Tam ısı yalıtımlı el yapımı saksı ve suni dekoratif kayalar

Bu iş hem çok zevkli bir el işidir hem de aşırı güneş isteyen bitkiler için piyasada hiç bulamayacağınız özellikte sağlıklı saksıları kendi ellerinizle büyük bir kolaylıkla oluşturursunuz. Volkanik kayalara benzerliği ile görselliği harikadır. Üstelik maliyeti son derece ucuza geliyor.

Isı yalıtımlı hafif saksılar

Sadece saksı değil: El becerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz şekillerde dekoratif suni kayalar / büyük taşlar yaparak bahçenize veya balkonunuza kayalıklar arasında bitki yetişiyor havası verebilirsiniz. Üstlerine istediğiniz gibi motifler yapabilirsiniz.

Önemi: Kuvvetli güneş altında yetiştirilmesi gereken bitkilerden kaktüs vb succulent bitkiler için idealdir. Bu saksılar sık hava gözeneklidir. Yakıcı güneşin etkisini içeri iletmez ve kalın olmasına rağmen inanılmaz derecede hafiftir.

Mükemmel ısı yalıtımlı saksılar nasıl yapılır?

Malzeme seçiminde ne kadar dikkatli davranırsanız yapacağınız saksılar ve yapay kayalar o derece volkanik kayalara benzer.

1- Kullanılacak maddelerden birincisi, bildiğimiz normal klasik çimentodur (Portland tarzı çimento). Grisinden veya beyazından olabilir. Toz boya katacaksanız beyaz çimentoyu tercih edin.

2- İkinci olarak, ABD’de belki ucuzdur ama bizde pek ucuz olacağını sanmıyorum: sphagnum yosunu çürüntüsü (peat moss) lazım. Peat moss yani yosun torfu.
Bunun yerine çok ince kıyılmış kuru ot nemlendirilerek kullanılabilir. Iskartaya çıkarılmış sigara tütünü (ince kıyılmış) bundan bulabilirseniz o da olur. Kullandığınız çayı atmayarak bir yerde kurutarak biriktirebilir, nemlendirerek kullanabilirsiniz.

3- Üçüncü olarak kum ve perlit karışımı. Sağlamlık için kum lazım. Daha iyi havadarlık (dolayısıyla ısı yalıtımı) için kumu az, perliti çok kullanın.

Yukarda saydığım maddeler özetle: çimento + kuru bitkisel lifler + kum-perlit karışımı.

Çalışma için malzemeler: 1- Plastik eldivenler 2- Harç kabı 3- Şekillendirme kapları
(Çimento uçuşup gözünüze karışmaması için rüzgârsız bir yerde çalışın. Çimento ellerinize zarar verebilir eldiven giyinin.)

Yapılışı

Üç temel malzemeyi eşit ölçülerde iyice karıştıracaksınız.
İçerisine bitkisel veya sentetik uzun, sağlam lif de katmalısınız. Sağlam lifler saksılara herhangi bir darbe karşısında kırılmaları önler, kırık yerine çatlak oluşur. Uzun lifler çalışmanızda zorluk çıkarmasın diye 3 – 4 cm parçalara kırpın.
Sonra su ekleyerek karıştıra karıştıra elde şekillendirmeye müsait hamur kıvamına getireceksiniz.

Hamuru şekillendirme kabına yayın. Dip kısım 5 – 6 cm kalınlığında, kenarlar 2 – 3 cm kalınlığında olmalıdır ki gereken sağlıklılıkta ve sağlamlıkta olsun. Büyüklükleri birbirine göre az farklı olan iki benzer kabın yardımıyla şekillendirmeyi daha pratik hale getirebilirsiniz. Her yerinin aynı kalınlıkta olması hiç önemli değil. Saksılar henüz yaşken en altından su çıkma deliği açmayı unutmayın.

Sonra kakıplardan çıkarıp (isterseniz) üzerine motifler yapın.  Fırında veya güneşte değil, gölgede kurutacaksınız. Fırında kurutma gibi hızlı kurutma yöntemlerine başvurmayın. Kurudukça sulayın ıslatın imkân bulursanız her gün sulayın. Yağmur alacağı açık bir yerde tutun. Böylece en az iki ay geçmelidir ki çimentodan serbest kalan alkalinlilik iyice azalsın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:


'Tam ısı yalıtımlı el yapımı saksı ve suni dekoratif kayalar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Senem dedi ki:

  Saksı yapımı fikrinizi çok beğendim ve kocaman bir yaz mevsiminde görmediğime üzüldüm. En kısa zamanda bu saksıdan birkaç tane yapıp çiçek hastası olan anneciğime hediye edceğim. O güzelim beğendiği çiçeklerini eksin.

 2. Ebru, İzmir dedi ki:

  İlk saksı denememi yaptım. Yosun torfu bulamadığım için içine yumurta kartonu koydum. Doğrusunu söylemek gerekirse pek güzel olmadı. Bu sefer sadece perlit, çimento ve torf kullanmayı planlıyorum. Umarım daha güzel olur. Tarif için ayrıca teşekkürler.

 3. Emine, İzmir dedi ki:

  Şekillendirme kabım nasıl olmalı ki böyle değişik dursun? Leğen gibi şeyler standart şekil verir.
  ***
  Hayal gücünüzü göre bir şeyler yapmaya çalışın. Çamuru pelte gibi akıştan değil de yoğrulur kıvamda yaparsanız elle şekillendirebilirsiniz. Çömlekçiler nasıl yapıyorsa onlar gibi..

 4. Hüseyin, Aydın dedi ki:

  Merhaba geç okuduğum için ben de üzüldüm. Benim sorum bahçemde biçtiğim çimleri yosun yerine kullanabilir miyim? Arıcılık müzesinde dekoratif bir bahçe oluşturmak istiyorum. Umarım başarılı olurum.
  ***
  Geç okumadınız çünkü böyle saksıları yapmanın tam zamanındayız. Şimdi yapacaksınız, yazıda anlattığım şekilde bahara kadar saksılar esas güçlerini iyice kazanmış olacak hem aşırı alkalinlilik defalarca yıkanmış olmakla gidecek. Sonra kullanılması daha sağlıklı olur. Amerikada sphagnum yosunu satışları artsın diye onu tavsiye ediyorlar. Yazıda anlattığım gibi her şey olabilir. Çay posası, kuru otlar vesaire aklınıza ne gelirse. Maksat saksılara hafiflik kazandırmak. Perlit ayrıca bu tip hafif saksılarda esas püf noktasıdır. Sağlam lifli maddeleri de unutmayın ki çatlamalar olursa lifler kırılmayı dökülmeyi önlesin.

 5. Kenan, Kırşehir dedi ki:

  Bu bahsettiğiniz saksıyı şimdi yapsak 2 ay sonra yani nisan 15 gibi kullanıma hazır oluyor. 15 nisan kaktüs ekmek için geç bir tarih mi?
  ***
  Hayır, çok erken. Kaktüsleri mayısın sonuna doğru dikmeniz daha iyi olur. Yapacağınız saksıları da ne kadar uzun bekletseniz o kadar iyidir.

 6. Beren, Hatay dedi ki:

  Saksı tarifiniz çok güzel. Perlit bulur bulmaz deneyeceğim. Ben toprak saksı yapıyorum böyle orjinal görünmüyor.

 7. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Plastik saksıdaki bitkilerin köklerini soğuktan korumak için taş yünü sarsak işe yarar mı?
  ***
  İstanbul’da gerekmez ama belki yükselti ve konum itibarıyla ve bitki türüne göre gerekebilir. İşe yarayabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)