Ahtapot çiçeği, Callisia fragrans, 100 derde şifa

Her yöne sürgünler uzatıp bir süre sonra çevresinden 30-40cm mesafede birçok yeni kopyalarını üretir.

Bildiğimiz telgraf çiçeği türlerinden biri. Commelinaceae familyasından. Ana vatanı Güney Amerika ve Meksika. Bilimsel adı: Callisia fragrans. Dış ülkelerde farklı farklı isimleri var. En hoşuma giden ismi ‘aile doktoru çiçeği’.

Birçok yavru geliştirmiş ahtapot çiçeği

Niçin ahtapot çiçeği denildiği bu resimden belli.

Aynalı telgraf çiçeğine yanlışlıkla ahtapot çiçeği denmesi çok yaygındır. Yukarıdaki resimdeki vaziyet sadece ahtapot çiçeğinde görülür. Her yöne sürgünler uzatır. Sürgünlerin uçlarında yeni fideler üretir. Aynalı telgraf bu özellikte değildir.

Ahtapot çiçeği kısa süren çok hafif don olaylarına (dondurucu rüzgarlara maruz kalmazsa) dayanıklıdır. Güney Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde kuzeyli rüzgarları almayan bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir. Hızlı büyüyerek her yere yayılır. Gölgede yeşil, yarı gölge yarı güneş yerlerde morumsu renkte olur. Fazla güneşte yaprakları soluk renkte olur.

Ahtapot çiçeği

Boyu ve çiçek açması: Genelde 15- 80cm arasında. Eğer yazın fazla güneşe maruz kalmazsa, esintili yerde tutulup iyi sulanırsa boyu 1 metreyi bulur. O zaman bir değnek ile destekleyip bağlamak gerekir çünkü dimdik duramaz. Bu boy kendi uzayan gövdesinin boyudur. Çevreye uzatıp durduğu sürgünler daha farklı uzunluklarda olur. O sürgünler yeni fide oluşturma amaçlıdır. Ahtapot çiçeğinin gövdesi devamlı uzamaz. Kış sonunda tepeden çiçek dalları çıkararak jübile yapar. Neredeyse gözle görülmesi zor denecek kadar küçük çiçekleri çok hafif kokuludur. Badem kokusu gibi yumuşak ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Çiçekler solunca hem gövdeyi hem çiçek saplarını 10cm parçalara ayırarak her birini köklendirip filizlendirebilirsiniz.

Tıpta önemi: 100 hastalığın şifası. Rusya’da (ve Doğu Avrupa ülkelerinde) ahtapot çiçeği önemli bir şifalı bitki kabul edilir. Sadece şifacılar / otçular arasında değil gerçek tıpta da önem veriliyor. Yenince veya votka ile yapılan iksirini içince bağışıklık sitemini güçlendirirmiş. Vücut içi kistlerini yok ettiği, kanser tedavisinde (tedbirde ve başlangıcını durdurmada) kullanıldığı söyleniyor. Cilt hastalıklarına, yanıklara ve eklem rahatsızlıklarına karşı kullanılması yaygın. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, dolaşım bozukluğunu tedavi eder, kanı, vücut sıvılarını temizler. Antioksidan, antialerjik vs. C, B12 vitaminlerince zengin. Aspirin gibi etkili: Başınız ağrıdığında bir parça yaprağını çiğnerseniz çabucak baş ağrısını geçirir. Evinizde ahtapot çiçeği varsa bilin ki aynı zamanda doğal bir ecza dolabına sahipsiniz. Ahtapot çiçeği kremi ise cilde çok faydalı olup akneleri sivilceleri geçirir ve devamlı kullanıldığında bir daha oluşmalarını engeller.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneş ihtiyacı: En iyi gelişimi yarı gölge yarı güneş alan yerde ve açık havada olur. Yaz boyunca dışarıda tutsanız daha gürce gelişir. Güneşten tamamen mahrum ederseniz şifalı özelliği azalır. Yazın öğle civarı güneşinden korumalısınız. Yaz sonunda tekrar eve alın. Kışın daha fazla güneş almalı.

Toprak ve sulama: Toprak seçmez. Toprağın süzekliği iyi olmalı (ağır killi olmasın yeterli). Hazır poşet toprakta da yetiştirebilirsiniz. Sulama yazın normal, hava sıcaklığına göre diğer bitkilerden daha fazla, kışın nadir olacak. Succulent bitkilerdendir diyenler olsa da ben o kategoride düşünmüyorum. Ama susuzluğa çok iyi dayanır.

Besin, gübre: Aşırı büyüme-gelişme gösterdiği için yaz boyunca 15 – 20 günde bir defa genel amaçlı sıvı besin verilmeli.

Çoğaltılması: Bir şey yapmanıza gerek yok. Kendi kendisine uzun sürgün dallar çıkarıp dalların üstlerinde fideler üretir. Bunları ayırıp dikeceksiniz. Bu kadar kolaydır. Ayrıca uzun gövdeyi 10cm kadar parçalara ayırıp dikseniz her bir parçası köklenip filizlenir. Fide oluşturmak için uzattığı ince sürgün dalları da aynen bu şekilde, ucundaki fideyi aldıktan sonra 10cm gibi parçalara ayırıp çelik olarak kullanabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Ahtapot çiçeği, Callisia fragrans, 100 derde şifa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  İlk kez gördüm. Telgraf çiçeklerini çok beğeniyorum.Bu da çok güzelmiş. Keşke bulabilsek. Geçen yıl, hediye gelen telgraf çeliklerden beri özel bir ilgim oldu. Bende 6 farklı çeşit telgraf çiçeği var. 7.si de yolda.

 2. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu harika bitkiden buldum. Yılbaşından sonra çeliği gelecek. Büyüme formu sanki kurdele çiçeği, gelin teli gibi. Onlar da aynı bu şekilde büyüyüp yavrularını sarkıtıyorlar.
  ***
  Gözünüz aydın. hayırlı olsun. bakalım sizde de anlatıldığı gibi aşırı büyüyüp her yere kollar uzatacak mı.. Bu öyle bir bitki ki alan da pişman almayan da. :)

 3. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Ahtapot bitkisi çeliğime kavuştum nihayet. Yollayan kişi iki tane göndermiş. Birisini de anneme hediye getirdim Ankara’ya.
  Umarım güzelce gelişir,büyür. Gelişmeleri paylaşırım. Suda köklendirmeden direkt ektim ve can suyunu verdim. Cumartesi dönüyorum bakalım canım çiçeklerimi nasıl bulacağım?

 4. Orhan E. -Eskişehir dedi ki:

  Bir arkadaşımın ciddî rahatsızlığı nedeniyle bu bitkiye ulaşmaya çalışıyoruz. Nerelerden ve nasıl bulabiliriz acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğiz.
  ***
  Hiçbir yerde satılmaz. Halk arasında elden ele paylaşılır. Bende vardı fakat didim’de 50 yıldır hiç olmamış şiddetli soğuk olunca dondu. Toprak altı kısımları canlı gibi görünüyor. Belki ilkbaharda canlanır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)