Kalanchoe humilis

Bordo yeşil renklere sahip, kuvvetli etli yapraklı, kaplan desenli bir Kalanchoe türü. Susuzluğa dayanıklıdır. Evlerde yetiştirilebilir.

Anavatanı: Tanzanya, Malawi, Mozambik ve Kamboçya civarı. Yaşam alanı: 4000 metre yüksek dağlar. Yılın yarısı (kış civarı) yağışlı, diğer yarısı neredeyse hiç yağışsızdır ama dağlarda sislenme puslanma sık sık olur. Kayalıklarda, kaya çatlakları arasında, yükseklerden akan akarsu kenarlarında ve çağlayanların yakınlarında yaşarlar.

Kalanchoe humilis

Bilimsel adı Kalanchoe humilis (diğer adı Kalanchoe figueiredoi)..

Açık bordo – açık metalik yeşil kaplan desenli yaprakları yumurta kadar büyükçe olup rozet gibi toprağa paralel çevreye yayılır. Aslında  yetiştirme şartlarınıza göre çok farklı iriliklerde olabiliyor. Yapraklarının kalın, etli ve geniş olabilmesi ve gelişiminin hızlı olabilmesi humuslu ve hafif asitli toprakta olmasıyla ve günde en az 3 saat direkt güneş almasıyla mümkündür. Yoksa yapraklar küçük kalır.

Yaz ortasında çiçeklenir. Çiçeklerinin hiçbir gösterişliliği olmadığı için çiçek sapı ilk belirdiğinde yok edebilirsiniz.

Kışa dayanıklılığı hakkında net bilgi bulamadım. Her kaynakta farklı bilgi veriliyor. -45C derece diyenler bile var. -12C derece diyenler var. Sadece -2C dereceye dyanabilir diyenler de var. 4 bin küsür metre yüksek dağların bitkisi olduğuna göre soğuğa dayanıklıdır ama tropikal bölgelerin 4000 metre cıvarı yüksek yerlerinin en fazla ne kadar soğuk olacağını iyi bilmek gerekir.

Kalanchoe humilis fazla boylanmaz. Belki 20 cm kadar uzar. Bu da toprağa ve ışık derecesine göre değişir. Zamanla gövde eğilir ve toprağa paralel, rizom gibi gelişir. Üzerinden filizlenerek birkaç rozet yapraklı yan dallar oluşturur.

Sulamayı yazın toprak iyice kurudukça bol su ile yapın. İlkbaharın ve sonbaharın ılık günlerinde toprağın adamakıllı kuruduğundan emin olduğunuzda aynı şekilde yapın. Daha serin – soğuk zamanlarda ise yapraklarda pörsüme gibi cansızlaşmalar gördüğünüzde, toprak üst yüzeyini 2-3 parmak derinine kadar ıslatabilecek kadar az miktarda su ile sulayın. Eğer kışın sürekli ısıtılan sıcak bir odada ise sulama sıklığını duruma göre ayarlamalısınız. Sıcakta uzun süre susuz kalması yaprakların kurumasına yol açabilir.

Toprak olarak humuslu kara toprak yarı yarıya ponza taşı ile ya da dişli kum ile karıştırmanızı tavsiye ederim.

Yaprak çeliğiyle, dallarını kırıp ayırmayla ve tohumla çoğaltılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)