Streptocarpus – yediveren çuhası

Gesneriaceae familyasından Streptocarpus cinsinin Güney Afrika – Cape bölgesi türleri arasında dal uzatmayan, yaprakları çuha çiçeğine benzeyen çeşitlerinden birçok hibrit ve kültivar oluşturulmuş.

Streptocarpus hibritleri, yediveren çuhası çiçekli saksı bitkisi

Streptocarpus türlerinin ana vatanları Afrika’nın güney, orta ve doğu kesimleri, Madagaskar ve  Komora Adaları’dır. Hibrit veya kültivarlardan birkaç örneğini bu sayfadaki resimlerde görüyorsunuz. Yeni çeşitleri üretenler genellikle patent hakkını almıştır. Böylece izinsiz ticari üretimi yapılamaz.

Ebruli pembe Streptocarpus

Ebruli pembe Streptocarpus

Cape primrose (Cape çuhası) diye isim vermişler. Buna Türkçe isim vermek gerekirse belki yediveren çuhası uygundur. Çünkü yıl içinde farklı zamanlarda birkaç defa çiçek açarlar. Bu arada Çuha çiçekleri ile hiçbir akrabalığı yok. Afrika menekşeleri ile aynı familyadandır.

Süs bitkisi olarak özellikleri

Yıl boyunca sürekli çarpıcı güzellikte çiçek açan bir ev menekşesidir. Afrika menekşesi ile akrabadır ama ev ortamlarına ondan daha uyumlu olup çiçek açmada çok daha çalışkandır. Gelişim tarzı ve yaprak şekilleri açısında çuha çiçeğine benzer.

Çiçek sapları uzun olan çeşitleri kesme çiçekçilikte makbuldür. Vazo ömrü uzundur.

Yetiştirme, bakım

Sabah erken saatlerde veya akşama doğru son iki saatte güneş alacağı şekilde bir yerde tutmalısınız. Bunun dışında gündüz boyu yeri güçlü aydınlık olmalı. Güneşten tamamıyla mahrum ederseniz hiç çiçek açmaz. Yani yerinin iyi aydınlık olması çiçek açması için bir şey ifade etmez. Hava nemliliği açısından ev ortamlarına tam uyumludur. Hızlı gelişim için gereken ısı 18C derece ile 25C dereceler aralığıdır. Daha fazla sıcakta gelişim yavaşlar. Kışın soğuk havaya en fazla 1C dereceye kadar dayanır.

Beyaz çiçeki Streptocarpus

Beyaz çiçeki Streptocarpus

Bitki besini: En iyi orkide özel besinini sever (genel kullanım bitki besini de uygundur). Suya karıştırmada tavsiye dozajın yarısını uygulamanız lazım. Ortalama 20 günde bir verin.

Daima köklerinin zor sığdığı saksıda yetiştirmelisiniz. Saksıda köklerin yumaklaşması hem sıkça çiçek açması hem sağlığı için gereklidir. Yılda bir defa saksıda çıkararak kontrol edin. Eğer gerekiyorsa çok az farkla biraz büyük saksıya toprak ilavesiyle aktarın.

Koyu pembe Streptocarpus

Koyu pembe Streptocarpus

Solan çiçekleri hemen keserseniz yeniden çiçek açmak için fazla beklemez. Yaprak uçları kurursa kuru yerlerini düzgünce, doğal görünümüne uygun şekilde makasla kesin. Diğerlerinden fazla uzamış estetik görünümü bozan yaprakları da aynı şekilde kesip kısaltarak düzeltmeler yapabilirsiniz.

Yediveren çuhasının bakımı yukarıdaki bilgilerden başka toprak, sulama her şey aynen ⇒ Afrika menekşelerinde olduğu gibidir.

Fide üretimi

Eğer yavru oluşturuyorsa her yıl ilkbaharda kökten ayırın. Sadece ilkbaharda ayıracaksınız. Ayırdığınız kökleri mini viyol saksılara dikin. Gelecek ilkbahara kadar aynı saksıda kalmalılar.

Streptocarpus türleri yaprak çeliği ile üretmeye de uygundur. Hatta yaprak uzun ise ikiye bölüp iki parçasından da yeni bitkiler elde etmeniz mümkündür. Yaprak çeliğini ilkbahar ortasından yaz sonuna kadar yapmanız gerekiyor. Bu konuda diğer detayları Afrika menekşesi sayfasının ⇒ ilgili bölümü‘nden okuyun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Streptocarpus – yediveren çuhası' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Leyla, Zonguldak dedi ki:

    Streptocarpuslar kohleralar gibi uykuya geçer mi acaba? Yoksa sürekli canlı mı kalır?
    ***
    Sadece yaz aylarında eğer bulundukları yer çok sıcak ise kendiliklerinden dinlenmeye çekilirler. Hepsi bu. Özel bir dinlenme dönemi ihtiyacı yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.