Aynalı telgraf çiçeği, Tradescantia zanonia

Tradescantia zanonia Telgrafçiçeğigiller (Commelinaceae) familyasının dev türlerinden biridir. Yani aynalı telgraf çiçeği. Ana vatanı ve yaşam alanları Güney Amerika kıtasında And Dağları etekleri ve Bolivya – Brezilya civarlarından Kuzey Amerika kıtasında Meksika’ya kadar yağmur ormanları ve sis ormanlarıdır.

Tradescantia zanonia, aynalı telgraf çiçeği

Aynalı telgraf çiçeği

Özellikleri

Yaprakları uzunca oval şeklinde, biraz etli, biraz sert ve pırıl pırıl parlaktır. Yaprak genişliği 4cm ile 9cm arasında, uzunluğu ise 12cm ile 20cm arasında değişir. dalları bambu dallarına benzer ve dekoratiftir. Doğru şartlarda ve iyi bakımda dallar 2-2,5cm çapında kalın olur. Ama genelde 1cm çapında kalırlar. Boyları genelde 35cm ile yarım metre arasındadır. İyi bakım şartlarında 1 metreyi geçerler (ki bu bir yılı alır). Fakat 40cm’den itibaren dik duramazlar. Ya değneğe bağlayacaksınız ya da yüksek saksılarda sarkıcı yetiştireceksiniz.

Aynalı telgraf çiçeği ile ahtapot çiçeğini birbirlerine karıştıranlar, birini diğer sananlar çoktur. Oysa aralarında bir hayli farklar var.

Çiçek açması

Sonbahar serinlerinin başlamasıyla birlikte, ilkbahar sonuna kadar herhangi bir zamandadır. Uzamış dallar uca yakın yerlerinden ince yan dallar uzatarak o ince dallarında çiçek açar. Birkaç küçük çiçek bir arada olur. Tomurcuklar çarpıcı güzellikte mor renktedir. Ama çiçeğe dönüştükleri zaman çiçekler bembeyaz açarlar.

Soğuğa dayanıklılık

Aynalı telgraf çiçeği kışın sıfır ve sıfırın altında derecelerde soğuğa maruz kalırsa tüm yapraklar ve dallar kurur. Toprak altı kısmı en fazla -6C dereceye kadar dayanır ve eğer hayatta kalırsa ilkbaharda filizlenerek yeniden dallanmaya başlar.

Bakım istekleri

Yapraklarının ayna gibi parlak ve ışıltılı olması için sadece ev içinde yetiştirin ve direkt güneş ışınlarından koruyun. Zaten koyu gölgeye bile tam uyumludur. Güneşin uzun süre ısıtması halinde yapraklarda parlaklık az olur veya hiç olmaz. Ayrıca yer yer morluklar ve bombelilikler olacaktır.

Toprak ve sulama

Susuzluğa çok dayanıklıdır. Hatta sukulent özelliklidir. Şiddetli güneşe bile uyumludur ama güneşte yetiştirmeyi tavsiye etmem. Çok uzun süre susuz kalmaya da gereksiz yere sık sık sulamaya da uyumlu ve dayanıklıdır.

Toprak seçmez. Hazır poşet toprak uygundur. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verirseniz çok daha güzelleşecektir. Saksı ve toprak değişimini yılın her zamanında yapabilirsiniz. Hiçbir sorun çıkmaz. Gerçi az köklenip büyük saksı istemez ve aynı toprakta birkaç yıl hiçbir sıkıntı çekmez. Şans bambusu gibi topraksız olarak vazoda su içinde bile yetiştirilebilir.

Budama, şekil verme

Dipten yeni dallar uzattıkça en eski uzun dallarını dipten kesebilir, hatta yeni dip sürgünleri azaltabilir ve dalları istediğiniz sayıda tutabilirsiniz. Üstten yan dallar verirse onları hemen köreltmenizi tavsiye ederim. Dalların tek gövdeler halinde uzaması daha güzel oluyor. Dallar uzadıkça alt kısımdaki yaprakları azaltır, sadece tepede 4 yaprak kalacak şekilde ayarlarsanız sanki minyatür palmiye gibi görünür. Aynalı telgraf dalları her türlü şekillendirilebilir. Büyük ve yüksek saksıdan dallar her yöne sarkık formda bile şekillendirmek mümkün. Zaten dalları 40cm’yi geçtikten sonra dik duramayıp yana yatar.

Aynalı telgraf fide üretimi

Çoğaltılması yönünden de aynalı telgraf çiçeği en iyi ev çiçeğidir. Yılın her zamanında dallarından kırıp direkt olarak toprağa dikebilirsiniz. Kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz.

Eğer uzun dallarını iki boğumlu parçalara bölüp bu şekilde çoğaltmak isterseniz bunun için en iyi zaman ilkbahar başıdır. Her bir parçası kesinlikle köklenir ve en az iki dal uzatarak hızlıca büyürler. Parçaları toprağa yatırıp üstlerini belli belirsiz gömün ve sulayın. Parçaların biraz ışık alması gerekiyor. Veya yan yatırmak yerine diklemesine toprağa yerleştirip bir boğumunun toprak altında kalmasını sağlasanız da olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Aynalı telgraf çiçeği, Tradescantia zanonia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yavuz, Tekirdağ dedi ki:

  Bu bitkiden okulda var. Boyu 40cm kadar. Yeni yaprakları yeşil çıkıp sonradan mor-yeşil ve kıvrık hale geliyordu. Ben de bitkinin özelliği öyle diye düşünmüştüm. Demek güneş ışığından oluyormuş. Peki güneş ışığı sadece yaprak rengini/şeklini mi değiştirir? Başka bir zararı var mıdır? Bendeki bitki cam kenarında sabahtan öğlene güneş alıyor ve gelişimi çok hızlı. Hızlı gelişmeye devam etsin istiyorum. Güneş almayan bir yere koyduğumda gelişimi çok yavaşlar mı? Bir de bazı salon bitkilerinin özsuları yutulursa zehirli olabiliyor. Bu bitki de zehirli midir? Okulda olduğu için soruyorum. Zehirliyse çocukların ulaşamayacağı bir yere koymak lazım.
  ***
  Güneşe tamamıyla adapte olabilir. Zararı yok. Ama güzel olmaz. Direkt güneş alması sabah saatlerinde ise şimdiye kadar önemli değil. Şimdiden sonra sabah güneşini tül ardından alsın. Direkt güneşi hiç almazsa gelişimi yavaşlamaz. Yerinin havadar olması daha önemlidir. Telgraf türleri bildiğim kadarıyla zehirsiz. Bu da olsa olsa yenildiği takdirde belki mideyi rahatsız eder, kusturabilir. Okul çocuklarının süs bitkilerini yemeyeceklerine göre bir sorun yok. Yapraklarını ellerine alıp sıkarlarsa ellerine bulaşan öz suyun hiçbir zararı olmayacağı kesin.

 2. Yavuz, Tekirdağ dedi ki:

  Okulda 13 tane aynalı telgraf bitkim var. Çok güzel gelişiyorlardı ama bugün ikisinin yapraklarında kurumalar fark ettim. Bazı yaprakları kenarlardan, bazıları ortadan kurumaya başlamış. En alt yapraklardan kurusa mevsimsel diyecem ama ortadaki yapraklarda sıkıntı var. Geçen hafta hepsine içme suyu (Hayat) verdim. Ondan sıkıntı olmuş olabilir mi?
  https://resmim.net/f/HixnzY.jpg
  https://resmim.net/f/flmiP6.jpg
  https://resmim.net/f/33BdlQ.jpg
  https://resmim.net/f/PG17PO.jpg
  https://resmim.net/f/pMUuXh.jpg
  https://resmim.net/f/MCBpem.jpg
  Bitkilerin bulunduğu yer aydınlık ama doğrudan güneş almıyor. Saksıların altı delik, suda beklemediler. Paket toprak + kumlu bahçe toprağı + pomza taşı karışımı kullanıyorum (hepsinde aynı toprak var). Diğer 11 bitkide şu an için bir solma yok. Hatta bazıları pırıl pırıl parlıyor, çiçek açacak 1 tanesi. Ne yapayım şimdi? Bu hasarlı yaprakları keseyim mi kalsın mı? Yerlerini mi değiştireyim?
  ***
  Şimdi bu mevsimde ısıtıcılar kullanılıyor. Bu ise her an çok ani ısı değişimleri olabiliyor demektir. Sebep budur sanıyorum. Ve buna ilaveten susuz kalması yaprakların bozulmasında büyük rol oynamış olabilir. Zira susuz kalan bitkilerin yaprakları ani ısı değişimlerinde fena zarar görürler. Aynalı telgraflar her ortama uyabilen ve toprak açısından da hemen hiç müşkülpesentliği olamayan türlerden biridir. Korkulacak bir şey yok. Şiddetli yaz sıcaklarında bile susuzluğa iyi dayanır ama yaz kış hiçbir zaman fazla susuz bırakmamalısınız. Yoksa yaprak güzelliğini yitirebilir.

 3. Ankara dedi ki:

  Aynalı telgraf çiçeğim çok güzel gelişirken bir anda yaprakları bozulmaya başladı. Özellikle yeni çıkan bebek yapraklar kıvrık bir şekilde kalıyor ve sonrasında kuruyor. Bunun öncesinde ev değişikliği yaptık. Etken bu olabilir mi? Tekrar toparlamak için ne yapmalıyım?
  ***
  Halbuki ev ortamlarına ve her türlü toprağa tam uyumludur. Böyle olmaması gerekirdi. Anlaşılan toprağın kimyasal dengesi felaket derecede bozulmuş. Veya direkt güneş alıyorsa almamasını sağlayın. Havasız kuytu yerde tutuyorsanız daha fazla hava akımları olan bir yere koyun. Sulamaları mutlaka şu sayfada anlattığım gibi yapın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.