Aloe vera

Asphodelaceae familyasından, Aloe (sarısabır) cinsi bitki grubunun Aloe vera türü. Türkiye’de sarı sabır ve öd ağacı gibi isimler vermeye çalışsalar da herkes bu bitkiyi bilimsel adıyla bilir.

Aloe vera bitki türü

Özellikleri

Genellikle gövdesiz gibi, sanki yapraklar sadece dipten gelişiyor gibi görürüz. Ama aylar geçtikçe yavaş yavaş gövdesi yükselir. İyi bakım sayesinde kalın, etli, kenarları hafifçe dişli sukulent yapraklar 1m kadar uzar. Alo vera ve benzer türlerde bütün hayati birikimler yapraklardadır. İnce kökler çok kötü mevsim şartlarında yok olur. Şartlar düzeldiğinde yeniden gelişirler. Köksüz kaldığında yapraklardaki birikimlerin sayesinde hayatta kalır. İnce kökleri topraktaki elementleri, mineralleri almada üstün özelliğe sahiptir. Görünümü hafif farklı birkaç Aloe vera çeşidi var. Bazıları beyaz benekli olur (benekler yuvarlak değil kısa çizgiler halindedir). Uzun, dimdik, sağlam bir sap üzerinde sırayla dizili, aşağı sarkık çiçekler açar. Çiçekleri bazılarında sarı, bazılarında koyu kavuniçi rengi olur. Aloe vera’nın çiçek açma zamanı kış sonu ile ilkbahar başı dönemidir.

Habitat

Doğal bir tür olup olmadığı kesin değil. Yani eski çağlarda insanların türettiği hibrit bir tür olabilir. Çünkü ana vatanı olabilecek bölgelerde kendiliğinden yetişen Aloe vera türüne rastlanmamıştır. Aloe vera türünün çok benzeri doğal Aloe türleri Afrika kıtasının kuzeyi, doğusu ve Yemen topraklarıdır. İklim yazları şiddetli sıcak, yılın çoğu zamanında kuraktır. Kayalıklı arazilerde, taşların kayaların aralarına birikmiş humuslu çürüntülerde kök salarak yaşarlar.

Kışa dayanıklılık

En fazla -7°C soğuğa dayanır. Havası kuru memleketlerde soğuğa dayanıklılığı daha az olur. İstanbul’da Aloe vera bahçelerde (saksıda olması şartıyla) sorunsuz yetişir. Kışın soğuktan donmaması için bahçeye yaz başında çıkarmalı ve kışa kadar iyi bakmalısınız. Bundan sonra soğuktan korumak gerekmez. Sadece kışın çok soğuk günlerde üzerine büyük bir karton kutu geçirip üstünü naylonla örtmek yaprak uçlarının zarar görmesini engellemek için tavsiye ederim. Ayrıca kış boyunca yağışlardan mutlaka koruyun. Çünkü soğukta ıslanan yapraklarda bir hayli hasarlar oluyor. Her yıl bu şekilde yaprak kaybına uğramak istemiyorsanız Aloe vera’larınızı saksıda yetiştirin ve kışın yapraklarının yağmurdan ıslanmaması için gereken tedbirleri alın.

Kullanım

Tıpta ve kozmetikte önemli değeri olan Aloe vera bitkilerini yüksek ticari değeri sebebiyle bazı ülkelerde geniş tarlalarda yetiştirirler. Birçok kozmetik firması ürün tanıtımlarında Aloe vera’dan bahsederler. Bilimsel adı ile markalaşmış ticari bir bitkidir. Dünyanın çoğu yerinde Aloe vera çok güvenli, çok faydalı şifalı bitki olarak kabul ve saygı görüyor.

Süs bitkisi olarak yetiştirilmesi de yaygındır. Yapay kayalık bahçelere uygundur. İç mekânlara uyumludur. Kurdele çiçeği, aşk merdiveni gibi zarif, ince yapraklıların arasında olması ile bu bitkiler birbirlerinin güzelliklerini arttırır. Aloe Vera tek başına bile dekoratif egzotik bitkilerdendir.

Şifalı bitki olarak aloe vera her şekilde kullanılır. Yanıklara sürülür. Ağız yaraları için çiğnenir. Çiğnerken özsüyunun mideye gitmesinin ve yanlışlıkla yiyip yutmanızın hiçbir tehlikesi yok. Egzamalı cilde ve böcek ısırığı olan yerlere sürmek fayda sağlar. Yaprağı kırıp kesif öz suyunu süreceksiniz. Nemlendirici ve cilt temizleyicisi gibi yüzünüze sürebilirsiniz. Kuruyup çatlayan dudaklarınıza da sürebilirsiniz. Aloe vera’nın alternatif tıpta kullanımları için başka kaynaklara bakmalısınız. Çünkü benim alanım değil. 

Saksıda Aloe vera

Yetiştirme, bakım

Aloe vera uygun toprakta olması ve güneş alması şartıyla bahçelerde sıfır bakımla yetişir. Ama saksıda yetiştiriyorsanız özel bir şeyler yapmak gerekir. Aşağıdaki bilgiler saksıda Aloe vera yetiştirmek içindir. Bahçelerde hiçbir bakıma ihtiyacı yoktur. Akdeniz ikliminde kış soğuklarına tam dayanıklıdır. Tek sorun yapraklarının soğuk yağmurlardan zarar görmesidir. Tekrar toparlanması yaz sonunu bulur.

Toprak

Saksıda yetiştirmek için hem humuslu hem çok havadar toprak hazırlamalısınız. Doğal, humuslu, sağlıklı arazi toprağı bulmak çok zor olduğundan ben burada torf toprakları tavsiye ediyorum. Aşağıdaki gibi karışım yapın. Bu karışım sayesinde Aloe vera’nız çürüme riskinden büyük ölçüde kurtulur. Dolgun ve iri yapraklı gelişerek çok hızlı büyür. 

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Güneş ve esinti ihtiyacı

İleri derecede kurak ve aşırı şiddetli sıcak çöllerin bitkisi olan Aloe vera buna rağmen az güneşli hatta hiç güneşsiz ama güçlü aydınlık yerlerde çok daha güzel görünümlü gelişir. Hatta bu şartlarda gelişimi de hızlı olur. Yazları aşırı sıcak olan bölgelerde yaz mevsiminde öğle civarı güneşine maruz kalırsa rengi yeşil değil bal renginde olur. Bunu problem sananlar var. Oysa doğal özelliğidir. Gelişimine o renkte devam eder. Eğer renginin yeşil olmasını istiyorsanız sıcak aylarda güneşin fazlasından korumanız lazım. Esinti ise gece ortam serin oluyorsa önemli değil. Sıcak oluyorsa gece boyunca esinti mutlaka lazım. Yoksa gelişimi durur. Aloe vera ve diğer Krasula metabolizmasına sahip bitkiler için gece serinliği ya da gece boyu esinti büyük önem taşır.

Sulama

Toprak çok süzek ise yazın sık sulayabilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Sıcak zamanlarda sulamayı gece serinleri başladığı zaman ile sabahın erken saatleri arasında yapın. Toprak pek süzek değilse, biraz killi ise üst yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin. Kış boyunca ise toprak kupkuru olsa bile bu tam kuruluk üzerinden iki üç hafta geçmedikçe sulamayın. Sulamaları yaz kış her zaman bol miktar su ile yapmalısınız. Saksının altındaki deliklerden su dışarı çıkması sayesinde toprak bozulmaz, kökler çürümez. Gerçi köklerin çürümesi önemli değil. Ama çürüme ana gövdeye geçer. Onun için dikkatli olun.

Evlerde kışın bile gelişime devam eder (hatta hiç sulamamaya rağmen). Eğer bulunduğu oda havasız, ışıksız ve soğuk olacaksa kış boyunca hiç sulamayın. Çünkü bu durumda tamamıyla ve hızla çürür gider.

Besin verme

Süs için yetiştiriyorsanız genel amaçlı bitki besini, orkide besini, kaktüs besini tümü uygundur. ilkbahardan sonbahara kadar 20-30 günde bir vermelisiniz. Kışın gelişmeye devam ediyorsa ayda bir devam edin. Eğer yapraklarını kesip kullanmak için Aloe vera yetiştiriyorsanız o durumda bitki besini değil gübreli toprak kullanın ve her yıl mayıs sonunda toprağını değiştirin. Gübreli toprağın hem kök çürütme riski olmaması hem de bitkinizden en iyi verimi almanız için aynen şu sayfadaki gibi yapmalısınız: Saksı bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

Saksı değiştirme

Büyük saksılara ihtiyacı yok. Çünkü Aloe vera zaten doğası icabı topraksız, kayalıklar ve taşlar arasında yaşamaya göre özellik kazanmıştır. Sadece bitki büyüdükçe irileşen yaprak ağırlığına uygun büyük saksı gerekir. Saksı ve toprak değişimini yılda en fazla bir defa ve sadece mayıs ayının sonunda yapın. Bu esnada kökleri zarar görürse önemli değil. Yeni toprağa diktiğinizde sulamamalısınız. Toprak adamakıllı kuruyana kadar bekleyin. Sonra sulayın. Köklerin rahatsız olması yüzünden bazen yaprakların yeşil rengi gider, bal rengine dönüşür. Ama bu hiçbir şekilde problem değildir. Zamanla düzelecektir.

Üretim

Aloe vera çok küçük olsa bile yanlardan bol bol yavru verir. Küçüklerin yavruları küçük, büyüklerin yavruları büyük olur. Çoğaltmaya niyetiniz yoksa bunları ilk gördüğünüzde köreltmelisiniz ki kendisi güçlüce büyüsün. Çoğaltmak istiyorsanız her bir yavrunun en az üç yapraklı olmasını bekleyin. Köklü veya köksüz ayırdığınız Aloe vera yavrularını önce iki gün açıkta bekletin. Köklü iseler kökleri belki kuruyabilir. Hiç önemli değil. Anadan kesilmiş olan yerin kuruması daha önemlidir. Yoksa oradan mikrop kapı çürür. Sonra ıslak olmayan, yeterince nemli toprağa dikin. Sulamayın. Toprak adamakıllı kupkuru oldukça sulayın. Tuttuğundan emin olana kadar böyle devam edin.

Problemler

Örümcek bitlere ve diğer bitlere karşı dikkatli olun. Bunların zararı mantar hastalıklarının bitkiyi öldürmesiyle sonuçlanır.

Yaprakların zayıflayıp incelmeleri susuz kalmadığı halde devam ediyorsa köklerin çürümüş olması ve yeni köklerin gelişememesi sonucu olur. Sebep yanlış topraktır. Veya ortamın aşırı sıcak veya çok fazla soğuk olmasıdır.

Saksıda, içmekanlarda yetiştirilen Aloe Vera bitkilerinin kontrollü sulanmaya ihtiyacı var. Hiç sulamamak sonucu kuruyup ölmeleri normaldir.

Kapalı, çok rütübetli ve serin yerlerde mantar hastalıkları türer. Havasız ve çok sıcak mekanlarda ise sağlığı bozulup çürümeye başlar. Sıcakta yeri mutlaka çok fazla havadar, esintili olmalı.

Kışın direkt güneşten uzakta hızlı bir kof gelişim göstermişse ilkbahar, yaz aylarında güneşe çıkarınca yapraklar yanar. Kışın nerede tutacağınıza dikkat edin.

Aloe vera’yı yazın dışarıda kışın içeride tutacaksanız kışa doğru içeri almak için havanın soğumasını beklemeyin. Yaz sonunda fazla geç kalmadan içeri alın. Serine adapte olan her türlü bitki sıcak ve havasız evlere alındığında kökleri çürür (özellikle de yer değişikliği sırasında toprak ıslak ise). İlkbaharda dışarı çıkarmak için acele etmeyin. Havalar henüz serin gidiyorken toprağı ıslakken dışarı çıkarırsanız bütün kökleri çürüyecektir. Çürüme ana gövdeye de sirayet eder.

'Aloe vera' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sinem, Ankara dedi ki:

  A101 toprağına ortaboy kum karıştırıp aloe veramı ona diksem olur mu? Balkonun güneş almıyor. Balkonda baksam..
  ***
  Evet iri taneli kum ile gayet uygun olur. Balkonunuz güneş almıyorsa ama dışarısı gibi güçlü aydınlık ise güneş almamasının bir sakıncası yok. Hem yemyeşil canlı renkli olur. Güneşte o kadar canlı yeşil olmuyor ama daha güçlü gelişir. Ayrıca balkonunuza güneş gelmiyorsa ama yakın yerlere uzun süre güneş geliyorsa ve Aloe vera orayı görüyorsa bu daha iyidir. Hemen hemen güneş alıyor gibi güçlü olur. Rengi de canlı yeşil olacaktır yine.

 2. Sinem, Ankara dedi ki:

  Kapalı balkon değil açık balkon. Bir de diktikten sonra ne zaman büyümeye başlar?
  ***
  Ben ışık meselesini anlatmaya çalıştım. Bu durumda kapalı mı açık mı hiç önemli değil. Gelişimine gelince: Artık havalar çok fazla soğuk olmadığına göre gelişim şu anda devam ediyor demektir. Ancak çok havasız + çok sıcak mekanlarda ve bir de çok fazla soğuk zamanlarda hiç gelişmez. Diğer durumlarda sürekli gelişim halindedir. Topraktan söküp açıkta tutsanız dahi bünye eski yapraklardaki suyu kullanarak yeni gelişimlere kesinlikle devam eder.

 3. Naile Ş. -Ankara dedi ki:

  Bu iri taneli dere kumu yerine Bauhaus’tan aldığım Genta kaktüs toprağını kullansam olur mu? Aloe vera ve ona benzeyen bitkilerim için.
  ***
  Evet olabilir.

 4. Sinem, Ankara dedi ki:

  Kusura bakmayın ben birşey daha sormak istiyorum. Balkonun çok güneş almıyor. Dikeli 4 gün oldu ama aloveramın rengi kahve rengine döndü. Adapte olunca rengi açılır mı? Aldığım yerde içerideydi.
  ***
  Rica ederim ne kusuru. Gerekli gördüğünüz her soruyu sorun. Yer yadırgaması fazla etkileyici olmuş galiba. İç mekan havasına alışık olduğundan ani yer yadırgamasında yeni yeri geceleri hiç alışık olmadığı kadar soğuk olmuşsa kökleri aktivitesiz kalmış ve kurumuş olabilir. Bunlar bazen köklerini terk ediyor. Şartlar düzelince yeniden hızla köklenirler. Yani eğer hiç güneş almıyorsa böyle olmuş olabilir. Ama eski yerine göre daha fazla güneş alıyorsa normaldir. Sorun yok. Yine de yaz sıcakları başlayana kadar toprak tamamen kupkuru olmadıkça sulamayın. Açık havada olması şimdilik iyi. Yaz sonundan hemen önce mutlaka içeriye alın.

 5. Mahmut, Manisa dedi ki:

  Kış gecelerinde dışarıda soğuk esintilerde zarar görür mü 0 derecelerde?
  ***
  Sıfır derece soğuk veya sıfırın altına düşmesine gerek yok, 5C derece ve daha fazla soğukta eğer yapraklar ıslanırsa yapraklar perişan hale geliyor ve yeniden toparlanması ancak yaz sonunda mümkün oluyor. Ama ıslanmazsa -4C dereceye kadar zarar görmez. Didim’de 7 kış geçirdim. Hep böyle gördüm. Bahçeye dikili olanlar yağmur alıyor ve soğukta ıslaklık yaprakları mahvediyor. Saksıda verandada yağmurdan korunanlar tam açık havada olmalarına rağmen hiç zarar görmediler şimdiye kadar.

 6. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Aloe veram iyi durumdaydı. Sanırım cam balkonda olduğundan köke yakın yapraklarda kararma oldu. Havalanması için apartman boşluğundaki cama koydum. Fakat komşunun yaramaz oğlu birkaç gün arayla iki kez saksımı yere attı. Bugün farkettim ki yapraklarda jel kalmamış. Düzelme şansı var mı acaba? Ne yapmalıyım?
  ***
  Kapalı ortam + ıslaklık veya fazla hava nemliliği yaprakları bozabilir. Yapraklarının incelmesine gelince köklerinin çürümüş olması ve yeni kök çıkaramadığı içindir. Mümkünse sürekli tam açık bir yerde tutun. Ayrıca galiba toprağı bozulmuş ve köklere zarar veriyor olabilir. Kumlu, taşlı arazi toprakları Aloe veralar için bazen torf topraklardan çok daha sağlıklıdır. Tüm şartlar doğru olursa kupkuru toprakta bile köklenir. Yani şimdilik, yaz sıcakları iyice bastırana kadar sadece toprak tamamıyla kupkuru oldukça sulayın. Bu sırada bol bol yeni kökler uzatacaktır.

 7. Sinem, Ankara dedi ki:

  A101’den aldığım toprakla iri kumu karıştırıp dikmiştim. İçeride 4 tane aloveram var. Kışın ayda bir suluyordum. Acaba bu aylarda ve yaz sıcağında nasıl sulama yapmalıyım? Çürütmekten korkuyorum.
  ***
  Yaz sıcakları gelene kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Su miktarı ise saksı alt deliklerden dışarı su ıkacak miktarda olmalı. Daha azı toprakta zararlı maddelerin oluşup birikmesine ve bitkiyi zehirleyip öldürmesine sebep olur. Yazı sıcaklarında ise yine aynı şekilde ama toprak kupkuruya yakın derecede kurudukça sulayın.

 8. Ayşe dedi ki:

  Neredeyse yeni doğmuş bir bebeğin eli kadar ufacıkken aldığım aloe vera bitkim yıllar içinde çok büyüdü. Bu türü başka yerde görmedim diyebilirim. Yaprakları bildiğimiz aloe vera gibi ince değil oldukça kalın etli. Bir yaprağının eni inanın abartmıyorum neredeyse elim kadar. Görenler canlı bitki olduğuna inanmıyordu. Dokunmadan, ufak ufak kırmadan ikna olmuyorlardı. Çok sağlıklı güzel bir bitkiydi. Ancak son zamanlarda sallandığını, daha sonra da yan yattığını farkettim. İncelemek için dokunduğumda elimde kaldı. Kökü toprakta bitki bütün olarak elimde. Dibine baktığımda kahverengilikler gördüm. Sebzelikte unutulmuş pörsümüş yeşillikler gibiydi. Sebebini sonra öğrendim. Yaklaşık bir aydır yeğenim bizde kalıyor. Bazı geceler alkollü içecek tüketip bardağının dibinde kalanı bitkimin dibine dökmüş. Çok üzüldüğümü görünce itiraf etti. Acaba bu bitkiyi başına gelenlerden sonra kurtarmam mümkün mü? Üstlerde hiçbir şey yok gibi. Ne varsa dipte. Sağlıklı olduğunu düşündüğüm yerden kesip diksem bir sonuç alır mıyım?
  ***
  Ayşe Hanım aslında normal yetişkin hali büyük olmasıdır. Yanlış bakımda, özellikle yanlış şartlarda cüce kalırlar. Probleme gelince muhtemelen yeğeninizin içkisi yüzünden değildir. Zamanla toprakta zehirleşme gibi bozulmalar olur. Bir raddeye gelince bitkinin kökleri ve dip kısmı çürür. Çok yaygın görülen bir şeydir. Bunun sebebi ise sulamaları hep az su ile yapmaktır. İşte bu yüzden ben yeğeninizin hatasına bağlamadım. Neyse şimdi yapacağınız şey elimde kaldı dediğiniz üst kısmın en alt çürük yerini tamamen kesmek. Sonra yine alt kısımdan, en alttan başlayarak birkaç en alt yaprağı gövdeden sıyırıp çıkarın. Çünkü oralardan yeni kökler çıkacak. İki üç hafta açıkta susuz topraksız bekletin. Kesik yer tamamıyla taş gibi kupkuru olsun. Islak olmayan, kupkuru değil ama az nemli toprağa dikin. 10 gün o toprakta hiç sulamayın. On gün dolduktan itibaren bol bol su dökerek sulayın. Her sulamada saksı alt deliklerden su çıkmalıdır. Böylece toprakta kendiliğinden oluşup duran zararlı maddelerin çoğu su ile alt deliklerden çıkar gider. Toprak sağlıklı kalır. Aloe vera sulama sıklığına gelince: toprak kupkuru oldukça ama dediğim gibi sulayın.

 9. Gürkan dedi ki:

  Merhaba, aloe veram için toprak karışımı hazırlamıştım. Toprak karışımında az miktarda siyah normal bitki toprağı, torf, aloe veramı aldığım saksının içindeki toprak (küçük taşlar filan da vardı içinde) bunlarla karışım yaptım. Saksının en altına da yumurta kabukları koymuştum. Fakat aloe vera ile ilgili şöyle bir durum var. Çiçeğim toprağı çok sert. Özellikle sulayınca toprak katılaşıyor. Kalıp gibi oluyor. Saksının kenarlarında boşluk oluşuyor kalıp gibi. Parmağımı susuz kalıp kalmadığını kontrol etmek için dibine batırmakta bile zorlanıyorum. Dikeli 2 ay oldu. Niye yavru vermiyor diye sorgularken bugün saksının kenarından toprağın kenarından bir yavrunun zar zor büyüdüğünü gördüm. Büyük ihtimal bu yavru toprak sert olduğundan yukarı çıkamadı ve bulduğu bir boşluktan büyüdü. Sonuca gelirsek ben bu toprağı nasıl düzeltebilirim? Bitkiyi daha yeni ektim. Açıkcası sil baştan tekrar yeni bir toprağa ekmek istemiyorum. Bu toprağı dışarıdan bir müdahale ile normale döndürebileceğimiz bir yöntem var mıdır?
  ***
  Bilmiyorum nasıl maddeler kullandınız, cocopeat mi kullandınız.. ama madem durum çok kötü o halde sil baştan sağlıklı bir toprak karışımı yapmanız lazım. Başka bir yöntem veya çare yok. Komşularım sürekli dışarıda verandada tuttukları Aloe vera’lar için A101’den aldıkları ucuz torf toprak kullanıyor. 2-3 yıl izledim. Muhteşem yetişiyorlar. Size tavsiyem en sadesinden en ucuzundan torf toprak kullanın. Şu sayfayı okuyun: Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 10. Tolga, İstanbul dedi ki:

  Humuslu toprak için şu linki buldum xxxxxx xxx içeriği genel anlattıklarınızla örtüşüyor. Ama marka güvenilir mi bilemedim. Lifli toprak içinse güzel içerikli bir tane bulamadım. Teşekkürler yardımlarınız için.
  ***
  Torf topraklar zaten bolca liflidir. O sözleri düzeltmem lazım. Humus katkılı olması ise zaten şimdi poşet torf topraklar çoğunlukla humus katkılıdır (örneğin A101 toprağı öyle). Ama iyi bir torf toprak zaten başlı başına humuslu gibi özelliklidir ve humus katkısına pek yok (ama olsa daha iyi olur). Linkini verdiğiniz sayfadaki açıklamalar biraz hatalı. Leonardit köklendirici gübre değildir. Uzaktan yakından alakası yok. Humuslu doğal arazi toprağı için olan sözleri sırf humus için kullanmışlar. Bu da yanlış. Yaptıkları karışım saksı bitkisi toprağı şeklinde kullanıma hiç uygun değil. Verimsiz ve fazla beyaz topraklar için mükemmel bir toprak düzenleyicisidir o kadar. Sadece şu iki şekilde kullanabilirsiniz:
  1- Arazi toprağını ve bu karışımı eşit ölçülerde harmanlarsınız. Dış mekan, balkon saksıları için çok iyi uygun olur. Salon-ofis bitkilerine uymaz.
  2- Bahçenizde sebze veya çiçek yetiştireceğiniz yerlerin toprağına bu karışımı karıştırmanız iyi olur. Ama eğer bahçenizin toprağı zaten iyi ise bu karışım hiçbir şekilde gerekli değil.
  Dikkat: Karışımı hazırlayanlar bahsetmemiş ama galiba hiçbir besleyici katmamışlar. Bu durumda gübre veya bitki besini ayrıca gerekiyor. Çünkü tarif ettikleri karışım bitkilerin ihtiyacı olan maddeleri tam olarak içermiyor. Onlar öyle zannetmiş. İşin ehli uzman birine mesela toprak ve gübre hakkında uzman bir ziraat mühendisine etraflıca her şeyi sorup öğrenmek varken ordan şurdan bölük pörçük bir iki satır okumuş, onları da yanlış anlamış ve hatalı işlere girmişler. Eğer hazırladıkları karışım için “toprağı verimsiz bahçeler için hazırlanmış toprak düzenleyicisidir ve gübre yerine kullanılamaz” diye tanıtsalardı o zaman mükemmel bir iş yapmışlar diyecektim.

 11. Hatice, Elazığ dedi ki:

  101’den aloavera aldım. İlk başta yanlış ektim. Sonra yeniden ektim ama yaprakları sarardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sarılaşma değil de bal rengi olma durumu kendi özelliğidir. Ben de yer değiştirdiğim zaman bazıları öyle oluyor. Bazıları hiçbir şey yapmadığım halde güneş etkisiyle renk değiştirir. Bunlar hiçbir şekilde problem değil.

 12. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Aloeveranın İstanbul’da bahçeye dikildiğinde kışın fazla yağmurdan çürümesi riski var mı?
  ***
  Bahçeye dikili olunca ne hikmetse çürümüyor. Ama soğukta ıslanması yaprakları bir hayli yıpratır. Aynı derece soğukta yaprakları hiç ıslanmazsa hiçbir zarar görmez. Ama yapraklar ıslanınca adeta erircesine birçok yerinden kararmalar oluyor. Başka yerleri değil sadece yapraklar zarar görüyor. Yaz aylarında toparlanmaya çalışıyor. Sonbaharda eskisinden daha güzel hale gelir. Neyse size tavsiyem kısaca bahçeye dikmeyin. Yoksa her kış yapraklarda yüzde doksan kayıp yaşarsınız.

 13. Ayşe, Kocaeli dedi ki:

  Bimden torf alıp diktim. Birkaç hafta sonra üstünde küçük küçük kara sinekler gördüm. Yaprakları da gücünü yitirmiş gibi içi sanki boşalıyor.
  ***
  Hatanız ikide birde sulamak. Ben Aloe vera diktiğimde sulamam. Toprak ne zaman adam akıllı kurur o zaman sularım. Sonraki sulamaları da bu şekilde yaparım. Ne sineklenme ne çürüme. Hiçbir problem olmaz. Sulamalarda ise bol bol su kullanın. Az miktar su ile sulamak zamanla toprağı bozar ve bitki çürüyerek ölür. Ayrıca torf toprağa bol bol ponza taşı veya iri taneli dere kumu karıştırmanız gerekiyordu. Yukarıda nasıl toprak gerektiği yazılı.

 14. Hülya, Ankara dedi ki:

  Yıllardır baktığım Aloe vera büyümüyor. Ağırdığım yavruları da gelişmiyor. Toprağı bauhause kaktüs toprağı. Arada kaktüs vitamininden veriyorum. Toprak kurumadan sulamıyorum. Güneydoğu cepheli cam balkonda bakıyorum. Direkt güneş almasın diye tepeden guneşliği aşağı çekiyorum biraz. Nerede yanlış var anlamadım.
  ***
  Direkt güneşi engellemeniz yanlış. Sadece öğle saatlerinin direkt güneşinden korumanız yeterli. Ama daha önemlisi gece boyunca esinti almasıdır. Yoksa yaz boyunca hiç gelişemez. Kapalı ve sıcak mekanlarda gece boyunca havasız, esintisiz kalması yüzünden hiçbir gelişim göstermez. Kaktüs topraklarına hiç güvenmeyin. Bunlar göz boyamaca, ticari hile ürünü saçmalıklardan ibaret uydur kaydır şeyler. Sıradan torf toprak ile ponza taşı karışımı çok daha iyidir. Ayrıca yavruları ayırmak gereksiz ve zararlı. Bırakın bir arada zengin görünümlü halde büyüsünler.

 15. Ceren, Marmaris dedi ki:

  Merhaba. Benim 1-2 yıl önce botanikten aldığım bir aloe veram var. Kışın yapraklarından biri yumuşamıştı ve kestiğimde kahverengi koyu bir sıvı aktı ayrıca kötü bir kokusu vardı. Kökünde bir çürüme görmedim. Şu an ilk aldığım zamana göre alttaki yaprakları uç kısımlarından dolgunluğunu kaybetmiş gözüküyor ve içeri doğru kıvrılmaya başladı. Kahverengi sıvının ve kokunun sebebi ve yaprakların eski haline göre dolgunluğunu kaybetme sebebi ve çözümlerini söyleyebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Uzun uzun anlatamayacağım. Kısaca toprağı yanlıştır. Sulamada hatalı davranıyorsunuzdur. Bir de ev içinde havasız dip köşe yerlerde hiç gelişemez. Hava akımlarını hissetmesi şart. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyup gerekenleri yapmanız lazım.

 16. Sinem, Ankara dedi ki:

  Benim aloveramın kökü sarı renk almış. Acaba cürüyor mu 3 ay geçti köklenmede olmadı. Acaba neden olabilir? Bugün saksısından çıkardım geri diktim.
  ***
  Geçen haftaya kadar, uzun süre köksüz ve açıkta duran bir Aloe vera susuzluğa ve 35-40C derece sıcağa rağmen ve bal rengine dönmüş yapraklarının incelmesine rağmen açıkta köklenmeye başlamıştı. Toprağa dikince bir haftada rengi yeşile dönmeye başladı. Sizin hatanız muhtemelen evde kapalı yerde havasız bir köşede tutmaktır. Bu türler özellikle gece boyunca hava akımlarına büyük ihtiyaç duyuyor.

 17. Filiz, Antalya dedi ki:

  Bir Aloe vera saksıma diktim. 3 hafta oldu. Kalın yaprakları çekilmiş jel baya gitmiş çok şaşırdım..
  ***
  Saksıda yetiştirince oldukça süzek toprak lazım. Böyle haberler duymak beni şaşırtıyor. 7 yıldır Didim’de hem bahçeye dikili hem saksıda yetiştirdiğim hiçbir Aloe vera bozulmuyor. Fazla çoğalanları küçük parçalara doğrayıp çürüntü gübre kovasına atmak zorunda kalıyorum. Kısaca toprak konusunda hatanız vardır. Yukarıda toprak konusunu okuyup aynısını yapmanızı tavsiye ederim.

 18. Mert Kumtepe dedi ki:

  Bauhaustan 10’ar litrelik, bitki toprağı ve pomza taşı sipariş verdim. Bunları 1e1 ölçüde karıştırsam aloe vera için uygun olur mu? Birde aleo vera kargo ile sanırım açık kök olarak gelecek, gelir gelmez dikip hemen sulamalı mıyım?
  ***
  Toprak markalarını hiç bilmiyorum. Bana resim göndermenizin bir anlamı yok. Çoğu iddia ettikleri gibi çıkmıyor zaten. Yani bu torf toprak konusunda işimiz tesadüflere kalmış durumda. Ben son yıllarda sadece A101’de satılan en ucuz torf topraktan alıyorum. Hepsi gayet sağlıklı çıktı. Aloe vera için 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı birbirleriyle karıştırmanız yeterli. İlk dikince 10-15 gün hiç sulamayın. Susuzluktan değil gereksiz yere sulamak yüzünden ölüyorlar. Sadece toprak tamamıyla kupkuru oldukça bol bol su dökerek sulamalısınız.

 19. Mert Kumtepe dedi ki:

  NPK 15.15.15 Kompoze gübreyi su ile belli oranda karıştırıp aloe vera bitkisine ve diğer bitkilere sıvı gübre olarak kullanabilir miyim? Eğer kullanabilirsem 1 litre suya kaç gr koymalıyım? Ne sıklıkla gübreli su kullanmalıyım?
  ***
  1 litre suya yarım çay kaşığı hatta biraz daha az karıştırın. Ayda bir defa yeterli. Kış aylarında hiç vermeyin.

 20. Mert, Osmaniye dedi ki:

  Sipariş ettiğim 45-50cm boyunda aloe vera fidesi 3-4 gün önce geldi. 5 litrelik saksıya bahsettiğiniz şekilde 2 bitki toprağına 1 pomza karıştırarak diktim. İlk 2 gün sulamadım fakat toprağın kuru olması, bitkinin de yeni dikilmiş olmasına dayanamayıp 1 kereye mahsus bol su verdim..
  ***
  Mert Bey bu bitki hiç de düşündüğünüz gibi hassas bir bitki değil. Mesela yukarıdaki bakım bilgilerini okursanız “İleri derecede kurak ve aşırı şiddetli sıcak çöllerin bitkisi” diye yazmışım. Ve daha önceki sorunuzdaki sözlerime rağmen hemen sulamışsınız. Topraktan söküp bir köşeye atsanız kupkuru yerde aylarca sapasağlam kalma özelliği var. Ama bakımında ne kadar özenli davranırsanız o derecede hayatta tutmak zordur. Çürür giderler. İhmal ettikçe önemsemedikçe hızlı gelişip çoğalır dururlar. Kışın -5C dereceye kadar hiç zarar görmezler. Şimdi her ihtimale karşı hemen sökün ve kuru toprağa dikin. Şimdilik içeride tutun. Çünkü önceki yerinde sıcak yere alışık geliştirilmişse kış ortasında sizin orada ani bir şekilde buz gibi soğuk hava çarpması ciddi zarar verebilir.

 21. Feride, Ankara dedi ki:

  Bir yakınım bana aloevera verdi. Balkonda duruyor bir sey olmuyor dedi ama Ankara eksi 10u görünce dondu. Tekrar canlanır mı yoksa çürüdü mü?
  ***
  Haşlanmış gibi yumuşamış, pelteleşmişse ölmüştür.

 22. Ayşe, Antalya dedi ki:

  A101’den Aleo vera aldım ve torf toprağa sıkıca hava almayacak şekilde büyük bir 5 delikli saksıya diktim. Buraya kadar bir sorun var mı? İlkbahar ve yazda içeride mi tutman gerekiyor yoksa balkon veya bahçe olur mu? Hayvansal gübre yerine yine marketlerde satılan bitki besini veya yumurta kabuğu ve muz kabuğu karışımı yeter mi?
  ***
  Sıkıca hava almayacak şekilde mi? Her şey yanlış. Lütfen yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 23. Ayşe, Antalya dedi ki:

  İklim için neler yapmalıyım? Gübre yerine karışım veya bitki besini kullansam olur mu?
  ***
  Hiçbir şey gerekmez. En iyisi dışarıda tutmaktır. Sizin orada yabani otlardan bile daha arsız yetişir. Ben Didim’deyim. Hem bahçeye dikili hem saksılarda Aloe veralar yaz kış sürekli dışarıda. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre bir şeyler yapın. İnce ince birsürü ayrıntı sormanıza gerek yok. Çöl bitkisine tropikal su bitkisi muamelesi yapmaya çalışıyorsunuz yanılmıyorsam. Öyle yaparsanız çürür gider.

 24. Hatice, Ankara dedi ki:

  Marketten aldığım saksıda aloe vera’mın toprağını hemen değiştirmeli miyim? Bir de yapraktan çoğaltılır mı aloe vera?
  ***
  Yukarıdaki bilgileri okuyun. Öncelikle toprağını doğru ayarlamanız lazım. Yapraktan fide oluşması mümkün ama çok zor. Ve de bir yıl gibi çok uzun zaman alır. Sonuçta hayatta kalması çok zor mini fideler oluşur. Halbuki o kadar zamanda bitkinin kendisi birkaç yavru verip çok da hızlı büyütmüş olur. Yapraklarla hiç uğraşmayın. İnternet videolarda gördüklerinize inanmayın. Hepsi görüntü hilesi.

 25. Sinem, Ankara dedi ki:

  Acaba alovera bitkisi ayda kaç yaprak çıkarır? Diktikten sonra ne zaman büyümeye başlar?
  ***
  10 yıldır yetiştiriyorum ama ayda kaç yaprak verir hiç saymadım. Ortamının gece saatlerindeki havadarlık şartları ve yeterli sıcaklık sayesinde gayet hızlıdır. Yeni dikmiş olsanız bile şartlar doğru ise hep gelişim halindedir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.