Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Kalp kalbe karşı çiçeği Apocynaceae familyasındandır. Anavatanı Güney Afrika. Konumuz Ceropegia woodii türünün İngilizcede iki yaygın adı var: Biri string of hearts (kalpler dizisi), diğeri rosary vine yani tespih sarmaşığıdır. Rosary katoliklerin tespihine denir. Tespih sarmaşığı demelerinin sebebi dallarında küçük yumrular oluşmasıdır. Biz ise kalp kalbe karşı çiçeği diyoruz.

Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Özellikleri

Kalp kalbe karşı çiçeği incecik dallar uzatıp duran sukulent özellikli ve yumrulu bir bitkidir. Yumru aslında kodeks temel gövdedir. Su ve besin deposudur. İncecik dallarda yapraklar çift çift, simetrik bir şekilde karşılıklı dururlar. Dallar 2-3 metre uzar. Daima inceciktirler.

Yapraklar desenlidir. Sanki siklamen yapraklarının minyatürü gibidirler. Zeytuni yeşil ve gümüş renkleri karışıktır. Yapraklar en fazla 2,5cm genişlikte olur. Genelde 1cm genişlikte oluyorlar. İnce dallar ne kadar uzarsa yapraklar da o denli küçük gelişmeye başlar.

Dallarda yumru oluşumu ancak havası fazla nemli memleketlerde oluyor. Bir de eğer dallar toprağa değerse, toprağa temas eden yaprak boğum noktalarında olur.

Yaz aylarında ibrik benzeri mini çiçekler açar. Fakat tohum vermeleri çok nadirdir. Tohumları 5cm kadar uzun ve dar yapılı, mini yeşil fasulye benzeri tohum kılıfları içinde olur.

Kış soğuklarına hiç dayanamaz denilse de fazla uzun sürmemesi şartıyla ve kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartlarıyla -3C dereceye kadar soğuklara gayet iyi dayanıyor. Ama yine de kışın dışarıda bırakmayı denemeyin. Ancak Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin düşük rakım kıyı kesimlerinde tüm yıl dışarıda yetiştirmenizde sorun olmaz. İstanbul’da ise güneye bakan cephelerde tam pencere önü kışın dışarıda durması için uygundur.

Kalp kalbe karşı çiçeği bakımı

Güneşsizliğe uyum sağlar ama yaprakları soluk yeşil olur. Daha canlı renklilik için güneş ışınlarına ihtiyacı var. Fakat uzun süreli ve şiddetli güneşte yapraklar oldukça küçük kalır. Kalp kalbe karşı çiçeğinizin yapraklarının küçücük kalmaması için az güneşli bir yerde tutmanız gerekir. Ama tüm gündüz boyunca çok şiddetli ışık kesinlikle şarttır. Güneş ışınları olarak sabah erken saatlerinin güneşi veya akşam güneşi yeterlidir. Böylece yeni gelişen yaprakları güzelce genişler.

Toprak ve sulama

Düzensizce sulayabilirsiniz. İhmal edebilirsiniz. Hatta kalp kalbe karşı çiçeği dip kodeks (yumru) buruşana kadar susuz kalmaya dayanır. Düzenli sulayacaksanız yazın toprak en üst yüzeyi kupkuru olur olmaz sulayın. Diğer zamanlar toprak tamamıyla adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

Süzekliği çok iyi olan ve çabuk kuruyan toprakta yetiştirmeniz gereklidir. Diğer topraklarda her an çürüme riski var. İdeal toprak karışımı:
2 ölçü torf toprak + 1 ölçü temiz bir arazi toprağı + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu.

Ayda bir veya iki ayda bir defa dozajı üç misli azaltılmış genel amaçlı bitki besini verirseniz iyi olur.

Budama

Dalları metrelerce uzuyor diye öyle yetiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Dallarını istediğiniz zaman istediğiniz kadar kısaltmanızda hiçbir sakınca yok. Ayrıca, her yıl ilkbahar ortasında tüm dallarını dibe yakın budayın. Bu sayede daha büyük yapraklarla gelişmeye devam edecektir.

Toprak değiştirme ve yumru bakımı

Her 4 yılda bir gereklidir. Saksı değiştirme istemez. Çünkü kökleri azdır ve küçük bir saksıda yıllarca hiç sorunsuz yaşar. Yani sadece 4 yılda bir toprağını değiştirmelisiniz.

Zamanı ilkbahar ortası. Mesela Hıdrellez günü. Önce tüm dallarını tamamıyla dibinden kesin. Sonra topraktaki yumruları çıkarın. Tüm köklerini kesip yok edin. 5-6 gün açık havada bekletin.

2 ölçü torf toprak + 1 ölçü temiz bir arazi toprağı + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu karışımı hazırlayın ve küçük saksılara doldurun. Saksı büyüklüğü 8cm çapında veya en fazla 10cm çapında olması idealdir. Yumruları dikeceğiniz zaman bu karışım hafif nemli olmalıdır.

Cevize yakın büyüklükteki yumruları saksı başına üç tane, daha küçükleri ise saksı başına gerektiği sayıda düşünün.

Kalp kalbe karşı çiçeği yumrularını yarısı toprak dışında kalacak şekilde toprağa yerleştirin. Ama sulamayın. Tam 10 gün toprak kupkuru olsa bile bekleyin. Sonra sulayın. Yumrular hızlıca filizler verir. Yeni yapraklar 2cm veya 2,5cm kadar geniş olur. Fakat dallar uzadıkça sonraki yapraklar daha küçük kalır. Normal gelişimi böyledir.

Çoğaltma, üretim

7-8cm dallarını kesip alın. Yukarıda anlattığım gibi toprak karışımına dalları yatırın. Dallardaki yaprak dip kısımları toprakla sıkı temas halinde olması için bir iki çakıl taşını dallar üzerine koyun. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Zamanla toprağa kök salar ve yeni dallar uzatmaya başlarlar. Bir yandan da her bir kök salan kısımda toprak altında yumru büyümeye başlamıştır.

Diğer bir kalp kalbe çiçeği çoğaltma yolu toprak içinde sayısı artmış olan yumruları ayırmaktır. Ama aynen yukarıda toprak değiştirme kısmında anlattığım gibi yapmanızı tavsiye ederim. Yani diğer zamanlarda saksıyı eşelemeyin ve kökleri rahatsız etmeyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |

'Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nil, Bursa dedi ki:

  Şubatta aldığım çiçeğimin toprağını 3 hafta önce değiştirdim, drenajı iyi diye de kaktüs toprağına diktim. Toprak değişince bir şeyler ters gitmeye başladı. Köklere yakın bir kaç yaprak kurudu. Toprak kurumadan sulamadım. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Bir problem yok. Sadece en eskilerden birkaç yaprak kurumuş. Zamansız kökleri rahatsız etmek ve ticari mamül uyduruk kaktüs toprağına güvenmek sonucu çok daha kötüsü olabilirdi. Bu kadarla atlatmışsınız. Daha ciddi problem varsa yine sorun lütfen.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Kızımın kalp kalbe karşı çiçeği toprağında sineklenme var. Sebebi nedir? Çiçek kurumaz inşallah.
  ***
  Her toprakta olabiliyor. Esas sebebi bir toprak sineğinin gelip yumurtalarını bırakmış olmasıdır. Şu şekilde kolayca kurtulabilirsiniz: Toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. Sonrasında 10 gün kadar daha susuz bırakın. Bu sırada kalp kalbe çiçeğine hiçbir zarar gelmez. Böylece tamamıyla yok olurlar.

 3. Aydanur, Muğla dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğini hindistan cevizi torfu ve sukulent toprağı ile karıştırıp hava alan bir saksıya dikmiştim. Filizlenmeye de başlamıştı ama bugün baktığımda sallanan en ucunda kurumaya başlama var. Sebebi nedir?
  ***
  Hindistan cevizi torfu hiçbir bitkinizde kesinlikle kullanmayın. Ben alelade arazi toprağında bile gayet güzel yetiştiriyorum. Hatta fazlalık dalları kesip bahçeye atmıştım. Kendiliklerinden köklenip gelişime devam ettiler. İki yıldır bahçemin killi toprağına rağmen o kalp kalbe çiçeği dalları hayattalar. Sukulent toprağına boş yere para vermeyin. Bunlar hep ticari amaçla uydur kaydır yapılmış para tuzakları. Hindistan cevizi torfu ise kesinkez saksı bitkilere fena zararlı bir şey.

 4. Zuhal, Kocaeli dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğim sürekli yeni yapraklar çıkarıyor olmasına rağmen eski olan yapraklar sertliğini kaybetti. Oldukça yumuşaklar ve renkleri daha soluk bir yeşil oldu. Tek tük de olsa sararma da olabiliyor. Neyi yanlış yapıyorum ve yaprakların eski sertliklerini kazanmalarını sağlayabilir miyim?
  ***
  Toprakta tam bir kuruma olmadan sulamayın. Çünkü sürekli ıslaklık yüzünden dip kısımlarda çürüme olur. Sizinkinde de olmuş sanıyorum. Sağlıklı dallarını en sağlıklı yerlerinden keserek alın. Yukarıda anlattığım gibi doğru bir toprak karışımı yapın ve dalları toprak üzerine yatırın. Gömmeyin. Birkaç yerine fındıktan biraz büyük, ağır taş parçaları koyun ki oralar toprağa temas etsin ve köklensin. Özellikle yapraklı noktalardan bazıları toprağa tam temas etmeli. Sonra sulayın. Bu şekilde köklenip büyümesi kesin garanti. Ayrıca şimdiki saksısını eşeleyip kontrol edin. Mini patates gibi yumrular varsa ve sağlıklı iseler onları da yeni hazırladığınız toprağa yarıları açıkta kalacak şekilde yerleştirin. Sağlıklı iseler kesin köklenir ve filizlenirler.

 5. Ahsen, Kayseri dedi ki:

  Geçen seneden edindiğim bir kök kalp kalbem vardı. Dalını toprağa yatırarak çoğaltmayı denedim. Tam 4 yumru oluşturdu ama ilk anaç yumru ve bir yumru daha üzerindeki dalı kuruttu. Yani elimde iki tane yumru var. Dalsiz gelişir mi ya da gelişmesi için neler yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Dalların kurumasının sebebi başkadır. Ben fındık ve ceviz kadar olan yumruları tamamen dalsız bırakıp gösterişli bir şekilde yani yarısından fazlası toprak dışında olarak küçük saksılara dikiyorum. Gayet güzel dallanıyorlar. Havadar ve biraz güneşli bir yerde tutmanız lazım. Havasız esintisiz ortamları hiç sevmez.

 6. Nevin, Ankara dedi ki:

  İlk aldığım kalp kalbe kurumuştu. Şimdi aldığım da kurumaya başladı. Yaprakları sararıp dökülüyor ve dalları en uçtan kurumaya başlıyor. Köşede kitaplığın üstünde duruyor. Yerini sevmemiş olabilir mi? Yetiştirmesi çok kolay diye aldım. Çok da sulamıyorum. Yerinden mi kaynaklı? Cama çok yakın değil. Ne yapmam lazım. Dipteki yapraklar sağlıklı ama zaman içinde onlar da ölüyor. Patatese benzer yumrularını ben tamamen toprağa gömdüm. Ondan da olabilir mi?
  ***
  Çok fazla havadar yer istiyor. Ben sürekli dışarıda tutuyorum. Direkt güneş de alıyor. Ara sıra dallarını kesip atarım. 1-2 metre ipincecik dallar uzatıp durur. Papateslerinin yarısından çoğu toprak dışında olacak şekilde saksılara yerleştiriyorum. Sizinkinin esas problemi havasızlık ve ışıksızlıktır. Hava akımları hayati önem taşır.

 7. Zeynep, Konya dedi ki:

  Kalp kalbem çok hızlı ve güzel uzuyor. Ancak aşağıdaki yapraklar içine kıvrılmaya başladı. Sertlikleri çok iyi. Küçük plastik saksında duruyor. Uzunluğu 30cm olmuştur. Acaba toprak mı yetersiz geliyordur? Çömlek saksıya mı eksem? Yaprakların neden kıvrıldığını anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Belki fazla eskimiş oldukları içindir. Diğer sebep toprağın çok güçsüz kalması.. Bir de fazla susuz kalmak yaprakların keyfini kaçırır (yine gayet serttirler gerçi). Kızgın güneşi saatlerce alması iyi değil. Çömlek saksı kesinlikle gerekmez. Toprağı doğru karışım olsun yeterli. İki yılda bir şu şekilde toprak değiştirin: Konya’ya göre haziran sonu uygun zaman. Topraktaki mini patates benzeri yumruları esastır. Onları söküp alın. Tüm dalları kesin. Köklerin büyük çoğunluğunu kesin. İki üç gün açıkta bekletin. Yukarıda anlattığım gibi yaptığınız toprak karışımına yumruların yarısı kadarı gömülü halde yerleştirin. Toprak kupkuru değilse ilkin sulamayın. Kupkuru olmasına kadar bekleyin. Zaten hep toprak kupkuru oldukça sulamak lazım. Çok çabuk harekete geçiyor. İlk yapraklar şahane güzel desenli ve iri iri oluyor. Gelişimi de hızlı ve coşkulu olur. Çünkü yumrular besin ve enerji deposudur. Bu sayede ama nedense dal ve kök budamasından sonra çok şahane gelişim gösteriyor. Budadığınız dalları ise çoğaltmada kullanabilirsiniz. Aynen böyle devam etmeniz şartıyla bitki besini istemez. Büyü saksı istemez. İki yılda bir toprağını değiştirin ve budamaları yapın.
  Son olarak tavsiyem: Yaprak bitleri var mı diye büyüteçle dikkatlice inceleyin.

 8. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık olarak 4-5 aydır baktığım kalp kalbe karşı çiçeğimin boyu fazla uzadı. Sürekli uçlardan yeni yapraklar veriyor. Ancak hiç dal çıkarmıyor. Neden olabilir?
  ***
  Aslında herhangi yerlerinden yan dallar verir. Beklemek istemiyorsanız ya da işi şansa bırakmak istemiyorsanız dibe yakın yerden kesin. Çok hızlı bir şekilde en az bir dal uzatır (2, 3 hatta 4 dal bile çıkarabilir). Kestiğiniz dalı ortalama 8cm parçalara ayırıp saksıya toprak yüzeyine yatırın. Her dalda en az bir yaprak dibi kısmı toprağa kuvvetlice temas etmeli. Bir iki ay içinde onlar toprağa kök salar ve yeni dallar uzatmaya başlarlar.

 9. Ayşe, Ankara dedi ki:

  2020 yazında aldığım çiçeğimi hemen toprak değişikliği yaptım ama torfa koymuştum sizin yazılarınızı. Yaz boyu güzel çiçeklerinden verdi. Cam balkonumda gayet mutluydu. Kışın da soğuk salonda bekledi. Çok uzadı. Uzayan yerlerinden tomurcuklandı. Oraları kesip kendi saksısına koydum ama hala tutunmadılar. Ankara soğuk gidiyor bu ara. Daha önce kendisinden yine kesip başka saksıda çoğaltmıştım. Toprak değişikliği bu sene yapmalı mıyım? Kendi saksısında çoğaltmak doğru olmadı mı?
  ***
  Durumu iyiyse toprak değiştirmeyin. Kendi saksısında çoğaltma yapmanızda bir sakınca yok. Daha zengin görünür.

 10. Seda, Erzincan dedi ki:

  Benim kalp kalbe karşı bitkimin yapraklarında beyaz su toplaması benzer şeyler oluştu. Bu keseler bir süre sonra iltihaplı yara gibi patlıyor ve o kısımda ya hasar kalıyor ya deliniyor ya da karşılığındaki yaprak düşüyor. Sabah güneşi alan camı hiç kapanmayan cam kenarında duruyor çok güneşlendirdiğimde azaldı sanki. İhmal edince tüm yaprakları sardığını gördüm. Vitamin olsun diye çilekleri yıkadığım suyu falan vermiştim. Toprağının bundan sonra kötü koktuğunu farkettim güneşlendirdim ama fayda etmedi. Ne yapmam gerek?
  ***
  Böyle bir hastalık hakkında henüz bilgim yok. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Yaprakları ıslatmayın. Büyüteçle sık sık inceleyin. Keseler yaprak biti parazitlerinin eseri mi yoksa mantar hastalığı mı bunu net olarak anlamanız lazım. Ben de kalp kalbe karşı çiçeğini yedi yıldır yetiştiriyorum ama hiçbir hastalıklanma görmedim. Yapraklar gayet sağlıklı ve çok uzun süre dayanıklı. Ara sıra dalları kestiğim için tam emin değilim ama galiba üç yıl filan o yapraklar sapasağlam durur. Sebze, meyve yıkadığınız suyu ve sebzelerdeki toprak bulaşıklarını sakın saksı bitkilerine dökmeyin. Çünkü çok feci kök hastalıkları ve parazitler içerebiliyorlar.

 11. Nalan, Ankara dedi ki:

  Tatildeydim bir hafta içinde eve döndüm. 1m boyundaki bitkimin bütün dalları kurumuş. Sanırım anlattığınız gibi hava akımı olmamasından kaynaklandı. Yumrusu oldukça büyük sağlam duruyor. Bakım rutinine devam etsem tekrar yeşerir mi acaba?
  ***
  Bir haftada bu kadar bozulma havasızlıktan değil, tatile gidiyorsunuz diye suladığınız içindir. Hiç sulamasaydınız bir şey olmazdı. Hem sulu toprak hem havasızlık hem sıcak üçü bir araya gelince öncelikle kökleri çürümüş olmalı. Acilen topraktan sökün ve kuru halde açıkta bekletin. Kökleri ve tüm dalları kesin. Bu sırada yukarıda anlattığım gibi uygun toprak karışımı yapın ve yeniden dikin. Yılın bu zamanında hava akımları sayesinde hızlıca eskisinden daha güzel gelişmeye başlar.

 12. Halime, Ankara dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğimi bugün aldım. Gayet sağlıklı görünüyor. toprağı bayağı ıslak. Acaba toprağını hemen mi değistirmeliyim yoksa bir hafta adaptasyon olduktan sonra mı? Elimde torf, pomza ve akvaryum kumum var. Akvaryum kumunu iyice yıkayıp dere kumu yerine kullanabilir miyim?
  ***
  Maden gayet salıklı görünüyor o halde toprak değiştirmeyin. O toprakta sağlıklı yaşayabiliyorsa sorun yok. Yaz kış her zaman sadece toprak adam akıllı kupkuru olduğu zamanlarda sulayın. Akvaryum kumu diye deniz kabuklarının kırpıntılarının satıldığını gördüm. Dere kumu olması şart. İlgili sayfaya bakın: Dere kumu ile toprak karışımı

 13. Oya, Kıbrıs dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğimi sadece torf toprağa diksem olur mu?
  ***
  Devamlı dışarıda duruyorsa evet olabilir.

 14. Çağla, Çanakkale dedi ki:

  2 yıldır benimle olan kalp kalbe karşı bitkim 2,5 metreye ulaştı. Ancak yaprakları çok yumuşaklaştı. Eski sertliğini kaybetti. Güvendiğim bir yerden almıştım ve aldığımdan beri toprak değişimi yapmadım. Ana bitkiyi kaybetme korkusundan alt kısımlardan dediğiniz gibi en garanti çözüm olan başka saksıya yatırıp çoğaltma işlemi yapıyorum umarım tutar. Yapraklardaki bu yumuşama neden olmuş olabilir? Ne yapmam gerekir bunun için?
  ***
  Çünkü dip kısımları çürümüş ve dallar su gitmez olmuş. Yanlış toprakta er ya da geç tüm dip kısımlar çürür gider. Çok yazık. Hele bir de fındık kadar veya ceviz kadar olan topraktaki yumrular da çürüdüyse tam bir felaket. Şöyle bir toprak karışımı yapmanızı tavsiye ederim: 1 ölçü torf toprak + 1 ölçü arazi toprağı + 2 ölçü iri taneli temiz dere kumu. Bizzat denedim. Üç yıl o toprakta hiç zarar görmediler. Sonra budadım ve söktüm. Yumrular küçük bir ceviz kadar olmuştu. Ayrıca hiç bitki besini vermemiştim. Siz de böyle toprak hazırlarsanız ve sulamaları gıdım gıdım değil de tüm saksı içeriğini yıkıyorcasına bol bol su dökerek yaparsanız böylesi üzücü sonlarla karşılaşmazsınız.

 15. Çağla, Çanakkale dedi ki:

  Bugün sorduğum soruya istinaden yeniden yazıyorum. Cevabınız için teşekkür ederim. Diplerini ve toprak altındaki yumrularını inceledim herhangi bir çürüme saptayamadım. Az sulamaktan yapraklarda yumuşama olur mu ya da başka bir nedeni var mıdır yumuşamasının?
  ***
  Az sulamak yani az miktarda su ile sulamak kesinlikle toprağı bozar ve bitkileri çürütür. Ama aylardan beri hiç sulamadığınızı kastediyorsanız onu bilemem. Daha kuvvetli ihtimal topraktaki bozulma henüz yumruları etkilememiş, sadece dalları etkilemiş. Ayrıca muhtemelen dallar yaşlandığı için toprağın bozulmasına hassas kalmış ve dip kısımlardan başlayarak kurumuşlardır. Şimdi yumuralrı söküp tüm dallarını ve köklerini kesin e iyice yıkayın. Kuruladıktan sonra açıkta bir hafta bekletin. Sonra tarif ettiğim gibi toprak karışımıa dikin ama sulamayın. Yumruların üst kısımları toprak dışında kalmalıdır. Toprak adam akıllı kupkuru oldukça bol bol su dökerek sulayın. Kısa zamanda normalinden büyük yapraklar vereceklerdir. Dallar uzadıkça yeni dallar daha küçük olur.

 16. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Dışarıda kışın üstü kapalı bir yerde yetiştirebilir miyim?
  ***
  Didim’de yıllardır dışarıda açıkta duruyor. Muhtemelen sizin orada da kışın zarar görmez. 6 kış atlattı ve soğuktan hiç zarar görmedi. Bu yıllarda sadece en fazla -2C derece soğuk oldu. Kopan dallarını bahçeye atmıştım. Onlar bile hayata tutunmuş. Yaklaşık üç yıldır yerde sürünerek yaşıyorlar. Saksıdaki verandada, yağışlardan etkilenmiyor. Yerdekiler ise kışın bol bol yağmur ve dolu yağışlarına açık yerde. Sorun yok.

 17. İrem, Konya dedi ki:

  Kalp kalbe karşı çiçeğimi iki ay önce aldım. Bir kökten iki dal 80cm. Her iki dal 15cm iki dala ayrılmış. Yeni dallardaki yapraklar çok küçük ve yeşil. Büyüdükçe bu yapraklar da büyüyecek mi? Saat 4’ten sonra iki saat güneş görüyor. Yoksa daha gölge bir yere mi geçirmeliyim?
  ***
  O kadar güneş yok hükmünde. Çok az. Daha gölgeye karanlığa çekmeyin. Ayrıca güneş gelmediği zamanlar perdeyi tülü iyice açın ki ışık yetersizliği olmasın. Yani ışık yetersizliği bozuk ve deforme gelişime sebep olur. Git gide sağlığı bozulur. Yaprakların olması renkte değil canlı yeşil olması belki ışık yetersizliği yüzdendir. Ayrıca, yıllardır gördüğüm kadarıyla dallar uzadıkça yapraklar küçülüyor. Doğal özelliği galiba ama emin de değilim. Sadece bendeki yıllardır hep böyle. Ancak dipten budadığımda yeni yapraklar 2cm – 2,5cm gibi geniş oluyor.

 18. Ayşegül, Malatya dedi ki:

  Güzel uzuyor ama hem yaprakları çok küçük hem de alttaki yapraklar içine doğru kıvrılıyor. Yeri çok ışıklı ama güneşsiz. Sorun o olabilir mi?
  ***
  Evet loş ışıklı köşelerde çirkin gelişir. Hatta ölür gider. Günde en az bir iki saat direkt güneş alması ve bunun dışında gündüz boyu yeri çok güçlü ışıklı olması lazım. Tam pencere yanında tutun ki ışıksız kalmasın.

 19. Ayşegül, Mersin dedi ki:

  Geçtiğimiz yaz aldığım kalp kalbe karşı çiçeğimi toprak seçimini yanlış yapmamdan dolayı defalarca toprak değişimi yaptım. Üç ay içinde tam 4 kez toprak değiştirdim ama bu kez de aklıma takılan saksı seçimi. Benim saksılarım içine geçmeli su çıkışı içinde kalan saksılardan saksı seçimim yanlış olabilir mi umarım anlaşılmışımdır.
  ***
  Ben de o tip saksı almıştım. Çözümü gayet basit. Alttaki geçmeli tabağını çıkarıp atın. Saksı altlığı olarak herhangi bir şey kullanın. Mesela içinde tek seferlik yemek yenen strafor tabaklar var. Çok ucuza satıyorlar.

 20. Saniye, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık bir sene önce aldım. 10 gün önce başka bir saksıya geçirip dallarını sardım. Bugün gördüm ki yaprağında sararma oluşmuş. Devam eder mi bilmiyorum. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Hiç rahatsız etmemeniz gereken bir zamanda rahatsız etmişsiniz. Böyle işleri mayıs veya haziran ayında yapmanız gerekir. Şimdi ne olur bilemem. Bekleyip göreceksiniz.

 21. Nida, İstanbul dedi ki:

  Kalbe çiçeğim gayet sağlıklıydı. Fakat köke yakın kısımdan yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Pekçok sebebi olabilir. En basiti, bir iki yıllık yapraklar bozulabilir ve normaldir. Ne zaman aldınız, yani ne zamandan beri yetiştiriyorsunuz, yoksa yeni mi aldınız, ne zamandan beri nerede duruyor, ne zamandır aynı toprakta, son zamanlara yerini veya toprağını değiştirdiniz mi, hiçbir detay vermediğiniz için tahminde bulunamıyorum. Belki de toprağın kimyasal dengesi bozulmuştur ve bitkiyi zehirlemeye başlamıştır. Veya yıllarca aynı toprakta ise o toprağın hiçbir besleyiciliği kalmamıştır.

 22. Meltem, İstanbul dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğimi ilk aldığımda gayet sağlıklı geldiler. Hemen başka bir saksıya hazır satilan tropikal marka sukulent toprağına diktim. Hızlı uzuyorlar bulunduğu yer aydınlık olmasına rağmen yaprakları yumusacık ve çok narin. İlk gelen yaprakları hala sert ve sağlıklı. Yeni çıkanlar neden böyle oluyor anlamıyorum. Belki yeni yaprakları sert verir diye yazın budadım ama sonuç hep aynı.
  ***
  Hiç normal değil. Ancak köklerle bağlantısı kopan dallarda yapraklar yumuşak olur. Veya aylarca hiç sulamıyorsanız.. Bunlarında dışında sebep yok. Yapraklar daima çok serttir.

 23. Nazlı, İskenderun dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğim çok uzadı. Kökü ağırlığına dayanamıyor. Ocak ayı başında budayabilir miyim? Kestiğim dalları ekersem tutar mı? Üzerinde beyaz köklenme topcukları henüz oluşmadı.
  ***
  Dışarıda tutuyorsanız evet. Ama içeride kapalı yerde ise marta kadar bekleyin. Kestiğiniz tüm dalları toprakta köklenir. Köklenme topçukları dediğiniz oluşumlara hiç gerek yok. Ama toprağa gömmeyeceksiniz. Yukarıda açıkladığım gibi yapın.

 24. Seda, Antakya dedi ki:

  Kalp kalbe çiçeğim hediye geldi. Kapalı balkonuma koydum. Yalnız balkonum aydınlık ama güneş almıyor. İçeriye güneş alan odamda bir yere almalı mıyım?
  ***
  Direkt güneş gelmiyorsa bile çok güçlü aydınlık yerde olması gerekir. Bu da mümkün değilse içerideki güneşli yere almanız daha iyi.

 25. Ayşegül, Kırşehir dedi ki:

  Yeni bir kalp kalbe aldım. Fakat tek kök ve 10cm uzunluğunda. Hemen saksını ve toprağını değiştim. Biraz da suladım. Uzun gövdesini toprağa hafiften dolayıp batırdım ki kölensin. Aceba yanlış bir şey yaptım mi bilmiyorum.
  ***
  Hemen toprak değiştirmek, daha kötüsü acilen sulamak dışında bir yanlış yok. Koparıp bahçeye attığım incecik dalları burada yazın 35-40C derece sıcakta kupkuru toprakta bile ölmüyor, zamanla toprağa kök salıp hayata tutunuyorlar. Sukulent bitkilere özellikle de havasız ev ortamlarında hassas su bitkisi muamelesi yapmamalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.