Kardinal sarmaşığı ve yıldız çadırı

Convolvulaceae (kahkahaçiçeğigiller) familyasından olan Ipomoea quamoclit türünün birkaç çeşidi var. Kırmızı küçük çiçek açan ve yaprakları parçalı olanı kardinal sarmaşığı, yaprakları ipincecik parçalar bütünü olan ve kırmızı, pembe, beyaz küçük çiçekler açan çeşitlerine yıldız çadırı adı verilir. Bunların tümüne ayrıca servi sarmaşık denir. Ana vatanı Amerika kıtalarının tropikal iklim bölgeleridir.

Ipomoea quamoclit, kardinal sarmaşığı

Bunlar çarpıcı güzellikte çiçeklerinden dolayı çok sevilen, aranan, tohumları konu komşu, eş dost arasında sevinçle paylaşılan bahçe sarmaşıklarıdır. Eski İstanbul bahçelerinin olmazsa olmaz sarmaşıklarından olan sabah sefası da aynı familyadan, üstelik aynı cinstendir (Ipomoea). Gelişim tarzları, yetişmeleri, bakımları hepsinde aynıdır.

Ipomoea quamoclit türünün kardinal sarmaşığı, yıldız çadırı (Ipomoea quamoclit) vesaire tüm çeşitlerinde çiçekler sadece yarım gündüzlük ömürlüdür. Eğer hava sıcak ise öğlende solarlar. Serin günlerde öğleden sonra iki üç saat daha durur, sonra solarlar. Ama bol bol tomurcuk ürettiklerinden dolayı aylarca hiç çiçeksiz kalmazlar.

Kardinal sarmaşığı ve yıldız çadırı

Solda kardinal sarmaşığı, sağda yıldız çadırı

Tohumdan yetişirler

Kardinal sarmaşığı çeşitleri sıcağı ve güneşi severler. Gerçi az güneş alan ağaç altlarında ve yarı güneşli yerlerde de sorunsuzca gelişip çiçek açarlar. Yazın şiddetli sıcak olan memleketlere bile uyumlulukları tamdır. Kış soğuklarına hiç dayanamazlar. Hatta don olayı hiç olmasa bile düşük ısıda kururlar. Dökülen tohumları ertesi baharda kendiliğinden çimlenir ve tekrar gelişirler.

Tohum ekme zamanı

Tohumları ilkbaharda çok serin günler geride kaldığında (nisan sonu, mayıs başı) toprağa 8-10cm aralıklarla 1-2cm derinlik gibi hafifçe gömün ve sulayın. Çimlenmeleri çabuk olur. Güneşin uzun süre ısıttığı toprakta birkaç günde, diğer durumlarda bir hafta, on gün, onbeş gün gibi bir sürede çimlenirler. Sonrasında gelişimleri çok hızlıdır. Didim’de bahçeme 5 yıl önce kardinal sarmaşığı tohumu ekmiştim. O zamandan beri kışın öldükleri halde her ilkbaharda tohumlarından kendi kendilerine tekrar ortaya çıkıyorlar.

Tohumdan gelişen fideleri çok hızlı uzar. Rastladıkları çubuk, değnek, diğer bitkiler ne bulurlarsa onlara sıkıca sarılırlar. Çiçek açmada gecikmezler. 3m kadar uzama potansiyelleri var. Ayrıca yan dallar vererek bulundukları yeri kalabalıklaştırır, bol bol çiçek açarlar. Bahçe çitlerine kendiliklerinden sarılarak çitleri kaplarlar. Balkonlarda yükseğe asılan saksılarda sarkıcı yetişebilir. Susuz bırakmayın yeter. Uzayan dalları bir süre aşağı sarktıktan sonra uçlar geri yönelerek kendi dallarına sarılıp tekrar yukarı uzar. Bu şekilde bir aşağı bir yukarı karman çorman bir yığın hale gelirler. Üstleri sürekli çiçeklerle dopdolu olur.

Toprak seçmez. Gübre istemez. Sadece fazla fakir topraklarda ve ağır killi topraklarda gelişimleri zayıf olur. Tohumları ekmeden önce toprağı çapalayıp torf toprakla harmanlarsanız bu yeterlidir.

Kardinal sarmaşığı, yıldız çadırı vb Ipomoea quamoclit türünün çeşitlerinin tek sorunları yaz aylarında külleme hastalığına yatkın olmalarıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |

'Kardinal sarmaşığı ve yıldız çadırı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Bu türün adı Ipomoea coccinea mı Ipomoea quamoclit mi? hangisi doğru? ikisi iki ayrı tür mü?
  ***
  Evet ayrı türler. Sadece çiçekleri benziyor. Dikkat ederseniz I. coccinea’nın yaprakları son derece farklıdır. Ama aynı şartlarda aynı şekilde yetiştirilirler.

 2. İzmir, Ege dedi ki:

  merhaba, ben hızlı büyüyen ve dayanıklı bir sarmaşık türü arıyorum internetten bir kaç tür ismi edindim fakat çok kararsız kaldım. Benim bu sarmaşıktan beklentim dayanıklı olması, hızlı büyümesi ve tüm yıl yeşil kalması. Önerebileceğiniz bir tür var mı? Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Hedera sarmaşıkları var. Tam istediğiniz gibi. Sadece çiçek amaçlı değil. Üçüncü yıldan itibaren zaptedemezsiniz. Eğer üçüncü veya dördüncü yıldan itibaren yaz boyunca hiç sulama yapmayacaksanız o durumda idealdir. Çiçekli istiyorsanız en iyisi en kibarı için şu sayfaya bakın: Trachelospermum jasminoides, yıldız yasemin


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.