Kaloriferin sıcağı, klimanın üfürmesi

Kışın sıcak kalorifer yanında veya üstünde çiçekler bozulur mu? Klimanın esintisi bitkilere zarar verir mi?

Sıcak kaloriferin etkisiyle bitkilerin bozulmaları veya bozulmamaları birçok faktöre bağlı. Bunları tek tek saymak, ayrıca hangi bitki sıcağı tolere eder hangisi edemez diye bitkileri de tek tek saymak uzun iş.

Sıcağın-susuzluğun bitkilere etkisi

Kısaca ve genel olarak: Çiçekleriniz kalorifer peteklerine yarım metreden daha yakında bulunmamalı. Ne kadar uzak, o kadar iyi. Petekler fazla şiddetli ısınmıyorsa 30cm gibi yakında tutabilirsiniz.

Havalandırma sağlanamayan odalarda ise bitkilerinizi kalorifer peteklerinden fazla uzakta tutmamanızı tavsiye ederim. Çünkü kalorifer radyatörü veya peteği sıcak iken çevresinde sürekli hava hareketleri oluşur. Hava hareketleri bitki sağlığı için her şeyden önce gelir. Bu avantaj değerlendirilebilir. Ama yukarıda dediğim gibi mesafeye dikkat edin. Bitkiler ve saksıları pişmemeli.

Klimanın esintisi bitkilere zarar verir mi? 
Klimanın üflemesi biraz uzaktan ise hiç zararı yok. Hatta çok büyük faydası var. Yaprakları çok şiddetli olmadan hareket ettirecek kadar esinti bitkilere büyük fayda sağlar. Işığın gücü de yeterliyse esinti sayesinde bitkiler güzelce fotosentez yaparak gelişmeye devam ederler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:


'Kaloriferin sıcağı, klimanın üfürmesi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

    Klimanın çiçeklere faydasını ben de Ankara’da fark etmiştim. Mal Müdürlüğü’ne gitmiştik,dışarısı çok sıcaktı.İçeride ise klima çalışıyordu.İçerideki her bitki çok sağlıklıydı ve orada gördüğüm Pothos’u tavandan iki kez döndürerek sardırmışlardı. Nasıl bir şey anlamadım. Yazın ben de klimanın önüne düşen çiçeklerimin yerini değiştiriyorum. Klimanın tam önündeler, çok yakınlar ama klimanın altına raf alıp bitkilerimi buraya yerleştirebilirim sanırım.
    ***
    Yaprakları hareket ettirecek kadar esinti her bitkiyi canlandırır. Klima bu açıdan faydalı. Çok yakınında olmamalı ki kurutucu etkisi olmasın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)