Tradescantia zanonia, aynalı telgraf çiçeği

Telgraf türlerinin dev yapılısıdır. Büyük yapraklı ve kalın dallı olur. Yaprakları cilalı cam gibi pırıl pırıl, ışıl ışıl parlaktır. Güneşsiz evlerde yetiştirilebilecek en uyumlu tür budur.

Aynalı telgraf çiçeğine meraklıları arasında dev telgraf gibi isimler verilir. Ayrıca ahtapot çiçeği ile karıştırılır ama o alakasız bir türdür. Sadece aynı familyadandırlar (Commelinaceae, Telgrafçiçeğigiller).

Tradescantia zanonia – aynalı telgraf çiçeğinın ana vatanı ve yaşam alanları Güney Amerika kıtasında And Dağları etekleri ve Bolivya – Brezilya civarlarından Kuzey Amerika kıtasında Meksika’ya kadar yağmur ormanları ve sis ormanlarıdır. Yağışlı dönemde çiçek açar. Türkiye’de (sadece evlerde yetiştirilir) yaz sıcaklarının dinmesinden sonra, ilkbahar sonuna kadar herhangi bir zamanda çiçek açıyor. Küçük çiçekleri birkaçı bir arada olur. Mini tomurcukları çarpıcı güzellikte mor renktedir. Açan çiçekleri ise beyaz ve gösterişsizdir.

Tradescantia zanonia, aynalı telgraf çiçeği

Aynalı telgraf çiçeği

Dikkat: Sadece ev içinde yetiştirilmesi, direkt güneş almaması ve sıcak hava akımlarına maruz kalmaması şartlarıyla yaprakları ayna gibi ışıl ışıl olur. Bu şartların dışında aynı güzellik mümkün olmuyor. Evlerde loş ışıklı yerlerde bile güzelliğinden bir şey eksilmez. Yapraklar çok ince değil hafiften etlicedir.

Yaprak uzunluğu 12cm – 20cm arasında, genişliği ise 4cm ile 9cm arasında olabiliyor. Yaz aylarında direkt güneşten ve sıcak rüzgarlardan mutlaka korunmalıdır. Yoksa yeni gelişen yapraklarda yer yer bombelilikler ve mor renklilikler olur. Yapraklarda hiçbir parlaklık kalmaz.

Dalları bambu dalları gibi güzel yapılıdır. Toprağının besleyiciliğine göre ince bir serçe parmak kalınlığından başparmak kalınlığına kadar kalınlığı değişir. Uzunluğu 1m’yi geçer (bu kadar uzaması en az bir yılı alır). Dipten yeni dallar uzattıkça en eski uzun dallarını dipten kesebilir, hatta yeni dip sürgünleri azaltabilir ve dalları istediğiniz sayıda tutabilirsiniz. Üstten yan dallar verirse onları hemen köreltmenizi tavsiye ederim. Dalların tek gövdeler halinde uzaması daha güzel oluyor. Dallar uzadıkça yaprakları azaltır, sadece tepede 4 yaprak kalacak şekilde ayarlarsanız sanki minyatür palmiye gibi görünür. Aynalı telgraf dalları her türlü şekillendirilebilir. Büyük ve yüksek saksıdan dallar her yöne sarkık formda bile şekillendirmek mümkün. Zaten dalları 40cm’yi geçtikten sonra dik duramayıp yana yatar.

Aynalı telgraf çiçeği kışın sıfır ve sıfırın altında derecelerde soğuğa maruz kalırsa tüm yapraklar ve dallar kurur. Toprak altı kısmı en fazla -5C dereceye kadar dayanır ve eğer hayatta kalabilirse ilkbaharda filizlenerek yeniden dallanmaya başlar.

Susuzluğa çok dayanıklıdır. Hatta succulent özelliklidir. Şiddetli güneşe bile uyumludur ama güneşte yetiştirilmesi tavsiye edilmez. Çok uzun süre susuz kalmaya da gereksiz yere sık sık sulanmaya da uyumlu ve dayanıklıdır.

Toprak seçmez. Hazır poşet toprak uygundur. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verirseniz çok daha güzelleşecektir. Saksı ve toprak değişimini yılın her zamanında yapabilirsiniz. Hiçbir sorun çıkmaz. Gerçi az köklenip büyük saksı istemez ve aynı toprakta birkaç yıl hiçbir sıkıntı çekmez. Şans bambusu gibi topraksız olarak vazoda su içinde bile yetiştirilebilir.

Çoğaltılması bakımından da aynalı telgraf çiçeği en iyi ev çiçeğidir. Yılın her zamanında dallarından kırıp direkt olarak toprağa dikebilirsiniz. Kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz.

Eğer uzun dallarını iki boğumlu parçalara bölüp bu şekilde çoğaltmak isterseniz bunun için en iyi zaman ilkbahar başıdır. Her bir parçası kesinlikle köklenir ve filizlenir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Tradescantia zanonia, aynalı telgraf çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

    Telgraf çiçekleri favorim. Bu da ayrı bir güzelmiş.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)