir yavru bitki oluşturur. Mini yavrular oluşunca 15-20 gün daha geçtikten sonra kendi saksılarına dikebilirsiniz. Çelikle çoğaltmayı serin aylarda yaptığınızda mini sera uygulaması yapmanız daha iyi olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)