Sabah sefası, Ipomoea purpurea

Borazan çiçeği, kahkaha çiçeği, sabah sefası vb isimlerle bilinen otsu bahçe sarmaşığı. İlkbahardan sonbahara kadar sabah – öğle arasında devamlı çiçek açar. Kışın ölür.

Ipomoea purpurea, sabah sefası Convolvulaceae familyasından Ipomoea cinsinin bir türüdür. Anavatanı Meksika olduğu halde dünyanın her yerinde (özellikle de suptropikal iklim görülen yerlerde) doğal olarak kendiliğinden yetişme özelliği kazanır. Ipomoea’nın birkaç türü daha sabah sefası ve gündüz sefası isimleriyle yetiştirilir.

Özellikleri

Ömrü yaklaşık 6 aydır. İlkbaharda tohumlarından çimlenerek büyük bir hızla büyür. Kışa doğru ölür. Kalp şeklinde güzel yaprakları ve sabahları açan güzel çiçekleriyle beğenilip bahçelerde, balkonlarda yetiştirilir.  Besleyici toprakta yapraklar 10-12cm genişliğinde ve gayet gösterişli olur. Gerçi boyu uzadıkça yaprak iriliği küçülür. Diğer bitkilere sarılarak 2-3 metre uzar.

İstanbul ve benzer iklimli yerlerde bir bahçeye bir defa dikildiğinde tohumları çevreye yayılarak her ilkbaharda yeniden büyürler. Bunun için özel bir şey yapmak gerekmez. Bütün gün şiddetli güneş almayan, verimli toprağı olan bahçelerde istilacıdır. Olmaması gereken yerlerde büyüyenleri sökmek gerekir.

Yetiştirilmesi

Sabah sefası güneşli ve yarı gölgeli yerleri sever. Gölgeye de uyumludur. Evlere uygun değildir ama havadarlığı iyi bir pencere yanında yetiştirebilirsiniz.

sabah sefası, Ipomoea purpurea

sabah sefası, Ipomoea purpurea

Tohumla çoğaltılır. Olgunlaşması tamamlanan, kuruyan tohumları uygun ortamda hemen çimlenir. İklimi uygun yerlerde bahçede yetiştiriyorsanız tohumunu alıp saklamanıza gerek yok. Diğer yerlerde ya da saksıda balkonda yetiştiriyorsanız tohumlarını alıp saklayarak her ilkbaharda yeniden ekmelisiniz. Kısa sürede çimlenirler. Tohumlar guruplar halinde yarım metre mesafeyle, 5 tanesi bir arada (5-6cm aralıklarla) ekilmeli.

Her toprağa uyumludur. Humuslu ve besleyici toprakta daha gösterişli, daha güçlü büyür.

Düzenli sulama istemez. Yağışsız ve sıcak aylarda günlerce kupkuru toprakta bırakmayın yeter.

Bahçe salyangozları sabah sefasının yapraklarını sever. Fakat çok hızlı büyüdükleri için sıkıntı olmaz. Sabah sefasının büyüme hızı bahçe salyangozlarının serin saatlerde karın doyurma uğraşısından daha hızlıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Sabah sefası, Ipomoea purpurea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif, İstanbul dedi ki:

  Mart ayını geçirmeden tohum ekmek istiyorum. Bir de sarmaşık. Yeni başlayan birine uygun, bakımı kolay, mart ayında ekilen, çok yavaş olmayan, temmuza kadar dayanıcak ne ekebilirim? Gündüz sefası ekebilecegimi duymuştum. Örneğin ne kadarlık bir saksıya kaç tohum ekmeliyim? Çabuk saran ne yetiştirebilirim? Nasıl bir saksıda kaç tohumdan?
  ***
  Mevsimlik bitkilerden tümü hızlı büyür. Aceleye gerek yok. Nisanın ilk haftası İstanbul için daha güvenli bir zaman. Sabah sefası sarmaşık olarak çok şaşırtıcı hızla büyür. Bir saksıya beş cm aralıklarla tohumunu ekebilirsiniz. 3 litrelik saksıya 5 tohum yeterli. Daha geniş hacimli saksılara bununla hesap edin.

 2. Yunus, İstanbul dedi ki:

  Öğleden sonra güneşini tamamen alan gündüz sefamda yaprak altlarında siyah örümcek ağları oluşmuş. Ayrıca küçük siyah sinekler de var. Sizin başka bir konuda tarifini verdiğiniz biberli bit ilacı çözüm olur mu acaba?
  ***
  Hayır örümcek bitlerde bitki biti ilaçları işe yaramaz. Şu sayfadaki ilgili paragraftaki ilaç ismini öğrenip ondan bulmalısınız: https://azbitki.com/bitler Toprak sineklerine ise sigara izmaritleri en etkili ilaç. Toprak yüzeyine karıştırıp sulayın.

 3. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Bende 70-80 civarında tohumu var. Tohumundan üretim, bakım, sulaması vb. şeyleri anlatabilir misiniz? Tohumu ne zaman ekilir?
  ***
  Tohumları nisanda ekilir. Toprağa 1-2cm gömün sulayın. Çok hızlı büyürler. Hiçbir özel bakım istemezler.

 4. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Ben bu çiçeğin tohumunu bu ayın on sekizinde 5 tane diktim. Şimdilik 2 tanesi çimlenmiş. Sizi dinleyecektim ama bir arkadaşım bana bu ay dikersen de çıkar dedi. Şimdilik ikisinin de 1 yaprağı var.
  ***
  Olur tabi ama en iyisi ilkbaharda ekmektir. Şimdi yaz sonu. Tam çiçek açıp tohum verecekken sonbahar soğuklarında kuruyabilir.

 5. ismetcan, Dalkıran dedi ki:

  Tohumlarını alıp bir saksıda yatiştirmek istiyorum. Tohum yapısı neye benziyor? Tohumlar saksıya düşmezlerse de başka yere uççarlarsa ne olacak?
  ***
  Tohumları nohut kadar bir kılıf içinde oluşur. taneler çok fazla küçük değildir. Saklayın ilkbaharda ekin.

 6. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Pazartesi günü Fen Bilimleri öğretmenime sabah sefası çiçeğini anlatacağım. Bir türlü bu çiçeğin nasıl, ne kadar sıklıkla sulandığını bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Slaytıma eklemem gerekiyor.
  ***
  sulamasanız bile (toprak kupkuru olmadıkça) bu zamanda çok hızlı büyür. Toprak üst yüzeyi elinizi ıslatmayacak şekilde ıslaklığı gittikçe sulayın. Hatta yapraklar pörsüyene kadar bekleyip öyle sulayabilirsiniz. Susuzluğa dayanıklıdır. Toprak ıslaksa ya da fazlaca nemli ise sulamayıp biraz kurumasını bekleyin. Hem hazır poşet toprak kullanmışsanız gereksiz sulamalar kesin çürütür.

 7. Dilek D. -İstanbul dedi ki:

  Balkonuma uzun saksılara mart sonu tohum olarak ektim. 10 günde çıktılar. Fakat yaprakları tam olarak yeşil değil. Büyük bir kısmı sararmış gibi soluk renkteler. 10 cm kadar büyüdüler. Alt yaprakları bazı fidelerde kurumuş. Balkonum güneye bakıyor. Öğlenden itibaren de güneşli. Acaba kuzey balkonu sabah güneşini çapraz aldığı için daha mı uygun?
  ***
  Sıcağa güneşe dayanıklıdır. Zaten daha yaz bile gelmedi. Anlaşılan tek sorun toprak. Siz bozuk toprak kullanmışsınız.

 8. Efe, Cologne dedi ki:

  Benimkilerde bilmediğim siyah yapışmış böcekler oluştu. Özellikle yaprak çıkım yerleri ve bitkinin en uç kısmında siyah, kücük yoğun bir şekilde böcekler. Ne yapmam gerek?
  En kolay yolu çiçekçilerden ilaç sormanız. Eğer sarmaşıklar henüz çok küçük iseler hızla büyüyecekler ve bitler üst kısımlarda olmayacaktır. Bu durumda ilaca gerek yok. Ama boyu uzadığı halde yine en uçlarda filan bit oluyorsa ilaç bulmanız şart.

 9. Zehra dedi ki:

  mavi boru çiçeğinin en büyük düşmanı kırmızı örümcektir. Kendini Yapraklarının alt kısmında siyah noktalar halinde belli eder. Gölge alanlardan güneş gören balkonlara taşımak daha sağlıklı bir gelişim göstermesine yardımcı olur.

 10. Orkun, Antalya dedi ki:

  Çevremde sıkça gördüğüm ve beğendiğim bir bitkidir. Tohum oluşumu hangi dönemde olur?
  ***
  Çiçekli olduğu sürece üzerinde tohumlar olur. Yakından bakarsanız mini taneler görürsünüz. Yaklaşık nohut büyüklüğündedir. Bunlar kuruyunca içlerinde birkaç tane siyah tohum olur.

 11. Mehmet, Afyon dedi ki:

  Bahçeye gündüz sefası diktim. Çiçeklendi. Soğuktan nasıl koruyabilirim?
  ***
  Antalyada bile korunmaz. Kışın ölürler. Tohumlarını alıp ilkbaharda yeniden ekeceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)