Aloe vera

Tıp, alternatif tıp, şifalı bitkilerle tedavi ve kozmetik alanlarında çok büyük yeri ve önemi olan Aloe vera’nın bahçelerde ve salonlarda süs bitkisi olarak kullanımı da yaygındır.

Asphodelaceae familyasından, Aloe (sarısabır) cinsi bitki gurubunun Aloe vera türü. Türkiye’de sarı sabır ve öd ağacı gibi isimler vermeye çalışsalar da herkes bilimsel adını kullanır.

Özellikleri

Genellikle gövdesiz gibi, sanki yapraklar sadece dipten gelişiyor gibi görürüz ama yıllar geçtikçe yavaş yavaş gövdesi yükselir. İyi bakım sayesinde kalın, etli, kenarları dişli succulent yapraklar 1m kadar uzayabiliyor. Alo vera ve benzer türlerde bütün hayati birikimler yapraklardadır. Kökler çok kötü mevsim şartlarında yok olur. Şartlar düzeldiğinde yeniden köklenir. Köksüz kaldığında yapraklardaki birikimlerin sayesinde hayatta kalır. Kökleri topraktaki elementleri, mineralleri alabilmede üstün özelliğe sahiptir. Görünümü hafif farklı birkaç çeşidi var. Bazıları beyaz benekli olur (benekler yuvarlak değil kısa çizgiler halindedir). Uzun, dik, sağlam bir sap ucunda sırayla dizili, aşağı sarkık çiçekler açar.

Habitat

Doğal bir tür olup olmadığı kesin bilinmiyor. Çünkü anavatanı olabilecek bölgelerde kendiliğinden yetişen Aloe vera türüne rastlanmamıştır. Eski çağlarda insanların türettiği hibrit bir tür olabilir. Aloe vera türünün benzeri doğal Aloe türleri Afrika kıtasının kuzeyinde, doğusunda ve Yemen’de bulunur. İklim yazları şiddetli sıcak, yılın çoğu zamanında kuraktır. Kayalıklı arazilerde, taşların kayaların aralarına birikmiş humuslu çürüntülerde köklenerek yaşarlar.

Kışa dayanıklılık

En fazla -7°C soğuğa dayanabilir. Havası kuru memleketlerde soğuğa dayanıklılığı daha az olur. İstanbul’da Aloe vera bahçelerde sorunsuz yetişebiliyor. Kışın soğuktan donmaması için bahçeye ilkbaharda dikmeli ve kışa kadar iyi bakmalısınız. Bundan sonra bir daha en küçük bir bakım istemez. Sadece kışın çok soğuk günlerde üzerine büyük bir karton kutu geçirip üstünü naylonla örtmek yaprak uçlarının zarar görmesini engellemek için tavsiye ederim. Yapraklarda özellikle uçlarda olaşacak kısmi zararları önemsemeyecekseniz ziyanı yok. Kış geçince tekrar gelişime başlar ve hızla yeni yapraklar çıkarır.

Aloe vera

Aloe vera

Kullanım

Tıpta ve kozmetikte önemli değeri olan Aloe vera yüksek ticari değeri sebebiyle bazı ülkelerde geniş tarlalarda yetiştirilir. Birçok kozmetik firması ürün tanıtımlarında Aloe Vera’dan bahsederler. Bilimsel adı ile markalaşmış ticari bir bitkidir. Çünkü belki bizde pek bilinmiyor olabilir ama dünyanın çoğu yerinde Aloe vera çok güvenilir, çok faydalı şifalı bitki olarak biliniyor ve saygı görüyor.

Süs bitkisi olarak yetiştirilmesi de yaygındır. Yapay kayalık bahçelerde kullanılır. İç mekânlara uyumludur. Kurdele çiçeği, aşk merdiveni gibi zarif, ince yapraklıların arasında olması ile bu bitkiler birbirlerinin güzelliklerini arttırır. Aloe Vera tek başına bile dekoratif egzotik bitkilerdendir.

Şifalı bitki olarak aloe vera her şekilde kullanılır. Yanıklara sürülür. Ağız yaraları için çiğnenir (çiğnerken özsüyunun mideye gitmesinin ve yanlışlıkla yiyip yutmanızın hiçbir tehlikesi yok). Egzamalı cilde ve böcek ısırığı olan yerlere sürülür. Yaprağı kırıp kesif öz suyunu süreceksiniz. Nemlendirici ve cilt temizleyicisi gibi yüzünüze sürebilirsiniz. Kuruyup çatlayan dudaklara sürülebilir. Aloe vera’nın alternatif tıpta kullanılmasında detaylara girmek benim alanım değil. Başka kaynaklara bakmalısınız.

Yetiştirilmesi, bakımı

Aloe vera uygun toprakta olması ve güneş alabilmesi şartıyla bahçelerde sıfır bakımla yetiştirilebilir. Ama saksıda yetiştiriyorsanız özel bir şeyler yapmak gerekir. Aşağıdaki bilgiler saksıda Aloe vera yetiştirmek içindir. Bahçelerde hiçbir bakıma ihtiyacı yoktur (yaşadığınız yerde yaz boyu uzun süre yağış olmuyorsa ara sıra mutlaka sulayın).

Toprak

Saksıda yetiştirmek için hem humuslu hem çok havadar toprak hazırlamalısınız. Humuslu toprakta dolgun ve iri yapraklı gelişerek çok hızlı büyür. Hazır poşet topraklarla aşağıdaki gibi karışım yapın.

2 ölçü humus katkılı toprak + 1 ölçü lifli toprak + 1 ölçü kum + 1 ölçü ponza taşı.

Bulabilirseniz daha iyisi, yukardaki iki ayrı poşet toprak yerine 3 ölçü doğal humuslu gerçek toprak kullanın. Kum ve ponza taşı yine katacaksınız.

Güneş ve esinti ihtiyacı

Ne kadar çok direkt güneş alırsa o kadar iyi. Sadece yazları aşırı sıcak olan bölgelerde yaz mevsiminde öğle civarı güneşinden korumak (gerçi gerekmez ama) iyi olur. Esinti ise gece ortam serin oluyorsa önemli değil. Sıcak oluyorsa gece boyunca esinti lazım. Aloe vera ve diğer Krasula metabolizmasına sahip bitkiler için gece serinliği ya da gece boyu esinti büyük önem taşır. Yoksa gelişim sekteye uğrayacaktır.

Sulama

Toprak çok süzek ise yazın sık sulayabilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Sıcak zamanlarda sulamayı gece serinleri başladığı zaman yapmalısınız. Toprak pek süzek değilse, biraz killi ise üst yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin. Kış boyunca ise toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Evlerde kışın bile gelişime devam edebilir (çok az sulamaya hatta hiç sulamamaya rağmen). Eğer bulunduğu oda havasız, ışıksız ve soğuk olacaksa kış boyunca hiç sulamayın. Çürüyebilir.

Besin verme

Süs için yetiştiriyorsanız genel amaçlı bitki besini ve orkide besini verebilirsiniz. kaktüs besini de uygundur. ilkbahardan sonbahara kadar 20-30 günde bir vermelisiniz. Kışın gelişmeye devam ediyorsa ayda bir devam edin. Eğer yapraklarını kesip kullanmak için Aloe vera yetiştiriyorsanız aynı şekilde besin vermek yeterlidir ama balıktan yapılmış özel bitki besini çok daha iyi yapraklanmasını sağlar. Bundan bulursanız üzerindeki tarife göre kullanın.

Saksı değiştirme

Büyük saksılara ihtiyacı yok. Doğru toprağa ve düzenli beslenmeye ihtiyacı var. 2-3 yılda bir toprak değiştirmelisiniz. İlkbaharda havalar biraz daha ısındıktan sonra toprağını değiştirin. Bu esnada kökleri zarar görürse önemli değil. Yeni toprağa diktiğinizde sulamamalısınız. Toprak adamakıllı kuruyana kadar bekleyin. Sonra sulayın.

Çoğaltma

Aloe vera çok küçük olsa bile yanlardan bol bol yavrular. Küçüklerin yavruları küçük, büyüklerin yavruları büyük olur. Çoğaltmaya niyetiniz yoksa bunları ilk gördüğünüzde köreltmelisiniz ki kendisi güçlüce büyüyebilsin. Çoğaltmak istiyorsanız her bir yavrunun en az üç yapraklı olmasını bekleyin. Köklü veya kösüz ayırdığınız Aloe vera yavrularını önce iki gün açıkta bekletin. Köklü iseler kökleri belki kuruyabilir. Hiç önemli değil. Anadan kesilmiş olan yerin kuruması daha önemlidir. Yoksa oradan mikrop kapı çürür. Sonra ıslak olmayan, yeterince nemli toprağa dikin. Sulamayın. Toprak iyice kurudukça sulayın. Tuttuğundan emin olana kadar böyle devam edin.

Problemler

Örümcek bitlere ve diğer bitlere karşı dikkatli olun. Bunların zararı mantar hastalıklarının bitkiyi öldürmesiyle sonuçlanır.

Yaprakların zayıflayıp incelmeleri sulamaya devam edildiği halde devam ediyorsa köklerin çürümüş olması ve yeni köklerin gelişememesi sonucu olur. Sebep yanlış topraktır. Veya ortamın aşırı sıcak veya çok fazla soğuk olmasıdır.

Saksıda, içmekanlarda yetiştirilen Aloe Vera bitkilerinin kontrollü sulanmaya ihtiyacı var. Hiç sulamamak sonucu kuruyup ölmeleri normaldir.

Kapalı, çok rütübetli ve serin yerlerde mantar hastalıkları türer. Işıksız ve çok sıcak mekanlarda ise sağlığı bozulup çürümeye başlar. Yeri mutlaka havadar ve güneşli olmalı.

Kışın direkt güneşten uzakta hızlı bir kof gelişim göstermişse ilkbahar, yaz aylarında güneşe çıkarınca yapraklar yanar. Kışın nerede tutacağınıza dikkat edin.

Aloe vera’yı yazın dışarıda kışın içeride tutacaksanız kışa doğru içeri almak için havanın soğumasını beklemeyin. Yaz sonunda fazla geç kalmadan içeri alın. Serine adapte olan her türlü bitki sıcak ve havasız evlere alındığında kökleri çürür. İlkbaharda dışarı çıkarmak için acele etmeyin. Havalar henüz çok serin gidiyorken özellikle toprağı ıslakken dışarı çıkarırsanız bütün kökleri çürüyecektir. Çürüme ana gövdeye de sirayet edebilir.


'Aloe vera' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Deniz, Almanya dedi ki:

  Münih’ten selamlar. Aloe vera yaprağını kestim. Çünkü kırmam pek mümkün olmadı. Nedeni yanları, alt kısmı ve ön kısmının uç kısmı dikenli. Çıkan sıvı şeffaf değil. Biraz kızılımsı bir renkteydi. Yine de yüzüme güvenle sürebilirmiyim? Ayrica eve geldikten birkaç gün sonra yapraklarının üç tanesi kurumaya başladi. Diğerleri de kurur diye endişe ediyorum. Ne yapmalıyım? Alınca güneşe koymuştum. Yaprakları renk değiştirince güneş görmeyen bir yere koydum.
  ***
  Şeffaf olup renksiz veya sarımsı veya yeşilimsi olur diye biliyorum. Siz onun aloe vera olduğundan emin misiniz? Direkt olarak yüzüne sürenler var. Çok memnun kalmışlar. Aloe vera bitkisi güneşte daha iyi gelişim gösterir. Siz nereden almışsanız, onlar nasıl bir ortamda yetiştirmiş bilmediğim için fazla bir şey diyemem. Saksıda aloe vera yetiştiriyorsanız yapraklarını kırıp, kesip öz suyunu her gün yüzünüze süremezsiniz. Çünkü birkaç günde hiçbir yaprağı kalmayacaktır. Kozmetik olarak kullanmak için iklimi uygun bir yerde yaşamanız ve çok sayıda bitkiyi bahçede yetiştirmeniz gerekir. Bir bahçeden alacağınız ürün ancak size yeterli olur. Bir iki saksıda yetiştiriyorsanız, ancak küçük yanıklarda, ufak tefek kesiklerde kullanılabilir. Böyle nadiren olan küçük kazalarda bitkinin sadece bir yaprağı bile yeterli olur.

 2. Hasan, Antalya dedi ki:

  Aloe vera : çok eskiden atalarımız sağlıklarını korumada ve her türlü sağlık sorunlarında aloe vera ürününü kullanmışlardır. Tanson dm (şeker), kalp, böbrek taşları, saç dökülmeleri, cilt problemleri vb. her türlü sağık sorununda yanınızdan evden ayıramayacağınız ürün.

 3. Hülya, Tokat dedi ki:

  Aloe veram temizlik sırasında en üstten kırıldı. Bütün olarak değil. üstteki 5-6 yaprak birleşme yerlerinden ayrı ayrı kopmuş. Onları köklendirebilir miyim? Köklendirilebilirse boşuna suyundan faydalanma yoluna gitmeyeyim diyorum.
  ***
  Yapraklar tek tek ayrılmışsa bildiğim kadarıyla bu bitki tek yaprak ile çoğaltılamıyor. Ama gövde kısmıya ve dağılmadan kırılmışsa önce on gün kadar açıkta bekletin. Yaralı kısım iyice kurumalı. Sonra az nemli toprağa dikin.

 4. Faik, Baki dedi ki:

  Aloe bitkisinin mide ve bağırsaklara olumlu etkisi var mı?
  ***
  Faik Bey, bağırsakları iyi çalıştırdığını söylüyorlar ama ben tavsiye edemem. Zira sağlık meseleleri ciddi iş. Sağlık/tedavi konuları benim bilgimin dışında meselelerdir. Bu sitenin esas muhteviyatı süs bitkilerinin yetiştirilmesi ile ilgilidir.

 5. Semra, Batman dedi ki:

  Ben de evimde aloe vera yetiştiriyorum. Dediğinizin aksine güneşi sevmiyor. Güneşe koyduğum zaman yeşil yaprakları renk değiştirmeye başlıyor çürür gibi. Çok yavaş büyüyen bir bitki sanırım. Yazın yanında yavrusu çıkmıştı ama hemen öldü. Sürekli yüzüme kullanmak istiyorum ama çok çoğalmıyor. Tavsiyeniz var mıdır? Nasıl çabuk büyümesi ve çoğalması sağlanır? Saksı büyük mü olmalı küçük mü?
  ***
  Çok yanılıyorsunuz. Siz anavatanı Yemen çölleri olan bu bitkiyi güneşten tamamen mahrum etmişsiniz. Bitki iyice kof bir şekilde gelişim gösteriyor ve o yüzden güneşte bozuluyor. Şimdi kış aylarında güneşin kof bitkilere zararı olmaz. Evinizde en çok güneş alan pencere önünde tutarak güneşe iyice alıştırın. Ayrıca evde bakılanları toprak kurumadıkça sulamamak gerekiyor. Saksı büyüklüğü önemli değil. Toprağın yapısı önemli. İyi humuslu toprakları sever. Verdiğim bilgilere göre yetiştirirseniz hızlı büyüyüp hızla çoğalacaktır. Yazın eğer açık havada güneşli bir yerde tutarsanız daha kuvvetli büyür. O zaman yaz boyunca bol bol sulamaktan korkmayın. Yazın açık hava ve tarif ettiğim toprak, iyi sulama sonucunda çok bereketli bir gelişim görebilirsiniz. Yaz aylarında sadece öğle saatlerinin güneşini direkt almasın. Daha güzel gelişir.

 6. Nermin, İzmir dedi ki:

  Benim kızımın ellerinde 3 yaşından beri egzama var. Şimdi 11 yaşında. Kremler kullanıyoruz geçip sonra yine başlıyor. Artık derisi tahriş oldu. Aloe veranın egzamaya iyi geldiğini duydum. Nasıl kullanılır? Faydası olur mu? Beni aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  Nermin Hanım, ne yazık ki alternatif tıp benim alanımda değil. Ama son zamanlarda doktorların bir uyarısı var onu size aktarayım: Vücudumuzun herhangi bir yerinde sık sık tekrarlanan egzama, alerjik yara, soyulma gibi şeyler sedef hastalığı olabilirmiş. Çoğu insanlar sedef hastası oldukarını hayatı boyunca bilmeden yaşar gidermiş. Yani bence bir de bir sedef hastası uzman doktoruna danışmalısınız. Belki kızınız hastalığı o tedaviyle geçer bir daha da tekrarlanmaz.

 7. Burçin, Elazığ dedi ki:

  Aloe vera gayet sağlıklı ve gür fakat çiçek açmıyor. Nasıl çiçek açmasını sağlayabilirim? Neler yapmalıyım?
  ***
  Açmasın ne var bunda? Çiçeği önemli değil. Gündüz süresinin kısa olduğu aylarda çiçek açıyor. Eylül sonu mart başı gibi. Ve eğer gece kuvvetli ışıklı olan bir odada ise hiç çiçek açmaz.

 8. Serdar, Diyarbakır dedi ki:

  Merhabalar. Aloe vera bitkisini normalde yaz kış balkonda tutuyordum. Bu kış biraz sert oldu. Kendisini salmış. Ne yapabilirim? Acaba tekrardan kendini toplar mı?
  ***
  Soğukta iyice donup çürümüşse yapacak hiçbir şey yok. Çürüme soğukla ilgili olmayabilir. Gereksiz yere sulamakla ilgili de olabilir.

 9. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Dışarıda duran aloe veramın yaprakları kaskatı kesilmiş. Yani donmuş. Çok üzüldüm. Belki kurtarırım diye üstüne poşet geçirdim. Şimdi ise bütün yaprakları yayılmış ve yumuşamış. Ölmüş müdür çiçeğim?
  ***
  Öyle görünüyor. Eğer kök canlı kalmışsa ilkbaharda yeniden filizlenir.

 10. Hüseyin, İzmir dedi ki:

  Bahçemde saksıda Aloe vera bitkisi var. İki seneden beri bakıyorum. 30-40cm civarında. Saksıdan bahçeye aktarmayı düşünüyorum ve kökünden yavru alıp çoğaltmak istiyorum. Bunları yapmam için en uygun zaman yani ay hangisidir?
  ***
  Kış ayları dışında her zaman yapabilirsiniz.

 11. Sena, İstanbul dedi ki:

  Aoloe vera bir yaprağını kestim. Direkt kaktüs toprağına diktim. Acaba yanlış mı yaptım? Nasıl çoğaltabilirim?
  ***
  Tek yaprakla çoğaltmak mümkün değil diye biliyorum. Dip tarafta oluşan yavrular yeterince büyüdüklerinde ayrılır. Bu şekilde çoğaltılır.

 12. Ebru A. -Antalya dedi ki:

  Ben bugün cildime Aleo vera sürdüm. Biraz yanma oldu. Acaba bir sakıncası var mıdır? Tadı da biraz acı gibi. Acaba yanlış bir bitki mi kullanıyorum desem de aynı aleo vera..
  ***
  Aloeveraya benzetilen çok bitki var. Ne olduğundan emin olmadığınız bitkileri böyle kullanmayın. Birbirine benzeyebilirler ama içerikleri tamamen farklı olabilir.

 13. Volkan, Aydın dedi ki:

  Aleo verayı kaç günden günde sulamalıyım?
  ***
  Bu biraz karışık. Yukarda ayrıntılı açıklaması var. Lütfen oradan okuyun.

 14. Berkan Kutlu dedi ki:

  Aloe vera çiçeğini direkt olarak kuru cildimize suyunu sürebilir miyiz?
  ***
  Bitkilerin kozmetik yönü konurında internette çok sayıda siteler var. Oralardan araştırmalısınız. Bu sitenin konusu bitkilerin yetiştirilmesi hakkındadır. Bana kalsa size “evet, hiçbir sakıncası yok” derim. Fakat uygulayanlar zararını görebilir. Herkesin cildi farklı. Herkesin bünyesinin hassaslıkları farklı. Bense o meselelerde bilgisizim. Hem Agav gibi alakasız bitkileri Aloe vera sananlar da çok.

 15. Nesrin U. -Tekirdağ dedi ki:

  Aloe vera çiçeğim saksıya büyük geliyor. Ne zaman değiştirebilirim?
  ***
  Ya hemen şimdi.. ama köklere hiçbir zarar vermeden yapın.. Ya da, eğer kökleri çözüp tam bir toprak değişimi de yapacaksanız ilkbahar ortasında veya sonuna doğru yapmanız gerekiyor.

 16. Bingül Ö. -Afyon dedi ki:

  Ben aloa veramı gecen sene fide halinde aldim. Çok az büyüdü. Yanlışlıkla çok suladım. Aradan biraz zaman geçince kökünde minik yavruları oldu. Güneşe koyunca yaprakları kızıl oluyor. Hızlı büyümesi için ne yapmalıyım? Gerçek aloa vera olduğunu nasıl anlarım?
  ***
  Sabırlı olacaksınız. bu sayfada bakım bilgileri var. Gerçek aloe vera resimde gördüğünüz gibidir. Bazılarının yaprakları kısa çizgili gibi beyaz noktalı oluyor. Yakında bakınca yarı şeffaf gibidir.

 17. Nermin, İzmir dedi ki:

  Aloe vera çiçeğim bayağı büyüdü. Saksı küçük geliyor. Ne zaman ve nasıl saksı değiştirmeliyim?
  ***
  Yukarıda verdiğim bilgilerde bunu da açıkladım. Lütfen oradan okuyun.

 18. Yağmur, Adıyaman dedi ki:

  Aloe vera almak istiyorum. Nasıl size ulaşıcam?
  ***
  Benim alım satım işleriyle alakam yok. Koçtaş gibi yerlerde satıldığını gördüm. Adıyamanda öyle yerler varsa belki oralardan bulabilirsiniz.

 19. Banu Kaplan dedi ki:

  Kışın aleo verayı kalerifer üzerine koysam olur mu acaba?
  ***
  Çürüyüp giderler öyle şeyler yapmayın. Eviniz kaloriferliyse zaten içerisi fazlasıyla sıcak olur.

 20. Derya, Bandırma dedi ki:

  Benim aleo veramın yapraklarında içe doğru kıvrılmalar oldu. İçinde bulunan jel kısmı sanki tamamen kurumuş gibi. Bunun nedeni ne olabilir ve ben bu sorundan nasıl kurtulabilirim? Nerde bir hata yapmış olabilirim? Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. Nasıl bir toprak satın almalıyım ya da herhangi bir bahçe toprağı olabilir mi?
  ***
  Bu cins bitkilerde sık görülebilen, dikkat edilmezse öldürücü olan bir problem. Sebep ince köklerinin tamamının çürümesi, bitkinin artık topraktan su alamamasıdır. Yapraklar kâğıt gibi incelir. Benim bu sayfada anlattığım bilgileri baştan sona okuyun ona göre yetiştirin. Toprak vb meseleleri de anlattığım gibi yapın.

 21. Emre K. -Yozgat dedi ki:

  Sağ elimde anjio keratom olarak bilinen bir deri kalınlaşması vardı. Tam 9 yıldır tıp fakültelerini geziyordum. Kriyoterapiden başka tedavisi yok dediler. Aktarlardanda çok malzeme kullandım. Bir ara Muğla ili Fethiye ilçesinde tatildeydim. Yaşlı bir teyze elimi görmüş. Aynı sefa kremi ve küçük bir saksı içerisinde aloe vera bitkisini getirdi. Al yaprağını kes, yarana koy, üzerini kapat dedi. Umursamadım ya bir deneyim dedim. Şu an inanın yaradan geriye sadece derinin yenilenmesi kaldı. ve ben şu an evimde sayısı bilmediğim kadar aloe vera yetiştiriyorum. :)

 22. Mahir, Kayseri dedi ki:

  Aloe vera bitkisi sivilcelere iyi gelir mi?
  ***
  Ben bu meselelerden anlamam. Uzman kişilere sormanız lazım.

 23. Zeliha, Ankara dedi ki:

  Aloe vera çiçegim çürümeye başladı. Alt yapraklar çürüyüp kökünden çıktı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hemen sökün. Eğer ana gövde çok sağlıklı ve sert ise kurtarma şansınız var. Çürük yerleri yıkıyarak temizleyin. Hastalıklı yerleri kesin. İki üç gün açıkta bekletin. Bu arada toprağı da kurumuş olur. Sonra dikin. Sulamadan güneşli pencere önüne koyun. Toprak iyice kuruyana kadar hiç sulamayın. Eğer hayatta kalırsa yaza kadar böyle devam edin (toprağı iyice kurudukça az miktarda su ile sulayarak).

 24. Aslı, İstanbul dedi ki:

  Aloe Veramı güneş ışığı alan kapalı balkonumuzda duruyor. Ancak kış soğuğunun onu üşütmesinden korkuyorum. Evin içine alırsam da güneşi çok az alıyor olacak ama ısısı tabi yüksek olacak. Ne dersiniz bulunduğu ısı daha mı önemli?
  ***
  Bizim camekanlı balkon kuzeybatından şiddetli rüzgar alır. Çok külüstür. Fena hava sızdırıyor. Dışarsı gibi soğuktur. Burada bir aloe türü ve yakın bir akrabası uzun yıllardır kışın hiçbir zarar görmüyor (ayrıca ısı sıfırın altına düşmedikçe pencereyi açık tutarım). Siz de hiç endişelenmeyin bir şey olmaz.

 25. Sevil K. -İstanbul dedi ki:

  Benim bitkim kapalı güneş alan balkonda duruyor. Çok hızlı büyüdü. Saksısı çok küçük kaldı. Hatta saksının yanında delik açıp yeşil kökler taşmaya başladı. Değiştirmek için mayıs ayını beklemem gerekiyor sanırım.
  ***
  Şimdi de olabilir ama ince ince gereklilikler var anlatması zor. Hiç acele etmeyin mayısı bekleyin. En iyisi bu.

 26. Hava, İstanbul dedi ki:

  Bizim ev biraz soğuk. Camın önüne koysak bir şey olur mu? Kaç günde bir hangi sıklıkla su vermeliyiz?
  ***
  Kışın soğuk odada daha sağlıklı olur. Mayıs ayına kadar sadece toprak tamamıyla kurudukça, saksıdaki toprağın üst yarısını ıslatacak kadar az miktarda su ile sulayın. Mayısdan itibaren normal sulamaya geçin. Verdiğim bilgileri de mutlaka okumalısınız.

 27. Meryem, Ankara dedi ki:

  Bende 3 kök yavru Aloe vera var. Tülden süzülen güneşe koydum ama yerini sevmedi herhalde. Büyük yaprakları çürümeye başladı. Güneş almayan aydınlık bir yere koydum yine aynı oldu. Herhalde fazla suladım. Şimdi topraktan çıkardım. Çürüyen yaprakları temizledim. Suda bekliyor. Bunları geri toprağa dikip güneş alan cam önüne koyup toprak kurudukça mı sulasam? Bu çiçeğin kökü büyük mü olur? Geniş menekşe saksısında olur mu?
  ***
  Aloe vera güneşsiz ortamlarda bozulur. Siz kış mevsiminin zayıf güneşini bile esirgemişsiniz. Sonuçta bozulmaları normal. Toprak iyiymiş ki kökten çürümemiş. Saksıya gelince aloe vera için saksı büyüklüğü hiç önemli değl. Büyüdükçe zaten onu taşıyacak derecede büyük saksıya aktarmak zorunda kalırsınız.

 28. Nazime Kıyar dedi ki:

  Aloe veranın kaç çeşidi var? Ciltte en uygun hangi cinsi kullanılır?
  ***
  Çok az farklı birkaç çeşidi olabilir ama farketmez. Hepsi aynı etkidedir. En yaygın iki çeşidi biri düz yeşil, biri benekli gibi.

 29. Diana K. -İzmir dedi ki:

  Aloe verea çiçeğim yaprakların ustünde siyah benekler oluştu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Daha fazla esintili ve güneşli yerde tutup birkaç hafta sulamayın. Şimdi güneşe alıştırırsanız yazın daha iyi gelişir.

 30. İsimsiz, Eskişehir dedi ki:

  Aloe veram orta boydan biraz küçük gibi. Eskişehir soğuk bir yer malumunuz. Bir ara havalar sıcak oldu güneş alsınlar diye cama koymuştum. Beş gündür filan havalar soğuk ve camdan soğuk almışlar sanırım. Yaprakları kızıl gibi olmuş. Ölmüş olabilirler mi?
  ***
  Sanmam. Yapraklarda pişmiş gibi yumuşama yoksa ölmemişlerdir. Kızarma soğuk ve güneş bir arada olunca oluyor. Normaldir.

 31. Yavuz, Aydın dedi ki:

  Benim iki saksı aloe veram var. Humusu eksik diye geçen sefer süt döktüm ikisine. Sonra birini dışarda iki gün bıraktım. Dışarda kalan şu an sarardı ve çürüyor. Diğeri onun aksine capcanlı. Süt uygulaması mı yanlıştı ya da fazla güneşte mi bıraktım bilmiyorum ama şu an çok pişman oldum. iyileştirmek için ne yapabilirim?
  ***
  İyileştirmek için sulamayın. Hatta sökün iki üç gün açıkta bekletin. Sütün humuslu ne ilgisi var? Bu bilgiyi nerden öğrendiniz? Bir daha bitkilerinize süt dökmeyin. Her duyduğunuz şeyi yapmayın. Birileri çiçekseverlerle dalga geçiyor galiba.

 32. Orhan, İstanbul dedi ki:

  Aloavera kökden çürüdü. Çürüyen yerlerini kestim ama kök kalmadı. Üst tarafları yeşil. 5cm dibi kaldı. Temiz nasıl köklendirebilirim? Tekrar nasıl canlanır?
  ***
  Islak olmayan orta nemlilikte toprağa dikin, sulamayın. Mayıs ortasına kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Dışarda esintili güneşli bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtmasıyla ve rüzgarın sayesinde köklenir.

 33. Nil, İzmir dedi ki:

  Aloe veranın saksı değişimi ne zaman yapılır? Saksı değişiminden sonra yaprakları neden sararır ve su gibi olup yok olur?
  ***
  En iyi zaman ilkbahar ortasıdır. Yanlış toprak ve gereğinden büyük saksı kullanırsanız çürüyüp giderler. Verdiğim bilgileri lütfen okuyun.

 34. Çütcü, Ağrı dedi ki:

  Merhaba. Aloavera bitkisinin bakımlarını dediğiniz gibi yapmaktayım ve gayet verimli olmakta. Fakat kökten çoğaltma işlemini yapamıyorum. Nasıl yapabileceğimi videolu ya da resimli bir anlatımla anlatabilir misiniz? Büyük bitkinin kök kısmından çıkan küçük tomurcukları mı koparmam gerekiyor?
  ***
  Dünyanın en basit işi. Kökten kendiliğinden çoğalıyor. Onlar üç dört yapraklı olduğunda kök kısmından ayırıp ayrı yere dikersiniz. Çok basit. Yukarda anlattğım gibi bakımını yaparsanız köklenirler.

 35. Mehveş Gülçakır dedi ki:

  5 yıldır ayak tabanım da aşırı kaşıntı yapan kırmızı benekler yüzünden bütün yaşam kalitem bozulmuştu. Defalarca doktora gittim. Konulan teşhisler her seferinde değişikti. Mantar, sedef ve egzama tedavileri gördüm ama iyileşemediğim gibi sorunum günden güne arttı. Son gittiğim doktor latince bir hastalık ismi söyledi ve bununla yaşamayı öğreneceksin dedi. Çaresiz kalınca 5 ay önce hastalıklı bölgeye aloe veranin yapraklarını keserek jelini uygulamaya başladım. O gece yıllardır ilk kez ayaklarım kaşinmadan kesintisiz uyudum. başka hiçbir ilaç kullanmadan tedaviye her gece bir kez sürerek davam ettim. Önce kaşıntı bitti. sonra kırmızı benekler kurumaya ve kararmaya başladı. Hastaliğimdan şu anda tamamen kurtuldum. Koruyucu olarak haftada bir iki kez sürmeye devam ediyorum. Böyle bir sorunu olanlara yardımcı olabilmek amacı ile yazdım. Herkese sağlıklı günler dilerim.

 36. Mehtap A. -İmir dedi ki:

  Aleoverada bazı bozulma durumlarında topraktan çıkarın çürükleri temizleyin ve açıkta iki gün bekletin demişsiniz. Bu şekilde çiçek iki günde kurumuyor mu? Bir de benim iki yaşında bir aleoveram var. Gözüm gibi bakıyorum. Şu anda hiç olmadığı kadar sağlıklı görünüyor. Ancak bu hafta saksının bir tarafına doğru yan yattı. Yan yattığı tarafta cam var ondan olabilir mi? kökü toprağından çıkacak diye korkuyorum. ne yapmalıyım? Başka bir saksıya almam gerkir mi?
  ***
  Kökler çürümüşse öyle yapın. Bu nane mi ki susuzluktan kurusun? Yan yatması kök çürümesinden mi oldu ben bilemem. Siz kontrol edin. Kökler sağlıklıysa bir destekle dik tutabilirsiniz.

 37. Yasemin, Londra dedi ki:

  Ben aloe verayı evde yetiştiriyorum. Dayanamayıp yapraklarını kesiyorum arada sırada (maske vs). O yapraklar tekrar büyür mü acaba?
  ***
  Yeniden yapraklanması yavaş olup zaman alır. Bir iki saksıda yetiştirmekle bu iş olmaz. Çoğaltmanız, 15-20 saksı etmeniz lazım.

 38. Berna, Yalova dedi ki:

  Kızım düşünce kaşına aloe vera sürdük. Sonra bir göz kırpma problemi başladı. Bitkiden kaynaklanmış olabilir mi?
  ***
  Hiç sanmıyorum. Ciddi problem varsa doktora götürmelisiniz.

 39. Gündüz, Bodrum dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğim aloe-veradan jel alıp mikserde çevirdim. İçine biraz bedem yağı ve gül yağı ilave ettim. Fakat karışım homojen olmadı. Sadece jeli kullansam ne kadar zaman bozulmadan bekleyebilir? Bozulmaması için bir karışım kullanabilir miyim.?
  ***
  Burada konu Aloe vera bitkisinin yetiştirilmesi ve bakımıdır. Sorunuz hakkında bilgim yok.

 40. Ayşe C. -Şırnak dedi ki:

  Aloe verayı güneş lekeleri için ne kadar süreyle kullanırsam lekelerim yok olur?
  ***
  Ayşe Hanım, maalesef benim o konularla ilgim yok. Burada Aloe vera yetiştirilmesi ve bakımı söz konusudur.

 41. Seda, Çorum dedi ki:

  İki hafta kadar önce iki yavru edindim. Aldığımda gayet sağlıklıydı. Fakat çok sulama sonucu çürüme yoluna girdi. Hemen kuru toprağa aldım. Yavru olduğu için tutunamadı. Yapraklarda çürüme yok. Minik olan kökün az bir kısmı çürüdü. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Yavru olduğu için demişsiniz. Kazık kadar adam bile olsa yine çürürdü. Hem yanlış zamanda hem çok küçük yavrularla hem yanlış usulde denemişsiniz. Kökün çürük yerini kesin. İki üç gün açıkta bekletin. Kesik yer tamamen kuruyunca nemli toprağa dip kısmını hafifçe batırıp sulamayın. Toprak kurudukça sadece kendi dibine birkaç damla su dökün. bir ay sağlıklı kalırsa köklenmiş demektir.

 42. Zehra, Ankara dedi ki:

  Annem dün aloe vera getirdi. Dünden beri bardakta suyun içinde. Ne kadar daha suda kalmalı? Naksıya nasıl dikmeliyim? Veren kişi serin yerde az güneş alan yerde dursun demiş. Oysa siz farklı söylüyorsunuz. Kafam karıştı. Bugün toprak aldım. Öz-bay toprak saksı ve çiçek toprağı yazıyor. Uygun mudur sizce? Bitki besinide alsam mı iyi olur mu?
  ***
  Aloe vera suda bekletilmez. Hemen dikin (çoğaltma kısmında anlattığım gibi dikeceksiniz). O toprak uygun olabilir. Kesin bir şey diyemem. En sağlıklısı yukarda anlattığım gibi karışım yapmaktır ama poşet topraklarda da olabiliyor. Sadece çürüme riski var. Gölgede tutmak yanlış. Yemen, Sudan ve Somali çöl bitkilerini bizim insanlarımızın sıkı sıkıya güneşten korumaları garip. Somali’ye gitsinler bakalım güneş altında kaç dakika dayanabilirler? Aloe türleri öyle güneşte yetişiyor işte. Ama siz yine gölgede tutun isterseniz. Ben onu bilmem. Benimkiler balkonca cayır cayır güneşteler. Bodrum’dan geldiler. Orada yaprakları güneş ve sıcak etkisiyle bal rengi tonunda sarıymış. Burada İstanbulda yeşil oldular.

 43. Özlem, İzmir dedi ki:

  Bir yıldır balkonda saksıda aleovera bitkim var. Fakat yapraklarının rengi degişti. Eskisi kadar koyu yeşil degil ama yavruluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Normali budur. Kış soğuklarında ve yazın çok fazla sıcakta rengi değişebilir. Hiçbir sakıncası yok. Benimki de yemyeşil değil.

 44. Şebnem, İstanbul dedi ki:

  Aloveram simdi çiçek açmaya başladı. Daha önce de çiçek açan aloe vera görmemiştim. Çiçekler açıp solduktan sonra çiçek açan saplı kısmı koparmalı mıyım? Kendi kendine çürümesini mi beklemeliyim?
  ***
  O sapı istediğiniz zaman dipten kesebilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz.

 45. Elif, Aydın dedi ki:

  Aloe vera bitkisini babam için kullandık. İki ayda babam perişan oldu. Yaraları büyüdü. Hastahaneye kaldırdık. Yoğun bakımda kaldı. Kanda enfeksiyon, kansızlık, şeker yüksek.. Babam ölmek üzereydi. Lütfen olamayacak tedaviler için yanlış yönlendimeyin. İnsanları kandaki şekeri azaltmak ya da bitirmiş bunların hiçbrine inanmıyorum. Keşke hiç kullanmasaydık. En azından yaraları dizine kadar çıkmazdı. Tabii ki burda bahsini ettiğim bitkiden yapılar kremler, ilaçlardır. Bitkinin saf halını veya yetiştirilmesiyle ilgili bir sorunum yok.
  ***
  Elif Hanım kusura bakmayın ama suç sizde. Şeker hastaları her türlü enfeksiyonu kolayca kapabiliyor ve kolayca da geçmiyor. O yapılan kremlerin avukatlığını yapacak değilim. Doktorları boş verip mucize aramakla siz suçu kendinizde aramalısınız. Bir yakınınızın herhangi bir hastalığı varsa o hastalığı iyi tanımak zorundasınız. Neymiş? Şeker hastaları her türlü enfeksiyonu kolayca kapabilir. Bunu lütfen unutmayın. Hem ayak ve sırt gibi bölgelerindeki yaraların olması da şeker hastalığındandır. Ve hasta yine şeker hastalığı yüzünden yaralardan hiç acı hissetmez. Bazı şeker hastaları kışın ayaklarını sobaya dayar. Yanmayı pişmeyi hiç hissetmez. Kangrene kadar gidebilir. Bütün bunlardan dolayı, şeker hastaları için her ne olursa olsun düzenli doktor kontrolü yaptırmak ve doktorun tavsiyelerinden hiçbir şekilde dışarı çıkmamak kesinlikle hayati önem taşıyor.

 46. Nevin, İstanbul dedi ki:

  Kışın aloe verayı camekanlı balkonda tuttuk. İlkbaharda dışarı güneş alan yere koyduk. Şu an yaprakları kızarıyor. Ne yapmalıyız?
  ***
  Normal. Endişelenecek bir şey yok.

 47. Funda, İzmir dedi ki:

  Aloe verayı ilk aldığımda evin içinde tutmuştum. Sonrasında sitenizde güneş gören ve esintili olan bir yerde büyütün dediğiniz için güneş gören balkonuma aldım. 3 gün sonrasında yapraklarında hafif sararmalar meydana geldiğini görüyorum. Başka ne yapmalıyım bilemedim.
  ***
  Sararmalar yanık ise gölgeye alışık kof yapılı olması yüzündendir (yeni çıkaracağı yapraklar çok güçlü olacaktır). Sadece renk değişimi ise sorun yok. Onun doğası böyle. Şiddetli güneş ve sıcak etkisiyle rengi sarımsı olabiliyor. Bu bir problem değil.

 48. Cevat, İstanbul dedi ki:

  Aloe vera çiçeği hastalandı. Yapraklarında beyaz küf veya pamuk gibi yapışkanlı bir hastalık var. Yapraklar çürüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Unlu bit olabilir. Şu sayfada kurtulma yöntemleri yazılı: https://azbitki.com/bitler

 49. Funda, İzmir dedi ki:

  Yanlışlıkla yaprağının bir tanesi ikiye katlandı ama kopmadı. Katlanan yerin izi duruyor. Bu yaprağı kessem, kullansam olur mu? Kullanma ihtiyacı duyduğumuzda yaprağı keselim mi koparalım mı? dibinden mi kesmeliyiz?
  ***
  İstediğiniz gibi kesebilirsiniz. Üstünde en az 3 tam gelişmiş yeni yaprak kalacak şekilde olacak. Daha fazla yaprak azaltmayın.

 50. Elif, Amasya dedi ki:

  Aloe vera edinmeyi düşünüyorum. Zamanı mıdır? Güneşli bir balkondan aynı özellikte bir balkona gelecek. Evde bakmayı düşünmüyorum. Hemen getirebilir miyim?
  ***
  Evet şimdi yer yadırgama sorunu olmaz. Fakat kışın Amasya’da dışarda kesinlikle soğuğa dayanamaz. Yaz sonunda, serinler başlamadan önce içeri almalısınız. Çok güneş alan pencere önünde gelecek yıl bu zamana kadar evde tutun.

 51. İbrahim, İzmir dedi ki:

  Aloe verayı bir türlü yetiştiremedim. Güneşte kızarıyor ve kuruyor. Bir yaprak verse diğer yaprak çürüyor. Güneş ışığını doğrudan alınca sorun oluyor. Ama perde arkasından yada odanın içine koyunca yeşil rengi canlanıyor. Ama bu seferde büyümesi yavaşlıyor. Balkonda yetiştirenler var. Ama ben balkona koysam bir günde kıpkırmızı olup kuruyor.
  ***
  Siz Afrika-Arap çöllerinin bitkisine tropikal orman altı bitkisi muamelesi yapıyorsunuz. Benimki öğleden akşama kadar çok şiddetli güneş alıyor. Sağlığı iyi. Yapraklar sarımsı açık yeşil renkte. Bu bir problem değildir. Yaprakları gayet kalın ve etli. Siz en iyisi güneşe yavaş yavaş alıştırın.

 52. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Benin aleoveramı çiçekçiden aldım. Güneşe koyduğumda yapraklar kahverengileşti. Tekrar gölgeye aldım bahara kadar bekledim. Bir yıldır bakıyorum. Bu bahar güneşe yavaş yavaş alışşın diye güneşe koydum. Şimdiye kadar hiç yavrulamamıştı. Çiçekçiden aldığımda 4 kök vardı. Güneşte yavrulamaya başladı. Çoğalıyor ama yapraklarda kahverengileşme devam ediyor. Yeni yavrular da uzadıkça uçları kahverengileşiyor. Ne yapmalıyım güneşten alayım mı yoksa güneşe zamanla alışırlar mı?
  ***
  Zaten alışmışlar. Güneşte böyle şeyler olur normaldir. Mesela benimki sarımsı. Gören hastalıklı sanır ama çok sağlıklı olup hızlı büyüyor.

 53. İbrahim, İzmir dedi ki:

  Benim aloe veranın kökü toprak dışına çıkıyor. Beyaz renkten kahverengiye dönüyor. Bu sorun olur mu?
  ***
  Hayır sorun olmaz.

 54. Selma, Bursa dedi ki:

  Benim aloe veranın yaprak uçları kuruyor. Kesmek zorunda kalıyorum. Acaba sebebi ne olabilir?
  ***
  Her üç sulamada bir mutlaka bitki besini verin. Güneşli ve havadar yerde tutun.

 55. Merve, Çanakkale dedi ki:

  Uzun zamandır aloe vera yetiştiriyorum. Gerçekten yanıklara, yaralara etkisi muhteşem. Fakat bitkim çok büyüdü ve yeni kökler verdi. Büyümüş olan yapraklardan jel yapıp uzun süre saklamam mümkün mü?
  ***
  Burada sadece yetiştirilmesi bilgileri konu ediliyor. Sorunuzun cevabını bilmiyorum. Başka kaynaklardan araştırmalısınız.

 56. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Bir aloe vera bitkisi satın aldım. Çok küçük ve sağlam olmayan plastik bir kap içerisinde. Benim bu bitkiyi bu mevsimde saksıya dikmende sorun olur mu?
  ***
  Açık havada ve güneşte olacaksa bir sorun olmuyor. Geçen yılki tecrübenden söylüyorum. Kökleri kopmuş olarak dikmiştim. Şimdi kocaman oldu.

 57. Zekiye, Bursa dedi ki:

  Çiçekçilerden aldığımız toprak lifli mi humuslu mu nasıl anlaşılır? Yanlardan çıkan yeni küçük aloe veraları nasıl köreltiriz?
  ***
  Anlatabilmek zor. Şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/dogal-humuslu-toprak Fakat Aloe vera’nın topraktan öncelikli hayati ihtiyacı devamlı temiz hava ve şiddetli güneştir. Toprağının hem humuslu hem kumlu, ponzalı olması iyi olur.

 58. Ayşegül, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık iki hafta önce fırtınada aloe vera çiçeğim kırıldı. Kökü çürümüş gibi kahve rengi oldu. Saplarına kadar gelmeye basladı. Ölmüs atın mı dersiniz?
  ***
  Bilemem. Bundan sizin emin olmanız gerekir. Eğer ölmemişse bir iki hafta içinde dipten yeni filizler çıkaracaktır.

 59. Eser dedi ki:

  Aleo veramın yapraklarından biri yanlışlıkla ustten kırıldı (15cm’lik yaprağın 4-5cm kısmı kırıldı). Kökü yerinde duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bir şey olmaz. Bunun hiçbir önemi, hiçbir zararı yok. Endişelenmeyin.

 60. Funda, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır aloe vera yetiştiriyorum. Öyle büyüdü ki 1-2 ay sonra saksı değiştirmek durumunda kaldım. Halen de büyüyor. Yapraklarını kullanıyorum. Asıl merak ettiğim ne zaman yavrulayacak?
  ***
  Kesin bilmiyorum. Ben geçen yaz birisinden bir kök almıştım. Bu yaz, güneşten cayır cayır yanacağı bir köşede, küçük saksıda gayet güzel büyüdü ve çok yavru verdi. Belki yavrulaması güneşten fazlaca ısınmasına ve biraz da susuzluk sıkıntısı çekmesine bağlı. Benimki bu şartlarda yavruladı. Toprağı çabuk kuruduğundan dolayı hep su sıkıntısı çekti. Ben yetişemiyordum. Ama çok güzel oldu maşallah.

 61. Muhammet, Ankara dedi ki:

  Komşumuz küçük bir saksıda aloe vera verdi. Burda okuduklarıma göre sadece sabahları güneş alan mutfak balkonumuza koymayı düşünüyorum. Hem sabah güneş alır gece de serin olur diye düşünüyorum. Sizce evde mi bakmalıyım balkonda mı?
  ***
  Ankara’da en iyisi devamlı evde, güneş alabileceği bir yerde tutmak daha iyi olur.

 62. Gülçin, Mersin dedi ki:

  Üzeri beyaz benekli, içi şeffaf jel dolu olan aloevera aldım. Geçen hafta tam büyümemiş 20cm kadar olarak yanında yavrularıyla aldığım aloevera getirdiğimde capcanlı yeşil renge sahipken hafif rengi solgunlaştı. Gövde diri duruyor Bunun nedeni nedir acaba? Çürüyüp ölecek mi dersiniz? Renk solgun olsa da yapraklar diri. Tekrar eski canlı rengine kavuşması için orkide besini veya normal bitki besini alsam olur mu?
  ***
  Sıcak farkından veya güneş, ışık derecesi sebebiyle renk değişebilir. Bu bir problem değil. Bilakis çok sağlıklı olduğunu ve değişikliği fark ettiğini gösterir. Ben geçen yıl bir arkadaştan bir parça aldığımda yeşildi. İhtiyacı olan çok güneşli bir köşeye koydum. Yeşiliği kalmadı. Şimdiye kadar çok fazla büyüdü, yavruladı ve rengi hala soluk. Anlaşılan bulunduğu yerin özelliklerine göre renk değiştiriyor. Arkadaş da Bodrum’dan getirmiş. Bodrum’da iken sarı bal rengindeymiş ama onda canlı tonda açık yeşil olmuş. Bende ise açık kahverengi- açık yeşil arası garip bir renkte hayatına devam ediyor.

 63. Gülçin, Mersin dedi ki:

  Sulamayı hangi aralıklarla yapmalıyım? 20cm boyunda olan ana gövde ne kadar süreçte kullanabileceğim boyuta gelir? Mesela 10cm uzunluğunda uçtan bir yaprak koparıp buzdolabında streç filmle sararak her gün sürmeme rağmen 1 hafta kullanmıştım. O jel yetti. Yani kendi yetiştirdiğim biraz gelişsin öyle kullanacağım. Çok uzun bir süreç mi lazım? Kopardığım yerin ana gövdedeki kısmını da filmle sarmam gerekiyor mu mikrop kapmaması ve kendisini yenilemesi için? Çoğaltmamak bitkinin daha verimli mi büyümesini sağlıyor? Ama yüz için kullanacaksak çoğaltmak mantıklı.
  ***
  Toprağı kurudukça sulayın. Toprak ıslakken sulamayın. Kış boyunca eğer serin veya soğuk odada ise toprak adamakıllı kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Kullanım durumları, jel vb konularında hiç bir bilgim yok. Kestiğiniz yeri (canlı bitki üzerinde kalan kesik yeri) açık bırakmalısınız. Korkmayın mikrop filan kapmaz. Eğer naylonla, streçle kapatırsanız o zaman bakteriler, mantarlar hastalık yapar. Ama kesik yüzey açık kalırsa sağlıklı bir şekilde kurur. Kesik yerin kendisini yenilemesi mümkün değil. Sadece kabuk bağlar gibi o yüzeyde kuru tabaka oluşur. Kuruma yavaş yavaş ilerleyebilir normaldir. Çoğalmasının, yavrular vermesinin vermemesinin verime etkisi yok. Yeter ki yerini sevsin ve kökleri toprakta aradığı elementleri bulabilsin. Yani yeni yaprak verme süresi önemlidir. Bu da ihtiyacı olan şartlara bağlıdır.

 64. Gülçin, Mersin dedi ki:

  Kış boyunca serin ve soğuk odadaysa demişsiniz. Yaz boyunca güneş alan ve dısarda havadar ortamda yetişen aloeverayı içeri alırsam yazın güneşte yanmaz mı? Gerçi kışın da yağmura maruz kalabilir. Balkon üçgen seklde teras olduğu için oraya yağmursuyu ulaşamıyor. Mersinin kışı sert geçmediği için yerinde tutsam zararı olur mu?
  ***
  Özür dilerim o sözü yazarken nedense sizin Ankaralı olduğunuzu düşünmüştüm. Başkasıyla karıştırmıştım. İstanbul’da bile kışın dışarda zarar görmez. Mersin’de daha iyi olur. Kışın da gelişmeye devam eder. Kışın daha iyi güneş almalı. Fazla susuz bırakmamalısınız. Yazın (haziran ortası eylül sonu) yarı gölge yarı güneş bir yerde tutun.

 65. dilek İstanbul dedi ki:

  Aloe vera bitkisi sedef için kullanilabilir mi?
  ***
  Pek bilgim yok ama tahmin ediyorum ki sedef hastalığının rahatsız edici pul pul oluşumlarını azaltır kaşıntı varsa kaşıntıyı durdurur.

 66. Muhammet, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Yüzüme sürmek için Aloe vera bitkimin yaprağının ucundan 1cm kadar kopardım. Bu koparılan kısım ne kadar sürede iyileşir?
  ***
  İyileşmez. Kesik yer kurur öyle kalır.

 67. Zeynep, İzmir dedi ki:

  Annem balkonda ve bahcede aleovera yetistiriyordu. Ben de evimde hem salon bitkisi olarak hem de jel olarak kullanmak istiyorum. Balkonda yetiştirdiği saksıyı aldım. Şimdilik balkonumda duruyor. Yavru kökler de gelmiş. Ben evin içinde salon bitkisi gibi bakmak istiyorum. Saksıyı öylece içeri alsam mı? Yoksa çıkan yavru kökleri mi içerideki saksıya dikmeliyim? Yani dışarıya alışmış 1-2 yıllık bitkiyi evin içinde bakma ona zarar verir mi?
  ***
  Eviniz havasız ve güneşsizse hiç almayın. Bol güneşli ve havadar bir pencere önü varsa saksıyı olduğu gibi içeri alın. Ama önce dışarda toprağının biraz kurumasını bekleyin. Eve alınca da 20 gün hiç sulamayın ki eve iyice alışsın. Bunları yapmazsanız ıslak toprakta eve alınca kökler çürür. Önce alışması lazım.

 68. Merve, Bursa dedi ki:

  Dün toprağını değiştirdim fakat Aloe veramda hiç kök kalmamış. Kökleri çürümüş. Ne yapmalıyım? Bu yeni diktiğim toprak ağaçların diplerine dökülen yaprakların uzunca yıllardır çürüdüğü toprak.
  ***
  Bu türlerde ince kökler bazen çürür gider. Yeniden köklenmesi için güneşli ve havadar bir yerde olması lazım. Toprak çok iyi. Evde yetiştiriyorsanız toprak iyice kurumadan sulamayın.

 69. Leman, İzmir dedi ki:

  Evimde güneş gören pencerenin önünde on adet saksıda Aloa vera yetiştiriyorum. Maaşallah herşey yolunda gidiyor. Lakin bir saksıdaki aloa veramı odamda yine pencerenin önünde direkt güneş almayan, az güneş gören, aydınlık bir yere koydum. Orada öyle böyle değil boyunu ölçmedim iri yaprakları deseniz etli etli. Ayda bir çok az miktarda köke su veriyorum. Üç adet ayrı ayrı yavruları var. Onlar da sağlıklı. Fakat son bir haftadır o caanım yapraklar birer birer aşağı doğru açılmaya başladılar. Saksının kenarına dayandılar. Yapraklar ve kök sağlam. Bugün yarın ortadaki göbek yapraklar da eğilirse ben ne yaparım?
  ***
  Eğer yaprakların sertliği tamsa o kenarlara-aşağı yönelimler doğal gelişim icabıdır. Bunda endişelenecek bir şey yok.

 70. Eray, Alanya dedi ki:

  Kumsalda yetişen bir aloe vera görüp köklemeyi denedim fakat kökünden kırıldı. Şimdi evde bir saksıya diktim. Acaba köklenir mi?
  ***
  Dip kısmı sağlam ise kesin köklenir. Tek sakıncası zaman yanlış. Güneşli pencere önünde tutun. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

 71. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Ben uzun zamandır Aloe vera almak istiyorum ama gördüklerimin gerçek Aloe vera olduğundan şüphem var. Ben Aloe vera’yı yüzümdeki kollarımdaki yaralar için kullanmak istiyorum. İki yerde Aloe vera buldum. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz? Fotoğraflarını çekip gönderebilirim. Hangisini alacağımı seçemedim.
  ***
  Gerçi Aloe vera satıldığını çok yerde gördüm. Gerçek türünden. Yani piyasada bol bol satılıyor. Ama aslında haklısınız bazen Agave türleri Aloe vera diye satılıyor ki hiç alakaları yok. Bir de Aloe cinsinin başka türleri var. Belki bunlar aynı etkiye sahip olabilir. A. vera türünün diğer Aloe türlerinden farklı özelliği yapraklarının daha fazla etli olabilmesi ve zamanla çok fala irileşebilmesidir diye düşünüyorum. Yani belki aynı şifalı etkiye sahiptirler de diğerleri fazla verimli olmadığı için tercih edilmiyor olabilir. En altta iletişim linkine tıklarsanız email adresimi alarak fotoğraf gönderebilirsiniz.

 72. Ayşe, Elazığ dedi ki:

  Aloe vera jelini cilde sürünce çok aşırı sızlatır mı?
  ***
  Ben denedim en ufak bir sızlatması yok. Bahçeyle uğraşmaktan çizilmiş yaralanmış ellerime sürmüştüm. Kremlerden daha iyi daha temiz. Elleri vıcık vıcık yağlı etmeden yumuşatıyor.

 73. Melike, İzmit dedi ki:

  Aloe verayı yeni aldık ve yavru. Şuan dışarısı çok soğuk ve esiyor. Toprağı ise aldığımız halindeki gibi. Çabuk büyümesini istiyorum. Evde sıcak bir yere mi koymalıyım yoksa dışarıda dursun mu? Ayrıca humuslu toprağı nerden bulabilirim? Kozmetik için kullanmak istiyorum. Bu nedenle çabuk gelişmesini istiyorum.
  ***
  Evde, çok iyi güneş alan bir pencere önünde tutun. Haziran başı – eylül ortası döneminde dışarda tutun. Bu şartlarda daha hızlı gelişir. Humuslu toprak ormanlardan alabilirsiniz. Veya çok uzun yıllardır bol bol ağaçlı olan bir bahçenin kullanılmayan köşelerinden üst yüzey toprağı da humusludur.

 74. Ceren dedi ki:

  Benim aloemin yaprakları kahverengiye döndü ve içleri boşalıyor. Güneye bakan kapalı balkonda duruyor. Sık sık havalandırıyorum. Çok az ve seyrek suluyorum. Ondan olabilir mi? İlk aldığım çürümüştü. Bu da çürümesin istedim ama abarttım galiba. Kuruyor mu acaba?
  ***
  Abartmış olabilirsiniz. Fakat üzülmeyin kağıt gibi incelseler de susuzluktan kolay kolay ölmezler. Siz yine de her ihtimale karşı o kadar abartmayın. Susuzluktan tamamıyla ölebilirler bu gidişle.

 75. Yeşim, Eskişehir dedi ki:

  Aloe veramı balkonda yetiştiriyorum. Güzel Güneş alıyor ama toprak çabuk kuruyor. Her hafta su versem zarar olur mu?
  ***
  Toprak kupkuru olunca daha beklemeyin sulayın. Bir günde bile kupkuru oluyorsa bu takdirde her gün sulayın.

 76. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Aloe veramı havaların ısınmasıyla iyice guneş alsın diye balkona koydum. Ancak kimi yaprakları koyu bir yeşile döndü kimisi de sapsarı oldu yumuşadılar ve bazı yaprakları içeri doğru bükülüp kapandı. Kışın içerde çok güneş görmedi bu yüzden olabilir mi? Çok sağlıksız görünüyor. Sizce ne yapmalıyım? Bir de cildime süreceğim için sıvı bitki besinlerinden kullanmamda bir sakınca olur mu?
  ***
  Sanıyorum nisanda havalar henüz fazla serinken çıkarmışsınız. Sıcak eve alışıkken kötü etkilenmişler. Mayıs ortalarını beklemeliydiniz. Şimdi artık yavaş yavaş normale dönerler. Sabredin. Evet bitki besini verebilirsiniz. Sakıncası yok. Ama şimdi değil. Önce iyice canlanmalarını bekleyin.

 77. Filiz dedi ki:

  Sağlıklı bir alovera bitkisini nerden alabilirim sizde var mı? Yoksa Güvenilir bir yer tavsiye eder misiniz?
  ***
  Çok yerde satılıyor ve sağlıklı görüyorum. Herhangi bir yerden alabilirsiniz. Yeter ki bitkiyi tanıyor olun.

 78. Bengi, Kayseri dedi ki:

  Merhabalar. Aloe Veramı 31 Mayısta yavru olarak aldım. İlk başta evde öğlen güneşi ve akşam esintisi alan yerde baktım, talimatlarınıza uyacak şekilde sulama yaptım. Çok sağlıklı ve iyi görünüyordu. Fakat 4 gün önce babam tarafından bahçede çok rüzgar ve güneş olan bi yere konulduğunu gördüm. Aldığımda yaprakları yeşil ve sağlıklı iken şu an kahverengi ve bazı yaprakların kurumaya başladığını farkettim . Şuan yine içeride bakıyorum fakat bu durum için endişelenmeli miyim, yoksa normal midir? Bakımına nasıl devam edersem daha sağlıklı bir bitki elde ederim?
  ***
  Hiç endişelenmeyin. Evde kof gelişmiş olduğu için güneşte biraz yıpranmış. Yeni yapraklar sağlıklı çıkacaktır. İster evde bakın ister dışarda babanızın uygun gördüğü yerde.. Zamanla güzelleşir.

 79. Elif, İzmir dedi ki:

  Ben iki gün önce Datça’da kaldığımız pansiyonda iki yavru kök aleovera aldım. Didim’deki yazlığımızda bir gün sonra saksıya dikdik. İlk gün güneşte kaldığından mı bilmiyorum. Yaprakların hepsi canlı yeşilden bozulmuş çürümüş gibi kahverengiye dönüştü. Dip kısımları hala yeşil. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ben de Didim’deyim. :) Aloe vera eğer Datça’daki pansiyonda gölgeli veya az güneşli yere alışık gelişmişse ve siz o yavruları burada şiddetli güneşte tutmuşsanız bu sebeple rahatsız olmuştur. Ama bir şey yapmaya gerek yok. Zamanla alışır büyümeye başlar. Yazın açık havada çok hızlı gelişiyorlar.

 80. Ceren dedi ki:

  Daha önce yapraklari inceliyor diye yazmıştım size. Gerçekten susuzluktanmış. Doğru düzgün sulamaya başladım. İki ayda beş yaprak çıkardı. Rengi parlak ve yemyeşil. Büyüme hızı normal mi?
  ***
  Gayet normal. Hatta çok hızlı bile denebilir.

 81. Sevilay dedi ki:

  Aloe veramın kökleri saksının deliklerinden çıktı. Saksı 12-13cm derinliğinde. Bitki de 15-20cm civarında. Ne yapmalıyım? Saksı küçük gibi durmuyor ama neden kökleri dışarı çıkmış olabilir?
  ***
  Köklerinin alttan dışarı çıkması hiç problem değil. Onları kesebilirsiniz. Zararı olmaz. Sebebi ise sağlıklı gelişiyor ki bol bol kök uzatıyor.

 82. Merve, İzmir dedi ki:

  Merhaba. Ben aloe veramı küçük bir saksıda aldım sanırım satmak için koymuşlar fakat aloe vera küçük geliyor saksıya ve neredeyse yirmi tane küçük yavrusu var. Saksıya sığmıyor artık. Değiştirmek istiyorum fakat Nisan gibi değiştiriliyormuş diye okumuştum. Şuan değiştirebilir miyim? Sağlığı bozulur mu?
  ***
  Değiştirebilirsiniz. Esas şimdi tam en uygun zamanıdır.

 83. Yusuf, Ankara dedi ki:

  Aloe veramın üstten birazını komşumuz istiyor. Suyunu kullanıcakmış. Üstten kesip ona versem kestigim yer tekrar büyür mü yoksa çürür mü?
  ***
  Yarısı kesilen yapraklar bozulup gider. En dış (en eski) yapraklarını tam dipten keserek verebilirsiniz. Ama az yaprak varsa tavsiye etmem.

 84. Sevilay dedi ki:

  Benim tavsiyem aşırı güneşe alıştırsınlar. Toprağı çok da iyi olmadığı halde gelişimi mükemmel sayılır. Ayda ortalama iki üç yaprak çıkarıyor ve öyle parmak gibi cılız da değil. Enli bir şekilde büyüyor. Ben tüm bunları yazın bile öğle güneşi almasına bağlıyorum.

 85. Fatma, Ankara dedi ki:

  Bir ay önce iki yapraklı küçük bir aloe vera aldım. Önce mutfakta baktım ama direkt güneş almıyor diye salona aldım. Salonda güneş alan camın önüne koysam bir şey olur mu? Bu arada bir yaprak daha çıkardı. Toprağına hayvan gübresi de koydum.
  ***
  Mutfağınız çok havadar ve serin ise, salon havasız ve çok sıcak ise ani yer değiştirmek çürümesine yol açar. Mutfak ile salonun ısı-havadarlık şartları aynı ise hiç sakıncası yok. Değilse ve yine de salona almak istiyorsanız önce toprağının kurumasını bekleyin. Sonra salona alın. Salona alınca en az bir hafta hiç sulamayın. Bu sürede salona adapte olur. Sonra sulayın.

 86. Muhammed, Konya dedi ki:

  Son zamanlarda pek çok ingilizce sitede Aloe Arborescens türünün Vera’dan daha şifalı olduğuna dair yazılara, incelemelere rastlıyorum. Belediye bazı parklara ekiyor. Görürseniz, size ve buradakilere yavru almanızı tavsiye ederim.
  ***
  Muhammed Bey çok teşekkür ederim. Bu zaten aradığım bir türdü. Bir yerde görürsem kaçırmam.

 87. Yasemin dedi ki:

  Benim evimde aloe vera hep çürüyor. Dış yaprakları taze filizler çıkarıyor ama bir taraftan da çürüyor. Ev güneş almıyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Az bile olsa güneş lazım. Çok da havadar ortam istiyor. Evinizde bu şartlar mümkün değilse yapacağınız şey vazgeçmek.

 88. Aysun, Istanbul dedi ki:

  Merhaba neredeyse tum yazilanlari okudum. Netten baktigima gore de benimki Aloe Arborescens turu ve cok yavrulu buyuk bir bitki.Keske resmini gosterebilseydim. Gecen yaz Cesmede sevdalandim kendisine, Istanbula eve getirdim. Getirdigimde saksisi berbatti ve topragi azdi. Degistirdigimde bir suru kurt cikti, hepsini temizledim. Keske yazinizi daha once okusaymisim. Toprak degisiminde bahce topragi kullandim ve can suyu verdim. Vermemem gerekiyordu galiba cunku sonraki gunler yavas yavas sararmaya basladi. Yeni saksiya alisiyor sandim ama yavrulardan birinin sapinda corukluk fark edince hemen topraktan cikardim. Daha cikartirken ana govde curudugu icin elimde kaldi. Diger 15 yavruyu duzgunce temizledim. Curuk kisimlarini bicakla kestim. Simdi masada oylece yatiyorlar. Dediginiz gibi bekleticem. Benim sorum su ana govdeyi kurtarabilir miyim? Yani koksuz bicakla kesilmis yerden koklenir mi? topraksiz bekletirken kesilen yeri kuruyacak bu yuzden kafam karisti. Cok morelim bozuldu umarim kurtaririm.
  ***
  Evet, ana gövde, çürük yerden değil en sağlıklı yerden kesmişseniz, kesik yer iyice kuruyana kadar bekletin. Acele etmeyin. On-onbeş gün bile bekletebilirsiniz. Sonra orta nemli bir toprağa dikin. Güneş gören pencere kenarında tutun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Mayısa kadar sağlıklı kalabilirse sonra yaz boyu normal sıklıklarla sulayabilirsiniz.

 89. Özge, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben 2 sene önce bir aloe vera almıştım. Orta kısımdan git gide büyüdü alttaki yaprakları cılız kaldı. Hatta orta kısım iyice ağrlaştı ve birleşim yerinden kök gibi bir şey çıkmaya başladı (sarımsı boğum boğum bir şey) Kök olduğundan da emin değilim ama orta kısmını tamamen kesip başka bir saksıya diksem olur mu? Altta kalan yapraklar daha ufak. Üst kısmı ağırlıktan yana doğru eğildi. Toprağını da değiştirmek için baharı bekliyorum ancak şimdi yapmam da uygun olur mu?
  ***
  Ortadan çıkan şey çiçek sapıdır. Eğer dip kısmında uzunca bir gövde oluşmuşsa şimdi değil nisan sonunda en dipten keserek bir hafta kesik yerin kuruması için açıkta bekletin. Sonra dikin.

 90. Züleyha Z. -İstanbul dedi ki:

  Gayet sağlıklı bir alovera bitkim bar fakat uzun zamandır bakıyorum hiç yavru vermiyor. Sebebi nedir acaba?
  ***
  Daha güneşli bir yerde tutarsanız yaza doğru birkaç yavru verir.

 91. Sinem, Ankara dedi ki:

  Merhaba, evimde saksı içinde aloe vera besliyorum ve her gün yüzüme sivilceler için sürüyorum. Bu yüzden koparmam gerekiyor. Peki bu bitki koparıldığı yerden büyümeye devam ediyor mu?
  ***
  Hayır koparılan yer öylece kalır ve zamanla kurur gider. Çok havadar ve çok güneşli bir pencere yanında yetiştirin. Yazın dışarda tutun. Böylece hem daha hızlı büyür hem birçok yavrular verir.

 92. Sevim, Hatay dedi ki:

  Küçük bir aloaveram var. Pencere önünde, günün belli saatlerinde birkaç saat güneş alıyor. Toprağı kurumadan da sulamıyorum. Önce iki tane yavru verdi ama birden yaprakları ve yavruları kızarmaya başladı. Dış yaprakları büzüldü tamamen bozuldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dış yapraklar büzüldü bozuldu demişsiniz. Yani iç yapraklarda sorun yok demektir. Belki güneşin kızgınlığı mevsim değişimiyle yükselince ve sizin de toprak kurumadan sulamamanız yüzünden susuzluk çekiyordur. Bundan sonra toprağın adamakıllı kuruması beklemeyin. Kaydadeğer bir kuruma olduğunda sulayın. Yaprakların güneşte renk değiştirmesi normaldir Aloe vera’nın özelliğidir. Gelişiminde bir aksama olmaz.

 93. Sevda, Bakı dedi ki:

  Salam. Men size Bakı’dan yaziram. Menim küçük aloeveralarım var. Nisan ayının eveli bahçeye qoydum. İndi rengleri saralıb. Erken mi çıxartmışsam bahçeye? Çürüdüler mi? Ne edebilirim? Yeniden eve mi qoyum yoxsa yararı yoxdu?
  ***
  Özellikle daha fazla güneş gördüğünde rengi sarı gibi veya bal rengi gibi olabilir. Bunda zarar yok. Eğer çürüseler çürüme hızla ilerler ve haşlanmış-pişmiş gibi olurlar ve dokununca ezilirler, dağılırlar. Elinizle kontrol edin. Sert iseler sağlıklıdırlar.

 94. Seher, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, aloe vera bitkimi evde pencere önünde tutuyorum. Genel görünüş ve büyümesinde yukarıdaki yazılardan anladığım kadarıyla hiçbir problem yok. Hatta alttan iki yavru verdi, büyüyorlar. Bugün en alttaki 2-3 tane yaprakta, yaprak uçlarında minik kahverengi ve yaprağa yapışmış gibi görünen küçük oluşumlar (ya da böcekler) gördüm. Görünümleri uğur böceğinin küçüğü gibi. Rengi kahverengi ve büyüklükleri 1mm civarında. Her bir yaprak ucunda 10 tane kadar var. Herhangi bir cisimle veya elle dokunulduğunda kolayca yapraktan ayrılabiliyorlar. Çok küçük oldukları için tam olarak ne olduklarını anlamam mümkün olmadı. O yaprakları kopardım ancak tamamına yayılmasından endişe ediyorum. Bitkinin genel görünümünde hastalık belirtisi yok. Kopardığım yaprakları tuzlu ve sirkeli suda beklettim (eğer bir çeşit böcekse kendini bırakır mı acaba vs diye). Ancak işe yaramadı. Hala yaprağa yapışıklar. Bu oluşum bir hastalık mıdır? Bilginiz var mıdır? Ne yapılmalıdır?
  ***
  Tarifinize göre koşnil denen parazitlerden. Hiç ilgilenmezseniz hızla artarlar. Yaprakları kesmektense ıslak bir kağıt mendil ile silip koşnilleri yok edin. Her gördüğünüzde güzelce silip temizleyin. Böylece üreyecek zaman bulamazlar ve tamamen kurtulursunuz.

 95. Özge, Kütahya dedi ki:

  Benim aloe veram bir yıl kadar önce yavruladı. Yavruları başka saksıya diktim. Yavrular ana saksıdaki kadar hızlı gelişmiyorlar. Ana saksıdaki aloeveram yavrulamadı bu yıl. Yavrulaması için ne yapmak gerekir? Yavrulamasının belirli bir zaman aralığı var mıdır?
  ***
  Yazın havalar iyice ısındığında hem gelişimleri hızlanır hem yavrular vermeye başlarlar.

 96. Tuğçe, Bursa dedi ki:

  Merhaba. Ben evde saksıda aloe vera besliyorum. Bugün dikkat ettim ki beyaz minicik kurt gibi böcekler dolaşıyor. Netten araştırdım sağlıklı bir bilgi bulamadım. Sigara izmariti koyun toprağına diye bir yazı gördüm. Zirai bir ilaç alana kadar bu durumu en azından durdurmak için bile olsa ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Topraklarda mini bitler, çeşitli toprak böcekleri olması normaldir. Ben hiç müdahale etmiyorum çünkü uzun yılların tecrübesiyle biliyorum hiçbir zararları olmuyor. Zaten ne kadar ilaçlasanız da bir süre sonra tekrar peyda olurlar.

 97. Yaren, istanbul dedi ki:

  Aloa vera yaprağını suya koyarsak köklenir mi?
  ***
  Hayır mümkün değil.

 98. Hasan, Niğde dedi ki:

  Aloe vera ile Aloe aristata aynı tür sanırım. Aloe vera iç kısmı seffaf. Aloe Aristata onun gibi şeffaf mı?
  ***
  Aynı cinsin farklı türleri. O türün içi şeffaf mı değil mi bilemem ama benim bildiğim Aloe türlerinin hepsinin içi aynı.

 99. Tolga, Manisa dedi ki:

  Benim aloveram direkt güneş ışığı almayan diğer bitkilerin arkasında gögolgede ve balkonda bol sulamayla inanılmaz gelişim gosteriyor. Çok geçirgen bir toprağa sahip. Yazın saat 11e kadar direkt güneş aldığında ise yapraklarda sararmalar, uç kurumaları, bitkide gelişimin durması gibi sorunlar ve hatta yaprak kopmaları oluyor. En azından bendeki tür direkt güneş ışığından hiç hoşlanmıyor.
  ***
  Tolga Bey sizdeki tür farklı bir tür değil. Güneşsizliğe adapte olabilmiş. Aynen dediğiniz gibi ben de birkaç yerde gördüm. Çok da güzel görünümlü olmuşlardı. Ama bu bir şans işi. Her gölge yerde böyle güzel olamıyorlar. Zaten esasen sıcak ve susuz çöl bitkilerindendir.

 100. Kübra, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Bir arkadaşım bana 6-7 yıldır yetiştirdiği aloe vera bitkisini verdi. Saksıyı eve getirdiğimde aloe veranın yaprakları solmaya ve kararmaya başladı. Daha önce saksıdan aldığım bir kaç sürgünü yeni toprağa dikmiştim. Toprağı önerilen şekilde hazırlamaya çalıştım. Onların diplerinden yeşermeye başladığını gördüğümde, tüm saksıdaki sürgünleri ve ana aloe verayı yeni toprağa diktim. Diktiğim sürgünler diplerinden yeşermeye başladılar. Ana aloe veranın da üst yaprakları yeşermeye başladı ama alttaki yapraklar yine solgun ve cansızlar. Sulamayı da tavsiye edilen şekilde yapmaya çalışıyorum. Bu yaprakları kesmem gerekiyor mu ve de bitkinin iyileşmesini hızlandırmak için ne yapabilirim?
  ***
  Kuru ve çürük kısımları makasla kesin. Başka bir şey gerekmez.

 101. Ferda, İst dedi ki:

  Benim aloeveram 5 yaşında. Bir iki sene bahçedeki kedilerin tacizine ugradı ve yaşlı yapraklar kırıldı. Bitki hızla gövde uzatıp yeni yapraklar çıkardı. Lakin yeni yapraklar ağır geldi ve eğildi. Şimdi alt kısımdaki yaprakları kırıp gövdeyı toprağa mı gömmeliyim? O kırık yaprakların oldugu kısmı ne yapmalıyım bilemiyorum.
  ***
  Uzun gövde uzatıyorsa Aloe vera değil başka bir Aloe türü olabilir. Evet gövdeyi kırıp dikerseniz kökleniyorlar. Aloe ciliaris’t denemiştim. Hatta uzun gövdeyi birkaç parçaya bölmüştüm her biri köklenip filizlenmişti. Geri kalan köklü dip kısmı da birçok filiz verir. Böylece pekçok yenilerini üretmiş olursunuz.

 102. Birgül, Lüleburgaz dedi ki:

  Aloeveram soğuktan dondu. Yalnız kökleri çok. Bu kökün sağlıklı olduğunu nasıl anlarım?
  ***
  Donunca haşlanmış gibi olur. Kalın ana gövdesini kontrol edin. O sert ve canlı görünüyorsa tekrar filizlenir.

 103. Aygül Gündüz dedi ki:

  Zamanımın çoğu meslek gereği gemide geçiyor. Sefer Güney Afrika’ya denk geldi. Her yer aleo vera. Ufak olanları altlarından aldım. Oradaki kendi toprağına bir de marketten aldığım toprağa diktim. Toprak nemli idi. Kökler çok kuru değildi ama dışarıda birkaç saat bekletip hemen ektim. Gemide camın kenarında benle yaşar mı acaba?
  ***
  Evet. Eğer toprak çürütücü etki yapmazsa saksıda sizinle beraber yaşar. Şimdilik çok az sulayarak iki ayı sağ salim atlattırırsanız tamamdır.

 104. Engin, Izmir dedi ki:

  Bitkiyi güneşe alıştırmak için önce yarı gölge bir yere mi alalim?
  ***
  Evet daha iyi olur. Hatta sürekli yarı gölgeli yerde kalsa daha güzel gelişir. Tam güneşte olması bahçeye dikili olanlar içindir.

 105. Burak, İstanbul dedi ki:

  Çelik yöntemi ile birkaç dal aloe vera aldım. Bunları suda mı bekletmek lazım? İnternette baya bir araştırma yaptım. İnsanların %40 ı 2-5 gün kurutun, sonra ekin diyor. %40ı hemen ekin diyor. %20 si de suda bekletin, köklensin diyor. Ne yapmak lazım?
  ***
  Kesik yerler kuruyana kadar (en az 24 saat en fazla 1 hafta) açıkta, çok havadar bir yerde bekletin. Sonra az nemli toprağa dikin ama sulamayın. Çürümeyip bir an önce köklenebilmesi için dışarıda tutmalısınız. İlk 15 gün kadar süreyle sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Daha sonra sulama sıklığını yavaş yavaş arttırın. Toprak eğer sıradan bahçe-tarla toprağı kullanacaksanız kum ile karıştırın (2 ölçü toprak + 1 ölçü kum). Ama eğer torf vb hazır toprak kullanacaksanız hem kum hem doğal kireç taşı küçük taneleri ile karıştırın (3 ölçü torf, 1 ölçü kum ve yarım ölçü sert kireç taşı kırpıntıları).

 106. Şeyda, Diyarbakır dedi ki:

  Merhabalar. Yaklaşık iki hafta önce bir yapı marketten aloe vera aldım. Rengi epeyi yeşil ve diri idi aldığımda. Aynı boyutlarda başka bir saksıya koydum ve güneş gören esintili bir yere yerleştirdim. Zamanla rengi değişti ve diriliğini kaybetti, uçlarda yanmalar oldu, pörsüdü. Diyarbakır sıcağından mı böyle oldu başka bir şey mi bilemiyorum.
  ***
  Tam da yaz mevsiminin güneşin en dik ve en kızgın olduğu günlerinde gölgeye alışık yetiştirilmiş bir bitkiyi (bu bitki çöl bitkisi dahi olsa) aniden kızgın güneş altına koyarsanız elbette yapraklarda yanıklar olacaktır. Renk değişimi normaldir. Aloe vera duruma göre renk değiştirir. Sıcak aylarda güneş almasına göre ve toprağının kökleri serin tutup tutmamasına göre yapraklar yeşil değil bal rengi olur. Bu bir problem değildir ve gelişimi güzelce devam eder. Ama siz pörsümeden bahsetmişsiniz. Hiç sulamıyorsanız sulayın. Suzuz bırakmamışsanız kökler çürümüştür. Ana gövde ve alttaki kalın kazık kök kısmı çürümemişse diğer köklerin çürümesi önemli değil. Yakında yeniden köklenir.

 107. Gülşah, Tekirdağ dedi ki:

  Saksıda olan aloe veramı yaz başında bahçenin bol güneş alan bir yerinde toprağa ektim. İlk önce yaprakları kahverengi oldu. Daha sonra en üstte kalan iç yaprakları yeşile döndü. Üstten 1 karış kadar yeşil, sağlıklı duruyor. Fakat altta kalan dış yapraklar hala kahverengi ve aloe veram yan yatmış durumda. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneş ve sıcak etkisiyle yapraklar bal rengi veya kahverengi gibi renge döner. Gelişimine kötü bir etkisi yok. Bu bitkinin doğası böyle. Yan yatmış olması da problem değil. Kendiliğinden düzelir. Zaten dipten birçok yeni yavrular verecek. Tek problem şudur: Tekirdağ’da sanıyorum kış soğuklarına dayanamaz. Meteoroloji’yi takip ederek don olayı olacak günlerde kazaten kağıtlarıyla sarıp üzerine naylon geçirin veya büyük bir kovayı üzerine ters çevirin.

 108. İrem, Diyarbakır dedi ki:

  Bende şeyma hanımla aynı tarihlerde migrostan aleo vera aldım. ayrıca poşetlerdeki topraktan aldım. eve gelince saksısını değiştirdim. aldığım toprağıda ekledim sonra balkona koydum. ama sanırım bu sene diyarbakır 60 derece olduğundan kahverengileşmeye başlayınca korkup iş yerine getirdim. öğleden sonra güneş alan bir pencerenin önüne koydum. haftada iki gün suluyorum. genel olarak öyle okumuştum çünkü. Yeni yapraklar ortadan çıkıyor ama yandan yavrulamıyor ki çoğaltayım. Şimdi güvercin gübresi buldum onu şerbet yapıp sulayacağım. Sıkıntı olur mu? Çünkü yüzüme kullacağım için bitki besini kimyasal olduğundan kullanmam tavsiye edilmedi. İlk bitkim de benim tavsiyelerinizi bekliyorum.
  ***
  Aloe vera’nın yavrulaması doğru bakım ve çok havadar yerde olması şartıyla mümkündür. Sakın güvercin gübresi filan vermeyin. Hazır poşet topraklar zaten özel olarak suni gübreli hazırlanmıştır. Yeterince besleyicidir. Ama size göre eğer suni gübre olmaması gerekiyorsa bu durumda sıradan doğal bahçe-tarla toprağında yetiştirmeniz şart. Hem bu doğal topraklar Aloe vera için fazlasıyla besleyicidir. Gübre istemez. Sulamanız yanlış, sakat. Elinizle toprağı kontrol edin. Kuruma ne zaman olursa o zaman sulayın. 2 günde mi kuruyor, iki günde bir sulayın. 15 günde mi kuruyor, o halde 15 günde bir sulayın.

 109. Ümmühan, Muğla dedi ki:

  Merhaba ben iki gün önce hayvan gübresine yani samraya Aloe vera diktim. Bugün yaprakları çok cansız. Kökü de kararmaya başlamış. Kullandığım toprak yanlış mı?
  ***
  Evet yanlış. Toprağı verimli olan herhangi bir bahçeden veya tarladan toprak alın. Buna biraz iri taneli kum karıştırın. Bu kumlu toprağı kullanın. Gübre katmayın. Ancak bahardan bahara toprak yüzeyine az miktar gübre yaysanız iyi olur.

 110. Neslihan, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, yazınızı ve epeyce uzun olan yorumların neredeyse tamamını okudum, ancak kendi sorunuma çözüm bulamadım. Öncelikle her yoruma vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Aloe vera bakımı konusunda internette dahi çok fazla kaynak bulamıyoruz. Benim aloe veram, Bauhaus’tan alınma, henüz 2 hafta oldu eve getireli. Işık alan ve sürekli bir penceresi açık olan salonumda duruyor. Çok sulamıyorum, haftada bir kere az veriyorum suyu. Ama geldiğinden bu yana yapraklarında siyah lekeler çıkmaya başladı, gittikçe yayılıyor gibi. Bir tanesi de geriye yattı. Yatmalar normal demişsiniz yukarıda ama bu lekeler konusunda ne yapacağım, neden lekeler baş gösterdi onu bilemiyorum.
  ***
  Siyah lekeler mantar vb kastalıklardır. Toprak kupkuru olmadıkça kesinlikle sulamamalısınız. Herkes bu hatayı yapıyor. Bir ayda zar zor kuruyan yeni usul zararlı topraklarda satılan bitkileri alıp eve getirince illa haftada bir sulamak gerektiğini düşünmek çok ciddi bir hata. Sonunda bitki çürür ölür. Tam pencerenin yanına koyun. Rüzgarın yanısıra biraz da güneş alabilirse hem mantar hastalıklarının artması durur hem toprak daha çabuk kuruyabilir.

 111. Esra, Manisa dedi ki:

  Aloe vera aldım annemden iki gün oldu yatak odasında duruyor. Gündüz iki üç saat güneş ve esinti alıyor. Toprağı normal bahçe toprağı biraz karıştırayım hava alsın toprak dedim. Baktım küçük küçük sinekler çıkıyor. Bunlar neden oluyor ve nasıl kurtulurum?
  ***
  Her zaman her yerde olabiliyor. Aloe vera için çözüm kolay. Bir ay kadar hiç sulamayın. Susuzluğa çok dayanıklıdır. Böylece o yaratıklardan tamamıyla kurtulmuş olursunuz.

 112. Rabia, Adana dedi ki:

  Benim aloeveramın bir aydır yan yaprakları yumuşayıp düşüyor. Neden böyle oldu?
  ***
  Yerini sevmemiş. Havasız yerlerde bazı bitkiler önce bozulur sonra ölür.

 113. Müge T. -Ankara dedi ki:

  Benim 5-6 aydır bir aloe vera bitkim var. İnternette baktığım kadarıyla yapraklarının çıkış şekli dışında herşeyi benziyor. Benimkinin yaprakları ortadan çıkıyor sonra büyüdükçe ya sağa ya da sola ayrılıyor ama şekli gül yaprakları gibi heryere dağılmıyor. Yani karşılıklı, üst üste kat kat duruyor gibi. Bir de en altta toprağa değen yaprakları zamanla solup kuruyor. üstteki yaprakların da bir kaçı güzelce uzuyor, gayet diri ve sağlıklı ama uçlarına yakın bir yeri sanki parmağımla bastırmışım gibi çökük duruyor, yaprağın geri kalanı gayet sağlıklı olduğu halde. Bazı yapraklarında hiçbir şey yok ama kökten uca gayet sağlıklı. Acaba aloe vera değil mi emin olamadım. Bir de bu çöküntüler zararlı mıdır? Yanlış bir şey mi yapıyorum bilemedim.
  ***
  Aloe vera gövdesi fazlaca kalınlaşmadıkça yaprakları sağa sola dizili olarak gelişir (Gasteri’larda da bu özellik var). Gövde iyice kalınlaşınca fotoğraftaki gibi gelişir. Yaprak uçlarını belki birileri oynayıp eziyor olabilir. Güneşten mahrum etmezseniz ve toprağı da iyi ise kusursuz gelişir. Zor bitkilerden değil.

 114. Banu, Yozgat dedi ki:

  Çok küçük alovera aldım. En büyüğü serçe parmağım kadar. Dipten yeni yavru çıkıyor. Olgun görünüşlü ama uzadıkça dolgunluğu gidiyor. Dipleri etli uçları kâğıt gibi oluyor. Gündüz güneş alan camın önüne koyuyorum. Güneş gidince alıyorum mutfağa koyuyorum. Yanlış bir sey mi yapıyorum acaba? Güneşe alıştırın dediniz. Evim çok güneş alıyor.
  ***
  Kağıt gibi incelik susuz kalmadan dolayı olur. Yerini hiç değiştirmeyin. Şimdi güneşe alıştırın. Mart sonundan itibaren öğle saatlerinin güneşini direkt almazsa daha yeşil ve güzel gelişir. Yaz aylarında güneş altında saatlerce ısınırsa zararı yok ama rengi bal rengi gibi bir renge dönüyor o zaman.

 115. Sümeyra, İstanbul dedi ki:

  5-6 aydır aloe vera bitkimi yetiştiriyorum. Son bir aydır yeşil yaprak bitleri musallat oldu. Evde ilaç hazırladım. Yapraklara püskürttüm. Bir sonuç vermedi. ve püskürttüğümde sıvı yaprağın kökünde birikiyor. İyi olmayacağını düşünüyorum. Yavruların yaprakları çürüyüp kopuyor. Ana gövdedekilerden bazıları da bükülüp kırılma derecesine geldi. Yapraklar yumuşadı. üzerinde çöküntüler oluştu. Bir bahçeden toprak alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Soruna yararı olur mu? Kış ayında olduğumuzdan bir sakıncası var mıdır?
  ***
  Toprak değiştirmenizin hiçbir faydası olmaz. Sulamayı bırakın. Bitleri ıslak kağıt havlu ile tek tek temizleyin. Her gördüğünüzde tekrar temizleyin. Bu şekilde tamamen kurtulur. Sulamamanızın zararı olmaz. Bilakis kapalı, havasız ortamlarda sulamak çürütebilir. Yapraklar kağıt gibi incelse de sorun değil. Çürümesinden iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)