Ahtapot çiçeği, Callisia fragrans, 100 derde şifa

Her yöne sürgünler uzatıp bir süre sonra çevresinden 30-40cm mesafede birçok yeni kopyalarını üretir.

Bildiğimiz telgraf çiçeği türlerinden biri. Commelinaceae familyasından. Ana vatanı Güney Amerika ve Meksika. Bilimsel adı: Callisia fragrans. Dış ülkelerde farklı farklı isimleri var. En hoşuma giden ismi ‘aile doktoru çiçeği’..

Kısa süren çok hafif don olaylarına dayanıklıdır. Güney Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir. Hızlı büyüyerek her yere yayılır. Gölgede yeşil, yarı gölge yarı güneş yerlerde morumsu renkte olur. Fazla güneşte yaprakları soluk renkte olur.

Çiçeklerinin çok güzel kokar: Bal ve tarçın kolularını anımsatan tatlı bir kokuya sahip. Ahtapot çiçeğiniz ilk çiçek açtığında hiçbir koku alamayacaksınız. Koku salması için birkaç gün sabretmeniz gerekiyor. Kış başı ile ilkbahar arasında herhangi bir zamanda çiçeklenir. Çiçek açmasını sağlamak biraz zor. Belki kışın kuvvetlice direkt güneş almasını sağlamak işe yarar.

Ahtapot çiçeği Birçok yavru geliştirmiş ahtapot çiçeği
Niçin ahtapot çiçeği denildiği sağdaki resimden belli.

Bütün dünyada ahtapot çiçeğinin çiçekçilerde satılmadığından şikayet ediliyor. Sebebini ben de merak ettim. Bu kadar gösterişli, üretilmesi çok basit, gelişimi hızlı, patenti filan olmayan, hem çok iyi bir hediyelik süs bitkisi olabileceği halde çoğaltıp satmayı niçin düşünmezler? Belki sera ortamlarında zaptedilmesi zor şekilde hızlı geliştiklerinden dolayı olabilir. Tek kusuru da bu zaten.

Sevdiği şartlarda süratli gelişir büyür. Her yöne sürgünler uzatır. Sürgünlerde birsürü yeni fideler üretir. Ahtapot çiçeği fideleri ilkin, iyice yapraklanmış olduklarında Bromeliad türlerine çok benzer. Saksılarda tekli olarak satışa çıkarıldığında güzelliğine herkes hayran olur: Yapraklar 15 – 25cm uzunluklarda, parlak, ortaları morumsu kızıl.. Satış yerlerinde en kısa sürede tükenen bitkilerdendir. Bromelyadlara benzerliği var ama akrabalıkları, hiçbir yakınlıkları yoktur. Bromeliadları yaşatmak, ahtabot çiçeğini öldürmek zor.

Tıpta önemi: 100 hastalığın şifası. Rusya’da (ve Doğu Avrupa ülkelerinde) ahtapot çiçeği önemli bir şifalı bitki kabul edilir. Sadece şifacılar / otçular arasında değil gerçek tıpta da önem veriliyor. Yenince veya votka ile yapılan iksirini içince bağışıklık sitemini güçlendirirmiş. Vücut içi kistlerini yok ettiği, kanser tedavisinde (tedbirde ve başlangıcını durdurmada) kullanıldığı söyleniyor. Cilt hastalıklarına, yanıklara ve eklem rahatsızlıklarına karşı kullanılması yaygın. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, dolaşım bozukluğunu tedavi eder, kanı, vücut sıvılarını temizler. Antioksidan, antialerjik vs. C, B12 vitaminlerince zengin. Aspirin gibi etkili: Başınız ağrıdığında bir parça yaprağını çiğnerseniz çabucak baş ağrısını geçirir. Evinizde ahtapot çiçeği varsa bilin ki aynı zamanda doğal bir ecza dolabına sahipsiniz. Ahtapot çiçeği kremi ise cilde çok faydalı olup akneleri sivilceleri geçirir, devamlı kullanıldığında bir daha oluşmalarını engeller.

Boyu: Genelde 15- 30cm arasında. Eğer yazın fazla güneşe maruz kalmazsa, esintili yerde tutulup iyi sulanırsa boyu 1 metreyi bulur. O zaman bir değnek ile destekleyip bağlamak gerekir çünkü dimdik duramaz.

Güneş ihtiyacı: En iyi gelişimi yarı gölge yarı güneş alan yerde ve açık havada olur. Yaz boyunca dışarda tutsanız daha gürce gelişir. Güneşten tamamen mahrum ederseniz şifalı özelliği pek olmayacağı gibi yapraklar düz yeşil olur. Yazın öğle civarı güneşinden korumalısınız bu önemli. Yaz sonunda tekrar eve alın. Kışın daha fazla güneş almalı.

Toprak ve sulama: Toprak seçmez (gerçek topraklardan tavsiye edilir, özellikle de humuslu kara toprak). Toprağın süzekliği iyi olmalı (killi olmasın yeterli). Devamlı evde yetiştirecekseniz gerçek topraklara 1/4 oranında ince ponza taşı, özel topraklara 1/5 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Sulama yazın normal, hava sıcaklığına göre diğer bitkilerden daha fazla, kışın nadir olacak. Succulent bitkilerdendir diyenler olsa da ben o kategoride düşünmüyorum. Yazın susuz bırakılmaya hiç gelmez.

Besin, gübre: Aşırı büyüme gelişme gösterdiği için yaz boyunca 15 – 20 günde bir defa genel amaçlı sıvı besin verilmeli (ya da ayda bir defa gübre şerbeti). Yaprak amaçlı besin vermeyin buna hem ihtiyacı yok hem aşırı kof gelişim gösterir.

Çoğaltılması: Bir şey yapmanıza gerek yok. Kurdele çiçeği gibi kendi kendisine uzun dallar çıkarıp dalların üstlerinde İstemediğiniz kadar çok sayıda köklenmiş fideler üretir. Bunları ayırıp dikeceksiniz, bu kadar kolaydır. Çiçek açarsa, çiçekler solduğunda çiçek sapını dipten kesip toprağa diker ya da suda bekletirseniz kısa zamanda köklenir birkaç fide üretir. Uzun fide sapları da aynı şekilde çelikle üretme amaçlı kullanılabilir: Fidelerini ayırdıktan sonra o saplarda fide gelişmemiş boğumlar varsa onları kesip dikin, köklenir filizlenirler. Ya da sadece fideleri ayırın geri kalan sapların boş yerlerinde yeni fideler oluşur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Ahtapot çiçeği, Callisia fragrans, 100 derde şifa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  İlk kez gördüm. Telgraf çiçeklerini çok beğeniyorum.Bu da çok güzelmiş. Keşke bulabilsek. Geçen yıl, hediye gelen telgraf çeliklerden beri özel bir ilgim oldu. Bende 6 farklı çeşit telgraf çiçeği var. 7.si de yolda.

 2. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu harika bitkiden buldum. Yılbaşından sonra çeliği gelecek. Büyüme formu sanki kurdele çiçeği, gelin teli gibi. Onlar da aynı bu şekilde büyüyüp yavrularını sarkıtıyorlar.
  ***
  Gözünüz aydın. hayırlı olsun. bakalım sizde de anlatıldığı gibi aşırı büyüyüp her yere kollar uzatacak mı.. Bu öyle bir bitki ki alan da pişman almayan da. :)

 3. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Ahtapot bitkisi çeliğime kavuştum nihayet. Yollayan kişi iki tane göndermiş. Birisini de anneme hediye getirdim Ankara’ya.
  Umarım güzelce gelişir,büyür. Gelişmeleri paylaşırım. Suda köklendirmeden direkt ektim ve can suyunu verdim. Cumartesi dönüyorum bakalım canım çiçeklerimi nasıl bulacağım?

 4. Orhan E. -Eskişehir dedi ki:

  Bir arkadaşımın ciddî rahatsızlığı nedeniyle bu bitkiye ulaşmaya çalışıyoruz. Nerelerden ve nasıl bulabiliriz acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğiz.
  ***
  Hiçbir yerde satılmaz. Halk arasında elden ele paylaşılır. Bende vardı fakat didim’de 50 yıldır hiç olmamış şiddetli soğuk olunca dondu. Toprak altı kısımları canlı gibi görünüyor. Belki ilkbaharda canlanır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)