Bitkilere kalorifer ve klima etkisi

Kalorifer ve klima olan odalarda bitkiler zarar görür mü? Veya bunların bitkilere faydası olur mu? Konumuz bunlar.

Sıcak kaloriferin etkisiyle bitkilerin bozulmaları veya bozulmamaları birçok faktöre bağlı. Bunları tek tek saymak, ayrıca hangi bitki sıcağı tolere eder hangisi edemez diye bitkileri de tek tek saymak uzun iş.

Bitkilere kalorifer ve klima etkisi

Kalorifer etkileri

Kısaca ve genel olarak: Çiçekleriniz kalorifer peteklerine yarım metreden daha yakında bulunmamalı. Ne kadar uzak, o kadar iyi. Petekler fazla şiddetli ısınmıyorsa 30cm gibi yakında tutabilirsiniz.

Yaz aylarında saatlerce güneş altında durması gereken bitkiler kaloriferin ısıtmasından genelde kötü etkilenmezler.

Havalandırma sağlanamayan odalarda ise bitkilerinizi kalorifer peteklerinden fazla uzakta tutmamanızı tavsiye ederim. Çünkü kalorifer radyatörü veya peteği sıcak iken çevresinde sürekli hava hareketleri oluşur. Hava hareketleri bitki sağlığı için her şeyden önce gelir. Bu avantaj değerlendirilebilir. Ama yukarıda dediğim gibi mesafeye dikkat edin. Bitkiler ve saksıları pişmemeli.

Kalorifer radyatörleri üzerine ıslak havlu koyarak havayı nemlendirmek kolaydır ve bitkilere faydası olur.

Klimanın esintisi bitkilere zarar verir mi? 

Klimanın üflemesi biraz uzaktan ise hiç zararı yok. Hatta çok büyük faydası var. Yaprakları çok şiddetli olmadan hareket ettirecek kadar esinti bitkilere büyük fayda sağlar. Işığın gücü de yeterliyse esinti sayesinde bitkiler güzelce fotosentez yaparak gelişmeye devam ederler. Yani gelişimleri hızlı olur. Kesintiye uğramaz.

Kalorifer ve klima araçlarından bitkilere yarar sağlamak yukarıda anlattığım şekillerde mümkündür. En azından kışın pencereler sürekli kapalı iken hava akımları sağlarlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:

'Bitkilere kalorifer ve klima etkisi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, klima sıcak üflerse zarar verir mi çiçeklere?
  ***
  Hem çok yakından hem 30C dereceden daha sıcak olursa zarar verebilir. Kupkuru hava üflüyorsa fazla sıcak olmasa bile çok yakından olursa zararı olur.

 2. Derya, Ankara dedi ki:

  Peteğin üstündeki mermere saksılarımı yerleştirirsem bitki için zararlı olur mu?
  ***
  Sıcaklığa göre, peteğin yaydığı ısıya göre durum değişir. Pek tavsiye edilecek bir durum değil. Az ısı yayıyorsa zararı olmayabilir. Isı sayesinde hava akımları oluşur. Bu çok iyi. Ama ısının fazla yüksek olması zarar verir. Bir şey olmayacağını düşünüyorsanız mermerin ısısının saksıya geçmesini engellemek için saksı altına strafor gibi parmak kalınlığında bir şey koyun. Mermer üzerinde sürekli ıslak bezler koymanız nem sağlaması açsından bitkilere gereklidir.

 3. Aynur G. -İzmir dedi ki:

  Evim çok sıcak. Klima çalıştırmaya mecburum. 2m mesafede klimanın bitkilerime zararı olur mu? Bir sıcak bir klima bitkilerime nasıl olur?
  ***
  Yaprakları sürekli bir yöne kuvvetlice eğik tutacak şekilde rüzgar etkisi olacaksa iyi değil. Ama yaprakların klimanın esintileri sayesinde sürekli ama hafifçe hareket halinde olmasının zararı yok, tam tersine çok büyük faydası olur. Fazla sıcak ve fazla serin etkisinin köklere fena zararı oluyor. Klimanızı 24C dereceden daha fazla soğutucu etkide ayarlamamalısınız.

 4. Melek, İzmir dedi ki:

  Kapalı bahçemde çiçekler var. Klima motorunun rüzgarı çiçeklere vuruyor. Zararı olur mu?
  ***
  Genelde olmaz ama fazla yakından zarar olabilir. Bekleyip ne gibi etkileri olduğunu göreceksiniz.

 5. Sevil, Edirne dedi ki:

  Bahçemde yandaki dükkanın klimaları var. Klimaya yakın tarafa ektiğim çiçeklerin yaprakları kuruyor ve sonra bitkiler de kuruyor. Önerebileceğiniz bir çiçek var mı?
  ***
  Klimanın zarar verdiğinden eminseniz o tarafa bir saç levha yaptırın. Başka çözüm bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.