Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Kalp kalbe karşı çiçeği incecik dallı, minik yapraklı ama susuzluğa iyi dayanıklı ve saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilen bir bitkidir. Yaprakları siklamen yapraklarının minyatürü gibidir. Çok benzer.

Kalp kalbe karşı çiçeği Apocynaceae familyasındandır. Anavatanı Güney Afrika. Ceropegia woodii türünün İngilizcede iki yaygın adı var: Biri string of hearts (kalpler dizisi), diğeri rosary vine (tespih sarmaşığı). Rosary katoliklerin tespihine denir. Tespih sarmaşığı denmesinin sebebi dallarında küçük yumrular oluşturmasıdır. Biz ise kalp kalbe karşı çiçeği diyoruz. İncecik dallarda yapraklar çift çift, simetrik bir şekilde karşılıklı dururlar.

Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Kış soğuklarına hiç dayanamaz denilse de fazla uzun sürmemesi şartıyla ve kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartlarıyla -3C dereceye kadar soğuklara dayanabiliyor ama yine de kışın dışarıda bırakmayı denemeyin.

Kalp kalbe çiçeği succulent türlerden olarak, özellikle kodeks temel gövdesi sayesinde susuzluğa çok fazla dayanıklıdır. Kodeks temel gövdesi gövdeden ziyade patates görünümlü yumruya benzer. Aslında yumru değil. Tamamının toprak altında kalmaması gerekiyor. Kalp şeklinde minik yapraklarıyla ve çok ilginç çiçekleriyle kendine has özellikleri var. İnce dalları 2 metre uzayabilir. Uzamalarına izin vermek zorunda değilsiniz. İstediğiniz şekilde kısa tutabilirsiniz. Kestiğiniz dallar aşağıda yazdığım gibi çoğaltmak için kullanılabilir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneşsizliğe uyum sağlar ama yaprakları soluk yeşil olur. Daha canlı renklilik için güneşe ihtiyacı var. Fakat uzun süreli ve şiddetli güneşte yapraklar oldukça küçük kalır. Kalp kalbe karşı çiçeğinizin yapraklarının küçücük kalmaması için az güneşli bir yerde tutmanız gerekir. Sabah erken saatlerinin güneşi veya akşam güneşi yeterlidir. Böylece yeni gelişen yaprakları güzelce genişler.

Düzensizce sulayabilirsiniz. İhmal edebilirsiniz. Dip kodeks (yumru) buruşana kadar sulamayabilirsiniz. Düzenli sulayacaksanız yazın toprak en üst yüzeyi kupkuru olur olmaz sulayın. Diğer zamanlar toprak tamamıyla adamakıllı kurumadıkça asla sulamayın.

Süzekliği çok iyi olan, hafif asitli veya nötr toprak seviyor pH 6 – 7.5 arası.
İdeal toprak karışımı:
1 ölçü humus katkılı hazır poşet toprak + 1 ölçü verimli bahçe-tarla toprağı + 2 ölçü dişli kum veya ince ponza taşı.
Bu toprakta birkaç yıl besin istemez. Diğer basit topraklarda ise yaz boyunca ayda bir defa hafif dozajda genel amaçlı bitki besini verilebilir.

Nasıl çoğaltılır?

Dallarını kesip köklendirerek kolayca çoğaltabilirsiniz.  Bu şekilde dalların çürüme riski yüksektir. Köklendirme toprağı olarak sırf dişli kum kullansanız daha iyi olur. En az iki yaprak boğumlu dal parçalarını küçük bir saksıda kuruya yakın hafif nemlilikte toprağa dikip sulamayın. Hava sıcaklığı 20C dereceyi pek geçmiyorsa üstünü bardakla kapatın. Daha sıcak ise açıkta duracak. Kuvvetli aydınlık bir yerde tutun. Kapalı tutarsanız geceleri açıp birkaç saat havalandırın. Üç hafta geçince devamlı açık tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın.

Kalp kalbe çiçeğinin daha güvenli çoğaltma yöntemi: Üzerinde yumru oluşmuş dallarından kesip alarak yumruyu toprağın üzerine bastırıp bırakın. Hiçbir şekilde gömülü olmasın. Sadece alt kısmının toprağa iyice temas etmesi yeter. Toprak yüzeyi kupkuru oldukça su fısfıslayarak sulayın. Yumru toprağa kök salar ve gelişir.

En risksiz yöntem: Dallarda yumru varsa, yanına küçük bir saksı koyun (içine kalp kalbe çiçeğine uygun toprak karışımı doldurulmuş olarak). Yumrulu bir dalı kesmeden, bu saksıya getirip yumrunun toprağa iyice temas edeceği şekilde bırakın. Bir ay hiç elinizi bile sürmeyin. Ara sıra yumrunun üstüne su fısfıslayarak sulayın. Bir ay geçince yumru artık toprağa kök salmıştır. Dalı ana bitkiden kesin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


'Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Benimkisi balkonda duruyor. Teyzemin bitkisi de balkonda. Hiç içeri almaz. Yıllardır balkonda hayatından memnun bir şekilde yaşıyor. Ben de içeri almadım o yüzden ama İstanbul’un iklimi ılıman. Belki de bu yüzden zarar görmüyordur.

 2. Zerrin Ç. -İstanbul dedi ki:

  Kalp kalbe karşı çiçeğini nasıl bulabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Şansınıza kalmış.

 3. İsimsiz dedi ki:

  İstanbul Erenköy pazarındaki çiçekçiden aldı kardeşim bana.

 4. Suna, Sakarya dedi ki:

  Bu çiçeği coğaltmak istiyorum ama toprağa tam dikmeli miyim yoksa yumruların üzerine hafif toprak serpip bırakmalı mıyım?
  ***
  Her iki yolla da çoğaltabilirsiniz. İki hafta daha bekleyin. Havalar biraz daha ısınınca dallarından kesip dışarda açık havada kumlu toprağa dikin sulayın. Açık havada devamlı esinti sayesinde (ve biraz da güneş sayesinde) köklenmesi daha çabuk olur. Çürüme riski de en aza iner.

 5. Aysun, Alanya dedi ki:

  Yengemin yıllar önce vardı. Zaman içerisinde ne oldu bilmiyorum. Şimdi bu çiçğe tekrar sahip olmayı, tekrar yetiştirmeyi çok istiyor. Bulabilecegimiz mağazalar var mıdır?
  ***
  Mağazalarda ve fidanlıklarda bulamazsınız. Ancak küçük çiçekçiler (semt pazarlarında satış yapanlar) bazen satıyor. Ya da yetiştiren birini görürseniz bir parça isteyeceksiniz.

 6. Yasemin, Antalya dedi ki:

  Merhabalar kalp kalbe karşı çiçeğim sağlıklı büyüyor hatta sürekli çiçek veriyor ama çiçekler bir süre sonra tohum yapma fırsatı olmadan düşüyor. Toprak tam kurumadan sulamıyorum. Ev içinde sabah güneşi alıyor. Çiçeklerin tohuma dönüşmesi gerekmiyor mu? Ne yapabilirim?
  ***
  Tohuma dönüşmeleri gerekmiyor. Hiç canınızı sıkmayın. Benimki sürekli dışarıda. Öğleden sonra akşama kadar güneş alır. Çiçekleri solunca tuhum vermek için fasulye benzeri ama çok ince, kibrit çöpü gibi, 5-6cm uzun tohum kapsülü oluşturuyor. Henüz tohumları ekmeyi hiç denemedim.

 7. Solmaz, Ankara dedi ki:

  Lütfen kalp kalbe karşı çiçeği satan bir yer söyleyin ya da yetiştiren varsa küçük bir parça rica edeceğim.
  ***
  Kolay bulamazsınız ama bence hiç aramayın. Fotoğraflardaki görüntüsü aldatıcı. Yapraklar çok küçük. Dallar ipince. Yani gerçekte hiç gösterişli değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)